Darowizna na FAWA - pytanie

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.

Czy jesteś za tym, żeby wprowadzić dobrowolny system Darowizn na rzecz FAWA?

Czas głosowania minął ndz gru 25, 2016 10:40 am

Zdecydowanie NIE
1
1%
Rozważę to (może tak, może nie)
21
29%
Zdecydowanie TAK
50
69%
 
Liczba głosów: 72

Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#31

Post autor: Winter »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Niestety, nie wygląda na to, żeby temat w ogóle interesował wiele osób, skoro mniej niż 35 wypełniło ankietę.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#32

Post autor: cinek1916 »

Ja jestem za darowiznami na funkcjonowanie forum.
Co do sponsorowania konkursów: kiedyś rozmawiałem na podobny temat z jednym z użytkowników. Opowiadał o formule konkursu bez sponsorów, uczestnicy mieliby wpłacać określoną kwotę za udział a z zebranej kwoty sponsorowane byłyby nagrody. Dzięki temu forum w dalszym ciągu pozostałoby niekomercyjne.

Pytanie co na to wszystko admin? I jak forum funkcjonowało wcześniej?
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Rrrrogaty

Darowizna na FAWA - pytanie

#33

Post autor: Rrrrogaty »

Szkoda tylko, że jak to na fawie wszystko tajne/poufne i nikt nie chce tematu wyjaśnić po ludzku.

O jakich w ogóle pieniądzach mowa? Ile kosztuje domena i serwer na forum? Jeżeli to jest 400zł rocznie to można to z palcem w nosie zebrać, jeżeli to jest 2400 to już troche zmienia postać rzeczy. Jak to było do tej pory organizowane i dlaczego nie może być dalej realizowane w ten sam sposób?

Jaki jest w ogóle sens pytania o 'dobrowolne wpłaty'?
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#34

Post autor: mariom222 »

Możliwe że więcej osób ogląda niż głosuje ,ja jako zupełnie nowy na forum(rejestracja w listopadzie ,czytanie gdzieś od końca lata) też planowałem się nie wtrącać do tematu, na razie jestem na etapie czytania wszelkiego info jakie uda mi się tu znalezć ,a wtrąciłem się bo nie mogę zrozumieć oporów przed wprowadzeniem takich składek,w końcu wpłaca ten co chce,sam przez dwa lata wpłacałem na jakiś serwer minecrafta (mimo dość podeszłego wieku lubiłem sobie tam pograć) i sprawiało mi to dużo większą frajdę chyba niż tym którzy te składki dostawali ,mimo że ja wpłacałem tam realne pieniądze a kupowałem na serwerze jakąś złotą marchewkę dla konia czy inne jabłko :)oczywiście to był serwer dla nastolatków ale było tam też kilka takich ichtiozaurów jak ja i to my bez pomocy administracji robiliśmy jakieś małe konkursy czy to z wiedzy o mc czy cokolwiek innego,w/g mnie pomysł nie jest zły i tylko do porządnego przemyślenia jak to zrobić z pożytkiem dla wszystkich :)
Awatar użytkownika

Brzozy
Zapaleniec
Posty: 208
Rejestracja: ndz lip 26, 2015 8:08 pm
Lokalizacja: Wawer
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#35

Post autor: Brzozy »

Od strony prawnej to wszystko powinienem wiedzieć do środy. Jedna z moich klientek się zajmuje takimi sprawami.
viewtopic.php?f=15&t=32775" onclick="window.open(this.href);return false;

Pawel1212
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pn mar 07, 2016 10:24 am
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#36

Post autor: Pawel1212 »

Jezeli ktos chce wplacic to dla czego mialby nie mic mozliwosci tego uczynic. Jezeli wplaty pokryja koszty serwera np. za caly rok, to nie widze przeszkod zeby nadwyzke przeznaczyc na nagrody. Tylko faktycznie trzeba te konkursy przygotowac tak zeby byly jasne kryteria oceny, zgadzam sie z przedmowcami ze w ostatnim konkursie na zdiecia to nie wiadomo bylo co oceniac -bylo wszystko w jednym worku: akwa, ryby krewety, slimaki.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#37

Post autor: shadowrider »

Potrzeba tylko kogoś kto chciałby udostępnić swoje konto do wpłat. Patrząc np. na artykuły prawno-ekonomiczne w gazetach, jest to ryzykowne.
Mogą przyjść smutni panowie od dobrej zmiany, powiedzieć że brakuje na 500+, bo marszałkowie senatu wzięli sobie premie a tu widzimy nieopodatkowane przychody na koncie...

