Oświetlenie power led- problem

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
sula4444
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw lut 25, 2016 9:33 pm
Lokalizacja: Wieluń

Oświetlenie power led- problem

#1

Post autor: sula4444 »

Witam. Planuję zrobić oświetlenie do akwarium na bazie power led. Power ledy to pewnie jakieś chińczyki. Oświetlenie składa się z 36 ledów 1W (30 ledów o barwie 6500k 300mA, 4 ledy czerwone 300mA, 2 ledy niebieskie 300mA), na początku miał to zasilać zasilacz stałoprądowy 12V 3,33A i dodany rezystor 8,2ohm 2W, lecz z powodu że z nie wiadomych mi powodów dawało to za mało światła (wyglądało to gdyby nie pracował na pełnych obrotach), więc postanowiłem zakupić driver led 18-36W. Ledy są zamontowane na profilu 80 cm x 10 cm grubość ścianek 2mm, dodany drugi profil wspomagający odprowadzanie ciepła. Problem tkwi w tym, że palą się ledy na driver led 18-36W i o dziwo że tylko 6500k, temperatura dochodzi do ok 45st. na zewnętrznym profilu, na profilu gdzie są zamontowane ledy temperatura jest w granicach 37st. W czym tkwi problem przy jednym i drugim zasilaniu bardzo bym prosił o pomoc bo w tym tempie zbankrutuję na same ledy.

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Oświetlenie power led- problem

#2

Post autor: wiedzmin »

Miernik w rękę i zmierz jaki prąd płynie przez ledy.
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie power led- problem

#3

Post autor: zorbek »

Kup markowe zaplacisz parę złotych więcej i problem powinien zniknąć.
Widziałem test na youtube:
- 3 diody w szereg epistara przy prądzie 300mA napięcie 10V
- 3 chińczyki prąd 300 mA, napięcie w gałęzi ppnad 14V więc dioda pracuje poza parametrami i złącze dużo wcześniej padnie.
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz

Autor
sula4444
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw lut 25, 2016 9:33 pm
Lokalizacja: Wieluń

Re: Oświetlenie power led- problem

#4

Post autor: sula4444 »

A czy da się coś zrobić z tymi chińskimi power ledami?

Rrrrogaty

Oświetlenie power led- problem

#5

Post autor: Rrrrogaty »

Daruj sobie te kolorowe ledy. Tylko komplikacja, a nic nie dają. A wszyscy to kopiują jak małpy i dają nie wiadomo po co.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Oświetlenie power led- problem

#6

Post autor: radmac »

ROGATEK pisze:Daruj sobie te kolorowe ledy. Tylko komplikacja, a nic nie dają. A wszyscy to kopiują jak małpy i dają nie wiadomo po co.
Moim zdaniem przydają się - niebieskie na zrobienie "poranka" a czerwone "zachodu" :hihi:
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Oświetlenie power led- problem

#7

Post autor: rhino »

O księżycu zapomniałeś ;)
Ratel

Rrrrogaty

Oświetlenie power led- problem

#8

Post autor: Rrrrogaty »

radmac pisze:Moim zdaniem przydają się - niebieskie na zrobienie "poranka" a czerwone "zachodu" :hihi:

A przepraszam. Nie doczytałem, że ma być moduł romantyczny zaimplementowany. Proponuje jeszcze zapiąć słowika na jakimś głośniczku ;).
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Oświetlenie power led- problem

#9

Post autor: radmac »

ROGATEK pisze: A przepraszam. Nie doczytałem, że ma być moduł romantyczny zaimplementowany. Proponuje jeszcze zapiąć słowika na jakimś głośniczku ;).
I baloniki w serduszka.

Koniec offtopu :)

a tak poważniej, dla chętnych wiedzy o niebieskich i czerwonych LEDach... dwa wykresy, które powinny wszystko wytłumaczyć
Obrazek
Obrazek

Rrrrogaty

Oświetlenie power led- problem

#10

Post autor: Rrrrogaty »

A tu zestawione:

Obrazek

Dein

Re: Oświetlenie power led- problem

#11

Post autor: Dein »

ROGATEK pisze:A wszyscy to kopiują jak małpy i dają nie wiadomo po co.
Po pierwsze, małpy nie kopiują!

A po drugie - nie wszyscy się znają, a jak pytają, to słyszą porównania do małpy. Niby małpy są okej, ale się nie wymundrzaj w ten sposób, tylko w inny, jak już musisz.

