Polskie wody

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Polskie wody

#31

Post autor: piotrek78 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Cześć,
Myślę że stosunkowo łatwo trafisz je na kanałku wychodzącym z Balatonu na Gocławiu do Wisły, tylko musi trochę woda opaść. Możesz skonstruować kłusowniczą pułapkę z butelki po wodzie 5l z kostką ochotki w środku. Ale żeby nie było że doradzam, jak ktoś Ciebie trafi to wiesz :cool:
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Autor
patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Polskie wody

#32

Post autor: patryk94 »

Mam już zrobioną siatke z 2m pręta i rajstopy :P

Masz na myśli Kanał Nowa Ulga ?
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Polskie wody

#33

Post autor: Lech-u »

patryk94 pisze:Mam już zrobioną siatke z 2m pręta i rajstopy
Jejuuuuu, Patryk, ale masz czaderski kostium :!: :!: :!: Na pewno wszystkie cierniczki z każdego kanału same wskoczą Ci w rajstopy! Jeśli, oczywiście, przeskoczą przez Twojego dwumetrowego pręta!!!

BTW: czy takie pozyskiwanie ryb jest legalne? W wątku o Wędkarzach jeden za znawców tematu napisał:
probielany pisze:RAPR dokładnie określa czym można łowić i tam nie ma wzmianki o nożach, trotylu, siatkach, harpunach, dzidach i innych temu podobnych urządzeniach. Mało tego, amatorskie łowienie zabrania używania w/w.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Polskie wody

#34

Post autor: cinek1916 »

Z żywcem nie chodzi wcale o morderców i ich ofiary tylko o roznoszenie chorób na inne zbiorniki wodne.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Polskie wody

#35

Post autor: piotrek78 »

Lech-u pisze:BTW: czy takie pozyskiwanie ryb jest legalne? W wątku o Wędkarzach jeden za znawców tematu napisał:
probielany napisał(a):
RAPR dokładnie określa czym można łowić i tam nie ma wzmianki o nożach, trotylu, siatkach, harpunach, dzidach i innych temu podobnych urządzeniach. Mało tego, amatorskie łowienie zabrania używania w/w.
Aaaale Patryk obnosi się z zamiarem pozyskania nie jako wędkarz tylko jako akwarysta-sadysta :-P

Dobra bo znowu będzie OT

Patryk tak to chyba ten.
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Autor
patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Polskie wody

#36

Post autor: patryk94 »

Ja sadysta ?...

-- 27 paź 2015, o 20:16 --

Odgrzeje kotleta a co mi tam :P

Ktoś od tamtej pory zaczął hodować rośliny z naszych wód ?
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl

sevek
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: ndz wrz 16, 2012 2:45 am
Lokalizacja:

Polskie wody

#37

Post autor: sevek »

Jak już odgrzałeś temata to poszukaj na superakwarium baniaków Nantaia. Ma z roślinami i rybami z polskich wód.
Do sukcesu nie ma windy, trzeba zasuwać schodami
Awatar użytkownika

Autor
patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Polskie wody

#38

Post autor: patryk94 »

Pomału mnie nudzi moje akwarium,ale dalej mnie nurtuje temat ryb z jezior,może ktoś coś próbował od 2015 r ? :D
https://rybulki.wordpress.com/akwarium- ... y-krajowe/
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl
Awatar użytkownika

peterz
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: czw wrz 17, 2015 11:32 pm
Lokalizacja: Latchorzew
Płeć:

Polskie wody

#39

Post autor: peterz »

Jeśli ktoś by potrzebował to naprzeciwko mojej posesji jest glinianka a właściwie duuuży zbiornik przeciwpożarowy w nim mnóstwo karasia srebrzystego, linków i różanek jest tam tyle tego, że na skrawek rosówki rzucają się lepiej niż piranie ... wszystko raczej skarłowaciałe z powodu braku drapieżników i braku pokarmu. Jeśli ktoś by potrzebował to dam namiar lub nawet zabiorę i użyczę jakiejś wędeczki lub podrywki (siatka rozpięta na drucianych prętach służącą do pozyskania tzw. żywca).
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Polskie wody

