LT 180l 38 dzień

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Maniex
Gość
Posty: 9
Rejestracja: ndz sty 15, 2017 9:58 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

LT 180l 38 dzień

#1

Post autor: Maniex »

Witam obecnych na forum akwarystów. W Moim baniaku po 38 dniach od zalania pojawiły się pewne problemy, ale o tym już za chwilę.

Wymiary - 100 długość, 45 wysokość, 40 szerokości
Filtracja - Głowica Atman At 200 400l/h + gąbka o grubej gradacji.
Oświetlenie - 2xT8 30w optinatural i optiplant, pokrywa Aquael wyklejona taśmą odblaskową.
Ogrzewanie - Tetra HT150
Podłoże -ziemia uniwersalna + żwir 2-4mm
Nawożenie - brak
Flora - anubiasy, kryptokoryny, nurzańce, mikrozoria, żabienice i inne.
Fauna - 8x kirys pstry, 2x zbrojnik niebieski, 1x szczupieńczy pręgowany, 3 helenki
Pokarm - tabletki vitabin
Testy - brak

Jest to akwarium low tech założone na ziemi uniwersalnej z dodatkiem 50 szt. kulek gliniano torfowych. Podłoże ma grubość od 6 do 11cm, a przygotowałem je tak: około 15 litrów ziemi ( 2,5 cm ) zachowany odstęp od szyby przedniej i bocznych jakieś 5 cm na to położona siatka. Na siatce rozłożyłem kulki i przysypałem wypłukanym żwirem. Następnie wsadziłem korzenie, rośliny i zalałem zimną wodą z kranu. Oświetlać zacząłem od 5 godzin na dobę i co tydzień dodawałem jedną. Aktualnie jest 9h na dobę. Filtr przez tygodnie pracował przykręcony na 50% mocy. Teraz pracuje na 100% bo po wpuszczeniu kirysów zauważyłem że w wodzie pływa sporo pyłu. Temperatura 25C

08.12.2016 - zalanie wodą plus Bactozym - 4 kapsułki.
30.12.2016 - pierwsza podmiana wody bez odmulania około 25 litrów.
02.01.2017 - pierwsza część planowanej obsady

W zbiorniku od nie dawna pojawiły się problemy. Zacznę od pierwszych jakimi są śladowe ilości glonów w postaci brązowego nalotu na liściach roślin, zielonych nitek długich oraz krótkich, zielonych kropeczek, oraz małe kransorosty. Nie ma tych glonów dużo po prostu są ale nie rozwijają się w jakimś mega tępie.

Rośliny - rosną powoli. Dużo liści kryptocoryn się rozpuściło. Młode liście żabienic amazońskich wyrastają blado żółte. W żabienicach czterożebrowych w liściach pojawiają sie prześwity i wyrastające młode liście są jasno żółte. Nurzańce rosną też powoli. Nowe pędy jak by stały w miejscu.

Ryby - wczoraj tj. 14.01.2017 u szczupieńczyka zauważyłem kilka malutkich drobnych krostek - wygląda mi to na ospę. Co niektóre kiryski maja na promieniach płetw jakieś pasożyty są to takie mikro cienkie robaczki koloru białego. Jak się dobrze przyjrzy to widać jak to się rusza. Za obserwowałem w ich zachowaniu, że czasami ocierają się o dno, oraz rośliny. Pokarm jedzą chętnie.

Mam następująca pytania:
1) Jakie testy kupić na początek żeby zbadać parametry wody ?
2) Czego może brakować rośliną że mają te jasno żółte liście. Czym je ewentualnie mogę wspomóc ? Czytałem że w świeżych zbiornikach występują niedobory potasu tylko czy to wskazują na niedobór potasu ?
3) Ryby - podniosłem dziś stopniowo temperaturę wody do 29C Co dalej robić ? Czy czekać aż samo to ustąpi? czy zastosować leczenie chemią ? Posiadam baktoforte tylko nie wiem czy mogę ten preparat zastosować w celu uzdrowienia ryb.

