Bazalt czy nie bazalt...

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#1

Post autor: Ippon04 »

Witam,
1.02.2015 odpaliłam swoje szkiełko.
Zamiarem miał być LTek. Na dno klasycznie poszła ziemia na nią bazalt zielsko i trochę piasku kwarcowego na plażę.
Zmierzyłam parametry paskami na drugi dzień były przyzwoite.
Po ok. 5 dniach sprawdzam ponownie, a tu niespodzianka GH na końcu skali,
NO3 i NO2 zdecydowanie powyżej jakiejkolwiek normy :shock:
Dzisiaj wyciągnęłam trochę rzekomego bazaltu (od znajomego) zalałam octem i się pieni... nie jakoś gigantycznie,
ale zdecydowanie zauważalnie.
Czyli czeka mnie restart już na samym początku... :faint:
I teraz się zastanawiam skąd wziąć bazalcik, żeby już drugim razem na 100% uniknąć takiej niespodzianki...
bo nie ukrywam, że nie chce mi się kąpać w occie ok. 25kg podłoża...
Czy bazalt zakupiony w zwykłym akwarystycznym nie sprawi mi takiej rozczarowującej niespodzianki?
Pozdrawiam i dziękuję za rady, sugestie, przemyślenia, teorie itp.

Ps. Jeśli wątek znalazł się w złym dziale, to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie do poprawnego.
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#2

Post autor: iro1979 »

Jak chcesz to mogę ci nakruszyć lignitu, na drobny przypominający żwirek. W małym akwarium lignit zmniejszył mi kh z 7 do 0 lub 1 (ciężko powiedzieć bo test kolor zmienił na docelowy po dodaniu 1 kropli), PH poniżej 7 (już nie pamiętam i nie sprawdzę bo na nowo zbiorniczkiem bez życia zacząłem się zajmować ze 2 tygodnie temu i ostatnio podmieniłem 95% wody). GH nie ruszy na 100%. Wygląda tak samo. Na zdjęciu pod korzeniem jest bryła lignitu, do pokruszenia bez problemu, mogę przyszykować. W razie czego odezwij się na PM.
Obrazek
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#3

Post autor: Christo »

Jeśli nie musisz mieć czarnego podłoża to może po prostu piasek (kwarcowy jak rozumiem już masz). Kupiony także może zmieniać parametry. Ja pozyskuję samodzielnie i jeśli zmienia to na tyle minimalnie, że się tym nie przejmuję. Kwestia znalezienia odpowiedniej granulacji.

Iro. Rośliny jej chyba wypłyną z czegoś takiego, chyba że zrobi sobie tylko posypkę żeby mieć ciemne dno.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#4

Post autor: Ippon04 »

Iro ciekawa opcja muszę przemyśleć i odezwę się niebawem (wcześniej nie słyszałam o lignicie i muszę doczytać) dużo masz go zastosowanego w akwarium. Jaka pojemność akwa na orientacyjną ilość lignitu?
Bardzo intensywną robi kolorystykę wody (bardziej niż ziemia)?

Christo zależy mi na czarnym podłożu, zaintrygowałeś mnie tym samodzielnym pozyskiwaniem.
Napiszesz coś więcej w tym temacie - skąd pozyskujesz, może się zainspiruję i wykorzystam?

Na razie nasypałam bazalt do słoika z wodą i sprawdzę jak się będą miały parametry po 24h,
bo jak na razie czysta kranówa ma zdecydowanie lepsze ;(
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#5

Post autor: Christo »

Ippon04 pisze:Christo zależy mi na czarnym podłożu, zaintrygowałeś mnie tym samodzielnym pozyskiwaniem.
No to w naturze czarnego nie znajdziesz.:)

Ippon04 pisze:Napiszesz coś więcej w tym temacie - skąd pozyskujesz, może się zainspiruję i wykorzystam?
Znad rzek rożnych, Wisły też. Trzeba po prostu znaleźć i przyjrzeć się granulacji żeby nie był za drobny. Co tu więcej można napisać.

