Piasek...

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Piasek...

#1

Post autor: michal78 »

Dziś przyszedł do mnie zamówiony piasek. Maił to być czarny piasek kwarcowy o granulacji 0,5-1. Na opakowaniu opisany jest jednak jako piasek ceramiczny. Ze względu na granulację miał to być kompromis pomiędzy tym co dobre dla ryb kopiących a tym w czym mogą rosnąc rośliny. Na opakowaniu pisze jednak "piasek ceramiczny". Zakładam że nie jest to to samo co kwarcowy. Czy to jest produkt naturalny , czy nadaje się na podłoże dla kirysków oraz dla mniej wymagających roślin jak żabienica, kryptokoryna, moczarka ?
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Piasek...

#2

Post autor: rupert »

Na alle jest sporo takich aukcji w tytule piasek ceramiczy a w opisie piasek kwarcowy tu przykład: klik
Niby piszą że obojętny dla parametrów ale kto to wie czy tak jest naprawde. Może by trza zrobić próbę do szklanki wode plus ten piasek i po tygodniu zmierzyć czy nic nie zmienia. No chyba, że to jedno i to samo.

Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

Piasek...

#3

Post autor: Dejw »

Trochę tak, i trochę tak - naturalny, jednak nieco przetworzony.
Zgodnie z tym, co piszą w aukcjach: "Piasek jest wypalany w piecu w temp. 1300 stopni C z glinka barwiąca".
Jest to więc prawdopodobnie piasek kwarcowy wymieszany z ową glinką i wypalony w wysokiej temperaturze. Uzyskuje się w ten sposób w miarę gładką, błyszczącą fakturę ziarna. Sam używam takowego od dawna w kostce 30l i nie zauważam niczego niepokojącego.
Ostatnio zmieniony pt kwie 28, 2017 10:53 am przez Dejw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Piasek...

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Z opisu wynika, że mam to samo w jednym akwarium.
Już prawie dwa lata i jest OK.
Pozdrawiam Marcin

bernard
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: śr gru 30, 2009 9:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Piasek...

#5

Post autor: bernard »

Jeśli ma to być podłoże dla kirysków to niestety jest to bardzo słaby wybór. To jest sztuczny twór - wygląda nieźle w krewetkarium, rośliny zapewne dadzą radę, ale dla ryb żerujących i kopiących w piasku nie bardzo się nadaje.

Dein

Piasek...

#6

Post autor: Dein »

Piasek - ok, piasek upaprany glinką - nie ok? Dlaczego?

Jeszcze trochę paranoi i uda się przeforsować "normę", że kirysy muszą mieć koniecznie piasek o granulacji dokładnie 0,234 mm, o barwie écru (nie beż!), pochodzący z określonego miejsca, najlepiej niepolskiego, bo kirysy nie żyją naturalnie w Polsce. Inaczej cierpią katusze.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Piasek...

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Zgadzam się w zupełności z Kolegą Deinem.
Czemu niby nie nadaje się dla kirysków?
Mam taki u siebie, dwa stada kirysków ciągle w nim grzebią w poszukiwaniu resztek. Nigdy nie zauważyłem żadnych ran ani otarć.
Więc - tak jak Kolega napisał - przestańmy z tą paranoją.
Neonki też nie mogą żyć w kranówce, u mnie już się tak "męczą" ponad dwa lata.
Pozdrawiam Marcin

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Piasek...

#8

Post autor: DanielP »

marcinzabki29 pisze: Zgadzam się w zupełności z Kolegą Deinem.
Czemu niby nie nadaje się dla kirysków?
Mam taki u siebie, dwa stada kirysków ciągle w nim grzebią w poszukiwaniu resztek. Nigdy nie zauważyłem żadnych ran ani otarć.
Więc - tak jak Kolega napisał - przestańmy z tą paranoją.
Neonki też nie mogą żyć w kranówce, u mnie już się tak "męczą" ponad dwa lata.
To,że żyją o niczym nie świadczy. Są gatunki mniej i bardziej wymagające. Przez to,że nie mają zapewnionych parametrów wody jak w naturze mogą żyć krócej,nie będą się rozmnażać itp.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Piasek...

#9

Post autor: marcinzabki29 »

DanielP pisze: nie będą się rozmnażać
I tutaj się mylisz ;]
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Piasek...

