Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#31

Post autor: Lech-u »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ja fotografuję od lat. Także w czasie nurkowania. Wiele moich zdjęć wisi w ramce. Ale nigdy, nigdy, nigdy nie przerabialem zdjęcia, które wyszło z aparatu. Raz zrobione zdjęcie to jak namalowany obraz. Już się go nie poprawia. IMO.

Wysłane z mojego świata.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#32

Post autor: Akwamaniak.pl »

Czyli twierdzisz, że wolisz zostawić efekt finalny programowi, w którym otworzysz zdjęcie ;>? Bo skoro każdy program inaczej czyta te same RAWy to na to wychodzi. O przekłamaniach samego sprzętu nie wspominając.
Wiadomo, że jak się spierniczy zdjęcie w momencie jego robienia to i najlepszy grafik będzie dupa. Ale proszę nie pisać, że retusz to coś złego i że jest oszustwem, ponieważ NIGDY zdjęcie nie odwzoruje w 100% tego co mamy przed obiektywem. A to paleta barw będzie zła, a to WB nie ogarnie idealnie, a to jakaś aberracja się pojawi itd itd itd. Wiadomo, że też trzeba rozgraniczyć w fotografii akwarystycznej takie dziedziny jak fotografia reklamowa, konkursowa i typowo hobbystyczna. W zależności od przeznaczenia retusz wygląda inaczej.
Raz zrobione zdjęcie to jak namalowany obraz. Już się go nie poprawia.

I tak i nie :). Dlaczego miałbym nie poprawiać błędów jakie na fotografii powstały przez niedoskonałości takie jak optyka, matryca, odczyt pliku przez program graficzny, wb puszki itd itd itd ?
Oczywiście sam wolę stare zdjęcia gdzie nie było nawet możliwości ich obróbki, ale skoro wszystko idzie do przodu i jesteśmy na etapie fotografii cyfrowej to dlaczego by sobie nie pomóc :)? Nie chodzi mi o hdry złożone z kilkudziesięciu zdjęć, ale o podstawowe rzeczy jakie poprawia się w postprodukcji.
Btw - jadąc tak ostro z kontrastem i nasyceniem większość z Was psuje niezłe foto ryby, na którym w oryginale widać kolorystyczne subtelności, odcienie, półcienie i prawdziwą "fakturę" ryby. Zamiast tego jest kolorowy popkorn.
Brawo Dein :).

Niestety niewiele osób posiada poprawnie skalibrowane monitory także w tym też można się doszukiwać błędów.

A co do mocnego retuszu.... nie chcecie widzieć jak wygląda ostry retusz :lol: .
Obrazek
Obrazek

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#33

Post autor: pkucaba »

Halo.... Może zostawmy kontekst etyczny retuszu zdjęć...

Nauczymy się może coś nowego...

Tylko nie galopujmy w stronę Raw...
90 procent forumowiczów robi zdjęcia kompaktami, hybrydami, telefonami
I kalkulatorami...

Może zacząć od początku, czyli od w miarę poprawnego zrobienia zdjęcia.

Osoby które mają pojęcie mogłyby mówić co zrobić inaczej przy samym robieniu fotki.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#34

Post autor: Drottnar »

pkucaba pisze:90 procent forumowiczów robi zdjęcia kompaktami, hybrydami, telefonami
I kalkulatorami...

Może zacząć od początku, czyli od w miarę poprawnego zrobienia zdjęcia.

Osoby które mają pojęcie mogłyby mówić co zrobić inaczej przy samym robieniu fotki.
Dokładnie o to mi chodzi!

