Pytanie o duże pielęgnice-na czym polega fenomen?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
exhumed
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt cze 21, 2011 8:51 pm
Lokalizacja: somewhere in time
Płeć:

Pytanie o duże pielęgnice-na czym polega fenomen?

#1

Post autor: exhumed »

Heja!
Mam takie dziwne pytanko w związku z dużymi pielęgnicami - pawiooka, cytrynowa etc. Otóż zastanawiam się, na czym polega fenomen hodowli tych zwierzaków. Ryby tego typu hmmm... bez obrazy dla posiadaczy oraz samych zwierząt, są dla mnie niezbyt atrakcyjne z wyglądu. Wiem, że to kwestia gustu (jeden lubi Wyspiańskiego a drugi Remrandta), ale to tak jak by czołg mieć w akwarium. Czy to jest tylko tak, że niektórym po prostu się podobają, czy też jest jeszcze coś innego - np. jakiś większy kontakt niż z innymi rybami spowodowany większym IQ pielęgnic etc?
BEFORE CREATION OF TIME...

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pytanie o duże pielęgnice-na czym polega fenomen?

#2

Post autor: FAUNAZOO »

exhumed,
ludzie trzymają takie ryby ze względu na zachowanie, Mój znajomy ma gurami olbrzymie które karmi z ręki, co ciekawe tylko od niego z ręki weźmie pokarm, a od jego żony już nie. Sytuacja podobnie się ma jak wchodzi do domu, gurami podpływa do przedniej szyby, jak ja wchodzę to ryba mnie zlewa totalnie. Reaguje na pudełko z karmą jak je widzi przez szybę.
to takie przykłady na szybko, jeszcze ktoś się pewnie wypowie :)

pozdrawiam
Pozdrawiam
Faunazoo

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Pytanie o duże pielęgnice-na czym polega fenomen?

#3

Post autor: Jerry »

Są pewne nazwijmy to etapy wajemniczenia akwarystycznego. Najpierw ludzie kupuja szklanke, kule, czy inny sloik i wrzucaja do niego co popadnie. Jedn rybka niebieska, dwie czerwone, o jeszcze ta ladna kolorowa, 3 te z "takim smiesznym ogonkiem", niebieski zwirek i zaciesz na twarzy.
Potem jesli sie w temat wciagna i przeczytaja cokolwiek na temat akwarystyki (czesto po masowym harakiri ryb) ogarniaja, jaka glupote zrobili i zaczynaja powoli od nowa. Po jakims czasie jest im malo 25l i zaczynaja myslec o wiekszym zbiorniku...
Jak juz maja jakis czas akwarium i ladne rybki zaczynaja im sie nudzic zaczynaja wchodzic na "wyzsze szczeble" akwarystyki. Pielegnice kupuja juz zazwyczaj swiadomi akwarysci i wedlug mnie tacy ktorzy przeszli juz etap poczatkowego jarania sie "ladnym szklem". PAmietam jak u mnie wszyscy podniecali sie 2 czy 3 akwariami i podchodzac do BW gdzie mialem apisto w syfku korzeniach i wode niewiele jasniejsza niz herbata earl grey pytali dlaczego to akwa jest takie brzydkie i niezadbane, pamietam tez ze akwarysci przychodzac do mnie zawsze gapili sie w BW a nie ogolny czy roslinniak. Tak to wyglada mniej wiecej ;)
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda

qbsztyk1
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 12:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Pytanie o duże pielęgnice-na czym polega fenomen?

#4

Post autor: qbsztyk1 »

Jak to już wcześniej jeden kolega wspomniał, duże pielęgnice, czy ogólnie pielęgnice są atrakcyjne głównie ze względów behawioralnych. Jeśli ktoś miał kiedykolwiek przyjemność obserwować pielęgnice, ich ustalanie hierarchii czy opiekę nad potomstwem, wie o czym mówię. Jest to bardzo ciekawe i dające wiele satysfakcji. Choć niektórym podobają się mało kolorowe lub wręcz „szare” ryby. Niektórzy mówią, że interesują ich tylko duże pielęgnice, bo im mogą spojrzeć w oczy :) Coś w tym jest…
Pozdrawiam
Jakub
ODPOWIEDZ