Rrrrogaty

Darowizna na FAWA - pytanie

#38

Post autor: Rrrrogaty »

Dlatego podstawą jest ustalenie ile trzeba kasy zbierać... Nie rozumiem dlaczego cały czas nie padły tutaj konkretne kwoty.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#39

Post autor: Lech-u »

ROGATEK pisze: Dlatego podstawą jest ustalenie ile trzeba kasy zbierać... Nie rozumiem dlaczego cały czas nie padły tutaj konkretne kwoty.
Kwoty nie padły, bo nadal nie wiemy, czy użyjemy takiego narzędzia jak "darowizna".
Temat powstał na jakimś spotkaniu forumowiczów.
Ja znalazłem narzędzie i zamontowałem na FAWA.
Teraz jest etap badania zainteresowania pomocą w funkcjonowaniu FAWA.

Ale jeśli się to wdroży, to mamy możliwość ustalenia celu: np. na serwer - 400 PLN, a na nagrody 1500 PLN. I wtedy widać ile nam jeszcze brakuje na jakiś cel.

Jeszcze nikt się nie wypowiedział jednoznacznie na temat przepisów i czy takie "datki" są legalne.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#40

Post autor: mariom222 »

mój młodszy brat który prowadzi fundację dla dzieci ,,Pro Futuro,, dostającą trochę darowizn w postaci pieniędzy lub czasem jakiegoś samochodu do transportu dzieciaków, twierdzi że dla osoby prywatnej taki datki są niezbyt legalne (chociaż nikt tego nie egzekwuje) i że najlepiej byłoby to określić jako dobrowolne składki członkowskie ,ale on wie tylko tyle co mu powie księgowa ,a ta jest jak prawdziwa ryba ,mocno małomówna :)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#41

Post autor: sum »

Oczywiście jestem za dobrowolnymi składkami. Nie ma dla mnie znaczenia czy to na funkcjonowanie forum czy na konkursy. Jedynym moim wymogiem jest nieokreślona wysokość i dowolność wpłaty.
Na jednym z forum które czytuje,też są zbierane datki na utrzymanie forum. Tak brzmi komunikat na stronie głównej :arrow:
Uzyskałeś informację ? Wesprzyj nas wpłacając na konto tyle, ile uważasz. Ważna jest dla nas każda złotówka.
24 1160 2202 0000 0002 0118 0021
z dopiskiem: "Na forum" 
Koniecznie dopisujcie swój nick: .....; Jako odbiorca wpisz "Forum bez-wypadkowe.net"

Nie wiem czy jest to legalne ale działa. Kiedy w grę wchodziła zmiana serwer(czy czegoś tam, nie wiem nie znam się) była dodatkowa akcja. Wtedy największe datki wpłacali głowni beneficjenci forum(których na każdym forum nie brakuje :mrgreen: )
A mam jeszcze pytanie odnośnie właściciela Fawy. Kto teraz nim jest?
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#42

Post autor: Lech-u »

sum pisze: A mam jeszcze pytanie odnośnie właściciela Fawy. Kto teraz nim jest?
Właściciel jest ciągle ten sam.
Admin jest właścicielem FAWA.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Pawel1212
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pn mar 07, 2016 10:24 am
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#43

Post autor: Pawel1212 »

7276 zloty moze otrzymac wlasciciel forum bez koniecznosci placenia podatku, zglaszania do urzedu. Oczywiscie wplacajacy pieniadze tez nie beda mogli kwot wplaconych ujac w swoich deklaracjach podatkowych do zmniejszenia podstawy opodatkowania poniewaz wplata jest na rzecz osoby fizycznej - a takie darowizny nigdy nie moga byc kosztem uzyskania przychodu. Reasumujac wplacac moze kazdy .tylko nikt nie bedzie mogl tego ujac w swoim PIT/CIT, a obdarowany musi uwazac na kwote graniczna po przekroczeniu ktorej powstaje u niego obowiazek podatkowy- musi zaplacic podatek.
Zeodlo kwoty:
https://www.experto24.pl/podatki/inne-p ... FgRnlDdjqA
Tak jest wedlug mnie, ale nie jestem zawodowcem, czekam wiec na srode i profesjonalna opinie. Napisalem zeby troche uspokoic bo widze ze ludzie sie wrecz boja tych darowizn.
Ostatnio zmieniony pn gru 19, 2016 6:15 pm przez Pawel1212, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#44

