Walka z glonami

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
snatchone
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 18, 2011 5:47 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Walka z glonami

#1

Post autor: snatchone »

Witam wszystkich forumowiczów
Jestem tu nowy ale nie moge sobie poradzić z inwazją glonów w moim akwa. Jestem raczej nie doświadczonym akwarysta ponieważ akwa mam od 7 miesiecy i od okolo 3 miesiecy borykam sie z moim problemem. Poniżej zamieszczam zdjęcia roślin w moim akwa gdybyście mieli jakieś sugestie co z tym zrobić to będę wdzięczny. Pierwszym problemem jaki miałem w moim akwa były glony brazowawe, takie brudy nie zrosniete na stale z roslinami z tym jako tako sie uporałem robiąc częstsze podmiany ale pojawiły się nowe cos w stylu ciemnych wąsów (chyba krasnorosty) bardzo mocno związane z liśćmi w żaden sposób nie można ich oderwać jedynym sposobem jest usunięcie obrośniętego liścia. Od 2 tygodni zaczeły mi się również pojawiać białe plamki na liściach podejrzewam że czegoś im brakuje w akwa. Poniżej zamieszczam fotki:
będę bardzo wdzięczny za każdą Waszą opinie i wskazówke
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/df17...5aa95.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bf3c...036f0.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/208d...ac542.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/971a...476ee.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6248...c5646.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d1d3...aff7b.html

Jeszcze napiszę coś o moim akwa
112L, oświetlenie 2x18 T8, obsada: 3 kirysy, 6 otosków, 3 bocje, 10 neonków, 3 gupiki, filtr przepływowy w koszyczkach mam w pierwszym gąbkę a w drugim ceramikę, podmiany w tej chwili co tydzień około 35L wcześniej co dwa tygodnie robiłem podmianę. Nawożenie w tej chwili dodaje do zbiornika antyglon firmy "IKOLA" oraz nawóz do roslin tej samej firmy w ilościach takich jakie podane są na etykiecie. CO2 nie posiadam wczoraj dodałem pierwszy dzień Easy Carbo 4ml i zamierzam teraz dodawać codziennie po 2ml. Testy:
JBL NO3 w normie
JBL NO2 pomiędzy 0,05 a 0,1 (podwyższony)
zoolek PH jeden robiony testem o wartości 6-8 wskazał mi ph na poziomie 7,8 a 8
zoolek Ph o wartosci 4,5-9 wskazał mi ph na poziomie 7 a 7,5
zoolek GH - dodałem 15 kropli do próbowki i woda zabarwila sie na mocno zielony kolor wiec z instrukcji z linka rozumiem ze wartosc GH wynosi 15 i jest to znacznie twarda woda
zoolek KH - dodałem 9 kropli moja interpretacja tak jak powyżej

jeśli macie jakieś sugestie na temat moich wyników testów i co zrobić z tymi glonami w moim akwa bede bardzo wdzieczny.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Walka z glonami

#2

Post autor: Władek Pompka »

Zdjęcia chyba nie działają (komunikat: Wybrana przez ciebie strona nie istnieje).
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Walka z glonami

#4

Post autor: sum »

Poziom NO2 wskazuje na to,że akwarium jest niestabilne.
Co to oznacza NO3 w normie?
Widzę,że woda to typowa kranówka.Proponuję dla zbicia PH zainstalowanie bimbrowni.Jeżeli to są krasnorosty(mnie to raczej wygląda na krótkie nitki)to bimbrownia powinna trochę pomóc.Regularne podmiany,odmulanie,czyszczenie filtra.Do momentu ustalenia wartości NO3 i PO4 wstrzymaj się z nawożeniem.EC przez tydzień po 5ml.dziennie.
Zwiększ ilość roślin,dorzuć np.rogatka.
Jeżeli chcesz zbić twardości to możesz mieszać kran z wodą destylowaną lub RO.
Ostatnio zmieniony ndz mar 20, 2011 11:21 pm przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z glonami

#5

Post autor: PeterX »

