Akwarium z wodami rodzimymi :)

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium z wodami rodzimymi :)

#1

Post autor: piotrekkr »

Witam wszystkich pomyślałem nad założeniem akwa 25 L z mini biotopem z naszego kraju :) Mianowicie wybrałem się dziś z narzeczoną na spacer wzdłuż rzeki niedaleko jej domu i stąd ten pomysł. Czy ktoś z was może ma jakieś doświadczenia z akwariami takiego typu za wszelką pomoc z góry dzięki
:)

dunaj
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 12:19 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#2

Post autor: dunaj »

w 25l to nie utrzymasz zadnej mi znanej ryby.
Awatar użytkownika

grab
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: ndz cze 20, 2010 9:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#3

Post autor: grab »

Nie trzeba odrazu trzymać tam ryb, mogą być traszki, pływaki, raki ale nvm.
Też jestem ciekaw czy ktoś ma w tym doświadczenie, skąd ogarnąć ryby, typu płoć, ukleja, okoń. Na myśl przychodzi mi giełda w żeraniu ale chyba jeszcze za zimno by coś mieli.
Trudniej to z roślinami, bo jak coś z naturalnego środowiska to nie wiadomo co się do domu przyniesie... zamienniki (nurzaniec, moczarka??)?
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#4

Post autor: matka siedzi z tyłu »

grab pisze:Nie trzeba odrazu trzymać tam ryb, mogą być traszki, pływaki, raki
No tylko wszystkie rodzime odmiany traszek i raków są pod ochroną.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

grab
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: ndz cze 20, 2010 9:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#5

Post autor: grab »

Myślałem że oczywistym jest korzystanie z suplementów... Zresztą jakby ktoś miał parcie na orginał nie zamiennik i tak będzie miał to co chce, dlatego uważam że komentarz był zbędny i nie wnosi nic do tematu.
Dlatego dalej czekam/y na odpowiedzi kogoś kto faktycznie ma bądź miał do czynienia z czymś takim.
Ostatnio zmieniony śr mar 30, 2011 10:00 am przez grab, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#6

Post autor: piotrekkr »

Czy ja wiem czy żadnych ryb się nie utrzyma. Można np. spróbować z Ciernikami to są małe i bardzo ciekawe rybki :) są też rybki denne takie jak Jazgarz czy Kiełb krótkowąsy fakt że rosną trochę większe od cierników ale 1 czy 2 szt. już by można było trzymać plus jakieś owady wodne. Niedługo kijanki się pokażą a to daję możliwość rozwoju żabki od samego jej początku istnienia na tym świecie :) a np. naszą rodzimą traszkę można by zamienić jej chińskim odpowiednikiem który można dostać bez problemu.

Qry
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob lut 06, 2010 5:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#7

Post autor: Qry »

Największy problem będzie z rosnącą latem temperaturą takiego małego zbiornika...
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#8

Post autor: mimag »

ciernik to faktycznie dobry pomysł. Ciekawa ryba mogla by sie super prezentowac. Z roslin spokojnie mozna trzymac rogatka i moczarke. Latem mozna pokusic sie o zbior roslin z jezior np mazurskich. Ale temperatura to bedzie wyzwanie. Jak wspomniał przedmowca latem w zbiorniku skoczy na bank do 30stC a w zbiorniku samy wiemy jaka jest ciepla woda u nas w kraji. Raczej nie ma opcji utrzymac tmperatury na poziomie 17stC.
100x40x50 JUWEL RIO 180

dunaj
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 12:19 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#9

Post autor: dunaj »

Na okres letni trzeba mieć oczko wodne w ogródku albo chłodziarkę, inne pomysły nie przychodzą mi do głowy.

piotrekkr, jesteś pewien że 25l to nie jest męczenie ?
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#10

Post autor: piotrekkr »

piotrekkr, jesteś pewien że 25l to nie jest męczenie ?
Męczenie ale czego ?? Przecież cała rzecz polega na doborze mieszkańców zbiornika i dbaniu o niego przecież nie wpuszczę do 25litrów np karpia 2kg tylko coś małego albo może same drobne organizmy wodne. Już dziś wsypałem piach na dno i zalałem wodą teraz jak będę nad rzeką pozbieram jakiś kamyków i roślin.
Ostatnio zmieniony śr mar 30, 2011 10:13 pm przez piotrekkr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#11