Dein

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#35

Post autor: Dein »

Czasami obróbka jest uzasadniona. Np. kiedy sprzęt kulawy. Albo kiedy nie ma możliwości doświetlić obiektów. Albo jeśli dajesz pomniejszone foto (przy zmianie rozmiaru foto, ostrość letko siada). Domowe akwarium przeciętne jest trudne do sfotografowania dla amatora, bo zazwyczaj partiami słabiej oświetlone albo oświetlone światłem wybarwiającym, obiekty ruchliwe, odbicia, etc. Rozumiem potrzebę podciągnięcia efektu, który nie może być zadowalający ze względu na te ograniczenia.
Mój aparat np. przy jarzeniówce wariuje i na maksa nasyca kolor czerwony. Potem go gaszę często w programie, bo nie lubię efektu żarówiastych plam kolorów.
W ogóle nie używam na rybach lamp błyskowych, a aparat mam prymitywny. Zaleta taka, że kolory są w miarę oddane, wada - trzeba zrobić mnóstwo zdjęć, zanim któreś wyjdzie ostre.
Każdy sprzęt ma swoje odpały.

Niemniej, widząc ile zabiegów kosztuje wyprodukowanie bajkowego foto świetnie doświetlonego akwarium, świetnym aparatem, właśnie pozbywam się wszelkich kompleksów i nie odczuwam już potrzeby chodzenia na kursy.

Kurs obróbki graficznej nikomu nie zaszkodzi, ale generalnie brutalna obróbka zdjęcia, które w oryginale nie jest ostre, daje efekty komiczne czasami i przynosi efekt odwrotny od oczekiwanego. Lepiej najpierw skupić się więc na robieniu zdjęć, a obróbkę zostawić sobie na później - kiedy oswoiło się już swój aparat, zna się jego niedoskonałości, ale potrafi się zrobić solidne foto wyjściowe.
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#36

Post autor: Akwamaniak.pl »

Lepiej najpierw skupić się więc na robieniu zdjęć, a obróbkę zostawić sobie na później - kiedy oswoiło się już swój aparat, zna się jego niedoskonałości, ale potrafi się zrobić solidne foto wyjściowe.
Podpisuję się pod tym
Obrazek
Obrazek

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#37

Post autor: pkucaba »

Zatem wklejajmy foty, by wyciągać wnioski...
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

mcten
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: pt mar 05, 2010 9:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#38

Post autor: mcten »

Nie widzę żadnego powodu, żeby nie podawać zdjęć obróbce. Każdy posiadać cyfrowego aparatu robi to nieświadomie już w chwili zrobienia zdjęcia, kiedy to oprogramowanie aparatu w locie zmienia parametry nasycenia kolorów, kontrastu i inne cuda. Dochodzi jeszcze to o czym wspominałem na warsztatach. W przypadku analogowej fotografii, to co teraz robimy w ligthroomie, czy photoshopie robiło się manualnie przy wywoływaniu zdjęć np poprzez inny czas naświetlania poszczególnych części zdjęcia czy inne procesy.

Przyłączam się do zabawy z Waszym zdjęciem.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

PS. Na wszystkie PW niebawem odpowiem, muszę się ogarnąć z zaległości ;)

Dein

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#39

Post autor: Dein »

A gdyby jej jeszcze błękitną lagunę walnąć w tle, nie byłoby to lepsze zdjęcie?
W takim kontekście, kiedy uczymy się fotografować i prezentować swoje akwarium, dla mnie zmiana tła w programie komputerowym to już oszukaństwo.
Efektowne, ale nieprawdziwe.

Shadowrider daje radę. Trzyma się rzeczywistości, a korekcja chociaż subtelna, wpływa na jakość znacząco.

mcten
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: pt mar 05, 2010 9:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#40

Post autor: mcten »

W przypadku zdjęcia powyżej nie można powiedzieć, że jest to zdjęcie akwarium lecz ryby. Usunięcie nieatrakcyjnego tła sprawia, że skupiamy się tylko i wyłącznie na rybie. Aby pokazać rybę w akwarium trzeba zadbać o wiele detali i wewnątrz zbiornika i na zewnątrz, a także o samą kompozycję fotografowanej sceny.

