Czy wkład Matrix = Pumex ?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Birdy
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: śr mar 29, 2017 6:11 am
Lokalizacja: Warszawa/Wola
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Czy wkład Matrix = Pumex ?

#1

Post autor: Birdy »

Ciekawa obserwacja. Kupiłem 0,5 l matrixa, bo chcę włożyć w obieg filtra kolejny narurowy. Wcześniej moja żona kupiła podłoże do storczyków - pumex. Mam pumex o granulacji 3-5mm oraz 20 - 30mm. Dostawca pisze na stronie, że podłoże jest obojętne chemicznie. Porównuję matrixa po 70pln za litr i podłoże do storczyków po 3,5pln za litr i wiecie co - nie widzę żadnej różnicy poza wielkością ziaren. Mało tego. Tak samo nasiąka wodą, tak samo wolno tonie. Czy ktoś nas przypadkiem nie nabija w butelkę?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Czy wkład Matrix = Pumex ?

#2

Post autor: rudy1986 »

Moze i wyglada identycznie:) tu bardziej chodzi o mikroskopowa powierzchnie porow na ktory osiedlaja sie bakterie

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

Autor
Birdy
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: śr mar 29, 2017 6:11 am
Lokalizacja: Warszawa/Wola
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Czy wkład Matrix = Pumex ?

#3

Post autor: Birdy »

Kup podłoże do storczyków i porównaj :)
Ten pumex nie jest taki jak do szorowania stóp. Ma właśnie mikropory. Rudy, może wywal tego posta, bo pod górkę sklepom można zrobić :) Ja w każdym razie matrixa odstawiam na półkę i pakuję do filtra pumex.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ostatnio zmieniony pt maja 19, 2017 7:32 pm przez Birdy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Czy wkład Matrix = Pumex ?

#4

Post autor: Kenross »

A potem opisz efekty :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Autor
Birdy
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: śr mar 29, 2017 6:11 am
Lokalizacja: Warszawa/Wola
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Czy wkład Matrix = Pumex ?

#5

Post autor: Birdy »

Jak mi obsada zdechnie to napiszę ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Czy wkład Matrix = Pumex ?

#6

Post autor: rudy1986 »

Moze wyjasnie o co chodzi z powierzchnia filtracyjna......


Jezeli posiadasz np duze akwarium, nie jest zbyt obciazone, duzo roslin itp to dadza nawet i same gabki z zeolitem badz keramzytem. Problem zaczyna sie w malych akwariach, z watpliwym filtrem gdzie jest zasobnik na "cos" wtedy zastosowanie wkladow ktore chociaz podaja powierzchnie filtracyjna ma ogromne znaczenie bo nie pozwala na skok Nh4, NO2 bo bakterie maja sie gdzie namnozyc. Bardzo duze znaczenie to ma w akwariach typu Malawi gdzie juz nie ma jonow amonowych tylko jest silnie trujacy amoniak. Nie chodzi i poglad ze pracuje w sklepie zoologicznym. Duzo osob stosuje krewetkaria z systemem filtracji brzeczykowym. Dwie gabki i jazda. Przy krewetkach to sie sprawdzi, bo nie maja duzej przemiany materii, najczesciej podloze ktore wspomaga

Z innej strony.... sa dostepne najtansze kulki gliniano torfowe, w podloze za grosze. Duza czesc jest zadowlona. Ale kto zastosowal kapsulki Tropica bedzie wiedzial co to za roznica ( a wiem bo sam widzialem efekty

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

Autor
Birdy
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: śr mar 29, 2017 6:11 am
Lokalizacja: Warszawa/Wola
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Czy wkład Matrix = Pumex ?

#7

Post autor: Birdy »

Baniak jest 400l, niemało roślin i i około 60 szt małych ławicowych ryb, dwa zbrojniki. Zobaczymy. I tak muszę wymienić ceramikę w filtrze, bo już jest baaardzo stara, brązowa i obawiam się, że przestaje działać jak należy. Matrixa miałem zamiar użyć do klarowania wody w filtrze narurowym, bo z powodu starej ceramiki nie jest idealnie. Woda ma lekko herbaciany odcień. Na razie zasypię do biologicznego jeden kosz, żeby się zaszczepił a pózniej jak wszystko pójdzie dobrze będę wymieniał wkłady w pozostałych. Oczywiście na wspomniany pumex :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Czy wkład Matrix = Pumex ?

#8

Post autor: rudy1986 »

To wez purigen. Albo wegiel aktywny

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

Autor
Birdy
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: śr mar 29, 2017 6:11 am
Lokalizacja: Warszawa/Wola
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Czy wkład Matrix = Pumex ?

#9

Post autor: Birdy »

Spróbuję bez purigenu i bez węgla. Dam znać jaki był efekt.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