O co chodzi z tą kulą?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Aqua
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob lut 04, 2017 2:45 pm
Telefon: 514347722
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Pola
Płeć:

O co chodzi z tą kulą?

#1

Post autor: Aqua »

Słyszałam, że kula nie jest dobrym wyborem na akwarium. Dlaczego panuje takie przekonanie?Wiem, że pytanie trochę głupie, ale dopiero od kilku miesięcy interesuję się akwarystyką. Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję. :D

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

O co chodzi z tą kulą?

#2

Post autor: cinek1916 »

Powinnaś zadać pytanie: Czemu panuje przekonanie, że welona można trzymać w kuli? :)

Planeta na której mieszkamy jest kwadratowa to i akwarium dla welona powinno być kwadratowe.

A poważnie welon to duża ryba, która ma dużą przemianę materii i najprościej pisząc utopi się we własnej kupie. No tak, można wymienić wodę ale tu chodzi o cykl azotowy ( http://www.apisto.pl/index.php?option=c ... &Itemid=15 ) a nie pływające małe klocuszki.
Zamieńmy welonka na bojownika! One tyle nie robią! Tak ale nie zamieńmy ponieważ kula to soczewka i wypacza obraz świata postrzegany przez tę biedną rybkę co ma wpływ na jej zdrowie i rozwój, błędnik i w końcu zfiksuje biedaczka.

To tak na szybko.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 30, 2017 3:00 pm przez cinek1916, łącznie zmieniany 1 raz.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Kiperka

O co chodzi z tą kulą?

#3

Post autor: Kiperka »

Widzę, że ktoś tu spał na geografii :) Przecież wszyscy wiedzą, że Ziemia nie jest okrągła tylko kwadratowa...
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

O co chodzi z tą kulą?

#4

Post autor: an207 »

Myślę że miedzy innymi chodzi o wielkość. Kule zazwyczaj są małe. Poza tym ryba nie ma linii brzegowej, która daje jej jakieś poczucie bezpieczeństwa.
A tak już w ogóle, to pomyśl gdzie sama byś się czuła lepiej jako rybka? :) :wink: Pływanie w kółko całe życie chyba nie należy do najprzyjemniejszych...
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

O co chodzi z tą kulą?

#5

Post autor: austen721 »

Kule są niestety tak popularne, że długość życia welonów skróciła się do roku, z 25 lat. Koleżanka mojego taty z pracy dowiedziała się w zoologicznym, iż welonka do kuli to super pomysł, a taka rybka żyje koło roku :faint: Jak się truje własnymi odchodami to za dłużej nie pożyje...
Welonkowy potwór
Awatar użytkownika

Autor
Aqua
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: sob lut 04, 2017 2:45 pm
Telefon: 514347722
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Pola
Płeć:

O co chodzi z tą kulą?

#6

Post autor: Aqua »

Czyli jak zwykle, ludzie się bogacą, a zwierzęta cierpią. :-(
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

O co chodzi z tą kulą?

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Można kupić dużą kulę wyposażoną w filtr, oświetlenie, napowietrzacz.
Jednak nadal to będzie kula.
Z tego co tu napisano, to wg mnie właśnie chodzi o kształt.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

O co chodzi z tą kulą?

#8

Post autor: Wojtekxxx9 »

Tylko kupić kule 25l dla bojownika to wyjdzie taki koszt jak 54 OW z porządna lampą, filtrem i jeszcze pewnie jakimiś bajerami. A sprzedawca więcej zarabia na kuli niż na zwykłym. Swoją drogą, czy to w akwarystycznym, RTV czy choćby warsztacie samochodowym polecają Ci to na czym najwięcej zarabiają a nie koniecznie to, co jest dobre.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

O co chodzi z tą kulą?

#9

Post autor: brenda »

1. ryba zmuszona jest pływać w kółko, co jest wbrew jej naturze i prowadzi do uszkodzeń w układzie nerwowym (aczkolwiek to chyba jest coś, co nie jest do końca potwierdzone naukowo)
2. kule zazwyczaj mają bardzo mały litraż, za mały dla jakiejkolwiek ryby
3. estetyka. ciężko się czyści okrągłe szkło i zniekształca ono widok
4. często nie ma jak zamontować w kuli niezbędnego sprzętu (np. filtra)
5. Zbyt mała powierzchnia tafli wody w stosunku do ogólnego litrażu. Może skutkować słabym natlenieniem wody.

Mi się bardzo podobają kule jako taki mały wodny wazonik. Ale nie praktykowałam jeszcze na ile to możliwe w ładnym utrzymaniu.
Jest:
20l - Dolina Krewetek
112l towarzyskie
W planach: 112l BW i ok 300l towarzyskiego
ODPOWIEDZ