#40

Post autor: fajerka »

A ciernik to nie jest pod ochroną czasem? ;]
Come back :oklaski:

goly leon
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: sob gru 31, 2016 10:08 pm
Lokalizacja: polska walczaca
Na imię mam: Heniek
Płeć:

Polskie wody

#41

Post autor: goly leon »

Cierniczek chyba tak (nie jestem pewien ) -ciernik nie
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Polskie wody

#42

Post autor: fajerka »

takie cus mam
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryby_Polski


aloza Alosa alosa Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg śledziowate

babka czarna Gobius niger Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg babkowate
babka czarnoplamka Gobiusculus flavescens Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg babkowate
babka mała Pomatoschistus minutus Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg babkowate
babka piaskowa Pomatoschistus microps Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg babkowate
ciosa Pelecus cultratus Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg karpiowate
† Coregonus fera łososiowate Nieudane próby introdukcji w latach 1858–1862, gatunek wymarły[2]
dennik Liparis liparis Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg dennikowate

głowacz białopłetwy Cottus gobio Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg głowaczowate
głowacz pręgopłetwy Cottus poecilopus Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg głowaczowate

igliczka Syngnathus rostellatus igliczniowate
według Czerwonej Listy IUCN[6], nazwa polska z [7], ale według Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych i Ginących Bałtyku HELCOM z 2007 roku na Bałtyku tylko w cieśninach Skagerrak i Kattegat[8].

iglicznia Syngnathus typhle Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg igliczniowate
kiełb białopłetwy Romanogobio albipinnatus Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg karpiowate
kiełb Kesslera Romanogobio kesslerii Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg karpiowate
koza pospolita Cobitis taenia Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg piskorzowate

koza złotawa Sabanejewia aurata Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg piskorzowate

kur rogacz[5] Myoxocephalus quadricornis Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg głowaczowate

minóg morski Petromyzon marinus Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg minogowate
minóg rzeczny Lampetra fluviatilis Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg minogowate
minóg strumieniowy Lampetra planeri Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg minogowate
minóg ukraiński Eudontomyzon mariae Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg minogowate
okowiel Trisopterus esmarkii dorszowate według Czerwonej Listy IUCN[13], nazwa polska z [7], ale według Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych i Ginących Bałtyku HELCOM z 2007 roku na Bałtyku tylko w cieśninach Skagerrak i Kattegat oraz w Bałtyku Zachodnim[8].

parposz Alosa fallax Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg śledziowate

piekielnica Alburnoides bipunctatus Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg karpiowate
pirapitinga Piaractus brachypomus piraniowate Gatunek obcy, dwa osobniki wyłowione w czerwcu 2002 w ciepłym kanale w Szczecinie, dwa złowione we Wrocławiu i jeden w Jelczu-Laskowicach[14][15]
piskorz Misgurnus fossilis Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg piskorzowate
pocierniec Spinachia spinachia Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg ciernikowate


różanka europejska Rhodeus sericeus Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg karpiowate
strzebla błotna Eupallasella percnurus Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg karpiowate
śliz pospolity Barbatula barbatula Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg przylgowate
wężynka Nerophis ophidion Gatunek chroniony prawnie w Polsce $ darkgreen on 102 255 0 6C transparent.svg igliczniowate


Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz.U. 2004 nr 220 poz. 2237).
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Polskie wody

#43

Post autor: Lech-u »

Takie pytanie: czy jeśli jakiś gatunek jest chroniony prawem, to znaczy, że nie można go hodować w akwarium?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Polskie wody

#44

Post autor: tzw79 »

Lech-u pisze: Takie pytanie: czy jeśli jakiś gatunek jest chroniony prawem, to znaczy, że nie można go hodować w akwarium?
To znaczy, że nie można go pozyskać do akwarium ze środowiska naturalnego. A czy można z innego źródła? Pewnie nie.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Polskie wody

#45

Post autor: Lech-u »

tzw79 pisze: To znaczy, że nie można go pozyskać do akwarium ze środowiska naturalnego. A czy można z innego źródła? Pewnie nie.
Ale jeśli bym pozyskał np. Pandę i ją rozmnożył w domu to chyba by to było z korzyścią dla gatunku.