Dein

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#41

Post autor: Dein »

Można wszystko tak na skróty traktować i usuwać nieatrakcyjne rzeczy, żeby pozostałe prezentowały się korzystniej.

A później naiwni ludzie myślą, że to talent fotografa do wyszukiwania pięknych i czystych scen w zwyczajnym otoczeniu. Albo że sceneria cudnie przygotowana. Albo fotograf obdarzony wyjątkowym talentem do kadrowania.
A to talent do wycinania ryby i malowania tła na czarno. Ja czegoś takiego nie kupuję. Niby to talent i to talent, ale jestem staromodny i wolę już niedoskonałą rzeczywistość, niż daleko posunięte manipulacje po fakcie, żeby coś ładniej wyglądało.

Mam nadzieję, że nie tę drogę wybierą moi koledzy po warsztatach, bo sztuczności wszędzie aż za dużo, a chciałbym oglądać ich ryby tak, jak widzą je w rzeczywistości. Jeśli trzymają je śród roślin, to fajnie, że są na zdjęciu. A jeśli chcą rybę na czysto, niech zorganizują czarne tło do zdjęcia.

Tak z ciekawości - kiedy wysyła się zdjęcie akwarium na konkurs, da się je jeszcze wygrać, nie usuwając co brzydszych fragmentów?

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#42

Post autor: shadowrider »

Dein pisze: brutalna obróbka zdjęcia, które w oryginale nie jest ostre, daje efekty komiczne czasami i przynosi efekt odwrotny od oczekiwanego.
Tak ale tylko wtedy kiedy próbujesz ostrzyć na maxa.
Czasem trafia się zdjęcie, którego treść jest interesująca, ale zadrżała ręka albo sprzęt był za słaby.
Moja metoda to nie polepszać tego zdjęcia ale wręcz przeciwnie.
Można:
- przy zdjęciu zaszumionym - rozmyć szumy lub je wzmocnić - dołożony efekt ziarna powoduje, że zdjęcie staje się klimatyczne
- przy zdjęciu nieostrym - dodać efekt ruchu lub ziarna
- słabe kolory - pozbyć się ich wszystkich
Dein pisze: A to talent do wycinania ryby i malowania tła na czarno. Ja czegoś takiego nie kupuję. Niby to talent i to talent, ale jestem staromodny i wolę już niedoskonałą rzeczywistość, niż daleko posunięte manipulacje po fakcie, żeby coś ładniej wyglądało.
A zmień punkt widzenia i spójrz na fotografię, nie jak na odzwierciedlanie rzeczywistości, tylko tworzenie alternatywnej. Że powyżej nie widzisz ryby [w końcu ryba jak ryba], tylko fotografię ryby.

Weź do ręki gazetę. Żadne zdjęcie nie przedstawia rzeczywistości - wszystkie są manipulowane - tak to się dzieje.
Gorsze jest to, że to samo się dzieje z treścią :x

Dein

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#43

Post autor: Dein »

shadowrider pisze:Czasem trafia się zdjęcie, którego treść jest interesująca, ale zadrżała ręka albo sprzęt był za słaby.
Moja metoda to nie polepszać tego zdjęcia ale wręcz przeciwnie.
Tak. Ale popełniasz te efekty świadomie i masz już jakieś doświadczenie prawdopodobnie.