Post autor: fajerka »

w 25l bedziesz miał problem z temperaturą latem
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#12

Post autor: piotrekkr »

Może nie będzie zbyt dużych problemów akwa stoi daleko od okna więc słońce nie będzie go podgrzewać :) i może uda się też przeprowadzić udaną aklimatyzację dzikich organizmów do warunków w akwa bo głównie skupię się na wodnych owadach a ryby to na 80% to będą Cierniki jeśli wogóle się na jakieś rybcie zdecyduję :)
Awatar użytkownika

grab
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: ndz cze 20, 2010 9:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#13

Post autor: grab »

No dobra a weźmy pod uwagę akwa 200 litrów, czy ktoś miał taki zbiornik z rodzimymi gatunkami ryb? Skąd ogarnąć takie ryby?
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#14

Post autor: piotrekkr »

Ja na innym forum znalazłem cały dział poświęcony niemal tej tematyce i można poczytać o doświadczeniach ludzi. http://www.akwarium.net.pl/forum/inne-biotopy/
Szkoda że jakoś nikt z tego fora się nie zgłosił że ma takie akwa lub doświadczenia z tego tematu.
Awatar użytkownika

WuPe
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 10:36 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#15

Post autor: WuPe »

grab pisze:No dobra a weźmy pod uwagę akwa 200 litrów, czy ktoś miał taki zbiornik z rodzimymi gatunkami ryb? Skąd ogarnąć takie ryby?
W tym roku zmieniono ustawę o rybactwie śródlądowym i znów można używać podrywki. Dawno dawno temu trzymałem w akwarium karasie, cierniki, różanki i okonie. Największy problem był z przyzwyczajeniem okoni do pobierania ochotki. No i temperatura. Cierniki też nie przepadają za wysoką, podobnie kiełbie, ślizy itp. Karaś, różanka wytrzymają, z tym, że ta ostatnia jest obecnie pod ochroną. Polecam zatem malutkie karasie, to prawdziwe złote rybki. Wkrótce tarło.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#16

Post autor: saintpaulia »

Na przestrzeni lat w magazynach akwarystycznych ukazywały się artykuły osób, które hodowały ryby rodzime. Jednak w tamtych przypadkach dostosowały warunki i wielkość akwarium do potrzeb gatunku, który ich interesował.
Gdybym się teraz zdecydowała na taką przygodę - to zaczęła bym od przejrzenia informacji na temat tego, co z rodzimych zasobów mogę czerapć (co nie jest pod ochroną). Wolałabym i ryby i rośliny mieć z naturalnego środowiska. W końcu abo biotop, albo jakiś misz-masz. :roll: (oczywiście lepiej już wybrać misz-masz niż niszczyć środowisko i gatunki chronione).
W dzieciństwie miałam cierniczki - w akwarium około 80 l pływała grupka. Latem było bardzo silnie napowietrzane, bo podnosząca się temperatura bardzo źle działała na kondycję ryb. Do ego wentylator i inne sposoby walki z wysoką temperaturą - było to jednak bardzo kłopotliwe i ryby wróciły na wolność. Ciężko było też z wykarmieniem - ale obecnie jest to pewnie łatwiejsze.
Całkiem niedawno miałam mix - nasze karasie i welony. Te wymagają duże większego akwarium, bardzo silnej filtracji, ale są też bardzo ładne i całkiem śmiałe w kontakcie z człowiekiem - nie boją się i nie ukrywają, gdy podchodzimy do akwarium. One także kiepsko znoszą podwyższoną temeraturę. Przy czym większą niż cierniczki. Cierniczki ewidentnie cierpiały już przy 23 C.
Trzeba uważać bo i na żyjątkach i na roślinach można przynieść jakieś paskudztwo.
Co do owadów - nic nie podpowiem. Jakoś takie robale nigdy mnie nie kręciły. :D
Ale w tak małym szkle chyba tylko one pozostają.
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#17

Post autor: piotrekkr »