Ma ktoś wytyczne prawne odnośnie gatunków chronionych?
Co można a czego nie wolno?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Polskie wody

#46

Post autor: fajerka »

nie można odławiać zwierząt pod ochroną!
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Polskie wody

#47

Post autor: Tygrys »

Łatwo to obejść jest prawo ,porostu zmienić nazwę ryby.Jak to ma miejsce przypadku jesiotra ,sprzedawany jest sklepach zoologicznych pod nazwą sterlet jest sprzedawany jesiotr i sterlet też.
Ostatnio zmieniony czw maja 11, 2017 10:22 am przez Tygrys, łącznie zmieniany 1 raz.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Polskie wody

#48

Post autor: fajerka »

Lech-u,

USTAWA
z dnia 16 kwietnia 2004 r.
o ochronie przyrody1)


Art. 127a. (82) 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, wchodzi w posiadanie okazów roślin, zwierząt, grzybów objętych ochroną gatunkową w liczbie większej niż nieznaczna, w takich warunkach lub w taki sposób, że ma to wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Polskie wody

#49

Post autor: Lech-u »

Odlawiać nie można. Ale czy można wyhodować? I trzymać w akwarium?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Polskie wody

#50

Post autor: fajerka »

Art. 51. 1. W stosunku do gatunków dziko występujących roślin i grzybów objętych ochroną gatunkową mogą być wprowadzone następujące zakazy:
1) zrywania, niszczenia, uszkadzania, przemieszczania i hodowli;
2) niszczenia ich siedlisk i ostoi;
3) dokonywania zmian stosunków wodnych, stosowania środków chemicznych, niszczenia ściółki leśnej i gleby w ostojach;
4) pozyskiwania, zbioru, przetrzymywania, posiadania, preparowania i przetwarzania okazów gatunków;
5) zbywania, nabywania, oferowania do sprzedaży, wymiany i darowizny okazów gatunków;
6) wwożenia z zagranicy i wywożenia poza granicę państwa okazów gatunków.
2. W stosunku do gatunków dziko występujących roślin i grzybów, objętych ochroną gatunkową, mogą być wprowadzone, w przypadku braku rozwiązań alternatywnych i jeżeli nie spowoduje to zagrożenia dla dziko występujących populacji objętych ochroną gatunkową roślin lub grzybów, odstępstwa od zakazów, o których mowa w ust. 1, dotyczące:
1) wykonywania czynności związanych z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej, jeżeli technologia prac uniemożliwia przestrzeganie zakazów;
2) usuwania roślin oraz grzybów niszczących materiały lub obiekty budowlane;
3) pozyskiwania gatunków roślin, o których mowa w art. 48 pkt 1 lit. c, oraz grzybów, o których mowa w art. 50 pkt 1 lit. c, lub ich części i produktów pochodnych przez podmioty, które uzyskały zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na ich pozyskiwanie;
4) przetrzymywania, zbywania, nabywania, oferowania do sprzedaży, wymiany, darowizny, a także wywożenia poza granicę państwa okazów gatunków, o których mowa w pkt 3.
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Polskie wody

#51

Post autor: fajerka »

a wyhodujesz z powietrza? no weź sobie jaj nie rób
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Polskie wody

#52

Post autor: fajerka »

