Akwarium-izolacja podłogi i ciężar

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwarium-izolacja podłogi i ciężar

#1

Post autor: marekmich »

Hej

Panie i Pany, pytanie ponieważ cieżko mi znaleść odpowiedź, a czas mnie zaczyna naglić. Sprawa wyglada tak, muszę zamówić styropian pod ogrzewanie podłogowe w budowanym domu. Warstwa ocieplenia 15cm. Na całości eps 100. Czy pod ciężar stały ok 1-1,5t na pow. ok 1,5-2m2 podłogi mogę dać "setkę" w grubości 15cm, czy dać 10cm i reszta wylewka. Czy np eps 150 o grubości tak pozostała powierzchnia.

Każdy mówi co innego, Mi się wydaje, że 100kPa spokojnie wytrzyma. Może macie doświadczenie w tej kwestii?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akwarium-izolacja podłogi i ciężar

#2

Post autor: Lech-u »

marekmich pisze:Może macie doświadczenie w tej kwestii?
Nie patrz na doświadczenia tylko na specyfikację techniczną.
Tak samo ze stropem, grubością szkła w akwarium itp.
Kto Ci da gwarancję, że będzie OK?
Musisz się opierać na parametrach technicznych, specyfikacji, badaniach producenta itp.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Re: Akwarium-izolacja podłogi i ciężar

#3

Post autor: patryk103 »

A jakiej grubości będzie wylewka? Ja u siebie pomyślałbym nad zastosowaniem na ten kawałek podłogi styroduru, jest o wiele twardszy niż zwykły styropiam, często stosowany w garażach pod duże obciążenia.
[112l] W kierunku mcharium
Awatar użytkownika

wycz
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz mar 27, 2011 11:14 pm
Telefon: 508109477
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium-izolacja podłogi i ciężar

#4

Post autor: wycz »

Hej.
Jeśli chcesz uzyskać wyczerpującą odpowiedź to daj komplet informacji.
1. Co stawiasz na tej podłodze(masa i obszar oddziaływań, sposób oddziaływania -za pośrednictwem nóg(regał) czy na całej powierzchni na płasko)
2. Gdzie masz ogrzewanie podłogowe gdzie nie(jeśli na całości to też powiedz) -jakiej wysokości jest instalacja
3. Jakie warstwy podłogowe masz w projekcie(jeśli taki projekt masz).

Karaś
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: wt lis 10, 2009 9:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium-izolacja podłogi i ciężar

#5

Post autor: Karaś »

Jaki bedzie ciezar akwarium?widzialem.jak.kiedys.1200 l weszlow podloge

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Akwarium-izolacja podłogi i ciężar

#6

Post autor: marekmich »

Na podłodze będzie stało akwarium, rozmiar nacisku na powierzchnię max 200x60. Chociaż ostateczny wymiar może się zmienić i pozostanie typowa 720 lub 540. Nacisk całą powierzchnią na płasko.

Ogrzewanie podłogowe ominie miejsce postawienia akwarium. Wylewka docelowa przewidywana 7cm.
Warstwy podłogi na gruncie. Zagęszczona pospółka, beton b10 jako chudziak 10cm. Styropian 3x5cm eps 100 knauf. Warstwy w projecie są mniejsze o grubość styropianu. Styropian dopiero zaczynam układać.

Niestety przez ciągły czas spędzany na budowie zapomniałem o wcześniejszych rozważaniach na temat podłogi pod akwarium-woda i kanalizacja przygotowana pod zbiornik.

Architekt twierdzi że przy takim nacisku wystarczy eps100. Czekam na informację od kierbuda.
Awatar użytkownika

wycz
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz mar 27, 2011 11:14 pm
Telefon: 508109477
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium-izolacja podłogi i ciężar

#7

Post autor: wycz »

Cześć.
Analizując ciężary
masa akwarium 129,60kg
masa wody 720kg
suma 849,60kg zakładam 850kg =8,5kN
rozkładając ciężar na powierzchni
8,5/0,6/2,0= 7,08kN/m2=7,08kPa
Zgodnie ze specyfikacją Knauf eps 100 ma wytrzymałość 150kPa -a więc zdecydowanie styropian da radę, według mnie słabszym ogniwem jest rozwiązanie posadzki standardowa dla domu mieszkalnego zakłada się obciążenie użytkowe 1,5kPa ewentualnie 2,0kPa -proponuję przegadać to z kierownikiem żeby nie dał Ci samego żwiru bo pękać będzie i w ogóle -sprawa do ogarnięcia większą klasą betonu lub innym typem posadzki(wszystkie wersje są standardowe)
Na Twoim miejscu rozważył bym kilka spraw
1. Co będzie jeśli w swoim domu za klika lat zamarzysz o akwarium kilku tysięcznym lub podobnym -rozważył bym sobie sprawę bilansując ciężary jak wyżej(co max możesz postawić i zadbać jeszcze na tym etapie dokładając grosz nie kilka tysięcy później)
2. Nie rezygnował bym z ogrzewania pod akwarium -co jeśli zmienisz lokalizacje(czynniki bliżej na tę chwilę nie znane), zrobił bym na całej powierzchni, zaś akwarium postawił na płycie z styroduru -świetnie odizoluje ciepło od akwarium i przeniesie obciążenie.
3. Upewnił się czy zastosowane ocieplenie przy ogrzewaniu podłogowym ma odpowiednią lambdę co by nie nie potrzebnie grzać gruntu w zimę.
To tyle z uwag, jeśli masz jakieś pytania zapraszam na pw lub tel chętnie poradzę w potrzebie.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Akwarium-izolacja podłogi i ciężar

#8

Post autor: cinek1916 »

Ja bym jeszcze doprowadził jedną pętlę CO pod akwarium i za jej pomocą ogrzewał zbiornik.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
ODPOWIEDZ