Ryby kąsaczowate trzymające się ławicy

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
bon007
Bywalec
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 8:47 am
Telefon: 508695570
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Darek
Płeć:

Ryby kąsaczowate trzymające się ławicy

#1

Post autor: bon007 »

Pytam jak w temacie jakie znacie gatunki ryb które pływają ładnie w grupkach po całym akwarium
Z obserwacji internetowych/realnych wiem że są to Zwinniki Blehera oraz Czerwonousty a także Rasbora Czerwonopłetwa.

Z kąsaczy posiadam Neony Innesa oraz Zwinniki Ogonopręgie te pierwsze raczej [ szczególnie te krajowe ] się rozdzielają po jakimś czasie nawet mimo pary barwniaków w jednym akwariów. Słyszałem od znajomego że Neon czerwony bardziej się trzyma stada to ale ile w tym prawdy to nie wiem.
Co do zwinników Ogonopręgich to już jest bardziej zadziorna ryba która rośnie dość duża mimo że to zwinnik tak więc nie rozpisuje się o nich.

Wracając do tematu interesują też mnie
-Neony czarne - jak to pływa [czy w grupach a może podobnie jak Innesy ]
-Zwinniki Jarzeńce [piękne rybki ale z tego co widziałem na You Tube to raczej to pływa coś jak neon Innesa ]
-Oraz inne ryby [ dość łatwo dostępne w sklepach ]które ładnie trzymają się grupy nawet po oswojeniu w akwarium, ponieważ jest to fajny efekt wizualny jak takie stadko sobie pływa. Co do strefy występowania to pewnie Ameryka Południowa bo tam najwięcej tych wszystkich Zwinników, Bystrzyków, Razbor itp...
Nie tworzę naturalnych biotopów ponieważ akwarium samo w sobie nie jest czymś naturalnym
100x40x40=160l Ogólniak
Awatar użytkownika

tkmsledz
Maniak
Posty: 915
Rejestracja: pn cze 11, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: Warszaw,Mokotów
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Ryby kąsaczowate trzymające się ławicy

#2

Post autor: tkmsledz »

Miałem neony ale jakoś nie trzymały się razem przynajmniej u mnie , najładniej trzymają się zwinniki Blehera z tym ze jak miałem ich 10 to nie koniecznie a teraz jak jest ich z 35 to ławica jest śliczna
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Ryby kąsaczowate trzymające się ławicy

#3

Post autor: fivb77 »

bon007 pisze: -Oraz inne ryby [ dość łatwo dostępne w sklepach ]które ładnie trzymają się grupy nawet po oswojeniu w akwarium
Thayeria boehlkei

Żaden kąsacz mi się tak w stadzie nie trzymał jak te ryby. I ze względu na osobliwy sposób pływania (czasem pływały też normalnie, albo się tak przyzwyczaiłem) wyglądały dla mnie zjawiskowo :) No i raczej nie schodziły mi do dna tak jak neony, a na tym mi bardzo zależało, gdy je posiadałem.

Do kupienia w dobrych akwarystycznych :)
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Ryby kąsaczowate trzymające się ławicy

#4

Post autor: Christo »

bon007 pisze:Ameryka Południowa bo tam najwięcej tych wszystkich Zwinników, Bystrzyków, Razbor itp...
Rasbory pochodzą z Azji i należą do karpiowatych (jakby co), ale powiedzmy że chodziło Ci o jakiekolwiek ryby ławicowe.

Z moich doświadczeń pływają cały czas ławicą bez "dodatkowej motywacji":
-brzanka pięciopręga
-Rasbora paviana
-Neon Paracheirodon simulans W Twoim wypadku nie wchodzi w grę z uwagi na skalary, chyba że chodzi o inny zbiornik

Z neonem czerwonym będzie już słabiej na pewno simulans jest bardzie ławicowy.