Art. 52. 1. W stosunku do gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną gatunkową mogą być wprowadzone, następujące zakazy:
1) umyślnego zabijania, okaleczania i chwytania;
1a) transportu, pozyskiwania, przetrzymywania, chowu i hodowli, a także posiadania żywych zwierząt;
2) zbierania, przetrzymywania i posiadania okazów gatunków;
3) umyślnego niszczenia ich jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych;
4) niszczenia ich siedlisk i ostoi;
5) niszczenia ich gniazd, mrowisk, nor, legowisk, żeremi, tam, tarlisk, zimowisk i innych schronień;
6) wybierania, posiadania i przechowywania ich jaj;
7) wyrabiania, posiadania i przechowywania wydmuszek;
8) preparowania okazów gatunków;
9) zbywania, nabywania, oferowania do sprzedaży, wymiany i darowizny okazów gatunków;
10) wwożenia z zagranicy i wywożenia poza granicę państwa okazów gatunków;
11) umyślnego płoszenia i niepokojenia;
12) fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie;
13) przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca;
14) przemieszczania urodzonych i hodowanych w niewoli do stanowisk naturalnych.
2. W stosunku do gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną gatunkową mogą być wprowadzone, w przypadku braku rozwiązań alternatywnych i jeżeli nie spowoduje to zagrożenia dla dziko występujących populacji zwierząt objętych ochroną gatunkową, odstępstwa od zakazów, o których mowa w ust. 1, dotyczące:
1) usuwania od dnia 16 października do końca lutego gniazd z budek dla ptaków i ssaków;
2) usuwania od dnia 16 października do końca lutego gniazd ptasich z obiektów budowlanych i terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne;
3) chwytania na terenach zabudowanych przez podmioty upoważnione przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska zabłąkanych zwierząt i przemieszczania ich do miejsc regularnego przebywania;
4) chwytania zwierząt rannych i osłabionych w celu udzielenia im pomocy weterynaryjnej i przemieszczania do ośrodków rehabilitacji zwierząt;
5) zapobiegania poważnym szkodom, w szczególności w gospodarstwach rolnych, leśnych lub rybackich;
6) pozyskiwania okazów gatunków, o których mowa w art. 49 pkt 1 lit. c, przez podmioty, które uzyskały zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska na to pozyskiwanie;
7) przetrzymywania, zbywania, nabywania, oferowania do sprzedaży, wymiany, darowizny, a także wywożenia poza granicę państwa okazów gatunków, o których mowa w pkt 6;
8) zbierania i przechowywania piór ptaków.
3. Odstępstwo od zakazu, o którym mowa w ust. 2 pkt 5, nie dotyczy gatunków ptaków.
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

peterz
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: czw wrz 17, 2015 11:32 pm
Lokalizacja: Latchorzew
Płeć:

Polskie wody

#53

Post autor: peterz »

TYGRYS pisze: Łatwo to obejść jest prawo ,porostu zmienić nazwę ryby.Jak to ma miejsce przypadku jesiotra ,sprzedawany jest sklepach zoologicznych pod nazwą sterlet jest sprzedawany jesiotr i sterlet też.


Piszesz bzdury
To nie jest obejście prawa. Gatunki te (jesiotr syberyjski i ostronos) nie są objęte prawem. W Polsce podlega ochronie jedynie nasz rodzimy jesiotr zachodni.

Zwierzęta niby są u nas chronione ... co jest fikcją i dotyczy jedynie nas szaraczkow. Prosty przyklad glinianki Sznajdra na Jelonkach. Jeszcze niedawno byly tam cztery a właściwie 5 glinanek gdzie zajdowaly się obfite siedliska różanek, chronionych małży, traszki zwyczajnej, ropuchy szarej, zielonej, paskowki oraz gadów zaskronca pospolitego i jaszczurki zwinki, że nie wspomnę o ptakach ... w sumie coś co powinno być chronione zarówno ze wzgledu na bogactwo fauny jak i historii bo zbiorniki powstaly w wyrobiskach cegielni powstalej w pierszej połowie XIX wieku. Cegielnia funkcjonowala jeszcze przed druga wojną. Cóż walcowa obiecała rewitalizację i udostepnienie w postaci parku dla mieszkańców. Oczywiwscie jak wszystkie obiednice pełnoo skończyły sie tym ze najpierw na terenach pomiedzy zbiornikami postawiono bloki i zamykajac teren dla wszystkich spoza osiedla. Nastepnie stopniowo zasypujac zbiorniki dobudowywano kolejne budynki . Ostatecznie wszystko zasypano pozostawiajac jeden zbiornik po za terenem zainteresowania dewelopera, po dugiej stronie ulicy Połczyńskiej. Ponieważ widok na zbiorniki miałem z okien w moim mieszkaniu widzialem cały proceder. Cóż szybko, cicho (temat i protesty skutecznie wyciszane przez ratusz) bez odłowów i bez badania zbiorników (dodam tylko tyle że nad gliniankami w 1939 przebiegaly stanowiska obrony polskiej i w 44 po wycofaniu się Niemców pozostało trochę sprzętu wszystko było spychane do wody. Hehe jako ciekawostkę dodam że mieliśmy tam mala gorączkę złota, kiedy podczas ukladania torow spychacz wraz z ziemią wypłchnął carskie złote ruble). Przepraszam za polityczny wkręty ale jestem strasznie zły że przez pazerność i łapówkarstwo stracone zostało bezpowrotnie takie miejsce, ktore było dodatkowo dla mnie bardzo cenne bo powiazane z moim dzieciństwem.
Ostatnio zmieniony czw maja 11, 2017 11:44 am przez peterz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Polskie wody