Czekam cierpliwie na pomoc z waszej strony.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

LT 180l 38 dzień

#2

Post autor: Tygrys »

ad,1.ja używam testy sera,taniej cie wyjdzie kupno sera test box,w niej jest 9 testów
ad,2,brakuje im żelaza,powinieneś im podawać żelazo jbl tabletki,jedna paczka jest na 750l i kulki gliniastobrązowe jbl ,je daje się raz na 12 miesięcy.
ad,3,jeśli to faktycznie ospa<brak fotki,opisz dziale choroby co im dolega] tak
I wodę podmieniamy raz na tydzień,nie 25 litrów a 50 litrów.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

LT 180l 38 dzień

#3

Post autor: marcinzabki29 »

Na początek proponuje testy: NO3, NO2,NH3/4, ph i gh/kh.
Mogą być zooleku.
Co do reszty, najlepiej jak wrzucisz parę zdjęć.
Być może te glony to nic niepokojącego.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Maniex
Gość
Posty: 9
Rejestracja: ndz sty 15, 2017 9:58 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

LT 180l 38 dzień

#4

Post autor: Maniex »

TYGRYS jeśli chodzi o kulki to je zastosowałem w ilości 50 sztuk. Rozłożyłem je na siatce którą przykryłem ziemie a następnie przysypałem żwirem. Tabletki JBL i testy zamówione.
Czy w LT podmieniamy wodę co tydzień ? Czytałem że nie zaleca się częstych podmian wody.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Psyho

LT 180l 38 dzień

#5

Post autor: Psyho »

Nawet to wygląda. Troszkę dziko i chaotycznie to lubię. Szkoda mi tylko tych kirysów na żwirze, jakoś tylko piach akceptuję jeżeli chodzi o podłoże dla tych ryb. Powodzenia w dalszym prowadzeniu zbiornika i czekam na dalsze relacje.

Dein

LT 180l 38 dzień

#6

Post autor: Dein »

Maniex pisze:
Czy w LT podmieniamy wodę co tydzień ? Czytałem że nie zaleca się częstych podmian wody.
Po jakimś czasie sam się przekonasz, że znajomość instrukcji na LT idealny nie zwalnia z myślenia i trzeba dostosować rytm sprzątania do potrzeb zwierząt i roślin.
To prawda, że stabilny baniak LT dobrze się trzyma, kiedy robi się tylko dolewki, a podmiany ekstremalnie rzadko. Wszystko jest wtedy spowolnione, ryby mają czas przystosować się do warunków, nie ma glonów, etc.
Ale u mnie prawdą okazało się także to, że nie wszystkie ryby i rośliny jednakowo dobrze "nieświeżą" wodę znoszą (widzę np różnicę w zachowaniu gurami, które mam pierwszy raz - wydawało mi się, że czują się ok w starej wodzie, ale dopiero po tym jak zacząłem podmiany, nabrały werwy). Prawie wszyscy entuzjastycznie zareagowali na zwiększenie częstotliwości podmian, a efektów ubocznych takiego procederu nie widzę. No więc robię 2-3 razy w miesiącu niewielkie podmiany odświeżające połączone z wycinaniem nadmiaru ziela i wszystko gra. A kiedy sobie odpuszczę i zrobię dłuższą przerwę, też nie ma katastrofy, tylko z czasem wszystko robi się ospałe jakieś takie.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

LT 180l 38 dzień

#7

Post autor: Tygrys »

psyho39 pisze: Nawet to wygląda. Troszkę dziko i chaotycznie to lubię. Szkoda mi tylko tych kirysów na żwirze, jakoś tylko piach akceptuję jeżeli chodzi o podłoże dla tych ryb. Powodzenia w dalszym prowadzeniu zbiornika i czekam na dalsze relacje.
Zgadzam się ,żwirek to złe podłoże dla kirysków i zbrojników,jedne lubią płukać skrzela a drugie kopać piasku.Roślin zbrojniki nie wyrywają te co masz.
zawieszony profil
ODPOWIEDZ