No i mam już pierwszych mieszkańców :) tzn. 2x Płoszczyca szara i jakieś 4 robaczki których nie potrafię zidentyfikować na próbę podczas spaceru przeciągnąłem kancerkiem po trawach przy brzegu :) ciekawe jak będzie :)

peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#18

Post autor: peater »

ja również polecam karaski (ale zdecydowanie nie do 25L)- swego czasu w 112 l miałem 10 sztuk wielkosci 4-5 cm - pieknie sie prezentowaly :) zachowywaly sie jak typowe rybki lawicowe - plywaly razem cala gromadka.
Inna rzecz że gdy podrosna trzeba je gdzies zagospodarowac - ja nie mialem problemu - staw u sasiada. Ale spokojnie - w takim akwa nie rosly w jakims zastraszajacym tempie.
Wogóle to bezproblemowe rybki - nigdy nie chorowaly, przyjmowaly kazdy pokarm - nawet suchy.
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt kwie 01, 2011 7:15 am przez peater, łącznie zmieniany 1 raz.

Dein

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#19

Post autor: Dein »

peater pisze:Ale spokojnie - w takim akwa nie rosly w jakims zastraszajacym tempie.
No ale w sumie dlatego to nie jest za bardzo w porządku. Fakt, że nie rosną tak, jak powinny, znaczy, że im ciasno i brakuje jednak przestrzeni życiowej. Jeśli nie trzyma się ryb obcych w ciasnocie, bo karłowacieją i nie rozwijają się, nie powinno się takich atrakcji fundować i karaskom. W czym są gorsze od zbrojnika czy innej francy?

Owady są super do obserwacji. Ja w zeszłym roku próbowałem rośliny sobie pozyskiwać z bajora i przypadkiem upolowałem larwę-niespodziankę ważki, która potem została dorosłą, śliczną ważką.
No i skrzeka upolowałem, który stał się kijanką po kilku dniach. Bardzo ciekawe stworzonko, bo rośnie praktycznie z dnia na dzień, odżywiając się syfem, który przyniosłem razem z roślinkami. Darmowa lekcja biologii na żywo. Po paru czy parunastu dniach wyniosłem jednak zwierzaka do bajora, bo u mnie by się zmarnował, a przyrodzie jest potrzebny.
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#20

Post autor: piotrekkr »

Już mam plan co do obsady tego akwa mianowicie mała ławiczka cierników 4-5 szt. ( wczoraj przegrałem z nimi mało nie kończąc w rzece :) ) i owady. Próbowałem złapać cierniki normalnym dużym kancerkiem ale z zerowym rezultatem i dlatego teraz robię dużą wersję :) 40cm na 30 cm :) i zobaczymy kto jutro wygra rundę drugą :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
A o to wczesne stadium w jakim jest tworzenie akwa :)
Obrazek
Ostatnio zmieniony pt kwie 01, 2011 9:27 pm przez piotrekkr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

grab
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: ndz cze 20, 2010 9:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#21

Post autor: grab »

akwa prezentuje się ciekawie, ja bym wrzucił tam jakieś ślimaki ;]
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#22

Post autor: piotrekkr »

W planach mam jeszcze dać na dno jakieś listki drzew i drobne patyczki , przykleić czarne tło dosadzić więcej roślin no i jak na razie to by było na tyle :) a może ktoś z was ma jakiś pomysł jak można by jeszcze udoskonalić zbiorniczek :) chciałbym aby wyglądał jak najbardziej realistycznie :)
Awatar użytkownika

Shade
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: śr cze 23, 2010 5:54 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#23

Post autor: Shade »

Jak na polski biotop to ja tam widzę jeszcze parę zimówek do żuka :mrgreen:
Akwa zapowiada się naprawdę nieźle. Trzymam kciuki za operację!
Krewetkarium (nie u mnie, ale wciąż 'moje')
Ogólniak
Dwudziestkapiątka.
Terrarium Krzyśka.

Dein

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#24

Post autor: Dein »

piotrekkr pisze:chciałbym aby wyglądał jak najbardziej realistycznie :)
Jeśli ma być realistycznie i biotop ma być bardzo krajowy, to przydałaby się jakaś flasza czy pusza po piwie. A jeśli fantazjować na temat natury, żeby nie zabierać rybom miejsca w i tak małym baniaku, a dac im trochę poczucia bezpieczeństwa - koniecznie jakieś rośliny pływające.
Z liści polecam olchę. Ładniutka i nie taka twarda jak dąb, więc ślimak ewentualny skorzysta.