Rrrrogaty

Oświetlenie power led- problem

#12

Post autor: Rrrrogaty »

Zaczerpnij może Deinie świeżego powietrza, bo widzę, ze szukasz dziury w całym.

Dobrze, że ty dużo jak zawsze wnosisz do tematu.

Dein

Oświetlenie power led- problem

#13

Post autor: Dein »

Ludzie nie pytają o sprawy techniczne, żeby usłyszeć ocenę ich umiejętności, tylko, żeby się dowiedzieć.
Ja jestem technicznie upośledzony i jeśli coś czasami kupię gupiego, to z niewiedzy, nie dlatego, że mam skłonnośc do małpowania.
Nie wiem, więc pytam. Ale wolę nie na forum. Po wuj ktoś ma sobie samoocenę poprawiać moim kosztem.

Ten temat WYJĄTKOWO czytam jako dowiadujący się, nie wymundrzający się.

Rrrrogaty

Oświetlenie power led- problem

#14

Post autor: Rrrrogaty »

Próbuje znaleźć wąte, gdzie wałkowaliśmy te nieszczęsne powerledy juz. Pamiętam, ze radmac strzelił tam fajny wykładzik o diodach. Tylko jak na złość nie mogę tego znaleźć. Czort ogonem nakrył?

Autor
sula4444
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw lut 25, 2016 9:33 pm
Lokalizacja: Wieluń

Oświetlenie power led- problem

#15

Post autor: sula4444 »

Ledy kolorowe to jest chwilowe zastosowanie, bo zostaną wymienione na power ledy full spectrum. Tylko by co kolwiek zrobić muszę mieć dobrze odprowadzane ciepło i w jakiś sposób by zasilić te power ledy tak by się nie paliły. A jeśli mając driver 18-36W czy mogę pod niego podłączyć 36 szt ledów czy muszę podłączyć tylko przypuśćmy 34 ledy by nie obciążać drivera?

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Oświetlenie power led- problem

#16

Post autor: wiedzmin »

Właśnie jest odwrotnie, dioda full spectrum zawiera mało zieleni przez co świeci różowawym światłem a zawiera dużo niebieskiego i czerwonego. Full spectrum tylko w połączeniu z białymi ledami. Inaczej będziesz miał cukierkowy kolor w akwarium. Ja ponawiam pytanie - jaki prąd płynie przez ledy.

Autor
sula4444
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw lut 25, 2016 9:33 pm
Lokalizacja: Wieluń

Oświetlenie power led- problem

#17

Post autor: sula4444 »

Jeśli podłączę je pod zasilanie 12V i dam rezystor 8.2Ohm 2W to żeby był efekt czyli dużo światła to by musiały pracować na 4V. A tak jest na każdym w granicach 3,32V do 3,51 ale znów mało światła czyli potwierdza się doświadczenie od Emi.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Oświetlenie power led- problem

#18

Post autor: radmac »

Fajnie... tapatalk zjadł mojego posta.
Chodziło o LEDy full spectrum, ale już się wyjaśniło.
I pisałem coś o wstawieniu większej ilości LEDów ale wysterowaniu ich na 75-80% mocy - pomaga w chłodzeniu i wydłuża żywotność.
Czyli jak zawsze nic mądrego :viva:
@Rogatek - chodzi Ci o to: klik ??

Offtop - a tak przy okazji... power ledy power ledami, jakiś czas temu dorwałem w swoje łapy 50 cm paska ledowego który ciągnie 3,1A... z tego wychodzi jakieś 70Wat na metr :) 3 miesiące jechał 100% mocy w marnym profilu alu zamknięty nad akwarium - i nic mu nie jest. Kolejny dowód na to, że bardzo dużo zależy od jakości LEDów. Zamiast się zrzymać, że LEDy "be", bo bledną i trzeba chłodzić etc etc... może lepiej zainwestować w porządny produkt?
koniec Offtopu.