Post autor: sum »

Czyli Rafał wycofuje się ze sponsorowania forum?
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#45

Post autor: Lech-u »

sum pisze: Czyli Rafał wycofuje się ze sponsorowania forum?
Raczej się nie wycofuje, ale go boli wydatek na serwer i inne takie opłaty techniczne. Kiedyś jego sklep Akwamaniak sponsorował FAWA, ale teraz to już chyba ten sklep nie istnieje.

Tak więc do zapłacenia w najbliższym czasie będzie ok. 500 PLN za utrzymanie przez rok forum FAWA.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#46

Post autor: sum »

No tak, to wiele wyjaśnia.
Czyli Panie i Panowie,jak chcemy dalej mieć forum to zciepa nieodzowna.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

qpnix
Uzależniony
Posty: 654
Rejestracja: pn gru 21, 2015 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#47

Post autor: qpnix »

Czekamy na numer konta :)

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#48

Post autor: marcinzabki29 »

Również czekam na numer konta.
Tyle nas jest, że wystarczy po dosłownie kilka złotych :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

AquaDreams
Maniak
Posty: 721
Rejestracja: pn kwie 16, 2012 4:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#49

Post autor: AquaDreams »

cinek1916 pisze:Co do sponsorowania konkursów: kiedyś rozmawiałem na podobny temat z jednym z użytkowników. Opowiadał o formule konkursu bez sponsorów, uczestnicy mieliby wpłacać określoną kwotę za udział a z zebranej kwoty sponsorowane byłyby nagrody. Dzięki temu forum w dalszym ciągu pozostałoby niekomercyjne.
Tak, taka formuła była w AGA Aquascaping Contest jeszcze jakiś czas temu choćby w 2009roku kiedy ja miałem przyjemność uczestniczyć.
Wpisowe od każdej pracy było chyba 5 USD przez PayPal. Nagroda za 2 miejsce to pamiątkowa szarfa, płytka CD/DVD z prezentacją wszystkich prac etc. oraz wpłata na mój PayPal jakieś tam części z pozostałej puli wpłat do podziału wśród wszystkich wygranych w poszczególnych kategoriach - ta otrzymana wpłata to chyba coś ok 15-20 USD (??) Wszystko było bardzo przejrzyste.
W przypadku konkursów z nagrodami rzeczowymi to już nie jest takie proste... szczególnie w PL ;)

Dobrowolne wpłaty są dobrowolne. Tylko faktycznie ubrać to w odpowiednią formułę formalno-prawną, aby nie było problemów ... HAWK ;)
Pozdrawiam,
Arek
Facebook
Awatar użytkownika

heniek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: czw wrz 29, 2016 7:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Na imię mam: Artur
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#50

Post autor: heniek »

na serwer i funkcjonowanie serwisu jak najbardziej, na konkursy niekoniecznie. ale jestm za
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#51

Post autor: austen721 »

Dawno mnie nie było na forum, ale jak każda złotówka się liczy, to chętnie się dorzucę.
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#52

Post autor: kukula »

A ja chciałbym się tylko zapytać :
Czy na naszym forum, sklepy które prowadza swoją "działalność" płacą coś za to?Bo na wielu forach o różnej tematyce wiem że takie coś obowiązuje.
Darek
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#53

Post autor: Lech-u »

kukula pisze: A ja chciałbym się tylko zapytać :
Czy na naszym forum, sklepy które prowadza swoją "działalność" płacą coś za to?Bo na wielu forach o różnej tematyce wiem że takie coś obowiązuje.
Niestety sklepy reklamują się za darmo. Nikt nie poczuwa do sponsoringu. Aż żal...
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#54

Post autor: kukula »

Lech-u pisze:
kukula pisze: A ja chciałbym się tylko zapytać :
Czy na naszym forum, sklepy które prowadza swoją "działalność" płacą coś za to?Bo na wielu forach o różnej tematyce wiem że takie coś obowiązuje.
Niestety sklepy reklamują się za darmo. Nikt nie poczuwa do sponsoringu. Aż żal...
No i własnie...500 zł dla TAKIEGO forum jak to,to powinno być pikuś...pan pikuś.Nasze forum ma duża wartość marketingowa i nie czerpie z tego nic, bo każdy może wejść na forum i reklamować się do woli pod każda postacią.Inni czerpią zyski a forum o darowiznę prosi. :faint: Proszę zauważyć ile dziennie jest odwiedzin i postów? Dość sporo,w/g mnie jest to jedno z nielicznych for na których codziennie jest dużo nowych wątków.
Darek
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#55

