Aquael High 60 czy konfigurowac samemu?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
mke99
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pt maja 01, 2015 12:14 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek

Aquael High 60 czy konfigurowac samemu?

#1

Post autor: mke99 »

Witam,

Poniewaz to mój pierwszy post, chciałbym sie przywitać.
Moja przygoda z akwarystyka rozpoczęła sie dwa lata temu po 30 letniej przerwie, gdy mialem akwarium będąc w podstawówce.
Teraz mam maleńkie akwarium 25l i po zdobyciu pierwszych doświadczeń przyszedł czas na większe.

Biorąc pod uwagę rozmiary bardzo by mi pasował zestaw Aquael High 60, ale mam pewne wątpliwości i chciałbym Was zapytać o opinię.

http://www.aquael.com.pl/produkty/55-no ... arl-high-2" onclick="window.open(this.href);return false;

1. FILTR W POKRYWIE

Czy zastosowany w pokrywie filtr przelewowy jest wystarczający do tego zbiornika i czy to rozwiązanie techniczne ma sens?

Duza zaleta dla mnie jest, że nie musiałbym stawiać obok kubełka, który jednak nie jest najpiękniejszy sam w sobie. Ale wolałbym uniknąć sytuacji, ze i tak na tym by sie skończyło, ze względu na niewydolność wbudowanego filtra.

2. OŚWIETLENIE

Czy zastosowane oświetlenie w postaci 2 x Leddy Tube 6W będzie wystarczające dla srednio wymagających roślin biorąc pod uwagę wysokość zbiornika aż 50 cm? Chcialbym miec na dnie taki ładny zielony dywan.

W zwiazku ze znajdującym sie filtrem obawiam się, że odłożenie oświetlenia będzie niemożliwe.

A może jednak lepiej kupić akwarium OW 60 x 35 x 45, do tego jakiś duży filtr kubełkowy i belkę oświetleniową. Oczywiście koszty beda wyższe, ale nie o to w tym przypadku chodzi, a o funkcjonalności i brak osprzętu w szafce.

Np taki zestaw:
1. Akwarium OW 60 x 35 x 45
http://www.clarias.pl/akwarium-optiwhit ... -6220.html" onclick="window.open(this.href);return false;

2. Eheim Liberty 2042 filtr kaskadowy
http://www.clarias.pl/eheim-liberty-204 ... p-518.html" onclick="window.open(this.href);return false;

3. Belka oświetleniowa Odyssea QUAD 4x24W + LED 60-80cm

http://www.clarias.pl/belka-oswietlenio ... -6480.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Bede zobowiązany za Wasze opinie.


Maciek

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Aquael High 60 czy konfigurowac samemu?

#2

Post autor: Alix »

Przy wysokich zbiornikach jest problem z dobraniem oświetlenia, a 2 x 6 W nawet ledy to nie jest zbyt dużo, u mnie duży heniek ledwo ciągnie przy takim oświetleniu, a zbiornik ma 30 cm wysokości :idea:
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Aquael High 60 czy konfigurowac samemu?

#3

Post autor: Winter »

Odradzałabym akwaria z filtrem w pokrywie. Jest to rozwiązanie wyjątkowo niewygodne, zwłaszcza przy akwarium roślinnym, gdzie człowiek często wkłada łapy do środka :wink:
Mam takie mini-akwarium Aqua-El (10L) i dostanie się do środka wymaga wyłączenia filtra i uniesienia całej pokrywy.

Jeśli pieniądze to nie problem, to zdecydowanie wybrałabym przedstawiony zestaw: OW+ filtr + belka. Zwłaszcza, że światła w tej belce jest dużo i będziesz mógł mieć trawniczek z glossostigmy, jeśli chcesz.

Co do konkretnych marek/typów belek, czy filtrów kaskadowych się nie wypowiadam. Chodzi mi raczej o ogólny pomysł.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

TPI
Gaduła
Posty: 142
Rejestracja: wt mar 31, 2015 5:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Aquael High 60 czy konfigurowac samemu?

#4

Post autor: TPI »

Za 60x35x45 OW 8 mm w akwarlux.pl zaplacilem 307 zl.

Autor
mke99
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pt maja 01, 2015 12:14 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek

Re: Aquael High 60 czy konfigurowac samemu?

#5

Post autor: mke99 »

Dziękuję za Wasze uwagi. Tak właśnie myślałem, że to nie najlepszy pomysł.

Temat gotowego zestawu już nieaktualny.
Szukam teraz dobrej konfiguracji OW + kubełek + belka.
W tym przypadku znajdę już dużo informacji na tym forum, więc zabieram się za poszukiwania.

Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Aquael High 60 czy konfigurowac samemu?

#6

Post autor: silver007 »

Wg mnie podjąłeś bardzo dobrą decyzję.

Mam dokładnie takie samo akwarium jak szukasz i też kupione w Clariasie:
http://www.clarias.pl/akwarium-optiwhit ... -6220.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Mogę polecić z czystym sumieniem. Dostałem też spory rabat, więc poproś mailowo o wycenę, może też się uda coś wskórać.

Uważaj tylko na belkę. Jeśli kupisz 4x24 to zazwyczaj da się zapalić tylko 2 lub 4 świetlówki, czyli 48 lub 96W. Razem z odbłyśnikiem i tuż nad taflą wody, druga opcja daje naprawdę dużo światła. Na tyle dużo, że akwarium trzeba będzie nawozić i podawać CO2. Dlatego zanim wybierzesz belkę warto się zastanowić co chcesz mieć docelowo w akwarium. Kupno 4x24, która będzie wielka jak pokrywa, może się okazać zbędnym wydatkiem i może wystarczy na początek 2x24. Optymalna wydaje mi się 3x24 ale nie mam pojęcia jak tam można konfigurować ilość świetlówek. Jeśli da się zapalić dwie to byłoby super. Ale to już Twoja decyzja w co idziesz ;)
ODPOWIEDZ