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Oświetlenie power led- problem

#19

Post autor: wiedzmin »

Nie ma czegoś takiego jak dioda która musi pracować na 4V, jedynie jest parametr, który mówi przy jakim napięciu dioda zaczyna przewodzić. Diody steruje się prądowo, albo bardzo stabilnym źródłem napięciowym, bo mała zmiana napięcia, rzędu miliwoltów powoduje że przez diodę płynie duży prąd. Jeśli nie masz miernika to nie zabieraj się za diody, miernik to podstawa.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Oświetlenie power led- problem

#20

Post autor: radmac »

wiedzmin pisze:...Diody steruje się prądowo, albo bardzo stabilnym źródłem napięciowym...
Przepraszam, ale się przyczepię, tak dla potomności - można jeszcze PWM posterować :) Tyle, ze to wyższa szkoła jazdy niż sterowanie prądem (jeśli ktoś chce od podstaw DYI).
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie power led- problem

#21

Post autor: zorbek »

Problemem są diody które nie trzymają parametrów.
Najlepiej utworzyć układ szeregowo równoległy przy ustawieniu prądu w obwodzie za pomocą rezystora. [konieczny miernik]
link do testu
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Re: Oświetlenie power led- problem

#22

Post autor: wiedzmin »

radmac pisze:
wiedzmin pisze:...Diody steruje się prądowo, albo bardzo stabilnym źródłem napięciowym...
Przepraszam, ale się przyczepię, tak dla potomności - można jeszcze PWM posterować :) Tyle, ze to wyższa szkoła jazdy niż sterowanie prądem (jeśli ktoś chce od podstaw DYI).
I przeważnie maksymalne prądy diody są dla sterowania PWM (max prąd impulsowy), duża częstotliwość, małe wypełnienie, wtedy diody tak się nie grzeją, PWM można zrobić na NE555 albo na mikrokontrolerze, wtedy można ściemniać diody.

Autor
sula4444
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw lut 25, 2016 9:33 pm
Lokalizacja: Wieluń

Oświetlenie power led- problem

#23

Post autor: sula4444 »

Postanowiłem wszystkie te ledy chińskie sprzedać i zakupić ledy na chipie epistar i zbudować lampkę od nowa tylko, że już na porządnym radiatorze. Zasilanie będzie 12V 60W by mieć jakiś zapas jeszcze. Będzie się składać z 12 sekcji po 3 ledy więc wyjdzie ok 36W (30 ledów po 1W białych 6500k oraz 6 ledów po 1W full spectrum) na akwarium 112l.

Rrrrogaty

Oświetlenie power led- problem

#24

Post autor: Rrrrogaty »

Co chcesz sadzic w tym zbiorniku?

Autor
sula4444
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw lut 25, 2016 9:33 pm
Lokalizacja: Wieluń

Oświetlenie power led- problem

#25

Post autor: sula4444 »

Raczej mam w tym akwarium mało wymagające rośliny i takiego zapotrzebowania nie mam, jedynie co może ucierpieć to alternathera reineckii i ludwigia repens, reszta no roślinki typu najas, zosterifolia, cryptocoryny, rogatek sztywny, nurzaniec, dwie odmiany paproci wodnych, ludwigia green, bacopa. Te roślinki mam i tak pozostanie. Nie mam zamiaru nawozić tak jak kiedyś ze względu, że obawiam się że znów nabroję. Więc wolę by akwarium żyło swoim życiem tak jak do tej pory i obsada ma się dobrze i roślinki rosną. Tylko co do oświetlenia to chciałem przejść ze świetlówek bo mam 2x24W właśnie na ledy.

A mam pytanie odnośnie zasilania power led czym najlepiej zasilić power ledy zasilaczem 12V czy driverem?
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie power led- problem

#26

Post autor: zorbek »

sula4444 pisze: czym najlepiej zasilić power ledy
Driverem. Zwiera Ci jedną diodę to nic się nie dzieje, diody mają optymalne warunki pracy, nie masz niepotrzebnych strat mocy na rezystorach.
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz

Autor
sula4444
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw lut 25, 2016 9:33 pm
Lokalizacja: Wieluń

Oświetlenie power led- problem

#27

Post autor: sula4444 »

A w jaki sposób można zabudować driver? Zakupiłem driver bez obudowy, na chwilę obecną ma go zamontowany w obudowie po zasilaczu ale po pewnym czasie się grzeje.

W jakiej odległości powinne być umieszczone ledy na radiatorze by dobrze było odprowadzane ciepło? Myślałem by dać co 8 cm od siebie jeśli dobrze liczę to powinno wyjść ok 24 cm2. Radiator jest żeberkowy o wymiarach 80cm x 15cm i wysoki na 1.5cm.

Po tygodniu czasu powstała belka na ledach Epistar 30 ledów 6500k oraz 6 ledów full spectrum. Jedynie jeszcze czekam na uniwersalne linki do zawieszania oświetlenia. Mniej więcej tak ona wyszła.

Obrazek
ODPOWIEDZ