Początkujący człowiek popsuje jeszcze bardziej słabe zdjęcie, bez wyczucia ostrząc i podkręcając kolor i nie zwracając uwagi, że przy okazji i skazy wszelkie robią się wyraźniejsze. Kolorystyka i tonacja ulega za każdym kliknięciem uproszczeniu, nawet tam, gdzie przydałoby się kolory uśrednić. W efekcie zanika wszelakie cieniowanie, subtelności barwne i detale, które składają się na wartość foto.
Ziarno też może wyglądać różnie. Przy niewielkim nasyceniu kolorów może wyglądać smacznie, ale przy powszechnym braku umiaru w podkręcaniu kolorów i kontrastu zamiast smacznego ziarna masz multikolorową kaszę.
Zobacz, że pierwsze, za co zabierają się chłopacy, to jazda z kolorami. Ostatecznie nie wiem, czy tak ma być, bo się podoba, czy tak ma być, bo utożsamia się wysoką jakość zdjęcia z mega kontrastem i super barwami.
Może tak być, że się podoba i dla kogoś to ideał. Wystarczy zobaczyć, jak ludzie ustawiają sobie parametry w telewizorach. Mnie oczy bolą i widzę rozlane plamy, kogoś cieszy, że kolorowo. W fotografii takie podejście obrani się wtedy, kiedy oryginał jest bez zarzutu.
Dein pisze:A zmień punkt widzenia i spójrz na fotografię, nie jak na odzwierciedlanie rzeczywistości, tylko tworzenie alternatywnej. Że powyżej nie widzisz ryby [w końcu ryba jak ryba], tylko fotografię ryby.
Akceptuję nawet najwymyślniejsze fotomontaże, podziwiam wyobraźnię, tworzenie alternatywnych światów, ale nie w tej dziedzinie fotografii, nie w tym kontekście.
Za dużo ludzi zamęcza się na forum kompleksami, że mają brzydkie akwaria i słabe rybki, bo na zdjęciach akwarystycznych idoli to wszystko jest takie fulwypas i w ogóle wzór niedościgniony.
No owszem - na zdjęciach pojawia się wzór niedościgniony nawet dla samych idoli czasami.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#44

Post autor: pkucaba »

Wszyscy macie trochę racji. Jest wiele dróg i celu też nie można zakładać jednego :)

Skupmy się może na praktycznej nauce...

Wklejam fotkę zrobioną przed chwilą.
Celowo zrobiłem ją kompaktem canon ixus 105. Brak w nim jakiejkolwiek kontroli.
Brudna szyba jest, ale może można zwrócić uwagę na inne błędy. Błędy które można wyeliminować robiąc zdjęcie inaczej.
Np. widać odbicie aparatu w szybie... Elementy chromowane

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


Założenie podstawowe - nie zmieniamy aparatu. Modyfikujemy inne elementy.


obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#45

Post autor: Drottnar »

Ja bym wymienił podłoże. ;)

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#46

Post autor: pkucaba »

Oczywiście do zdjęcia powinienem wyczyścić szybę oraz dno. Tzn. wymienić piaseczek na świeży ;)

Pytam o samo robienie zdjęć.

Wstawiłem zdjęcie aparatu, bo lepiej widać skąd odbicie w szybie.

-- 24 lut 2014, o 20:11 --

Wiadomo, że najważniejszym elementem zrobienia w miarę dobrego zdjęcia jest ilość światła.
W akwarium jest trzy świetlówki (2x35W+1x24W).
Przy robieniu zdjęć to nadal mało - autofocus się gubi, wychodzi duże ziarno, aparat zwiększa czułość (ISO).

Czy użycie tanich żarówek studyjnych ułatwi sprawę?

Kosztuje tyle co zwykła świetlówka, a barwę ma chyba dobrą?
Mam na myśli np. Żarówka studyjna światła stałego 65W/325W 5500K E27

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
oldmobil
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw kwie 28, 2011 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#47

Post autor: oldmobil »

Siemacie.
Dziś pocykałem znowu, ale nie ma się czym pochwalić.
Ogólnie rzecz ujmując znalazłem ustawienia swojego aparaciku dla zdjęć, które moge uznać za optymalne przy tym sprzęcie.
Ryba ta sama, zbiornik ten sam, aparat ten sam.
Ustawienia wyjściowe takie jak wczoraj: ISO 400, F-2,8; Czas 1/20 sek.
Zmieniałem ISO z 400 na 200 - ciemniejsze zdjęcie, na 100 - jeszcze ciemniejsze.
Zostawiłem zatem 400 (bo na tyle pozwala aparacik.
Zmieniałem czas z 1/20 na 1/30 - ciemniejsze zdjęcie, 1/40 - jeszcze ciemniej
Wróciłem do 1/20
Zmieniałem Przesłonę z 2,8 na 3,2 - ciemniej, 3,5 - jeszcze ciemniej .
Przy żadnym w w/w ustawień nie zauważyłem poprawy w temacie ziarna. Było, jest i będzie, czyli koniec możliwości mojego kompaktu.