Karaś
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: wt lis 10, 2009 9:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#25

Post autor: Karaś »

Fajnie w akwa będą wyglądały kawałki bambusu i duża ilość rogatka, rzensy, korzenie

Ja proponuje liny do takiego akwarium są to ryby pływające przy dnie, bardzo łądne, ciekawie się zachowują, liny wiem gdzie złapać (kartłowate)....Liny z tego zbiornika bardzo powoli rosną sa karłowate.Jakby ktoś szukał lilii karłowatych do swoich mini akwariów rodzimych lub oczek to proszę pisać.
Bardzo ciekawie prezentują się okonie w akwarium i nabierają ciekawych barw jednak preferują zimną i bardzo dobrze natlenioną wodę.
Kolejna ryba ciekaw są pasożytnicze w wodach polskich byczki, jedzą wszystko sa małe i dość wytrzymałe na temp na bardzo wysokie temperatury.
Ostatnio zmieniony sob kwie 02, 2011 11:20 am przez Karaś, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#26

Post autor: piotrekkr »

Oj bez przesady aż takie te nasze wody nie są zanieczyszczone :) rzeka koło mojej narzeczonej jest czyściutka :) na powierzchnię dałem 2 szt. pisti jak na razie na próbę a i zastanawiam się czy dać kilka sadzonek nurzańca dla estetyki bo jak by już ładnie poszły w górę to by dawały schronienie zasłaniając w pewnym sensie powierzchnię wody.

Wczoraj oglądałem różne materiały o ciernikach w sieci i znalazłem ten całkiem fajny film prezentujący całkiem sympatyczny zbiornik zimnowodny.
Ostatnio zmieniony sob kwie 02, 2011 12:22 pm przez piotrekkr, łącznie zmieniany 1 raz.

Dein

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#27

Post autor: Dein »

piotrekkr pisze:Oj bez przesady aż takie te nasze wody nie są zanieczyszczone :) rzeka koło mojej narzeczonej jest czyściutka :)
To prawdziwe szczęście mieć narzeczoną, koło której woda jest czyściutka.
Zresztą ja nie twierdzę, że woda jest zanieczyszczona, tylko wskazuję na rodzimy folklor. Ja nie mam narzeczonej, a koło mnie wszystkie zbiorniki są zarzucone przedmiotami codziennego użytku oraz betonowymi odpadami i prętami metalowymi. Mimo tego życie w nich kwitnie, a hardkorowi wędkarze nie wahają się spożywać zdobyczy. Wiosną żabska wygrzewają się na oponach, a ważki raźno kopulują na wyzierających z wody czubkach flaszek.
Tak mi się kojarzy polska woda, chociaż kilka razy w życiu widziałem w Polsce miejsca zaniedbane przez człowieka i jakieś takie dzikie, bez cywilizacji :-( Nawet pół reklamówki nie pływało w jeziorku, tylko na jednym brzegu były wywalone opakowania po nawozach. Naturalnych nawozach. Dziwnie.

Co do roślin, które się szybko kładą na powierzchni - rogatek jest bardziej rodzimy i wydajniejszy niż nurzaniec. To akwarium wygląda na słabo oświetlone i nurzaniec może nie dać rady.
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#28

Post autor: etna »

możesz podpytać trochę kocan1
on na wystawach zawsze ma zbiorniki z rodzimymi rybami
poszukaj też na jego stronie
Adriana

Kolcz
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: wt paź 05, 2010 10:33 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#29

Post autor: Kolcz »

Bardzo ciekawy projekt. A jak masz zamiar to chłodzić w lato gdy temperaturka będzie ok 30 stopni?
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#30

Post autor: piotrekkr »

No i moi drodzy runda druga zakończona moim zwycięstwem :evil: około 12 szt. ciernika już się aklimatyzuje w zbiorniku :) światło chyba dam od tyłu zbiornika bo cały ma być odkryty tyle że zabezpieczyłem go siatką z moskitiery z której też zrobiłem duży kancerek. Co do temp. jeszcze nie mam jakiegoś specjalnie wybranego sposobu ale czytałem już o kilku będę je sprawdzać i w końcu ten który okaże się najlepszy zostanie na dłużej :)
ODPOWIEDZ