Z tego co słyszłałem i wodzialem, to chyba najlepszym wyborem będzie Zwinnik Blehera, rodostomus, Petitella georgiae
"This is one of three species commonly sold under the name “rummy-nose tetra”. The commonest of these is the firehead tetra, Hemigrammus bleheri, whilst the “true” rummy-nose is Hemigrammus rhodostomus. All three are very similar in appearance, but can be distinguished by several factors." (http://www.seriouslyfish.com" onclick="window.open(this.href);return false;.)
.
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/c ... p?sid=4893" onclick="window.open(this.href);return false;
choć nie jest poweidziane że autor nie zamachał ręką w akwarium przed wykonaniem fotek - tego nie wiemy. :wink:

Można tez spróbować zmotywować ryby "straszakami", mocnym oświetleniem, alboe prądem wody wzdłuż przedniej szyby, ale efekty mogą być różne. Pooglądaj sobie filmiki na youtube, robiłem tak kiedy szukałem ławicowego gatunku.

-- środa, 3 września 2014, 13:51 --
fivb77 pisze:Do kupienia w dobrych akwarystycznych
Eee tam. Są w Kakadu.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby kąsaczowate trzymające się ławicy

#5

Post autor: Lech-u »

Christo pisze:-- środa, 3 września 2014, 13:51 --
fivb77 pisze: Do kupienia w dobrych akwarystycznych


Eee tam. Są w Kakadu.

Hehehe,
No właśnie, fivb77 napisał: "Do kupienia w dobrych akwarystycznych", czyli w Kakadu.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
bon007
Bywalec
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 8:47 am
Telefon: 508695570
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Darek
Płeć:

Ryby kąsaczowate trzymające się ławicy

#6

Post autor: bon007 »

Hokejówki kiedyś miałem fakt są ławicowe ale to takie stojaki do tego duże rosną do 6cm to norma a mi zależy żeby rybki ruszały się z miejsca w miejsce i najwięcej takich zachowań widziałem u zwinników Czerwonoustych/blehera, ponad to duże nie rosną ok 5 cm.
Zastanawia mnie też neon zielony nigdy nie hodowałem tej ryby ale słyszałem że są dość płochliwe i lubią się chować ale to pewnie wszystko zależy od warunków. Tak czy owak nie mogę kupić więcej niż 7 sztuk danego gatunku do mojej 160tki [zawsze wolę miec lekkie niedorybienie niż przerybienie]
Niedawno oddałem dwa sumy Białowąsy co zżerały mi nocą drobnice typu neony itp. Gupiki odłowiłem do 2 akwa i w tej chwili mam 13 ryb a limit jaki sobie założyłem to max 20 no i powyżej półtora litra na cm ryby odliczając żwir oraz przedświt nad lustrem.
Tak więc moge kupić max 6-7 kąsaczy pytanie tylko czy w tak małej liczbie będą trzymały się kupy bo o straszaki nie trudno są 2 kiryśniki czarnoplame, 2 młode Barwniki Czerwonobrzuche [przychówek] jest też labeo zielony
Nie tworzę naturalnych biotopów ponieważ akwarium samo w sobie nie jest czymś naturalnym
100x40x40=160l Ogólniak

piotrofff
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ryby kąsaczowate trzymające się ławicy

#7

Post autor: piotrofff »

A może Bystrzyk Amandy? U mnie generalnie trzyma się w grupie. Simulansy siedzą głównie w krzaczorach.
Awatar użytkownika

Autor
bon007
Bywalec
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 8:47 am
Telefon: 508695570
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Darek
Płeć:

Ryby kąsaczowate trzymające się ławicy

#8

Post autor: bon007 »

Kurde jakoś wypadł z głowy mi ten temat
Kupiłem 6 Zwinników Czerwonoustych ok 5 dni temu i jak na razie jestem z nich bardzo zadowolony bo pływają cała grupką po akwarium i ogólnie zachowują się znacznie fajniej niż Neony Innesa [w moim drugim akwa]
Nie tworzę naturalnych biotopów ponieważ akwarium samo w sobie nie jest czymś naturalnym
100x40x40=160l Ogólniak
ODPOWIEDZ