Brzanka w akwarium towarzyskim

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Brzanka w akwarium towarzyskim

#31

Post autor: saintpaulia »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Dzika forma ma dokładnie 7 pręg, ale nie zawsze są one widoczne. Taki brzankowy kamelon. A barwy godowe też bardzo ciekawe.

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Brzanka w akwarium towarzyskim

#32

Post autor: rudykot »

Zaciekawiliście mnie tymi brzankami... jeszcze takich nie widzialam. Czyli to jest dzika forma brokatowych, dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Brzanka w akwarium towarzyskim

#33

Post autor: saintpaulia »

Z tego co się orientuję tak własnie jest. Podobno kiedys uwazano je za dwa oddzielne gatunki - błędnie.
Siedmiopręga - tu będzie na fotce widać dlaczego - http://www.akwafoto.pl/jakwafoto2/core/ ... ty=galeria" onclick="window.open(this.href);return false; NIestety własnych zdjęć nie mam, brak sprzętu. Chociaż te pręgi mają charakter nieco umowny, zanikają, czasem widać częsc.
To spora brzanka, chociaż nie z tych największych, jednak łagodna i bez szczególnego upodobania do mordowania roslin.
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Brzanka w akwarium towarzyskim

#34

Post autor: falco »

Co do zachowań (ogólnie, wszystkich zwierzaków), to należy pamiętać, co zawsze powtarzam, że oprócz cech charakterystycznych dla danego zwierzaka, zawsze mogą być odstępstwa. Przy rybach stadnych, wystarczy, że jedna będzie ześwirowana i każda jej gwałtowna reakcja będzie się odbijać "odskokiem" reszty grupy. Do tego oczywiście podstawa, to warunki w jakich żyją oraz otoczenie.
Jednym do aklimatyzacji 2-3 miesiące, to mało, inne dosłownie po wpuszczeniu same pchają się do rąk, siatek a ruch w pokoju tylko je nakręca do zabawy. Innym wystarczy gest, cień w przedpokoju i już panika. Nie ma 100% reguły...
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

Autor
Fedra
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: sob gru 17, 2011 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Brzanka w akwarium towarzyskim

#35

Post autor: Fedra »

Moje brzanki powoli oswajają się z akwarium i widać, że czują się coraz swobodniej. Pogodziłam się z faktem, że nigdy nie będą tak śmiałe jak sumatrzańskie czy różowe, ale w sumie lubię w nich tą wrodzoną subtelność.
Dziękuje wszystkim i mam nadzieję, że to już koniec moich brzankowych dylematów ;)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Brzanka w akwarium towarzyskim

#36

Post autor: saintpaulia »

Piąteczki są subtelniejsze, żywiołowe inaczej niż dwa wspomniane tu gatunki. Ale też odważne być potrafią. Zdjęcie kiepskie, ale to moje z paszczami w obiektywie - Obrazek

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Brzanka w akwarium towarzyskim

#37

Post autor: rudykot »

Śliczne :)

Psyho

Re: Brzanka w akwarium towarzyskim

#38

Post autor: Psyho »

A mi brzany nigdy chyba sie nie będą podobały. Coś odrzuca mnie od tych ryboli i nie potrafię tej niechęci wyjaśnić.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Brzanka w akwarium towarzyskim

#39

Post autor: saintpaulia »

Na fotce blade jakoś. Ale chciałam pokazać, że nie są płochliwe.

Mariuszu - każdemu co inszego się podoba.

Autor
Fedra
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: sob gru 17, 2011 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Brzanka w akwarium towarzyskim

#40

Post autor: Fedra »

Hej
Niedawno skusiłam się na jeszcze 4 brzaneczki, przy nowych moje to prawdziwe kolosy, kurcze może z tą dietą przesadziłam :/
Na chwilę obecną pływają z prętnikami, które mam już klika lat i niestety zaczynają się wykruszać, został tylko jeden samczyk i samiczka. Zdaje sobie sprawę, że nie są to długowieczne ryby i pewnie prędzej niż później będę musiała je pożegnać. bardzo lubię prętniki, zawsze były one w moich akwariach, ale tak sobie myślę, że kiedy odejdą może warto byłoby poznać inne rybki. Oczywiście obecne mają u mnie dożywocie i nie życzę im od razu "wyciągnięcia płetw", żebyście mnie źle nie zrozumieli. Ja po prostu długo dojrzewam do zmiany obsady i musze się nastawić psychicznie, podumać nad ewentualną nową obsadą. Oczywiście mogę sobie pogrzebać w internecie i poczytać o wymaganiach ryb itp., ale zależy mi, żeby poznać wasze opinie, bo prawda jest taka, że najwięcej o danej rybie i jej zachowaniu powie mi jej posiadacz.

Wiec tak, na chwilę obecna posiadam akwarium 112l, zarośnięte hmm... powiedzmy umiarkowanie, a ściślej mówiąc 90% dna zarośnięte, z tym, że w większości są to niskie rośliny więc jest sporo miejsca do pływania. Pozostałoby w nim stadko brzanki pieciopręgiej (13 sztuk).

Zastanawiam się, czy mogłabym do tego akwarium dodać: haremik gurami mozaikowego, albo kilka szczupieńczyków karłowatych, jak na razie więcej pomysłów nie mam.

Zależy mi, żeby nowe rybki dobrze dogadywały się z brzankami, nie były agresywne, ani też przesadnie bojaźliwe i nie potrzebowały licznych towarzyszy swojego gatunku.

Doradźcie proszę czy rybki proponowane przeze mnie pasowałyby do tego akwarium, a może polecicie coś od siebie, będę wdzięczna za każdą podpowiedź :)
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Brzanka w akwarium towarzyskim

#41

Post autor: Christo »

Trochę za mały zbiornik na "mozaiki". Rosną spore, choć wolno, ale skoro mają mieć u Ciebie dożywocie... dochodzi też agresja. Prędzej szczupieńczyki, choć nigdy nie miałem.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Fedra
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: sob gru 17, 2011 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Brzanka w akwarium towarzyskim

#42

Post autor: Fedra »

Oki, czyli mozaiki odpadają, szkoda bo na nich najbardziej mi zależało. Nawet zaczęłam pomiary robić czy się większe akwarium nie zmieści i w sumie można by było wcisnąć o 10 cm dłuższe, ale to w sumie nie duża różnica i mąż musiałby psychicznie dojrzeć, odchorować, wiec na razie nie biorę pod uwagę zmian/

Tak jeszcze myślę, a może zamiast mozaiek, gurami czekoladowe?
ODPOWIEDZ