Najlepsze IMO zdjęcie udało się zrobić przy ISO 400, F 2,8 i czas 1/15", ale przy tak długim czasie można fotografować ryby spokojne, wręcz leniwe - Metae jest bardzo wdzięcznym obiektem :)
Fotka poniżej :)
Zdjęć nie tuningowałem - jakoś nie mam do tego serca, za leniwy jestem ;)
Obrazek

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#48

Post autor: pkucaba »

To ja powiem co mi się nie podoba.
Chciałbym zobaczyć całą rybę nie tylko kawałek ;) -ale oczywiście to wizja artysty czyli fotografa :)
Nie podoba mi się ten szum/ ziarno czy jakkolwiek to nazwać.

Panowie fachowcy co można zrobić z tym szumem (na etapie robienia zdjęcia) ? Dołożyć światła?
Wtedy można zmniejszyć czas i czułość. Przesłona jest maksymalnie otwarta, więc więcej światła nie wpadnie.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#49

Post autor: jgoluch »

Ziarno robi się od dużego ISO.
Dodanie więcej światła, sprawi, że możemy ustawić niższą jego wartość, co za tym idzie ograniczyć szum.
Aby obniżyć ISO można też zmniejszyć przysłonę, czyli otworzyć bardziej listki przysłony - wpadnie więcej światła.
Zwiększyć czas migawki, przez co też wpadnie więcej światła... ale tu może nam ryba się rozmazać.
Nie wiem od ilu ostrzy obiektyw Oldmobila, ale ja pokusiłbym się o fotkę z większej odległości, żeby była bardziej ostra.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#50

Post autor: pkucaba »

Na przykładzie oldmobil-a:
jgoluch pisze:Aby obniżyć ISO można też zmniejszyć przysłonę, czyli otworzyć bardziej listki przysłony - wpadnie więcej światła.
Nie możemy graniczne otwarcie przysłony... Czytaj 2,8 to maksymalnie otwarty otwór przysłony.
jgoluch pisze:Zwiększyć czas migawki, przez co też wpadnie więcej światła...
Można, ale pod warunkiem uśpienia ryby.
A i tak nie wiem czy oldmobil nie trzyma jej za ogon.
jgoluch pisze:pokusiłbym się o fotkę z większej odległości, żeby była bardziej ostra
Myślę, że problem to zbyt długi czas naświetlania.


oldmobil mam prośbę zrób podobną fotkę w ustawieniach auto.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Re: Odp: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#51

Post autor: Akwamaniak.pl »

Fotografia to malowanie światłem więc to światło musi być priorytetem. Wystarczy nauczyć się odpowiednio nim manipulować i ustawienia aparatu nie są już przeszkodą ponieważ pojawi się możliwość stosowania niższego ISO, krótkich czasów i mniejszej dziury. Oczywiście na upartego też można zrobić przyzwoite (nie dobre) zdjęcie akwarium na świetle zastanym (czyli to co nam świeci na codzien) ale do tego trzeba znać swój aparat i wiedzieć ile będzie można wydusić z postprodukcji. Czyli wyższy lvl.
Odstawcie tryb auto i pół auto. Robcie setki
zdjęć tych samych kadrów, a wszystko stanie się łatwiejsze.