#54

Post autor: marcinzabki29 »

fajerka pisze: w liczbie większej niż nieznaczna
Czyli jeżeli wyłowisz sobie pięć sztuk, to nie będzie liczba większa niż nieznaczna. A więc można.
Ostatnio zmieniony czw maja 11, 2017 12:25 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin

Dein

Polskie wody

#55

Post autor: Dein »

Nóż mie się w kieszeni otwiera, a raczej piła, jak widzę kombinowanie, jak obejść i znaleźć wyjątki do prostej zasady - zostawić to co rzadkie w świętym spokoju. Mieć przyzwoitość i chociaż na swoim osobniczym poziomie własnego gniazda nie pustoszyć.

Niech sobie każdy weźmie nieznaczną liczbę, delikatnie naruszy, niechcący wyłowi i nie wypuści... I tak będzie na chciwych deweloperów, koncerny, ratusz, wójta, etc..
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Polskie wody

#56

Post autor: fajerka »

marcinzabki29 pisze:
fajerka pisze: w liczbie większej niż nieznaczna
Czyli jeżeli wyłowisz sobie pięć sztuk, to nie będzie liczba większa niż nieznaczna. A więc można.
jeśli to będzie 5 z 7szt w danym zbiorniku wodnym to nie będzie to nieznaczna ilość. Jak określić ilość nieznaczną?
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

peterz
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: czw wrz 17, 2015 11:32 pm
Lokalizacja: Latchorzew
Płeć:

Polskie wody

#57

Post autor: peterz »

[quote="[url= Niech sobie każdy weźmie nieznaczną liczbę, delikatnie naruszy, niechcący wyłowi i nie wypuści... I tak będzie na chciwych deweloperów, koncerny, ratusz, wójta, etc..[/quote]

No sorry w podanym przeze mnie przykładzie sprawa jest klarowna ... i tak to wina "ciwych deweloperów, koncerny, ratusz, wójta, etc..". Bo wybacz nawet jeśli nagle kilkunastu takich się trafi co złapią zabiorą albo zjedzą nawet po kilkanaście sztuk to nic wielkiego się nie stanie. Przyroda nie lubi próżni i na ich miejsce pojawią się wcześniej czy później nowe osobniki. Natomiast zniszczenie całego ekosystemu za pomocą spychaczy, ton stali i betonu to utracenie na zawsze.

Dein

Polskie wody

#58

Post autor: Dein »

peterz pisze:[post]Bo wybacz nawet jeśli nagle kilkunastu takich się trafi co złapią zabiorą albo zjedzą nawet po kilkanaście sztuk to nic wielkiego się nie stanie. Przyroda nie lubi próżni i na ich miejsce pojawią się wcześniej czy później nowe osobniki. Natomiast zniszczenie całego ekosystemu za pomocą spychaczy, ton stali i betonu to utracenie na zawsze.
Jak rozumiem - dokładnie przeliczyłeś, czego ile jest na konkretnej gliniance i przekalkulowałeś, czy uszczuplenie miejscowej populacji konkretnego gatunku o kilkanaście razy po kilkanaście losowo wybranych sztuk niewiele zmieni. W strukturze stada, w ekosystemie w wersji mini, w jakości puli genetycznej, dynamice rozmnażania.
Są gatunki, których populacje lokalne są wielce kruche i raz przetrzebione nie zregenerują się, ani nie powrócą na stanowisko. Tak - natura nie znosi próżni, więc wyprą je tym szybciej gatunki bardziej ekspansywne, czasami inwazyjne.