Ippon04 pisze:bo jak na razie czysta kranówa ma zdecydowanie lepsze ;(
Jak zatwardza nawet kranówę to rzeczywiscie musi być niezły.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#6

Post autor: iro1979 »

Ippon04 troszkę nakruszyłem i będzie trzeba na czymś przesiać bo różne gradacje wychodzą. Muszę dopracować plan. Zresztą niektóre bryłki lignitu mają w sobie jeszcze dość mocne drewno, które się nie kruszy jak należy. Musiałbym przebrać ten lignit bardziej torfowy niż drewniany, pokruszyć przesiać przez siatkę grubą by pozbyć się większych dużych bryłek i później przez drobna by pozbyć się pyłu. Lignitu nie ważyłem, w dużym zbiorniku wszelkie kwasy rozłożyły mi rośliny i tam ph mam ponad 7, a kh chyba 5. Ograniczyłem czas świecenia i zobaczymy. W małym akwarium 30l, miałem bardzo dużo lignitu, myślę że objętościowo zajmował około 40% zbiornika, teraz wyjąłem dużą bryłę i kilka mniejszych, objętościowo zostało około 20%, parametrów od dużej podmiany nie badałem, potrzeba trochę czasu. Poczytaj o lignicie. Dużo mi go już nie zostało, około 100kg + 2 beczki w których się moczy, a było 2 tony. Cinek wziął "trochę" i w galerii znajdziesz jak wygląda w całości, aranżacja jeszcze nie dokończona bo nie ma podłoża ani roślin, ale kolor dobrze widać, lepiej niż na moim zdjęciu bo mam w 30l oświetlenie o żółtej barwie.
Christo - tak jako posypka na wierzch.

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#7

Post autor: Ippon04 »

Christo pisze:No to w naturze czarnego nie znajdziesz.:)
jakaż precyzja :D chodziło mi o kolor "bazaltowo-czarny"... ;)
na razie wzięłam woreczek z clariasa zamoczyłam i przetestuję parametry (jak długo trzymać, żeby pomiar był bardziej wiarygodny?)
Dziwne bo na oko już się nieco różnią, nic chyba czeka mnie jednak restarcik :razz:

iro1979 jak rozumiem tym lignitem spokojnie można się pobawić
i pokombinować z ułożeniem kryjówek/grotek czy czegoś okołokształtnego?
Jeśli tak to niezależnie od restartu w baniaczku chętnie wzięłabym trochę tego lignitu od Ciebie.
Masz jakieś większe kawałki na stanie, cobym sobie mogła coś połupać :)?
a resztę najwyżej podziabię i wrzucę jako posypkę na wierzch...
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#8

Post autor: iro1979 »

Miałem odpisać na pm, ale na zdjęciach mało glona widać więc się odważyłem publicznie XD.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W małym zmiana aranżacji kilka dni temu stąd rośliny nie wyglądają naturalnie (listki w każdą stronę XD)
Obrazek

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#9

Post autor: Ippon04 »

iro1979 dzięki za lignit, na żywo wygląda o niebo lepiej niż na zdjęciach :shock: .
Baniak wystartowany kolejny raz ze zmienionym bazaltem (tym razem wcześniej sprawdzonym testami).
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#10

Post autor: iro1979 »

Nie ma za co, lubię sprawiać radość :). Później jak oglądam zdjęcia z lignitem ode mnie, to się cieszę, że miałem choć malutki wpływ na wygląd akwarium. Udało ci się jakąś aranżacje zaplanować? Wyszło jak chciałaś?

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#11

Post autor: Ippon04 »

Koncepcja zmieniała się w trakcie przebudowy kilkukrotnie...
Te największe sztuki zostały na "lepsze czasy", mniejsze wykorzystałam do grotkopodobnych tworów
(z czego część jest przyczajona).
Co do reszty jeszcze zobaczę, może mnie coś natchnie :mrgreen:
ale skałki pierwsza klasa.
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#12

Post autor: iro1979 »

Te co czekają na lepsze czasy powinnaś zanurzyć w wodzie np. w wiadrze. Pewnie tak zrobiłaś, ale wolę napisać na wszelki wypadek, jak lignit wyschnie to popęka.

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#13

Post autor: Ippon04 »

Tak, czekają grzecznie w wiaderku :)
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Bazalt czy nie bazalt...

#14

Post autor: iro1979 »

Zrobiłem fajną "jaskinie" z 3 kawałków, ale nie moczonego. Żałuję, że nie potańcowałem z siekierą jak byłaś u mnie. Parę walnięć i ładnie się pokruszyło. Kanciasta, kryjówka, która wygląda w miarę możliwości naturalnie. Zdjęcie z lampą, wyszło płasko i kolory pozmieniane.
Obrazek
Przydałaby się tu jeszcze 1 bryłka po lewej i jakieś roślinki w szczeliny.
ODPOWIEDZ