Ps. Statyw, statyw i jeszcze raz światło :)


Ja aktualnie wszystkie zbiorniki mam w rozbiórce (po za morskim ale na jego foto będzie trzeba poczekać kilka miesięcy) ale jak będę mieć chwilkę to postaram się wrzucić jakieś sknocone foto do dalszej obróbki.


Wysyłane z mojego XT320 za pomocą Tapatalk 2
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
oldmobil
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw kwie 28, 2011 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#52

Post autor: oldmobil »

Ok. nie będę wrzucał ponownie zdjęć, które już są - łatwiej otworzyć na nowej karcie niż mnożyć niepotrzebnie foty.
Poniżej zdjęcia:
3. Głowa ryby AUTO
2. Cała ryba AUTO
1. Cała ryba, moje ustawienia czyli czas 1/15, F2,8 ISO 400
Na auto cz as 1/8", nie wiem, jakie ISO, bo MS Office Picture Manager (domyślna przeglądarka zdjęć) nie pokazuje, ale poszukam


1.
Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek
Ostatnio zmieniony pn lut 24, 2014 10:25 pm przez oldmobil, łącznie zmieniany 1 raz.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#53

Post autor: shadowrider »

jgoluch pisze: Zwiększyć czas migawki, przez co też wpadnie więcej światła...
Tutaj uwaga - szum zwiększa się wraz z czasem naświetlania.
Awatar użytkownika

Autor
oldmobil
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw kwie 28, 2011 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#54

Post autor: oldmobil »

shadowrider pisze:
jgoluch pisze: Zwiększyć czas migawki, przez co też wpadnie więcej światła...
Tutaj uwaga - szum zwiększa się wraz z czasem naświetlania.
Jeszcze w temacie szumu.
Zajebiste szumy wchodzą w momencie zmiany wielkości zdjęcia z 2048x1536 na 800x600
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Re: Odp: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#55

Post autor: Akwamaniak.pl »

Prośba. Piszcie exify przy fotkach auto bo na telefonie nie ma jak sprawdzić.

Wysyłane z mojego XT320 za pomocą Tapatalk 2
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
oldmobil
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw kwie 28, 2011 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Odp: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#56

Post autor: oldmobil »

Akwamaniak.pl pisze:Prośba. Piszcie exify przy fotkach auto bo na telefonie nie ma jak sprawdzić.
Co to jest exif ?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#57

Post autor: pkucaba »

oldmobil pisze:Co to jest exif ?
Właśnie dane zdjęcia :)
ISO, czas migawki, przesłona, i kilka innych parametrów ;)
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#58

Post autor: shadowrider »

pkucaba pisze: Brudna szyba jest, ale może można zwrócić uwagę na inne błędy. Błędy które można wyeliminować robiąc zdjęcie inaczej.
Np. widać odbicie aparatu w szybie... Elementy chromowane
Nie robisz zdjęcia całego akwarium tylko rybę, więc możesz zmniejszyć kąt strzału, tak żeby aparat się nie odbijał w szybie.

Zdjęcie jest ciemne - możesz dołożyć światło.
Tu może pojawić się problem dużego kontrastu - jasne podłoże, ciemne tło i ryba. Jeśli zwiększysz światło, żeby było wystarczające dla ryby, to piach może być przepalony [a Canony lubią palić]. Pozostaje bracketing.

-- 24 lut 2014, o 22:46 --
oldmobil pisze:
shadowrider pisze:
jgoluch pisze: Zwiększyć czas migawki, przez co też wpadnie więcej światła...
Tutaj uwaga - szum zwiększa się wraz z czasem naświetlania.
Jeszcze w temacie szumu.
Zajebiste szumy wchodzą w momencie zmiany wielkości zdjęcia z 2048x1536 na 800x600
A to ciekawe, bo zmniejszenie rozdziałki to też sposób na usunięcie szumów. Szumy generuje matryca a nie program do obróbki. Może chodzi Ci o artefakty pojawiające się przy kompresji jpg? Bo to już inna bajka.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#59