#10

Post autor: michal78 »

Zdecydowałem się ostatecznie na piasek naturalny, kupiłem go po południu i zrobiłem restart zbiornika, w 80% użyłem starej wody więc ryby już sa znów w akwarium, tyle że ten piasek jako że jest naturalny, jest dość jasny, znacznie jaśniejszy od mojego starego żwirowego podłoża. Czy neonki i bystrzyki nie będą "przyblaknięte" ? Na razie trochę są ale może to przez stres związany z chwilowa przeprowadzką.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Piasek...

#11

Post autor: DanielP »

marcinzabki29 pisze:
DanielP pisze: nie będą się rozmnażać
I tutaj się mylisz ;]
Nie będę nikogo przekonywał do swoich racji:-)Mimo wszystko uważam,że do prawidłowego rozwoju ryb,ich rozmnażania potrzebne są warunki (parametry wody) zbliżone do tych w naturze. Nie zawsze można zobaczyć to gołym okiem. Owszem ryby mogą się wytrzeć ale napewno nie wszystkie gatunki np pielegniczki (niektóre apistogramma)które do rozrodu potrzebują bardzo miękkiej wody . Wracając do tematu piasku. Twoje ryby czułyby się lepiej mając ciemnie podłoże. Natomiast na obecne wybarwienie wpływ może mieć jak słusznie zauważyłeś stres. Daj im trochę czasu.Na wybarwienie mówiąc bardzo ogólnie wpływ mają jeszcze:parametry wody,obsada,oświetlenie.Każdy z tych elementów można sobie dopasować:-) np a piasku można posadzić rośliny lub porozrzucać na nim liście.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Piasek...

#12

Post autor: marcinzabki29 »

DanielP pisze: Nie będę nikogo przekonywał do swoich racji
Nie chodzi mi o rację, tylko o fakt.
Pozdrawiam Marcin

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Piasek...

#13

Post autor: cinek1916 »

DanielP pisze: Mimo wszystko uważam,że do prawidłowego rozwoju ryb,ich rozmnażania potrzebne są warunki (parametry wody) zbliżone do tych w naturze. Nie zawsze można zobaczyć to gołym okiem. Owszem ryby mogą się wytrzeć ale napewno nie wszystkie gatunki np pielegniczki (niektóre apistogramma)które do rozrodu potrzebują bardzo miękkiej wody .
Jeszcze się odniosę do tego fragmentu. Ogólnie masz rację ale ryby hodowlane (od wielu pokoleń) są już przestawione na naszą wodę :)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Piasek...

#14

Post autor: Tygrys »

Mam piasek i zabienice mi ladnie rosną.Piasek kupiony sklepie zoologicznym,więc roślinkom to nie przeszkadza.
zawieszony profil

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Piasek...

#15

Post autor: DanielP »

cinek1916 pisze:
DanielP pisze: Mimo wszystko uważam,że do prawidłowego rozwoju ryb,ich rozmnażania potrzebne są warunki (parametry wody) zbliżone do tych w naturze. Nie zawsze można zobaczyć to gołym okiem. Owszem ryby mogą się wytrzeć ale napewno nie wszystkie gatunki np pielegniczki (niektóre apistogramma)które do rozrodu potrzebują bardzo miękkiej wody .
Jeszcze się odniosę do tego fragmentu. Ogólnie masz rację ale ryby hodowlane (od wielu pokoleń) są już przestawione na naszą wodę :)
To i ja się odniosę:-)Takie teorie o przestawianiu się ryb mijają się z prawdą.Geny robią swoje:-)

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Piasek...

#16

Post autor: cinek1916 »

To co powiesz np. o krewetkach Neocaridina "przestawionych" na parametry dla Caridin? Wrzucone na parametry książkowe nie chcą nosić jajek lub nawet przechodzić wylinek.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Piasek...

#17

Post autor: DanielP »

Ja pisałem o rybach. Na krewetkach się nie znam. Myślę, że trzeba uciąć ten temat gdyż dotyczył on piasku:) Każdy ma swoje racje i zostańmy przy nich. Ja zawsze będę uważał, że w akwariach ryby powinny mieć takie parametry jak w naturze lub przynajmniej do nich zbliżone...
ODPOWIEDZ