Akwarium - przesiadka na większe

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Akwarium - przesiadka na większe

#1

Post autor: michal78 »

Witam, w najbliższym czasie planuję położenie nowego parkietu w pomieszczeniu w którym znajduje się mój zbiornik 90L. Ponieważ bez wypompowania wody raczej obyć się nie może, postanowiłem że niejako "przy okazji" owego remontu zrobię przesiadkę na większy zbiornik - 200L.
Pytanie czy jeśli użyję do nowego zbiornika wody ze starego + owe brakujące 110L doleje świeże z filtra RO to czy ryby mogą zasiedlić nowy zbiornik od razu ? Dodam że filtr kubełkowy również będzie stary ze starymi wkładami. Czy też konieczne jest jednak jakieś dojrzewanie ? Byłby z tym problem gdyż nie bardzo miałbym co zrobić z obsadą którą przecież cały czas mam.

Druga sprawa czy eheim 2424 opisywany jako do max 250L wystarczy rzeczywiście do zbiornika 200L ?
Ostatnio zmieniony czw lis 09, 2017 10:01 pm przez michal78, łącznie zmieniany 2 razy.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Akwarium - przesiadka na większe

#2

Post autor: Miro »

To zależy jakie masz ryby.
Ale możesz nie zalewa całego, możesz to zrobić w odstępach, co parę dni.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Akwarium - przesiadka na większe

#3

Post autor: DanielP »

Faktycznie wszystko zależy od tego jakie ryby posiadasz. Nie mniej jednak większość mniej wymagających ryb przy tak dużym udziale ,,starej" wody i dojrzałym filtrze biologicznym można wpuścić od razu.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akwarium - przesiadka na większe

#4

Post autor: Lech-u »

michal78 pisze: czw lis 09, 2017 9:58 pmCzy też konieczne jest jednak jakieś dojrzewanie ?
Czy użyjesz także starego podłoża?
Jeśli tak, to go nie płucz.

Dolej część RO (nie do pełna). Poczekaj parę dni i znowu trochę dolej. Po takich trzech manewrach zbiornik powinien być OK.
W tej "małej" ilości wody ryby spokojnie dadzą radę i nie trzeba czekać na "dojrzewanie" zbiornika.

Co do filtra: Owszem to zależy od obsady, sposobu karmienia, wkładów itp.
Ale z mojego doświadczenia wynika, że jeśli Eheim pisze, że filtr jest do akwarium od np. 150 do 300 litrów, to lepiej będzie się sprawdzał w akwarium ok. 150 litrów niż w akwarium ok. 300 litrów. Więc Twój filtr może da radę, ale może trzeba będzie też dołożyć więcej filtracji.
Czas pokaże.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Akwarium - przesiadka na większe

#5

Post autor: ahr »

Ja bym tylko przez parę dni nie przesadzał z karmieniem i powinno być ok.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Akwarium - przesiadka na większe

#6

Post autor: michal78 »

Ryby to bystrzyki ornatusy, neonki i kiryski. Podłoże będzie nowe bo mam dość jasnego piasku, nie sposób go utrzymać w czystości , do tego mam wrażenie że sprzyja namnażaniu się glonów za sprawą swej jasnej barwy i "rozświetlaniu" zbiornika ale mogę się mylić.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Akwarium - przesiadka na większe

#7

Post autor: ahr »

michal78 pisze: pt lis 10, 2017 6:13 pmPodłoże będzie nowe bo mam dość jasnego piasku, nie sposób go utrzymać w czystości
Daj bazalt, nawet się nie zorientujesz kiedy będziesz miał problemy. ;)
michal78 pisze: pt lis 10, 2017 6:13 pmdo tego mam wrażenie że sprzyja namnażaniu się glonów za sprawą swej jasnej barwy i "rozświetlaniu" zbiornika ale mogę się mylić.
Masz rację: wydaje Ci się.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Akwarium - przesiadka na większe

#8

Post autor: rupert »

ahr pisze: pt lis 10, 2017 11:31 pmDaj bazalt, nawet się nie zorientujesz kiedy będziesz miał problemy.
A co złego jest w bazalcie? Od półtora roku nie zauważyłem nic niepokojącego.

Wojtekxxx9

Akwarium - przesiadka na większe

#9

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ja przewoziłem swoje akwa przy przeprowadzce to użyłem ok 50l wody z poprzedniego i starego filtra. Ryby wpuściłem od razu i problemów nie bylo mimo nowego podłoża. Jak nie jest problemem 500zl na podłoże to polecam CAL
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Akwarium - przesiadka na większe

#10

Post autor: michal78 »

Nie planuję bazaltu tylko nieco ciemniejszy piasek kwarcowy. Nawet jeśli jasny nie sprzyja glonom to jest koszmarny w utrzymaniu.
Dodano do tego postu po 13 dniach 22 godzinach 53 minutach 13 sekundach
Zalewam powoli nowe akwa (200L) Wlałem 2 dni temu ok 70 L ze starego i teraz codziennie uzupełniam po 40 L ale woda trochę mętna, (na dzisiaj jest do 2/3 wysokości) czyżby jednak pierwotniaki na skutek słabszej flory bakteryjnej ? Dodaje po trochu bakterii (prawdziwych "special blend", nie formy przetrwalinikowe) Wkłady w filtrze oczywiście nieczyszczone ze starego akwa.
Ostatnio zmieniony sob lis 25, 2017 10:13 am przez michal78, łącznie zmieniany 1 raz.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Akwarium - przesiadka na większe

#11

Post autor: fivb77 »

Mętna może być od nowego podłoża. A jak długo filtr był wyłączony? Był zalany? Pytam, bo odpowiedzią może być też upadek biologii.
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Akwarium - przesiadka na większe

#12

Post autor: michal78 »

Filtr nie był wyłączony , zainstalowałem go w małym zbiorniku tymczasowym w którym przebywały ryby przez 3 dni. Podłoże płukałem dość intensywnie...
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
ODPOWIEDZ