Post autor: pkucaba »

shadowrider, a co myślisz o świetłówkach (żarówki studyjne) o których pisałem wcześniej.
Spróbuję w pierwszej dołożyć świetlówki liniowe (2x24W).
shadowrider pisze:możesz zmniejszyć kąt strzału, tak żeby aparat się nie odbijał w szybie.
- świetny pomysł.
shadowrider pisze:Pozostaje bracketing
Odpada - w tym modelu nie ma. :)
Celowo zdjęcie zrobiłem tym kompaktem, a nie hybrydą (czyt. sony h-2 który ma możliwości ustawień manualnych), czy nexem.

Liczę, że mądre głowy rozwiążą problemy :)
-- 24 lut 2014, o 22:57 --
Dostałem pytania na pw.
Zatem odpowiadam:

Słowniczek:
Bracketing [BRK] Technika polegająca na kilkukrotnym fotografowaniu jednej i tej samej sceny przy użyciu różnych parametrów.

Wiele aparatów ma taką funkcję. Robią kilka (często 3) zdjęć z różnymi nastawieniami za jednym naciśnięciem spustu.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
źródło zdjęcia
Można z takich zdjęć złożyć np. zdjęcie HDR


Dane exif można podejrzeć klikając np. prawym przyciskiem myszy na zdjęciu -> Właściwości -> Szczegóły
Oczywiście wszystkie programy graficzne pozwalają zobaczyć te parametry.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#60

Post autor: shadowrider »

Dein pisze: Za dużo ludzi zamęcza się na forum kompleksami, że mają brzydkie akwaria i słabe rybki, bo na zdjęciach akwarystycznych idoli to wszystko jest takie fulwypas i w ogóle wzór niedościgniony.
No owszem - na zdjęciach pojawia się wzór niedościgniony nawet dla samych idoli czasami.
Spoko też sobie tłumaczę, że akwaria na konkursy są robione na chwilę, do zdjęcia, a zbiornik z 2 gatunkami roślin na krzyż po miesiącu na pewno zarośnie glonem. :P

Marcin sam mówił, że galeria Amano jest czynna tylko w weekendy, a przez cały tydzień są prace serwisowe. Czyli glona skrobią, żeby na niedzielę jakoś wyglądało ;)

DarekMasniak
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt sty 28, 2014 11:05 am
Lokalizacja: w-wa
Na imię mam: Darek

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#61

Post autor: DarekMasniak »

pkucaba pisze:Wszyscy macie trochę racji. Jest wiele dróg i celu też nie można zakładać jednego :)

Skupmy się może na praktycznej nauce...

Wklejam fotkę zrobioną przed chwilą.
Celowo zrobiłem ją kompaktem canon ixus 105. Brak w nim jakiejkolwiek kontroli.
Brudna szyba jest, ale może można zwrócić uwagę na inne błędy. Błędy które można wyeliminować robiąc zdjęcie inaczej.
Np. widać odbicie aparatu w szybie... Elementy chromowane

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


Założenie podstawowe - nie zmieniamy aparatu. Modyfikujemy inne elementy.



obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Spróbuj nieco inaczej skomponować kadr. Przede wszystkim główny obiekt znajduje się na granicy głownego kontrastu - jasny piasek i ciemne kamienie. Z racji ubarwienia zdecydowanie lepiej bedzie prezentował się na tle kamieni, a przy okazji zmieni się punk odniesienia dla poziomu bieli, co zniweluje efekt słabego doświetlenia.
Jeżeli już ma pojawić się piasek w kadrze, jako element środowiska - zdjęcie będzie bardziej zrównoważone kompozycyję, jeżeli zajmie on ok. 1/3 kadru - inaczej mówiąć: ryba na tle elementów pionowych (kamienie, rośliny etc.) a piaseczek jako pas dolny kadru (u ciebie jest 1:1).

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