Przeciekające akwariu

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
kracak
Gaduła
Posty: 119
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:43 pm
Telefon: 519580283
Lokalizacja: Modlin Twierdza
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Przeciekające akwariu

#1

Post autor: kracak »

Witam wszystkich dzisiaj zauważyłem niepokojące mnie przecieki w moim nowym baniaczku i nie wiem co mam robić...
Akwarium przecieka na wysokości ok 35cm na 40cm wysokości.
Czy powinienem zmienić baniak, a może jednak spróbować uszczelnić z zewnątrz ???
Jeśli mieliście już jakieś doświadczenia z przeciekami to proszę o rade
Pozdrawiam
zaczynamy od zeraaa :(

Kiperka

Przeciekające akwariu

#2

Post autor: Kiperka »

Nie jestem specjalistką, ale... Wydaje mi się, że jeśli opróżnisz najpierw akwarium i uszczelnisz silikonem, po czym odczekasz 2 tygodnie do całkowitego wyschnięcia - to powinno być ok. :)

Nie wiem czy jest sens uszczelniania z wodą w środku... Na pewno zauważyłeś, że woda paruje (czy to od grzałki, czy od oświetlenia), dlatego poszukaj zastępczego baniaczka.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Odp: Przeciekające akwariu

#3

Post autor: jgoluch »

2tyg to dlugo...
Sylikon schnie 2mm na dobę.

Najlepiej wyciąć ściankę i raz jeszcze ją wkleić.
_______
via TT

Kiperka

Przeciekające akwariu

#4

Post autor: Kiperka »

Gdzieś kiedyś czytałam, że potrzebuje 2 tygodni do pełnego wyschnięcia... Ale cóż. Jak zaznaczyłam ekspertem nie jestem ;)
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Przeciekające akwariu

#5

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Wnioskuje z wysokości że przecieka twoje 118L w budowie, pytanie brzmi ile czasu ma szkiełko, jeśli jest w miarę nowe do 5 lat, nie ma co się zastanawiać tylko uszczelniać, od środka nie od zewnątrz jak pisali przedmówcy najpierw osuszyć szkiełko i przygotować miejsce pod silikon(w przypadku uszczelniania wystarczy 48H),powyżej tego wieku warto przyjrzeć się czy cały silikon nie wymaga wymiany.

Osobiście zdarzyło mi się kleić pęknięte dno w 100l (po tym jak jego zawartość znalazła się na podłodze), nie mając zielonego pojęcia ,użyłem białego silikonu, bez żadnej szybki która by łączyła obie polówki (fakt że akwarium było ramowe), w ten sposób bez przecieków stało u mnie jeszcze 2 lata potem oddałem bratu, więc nawet bez specjalnego talentu można samemu uszczelnić przeciek,
Awatar użytkownika

GregB
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz sty 06, 2013 11:40 am
Telefon: 602468123
Lokalizacja: Tachomin
Płeć:

Przeciekające akwariu

#6

Post autor: GregB »

Tylko pamiętaj o dobrym wyczyszczeniu miejsca klejenia, bo szyby są pokryte warstewką bakterii.
Ja do tego używam szczoteczki do zębów (o oczywiście że nie swojej :D ).
początki akwarystyki i na razie 60l :-)
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Przeciekające akwariu

#7

Post autor: jgoluch »

Najlepiej odtłuść szkło denaturatem.
A w przypadku gdybyś zdecydował się wycinać szybę, to koniecznie dokładnie zeskrob sylikon żyletką.

Autor
kracak
Gaduła
Posty: 119
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:43 pm
Telefon: 519580283
Lokalizacja: Modlin Twierdza
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Przeciekające akwariu

#8

Post autor: kracak »

Ile szkiełko ma to nie wim właśnie jak je dostawałem zapomniałem się zapytać ;/ zobaczymy na razie uszczelniłem sylikonem od zewnątrz w weekend spuszczę troche wody i uszczelnie od środka, mam tylko nadzieje że nie rozszczelniło się od spodu bo wtedy będę musiał się pożegnać z moim nowy oczkiem w głowie ;(
zaczynamy od zeraaa :(
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Przeciekające akwariu

#9

Post autor: jgoluch »

1. uszczelnianie od zewnątrz jest kompletnie bez sensu!
2. nie upuszczaj wody... musisz pozbyć się jej całęj!
Wtedy dopiero dobrze uszczelnij od środka sylikonem, pozostaw co najmniej na 48h.
Spróbuj zalać do pełna, jak przez 1 dzień nic nie będzie się dziać, to możesz zaczynać restart.

mark
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pt paź 28, 2011 10:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przeciekające akwariu

#10

Post autor: mark »

Witam,

Po pierwsze rozklejenie się akwarium tak jak u Ciebie jest spowodowane moim zdaniem nierównym ustawieniem. Widocznie występuje większy nacisk od spodu w tym rogu (na tej przekątnej) a stosunku do sąsiednich narożników. To może być bardzo niewielka różnica trudna do ustalenia - przez ponad 20 lat kilka akwarii reperowałem po takim zdarzeniu.
A więc,
1. Po pierwsze moim zdaniem akwarium powinno stać np. na miękkim styropianie niwelującym naprężenia.
2. Fugowanie od środka jest bardzo słabym podejściem! Tego szkła już nie wyczyścisz tak jak nowego, dość szybko klej odejdzie i będzie znowu ciekło.
3. Najpewniejsze jest przeklejenie tej szyby, która cieknie. Klej standartowo schnie 2mm/dobę ale pamiętaj, że jeżeli szyba ma 8mm + fuga około 2mm, to 10mm/2 (odległość do środka spoiny z każdej strony) daje 5mm, czyli 2.5 doby.
4. Jeżeli kwestie estetycznie nie są istotne, a masz problem co zrobić z obsadą to możesz obniżyć poziom wody (np. do połowy), wyczyścić naroże z zewnątrz (ja preferuję Aceton), wysuszyć i nakleić z zewnątrz pasek szyby (np. 20cm x 3cm) rozsądnej grubości. To wytrzymuje lata.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Maćku
Uzależniony
Posty: 576
Rejestracja: sob lis 12, 2011 11:11 pm
Telefon: 518605163
Lokalizacja: Chotomów
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Przeciekające akwariu

#11

Post autor: Maćku »

Decyzję musisz podjąć sam, powinieneś wyciąć szybę i przykleić ją jeszcze raz, danie fugi od wewnątrz nie załatwi sprawy definitywnie ponieważ jest to tylko półśrodek zapobiegawczy, który tak naprawdę można przyrównać do rosyjskiej ruletki, może się udać ale prawie napewno nie uda. Taka wewnętrzna fuga nie trzyma szyby w taki sposób jak sponina pomiędzy szybami szyby będą rozpychane sukcesywnie przez napór wody (ciągła cyrkulacja wody wywołana filtracją dodatkowo pływające ryby no i grawitacja) sama fuga nie u trzyma dwóch szyb razem, niezbędna jest spoina pomiędzy nimi, jeśli nie kleiłeś nigdy zbiorników to poproś kogoś kto to robił a nawet zapłać sprawdzonemu szklarzowi inaczej może być przechlapane...
"Sic Parvis Magna" sir Francis Drake
ODPOWIEDZ