Złość na siły wyższe, na bezrefleksyjne zalewanie wszystkiego jak leci betonem, na sprzedawanie za kasę dóbr bezcennych - rozumiem doskonale i podzielam. Dokładania swoich trzech groszy do dzieła niszczenia gatunków rzadkich, o ile dzieje się to z pełną świadomością i premedytacją - nie czaję. Dodać do tego należy bandy niewyedukowanych dzikusów, którzy nie biorą pod uwagę, że cokolwiek może być pod ochroną - łowią jak leci. I jeszcze tych, którzy na hasło "ochrona przyrody" reagują alergią i nie zamierzają słuchać oszołomów, którzy zawsze przecież przesadzają. I tych, którzy co prawda nie chcą krzywdy rybki pod ochroną, ale nie widzą związku pomiędzy psuciem i przekształcaniem środowiska, a wymieraniem delikatniejszych zwierząt. Naprawdę i bez interwencji developerów i sprzedawczyków łatwo się czegoś pozbyć z ogólnodostępnego miejsca raz na zawsze.
Awatar użytkownika

peterz
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: czw wrz 17, 2015 11:32 pm
Lokalizacja: Latchorzew
Płeć:

Polskie wody

#59

Post autor: peterz »

Dein pisze: Jak rozumiem - dokładnie przeliczyłeś, czego ile jest na konkretnej gliniance i przekalkulowałeś, czy uszczuplenie miejscowej populacji konkretnego gatunku o kilkanaście razy po kilkanaście losowo wybranych sztuk niewiele zmieni. W strukturze stada, w ekosystemie w wersji mini, w jakości puli genetycznej, dynamice rozmnażania.
Owszem są gatunki których zniknięcie nawet kilku sztuk może być katastrofą ale wybacz są to ekstremalne przypadki, które są w większości skazane na wymarcie. O ile wiem w Polsce nie ma takich gatunków - zwłaszcza pośród ryb a przynajmniej nic mi nie przychodzi do głowy ale może mnie uświadomisz :D. Co o kalkulacji i przeliczeń ... glinianki nie są jakimś małym ekosystemem gdzie występują gatunki endemiczne występujące wyłącznie w tym akwenie. Po drugie, uwierz każdego dnia część populacji pada ofiarą drapieżników starości czy chorób, przypadku czy warunków pogodowych. Jeśli populacja jest zdrowa to odrodzi się. Jeśli strata kilku sztuk z populacji skazuje populację na wymarcie to znaczy to tylko tyle, że bez ingerencji człowieka ta populacja wymrze i nie zmieni tego złapanie kilku sztuk.

"Tak - natura nie znosi próżni, więc wyprą je tym szybciej gatunki bardziej ekspansywne, czasami inwazyjne."

Zazwyczaj gatunki inwazyjne są ekspansywne :D. Skoro są ekspansywne to bardzo szybko wyprą rodzime mniej agresywne gatunki - doskonały przykład sumik karłowaty. Gdzie się pojawią czy ktoś łowi czy nie szybko stają się właściwie jedynym gatunkiem.

Na tym kończę dywagacje na temat bo to trochę jakby sztuka dla sztuki. Podsumowując dla mnie gorszym jest niszczenie środowisk niż odłów pojedynczych egzemplarzy i cała ta ochrona gatunkowa jest warta psu na buty skoro jednocześnie pozwala się na takie rzeczy.
Pozdrawiam serdecznie

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Polskie wody

#60

Post autor: krasnal »

patryk94 pisze: ktoś coś próbował od 2015
Cały czas czynne
Obrazek
Awatar użytkownika

peterz
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: czw wrz 17, 2015 11:32 pm
Lokalizacja: Latchorzew
Płeć:

Polskie wody

#61

Post autor: peterz »

Kiełbie we łbie :D
ODPOWIEDZ