Hehe, startowałem mw rok temu i miałem dokładnie to samo, ręce mi opadły , ważne żeby się nie poddawać i czytać co mają mądrzejsci w temacie do powiedzenia, u mnie poskutkowało.
Wg mnie:
- za słabe światło, dołóż jeszcze jedną świetlówkę 18W lub najpierw poeksperymentuj ze zwykłą żarówką ok. 40-60W, najlepiej mleczną lub dwiema o mniejszej mocy; oczywiste wady żarówki to nieefektywność, koncentracja źródła światła (rośliny będa rosły w jego kierunku), niebezpieczeństwo rozbryzgu żarówki od jednej kropli wody; zalety to praktycznie zerowe koszty eksperymentu (oprawka, żarówka, kabel, mocowanie DYI)
- czas świecenia 7-8 godzin, np. 13-21
- koniecznie odpal bimbrownię, rozszczelniaj ją po wyłączeniu świagtła, żeby nie zagazować zwierzaków... u mnie zdała egzamin przy 370l, z uwagi na upierdliwość jej obsługi z czasem przejdziesz na butlę
- oczyść mechanicznie zbiornik z jak największej ilośći glonów
- zrób podmianę od 80-90% wody uzdatniając ją wczesniej lub w trakcie nalewania preparatem Tetra EasySafe, ryby zniosą to bez szwanku; nie upieram się przy TES, ale ten preparat ma aloes i chyba dlatego łagodnie obchodzi się ze zwierzakami
- dodaj koniecznie dobre bakterie, np. nutrafin cycle, dużo więcej niż piszą na etykiecie
- nie stosuj chemicznych wynalazków
- delikatnie z nawożeniem, pierwszy tydzień tylko makro 1/2
- nie dokładaj więcej zwierzaków

W każdym razie u mnie kluczowe okazało się dodanie światła (eksperyment z żarówkami), bimbrownia i zmiejszenie obsady. Glony zgineły w ciągu 2 tygodni, a teraz nawet pyłek na szybie się nie pojawia.

Pozdrawki i powodzenia.

Autor
snatchone
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 18, 2011 5:47 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z glonami

#6

Post autor: snatchone »

myslalem o tym zeby dodac jeszcze jedna swietlniowke ale mam problem z umieszczeniem jej w obudowie moze macie jakis ciekawy pomysl na zamontowanie dodatkowego swiatla?
PeterX w jaki sposob zamonowales ta zarowke?

PeterX
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: wt lis 03, 2009 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z glonami

#7

Post autor: PeterX »

Oprawki skręciłem kablem do podstawki od tostera, bo akurat przypasował :) i położyłem ten wynalazek na poprzeczce, zdało egzamin, więc kupiłem dodatkową świetlówkę i statecznik.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Walka z glonami

#8

Post autor: sum »

snatchone pisze:myslalem o tym zeby dodac jeszcze jedna swietlniowke ale mam problem z umieszczeniem jej w obudowie moze macie jakis ciekawy pomysl na zamontowanie dodatkowego swiatla?
Np.
http://www.fawa.pl/topics2/4084.htm
http://www.fawa.pl/topics2/4750.htm
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

darrp
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 8:03 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z glonami

#9

Post autor: darrp »

Siema,
Wszystko ładnie pięknie ale:
- kup test PO4 ( podaj wynik )
- jakie konkretnie miałeś NO3
- jeżeli chcesz nawozić to jak najbardziej ( tak jak Koledzy napisali ) zbyt mało światła, a na razie daj spokój z nawożeniem
- dozowanie Co2 TAAK na pewno pomoże
- EC na pewno pomoże i wiem to z doświadczenia
- posadź rośliny szybko rosnące
- nie wiem jakie NO3 ( dotyczy karmienia)
- podmień 3/4 wody a za 3 dni 1/2
Ważne :
Nawożenie polega na dozowaniu preparatów micro i macro ( oczywiście odpowiednie naświetlenie i poziom Co2 ). Jeżeli nie znajdziesz odpowiedniego balansu w dozowaniu tych nawozów masz gwarantowane glony.
Jeżeli chodzi o usuwanie glonów:
- mechanicznie oczywiście TAK , ale bez zbytniego uszczerbku na masie roślinnej
- dokup ze 3 małe kosiarki ( oczywiście właściwe ) i licz się z tym że je oddasz
- możesz tez kupić kilka krewetek Amano
Życzę powodzenia - a nie jest to łatwa walka.
I jeszcze jedno :
CHEMIĄ POZBĘDZIESZ SIĘ EFEKTÓW A NIE ROZWIĄŻESZ PRZYCZYNY !!!!
Ostatnio zmieniony wt mar 29, 2011 6:07 pm przez darrp, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