Moje pierwsze akwarium 200L

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
morte36
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt wrz 26, 2017 1:13 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Robert
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 200L

#1

Post autor: morte36 »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Jest to mój pierwszy post u was na forum i oczywiście będzie dotyczył mojego pierwszego w życiu akwarium.

Pomysł jest taki aby w centralnym miejscu w salonie uruchomić akwarium. Miejsce jest już pod akwarium wykonane i już nie ma odwrotu :)
Akwarium będzie zabudowane w powiedzmy meblu w taki sposób że będzie widać tylko przednią szybę.

Przeorałem trochę internetu w celu przeanalizowania kilku rozwiązań i wybrałem taki oto zestaw:
1. Akwarium 100x40x50 grubość 8mm a przednia szyba optiWhite czarny klej. http://allegro.pl/akwaria-producent-pro ... 88089.html
2. Pokrywa tłoczona z oświetlaniem LED. np. http://allegro.pl/lampa-pokrywa-led-2x1 ... 10214.html
3. Filtr Aquael Unimax 500
4. Grzałka przepływowa
5. Karmnik automatyczny

Na początek chciałbym wpuścić tam sporo neonków i ładną roślinność ale nie bardzo mam na to pomysł.

Dodam jeszcze ze jestem fanem automatyzacji i chciałbym pomajsterkować z pełną automatyzacją tego akwarium czyli karmienie, sterowanie temperaturą, automatyczna podmianka wody, itd.

A teraz pytania :
Co sądzicie o tym zestawie? Filtr nie jest przesadzony? Czy takie światło wystarczy? Co jeszcze będę potrzebował? Czy trzeba będzie to jeszcze napowietrzać? Jakie tło zastosować?

Wojtekxxx9

Moje pierwsze akwarium 200L

#2

Post autor: Wojtekxxx9 »

Baniak może byc. Choc mógłby być większy. 100x50x50
Cena pokrywy to zdzierstwo moim skromnym zdaniem. Albo kup belkę np Chihiros albo rob sam pokrywe.
Ilość swiatla zalezy od bardzo wielu rzeczy. Jaki to ma być baniak, jakie roślinki itp

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 200L

#3

Post autor: inerkoma »

Po 3 miesiącach z tą tłoczoną pokrywą będziesz przeklinał dzień w ktrórym ją kupiłeś. Produkt niewygodny w cotygodniowej pielegnacji oczywiście to moje zdanie. Przerobiłem też pokrywe DIY ze spienionego PCV i teraz mam używaną belkę 4Aqua i według mnie jest ona najlepsza. Jeśli nie planujesz ryb które lubią "spacerować" to brał bym belkę.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 200L

#4

Post autor: ahr »

Przepraszam bardzo, profilowana pokrywa z jakimś dziwnym światłem do prostego akwarium? Serio? Weź pokrywę Aquaela, np: http://allegro.pl/pokrywa-classic-100x4 ... 14389.html, drożej, ale raczej pewniej.
Filtr raczej będzie wystarczający. Napowietrzanie moim zdaniem zbędne. A tło najlepiej jednolite z folii np. Oracala czy Avery, czarne czy inny kolor.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"

Wojtekxxx9

Moje pierwsze akwarium 200L

#5

Post autor: Wojtekxxx9 »

inerkoma, ma zupełną racje. Chcesz przyciąć rośliny trzeba przesunąć. Zaraz spada. Zdjąć nie możesz bo ciemno. Mam taka w 25l i porażka

Autor
morte36
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt wrz 26, 2017 1:13 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Robert
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 200L

#6

Post autor: morte36 »

Akwarium planuję w zabudowie więc muszę na maksa zminimalizować parowanie wody, inaczej moja szafka się rozpuchnie jak ciasto drożdżowe.
Z tego powodu wybór padł na akwarium zamknięte.
Oprócz światła na pokrywie planuję oświetlenie robocze w samej szafce które będzie przydatne po zdjęciu pokrywy.
Martwi mnie tylko szczelność jakiej pokrywy czy skroplona woda nie będzie ściekać po zewnętrznej stronie akwarium?
Zabudowa jest dość ciasna ma wymiary 105x50 czyli po wstawieniu akwarium będzie po bokach 2,5 cm a z tyłu 10 cm miejsca i będzie ciężko wycierać ewentualną wodę.
Jak będzie za dużo parowało to zamierzam zrobić otworzy wentylacyjne + ewentualnie wentylatory w szafce żeby odprowadzić wilgoć na zewnątrz zabudowy.
Nie bardzo mi się chce bawić w przyklejanie tła i pytanie czy można np. coś sztywnego i czarnego postawić za akwarium?

Wojtekxxx9

Moje pierwsze akwarium 200L

#7

Post autor: Wojtekxxx9 »

Jak masz 105x50 to wstaw baniak 100x50
Oklejanie nie stanowi najmniejszego problemu i jest mniej problematyczne niż wstawianie czegos
Jak ma być cale zabudowań to możesz środek okleić pcv spienionym i silikonem i zrobić wentylacje.

Autor
morte36
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt wrz 26, 2017 1:13 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Robert
Płeć:

Moje pierwsze akwarium 200L

#8

Post autor: morte36 »

100x50 byłoby naprawdę na styk i wolę zostawić sobię trochę miejsca za akwarium na ewentualne rurki, przewody itp.
ODPOWIEDZ