Post autor: mariom222 »

te sklepy akwarystyczne to tak naprawdę ni to biznes ni hobby, może ktoś bez dużej rodziny się z tego od biedy utrzyma , sam mam wolne pomieszczenia 10 min. od centrum i zastanawiałem się nad takim mini biznesem akwarystyczno-zielarskim ale z tego co się o tym nasłuchałem to cienko by to wyglądało, co nie zmienia oczywiście faktu że tak jak wszyscy inni gdzieś tam pracujący mogli by wysłać te 20-30 złotówek w miesiącu ,ludzi tu sporo szybko uzbierałoby się nie tylko na utrzymanie forum ale i inne atrakcje.
A jeszcze wiem z doświadczenia że gdyby ktoś mądry wymyślił jakiś system rang ,prefixów czy czego tam żeby w jakikolwiek sposób wyróżnić tych wpłacających (nie dyskryminując oczywiście nie wpłacających) to taka kroplówka by zawsze działała :)
Awatar użytkownika

Martoszka
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 9:01 pm
Lokalizacja: United Kingdom
Na imię mam: Marta
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#56

Post autor: Martoszka »

a przyjmujecie funty :) Na prowadzenie forum z chęcią się dorzucę :D
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#57

Post autor: radmac »

mariom222 pisze:ktoś mądry wymyślił jakiś system rang ,prefixów czy czego tam żeby w jakikolwiek sposób wyróżnić tych wpłacających (nie dyskryminując oczywiście nie wpłacających) to taka kroplówka by zawsze działała :)
Moim zdaniem, jeśli darowizna ma być dobrowolna, to lepiej, żeby nie było wyróżnień dla wpłacających. To ma być dla forum a nie żeby ktoś się czuł ważniejszy, lepszy etc.
Skończymy jak na sławnym forum, gdzie dostęp do różnych działów jest zależny od konta premium.


Klepane ze szpadla
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#58

Post autor: Lech-u »

radmac pisze: Moim zdaniem, jeśli darowizna ma być dobrowolna, to lepiej, żeby nie było wyróżnień dla wpłacających.
Mało tego: zakładam, że takie darowizny będą anonimowe i nie będziemy się tym chwalili na forum.
Ktoś chce coś dać, to daje. I nie ma z tego powodu fajerwerków ani specjalnych przywilejów lub oznaczeń użytkownika.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#59

Post autor: fajerka »

popieram! jak ktos i może chce niech wpłaci 1zl, 10zł czy 100zł. Jego sprawa. jak wpłacę nie będę tego robiła dla gwiazdek, vipów czy sripów... zrobię to dla naszej fawowej społeczności
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

Brzozy
Zapaleniec
Posty: 208
Rejestracja: ndz lip 26, 2015 8:08 pm
Lokalizacja: Wawer
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#60

Post autor: Brzozy »

Rozmawiałem z swoją prawniczką i są pytania:
- kto jest właścicielem forum, osoba fizyczna? firma? czy spółka?
- o jakiej kwocie jest rozmowa? 500zł czy 50000?
- na jakie cele mają być zbierane pieniądze?

Lechu chyba Ty to ogarniasz to prześlij mi odpowiedź tutaj bądź na priw i jutro rano się z nią widzę i będzie wszystko jasne.
viewtopic.php?f=15&t=32775" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Darowizna na FAWA - pytanie

#61

Post autor: mariom222 »

no i skończyło się rumakowanie ,ledwie 3 posty a już dostałem od tych ważniejszych po d.... :) oczywiście doceniam szlachetność podejścia do tematu a na swoją obronę mam tylko to że myślałem że kroplówka wtedy będzie ciut bardziej uboga, nic to , od nowego roku obiecuje pisać (pytać) tylko na tematy związane z rybkami i roślinkami , a mam całą encyklopedie pytań bo mimo dziś właśnie trzeciego zalewanego szkiełka chyba nie ze wszystkim sobie dobrze radzę
Zablokowany