Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#1

Post autor: saintpaulia »

Cześć!

Mam nadzieję, że Fajerka wybaczy skopiowanie pomysłu na wątek. :pada:

Od pewnego czasu akwarystyka zaczęła funkcjonować na marginesie moich zainteresowań, rozebraliśmy cztery akwaria, reszta jakoś wegetowała lub wstyd się przyznać podupadała. Jednak zaczęłam znów częściej zaglądać tu, na Fawę, co zaowocowało oczywiście chęcią reanimacji moich akwariów. Bardzo zainspirowało mnie akwarium Tigi, a także kilka innych szkiełek.

Niestety - i tu rachunek sumienia - chyba zbyt chaotycznie i raptownie zabrałam się do rzeczy. Zamiast reanimacji wyszło mi jakieś zbiorowe morderstwo. Przywlekłam wszelkie możliwe plagi, dziko szalejącą sinicę, ospę, której leczenie zabiło całkiem ładnie zapowiadający się ogródek, martwice płetw u bojownika, mało tego jakimś cudem udało mi się nie zauważyć, że rozpadła się rurka od kaskady i zmielony został najpiękniejszy na świecie harem bojownika.

Już miałam się poddać, ale jednak widok tego, co tworzycie w swoich szkłach nie pozwala. Postanowiłam więc zaplanować wszystko od nowa i zacząć jeszcze raz, wolniej i spokojniej.
Na start miało iść 240. Miejsce dotychczasowych mieszkańców miała zająć Azja w postaci gurami mozaikowego z dodatkami. Planowałam rozpocząć od wymiany sypiącego się oświetlenia. Jednak za sprawą pewnego Forumowicza i mojego męża do akwarium trafiły niewidzialne Akary z Maronii. I teraz trzeba by stworzyć jakąś sensowną całość na ich bazie. :twisted: Szukam inspiracji i oczywiście nadal planuję zmianę sprzętu.
Będę potrzebowała Waszych rad odnośnie do stworzenia tam ekonomicznego światełka i może jakichś podpowiedzi aranżacyjnych. O obsadę już męczę w innym wątku. Początkowo miała tam trafić monstera w uprawie hydroponicznej ze skasowanego akwarium, ale glonojady jej żyć nie dały. Może uda się uratować to, co zostało.

Drugi etap prac, to będzie chyba ogarnięcie kostki urodzinowej męża, która odmawia jakiegokolwiek trawniczka (padła marsylea, eleocharis i kilka innychgatunków). Kosteczka jest malutka około 15 litrów z 11 W oświetleniem. Szaleje tam krasnorost, którego chciałabym pokonać.

Trzeci to akwarium morskie low tech, które stopniowo kompletuję. Uważam, że to szaleństwo, ale pewien osobnik z Forum skutecznie mnie namawia. Trzymajcie za mnie kciuki.

Co dalej jeszcze nie mam pojęcia, chyba chciałabym odnowić kostkę po ataku sinic i zrobić sobie takie mikro mcharium. Tylko jak w praktyce rozwiązać koegzystencję kilu różnych gatunków mchów na małej powierzchni? Zawsze powstawał mi jeden wielki kołtun.
Chciałabym się też nauczyć prowadzić prosty zbiornik z roślinami, ale to może mi 2018 roku zabraknąć.

Wszelkie rady mile widziane. :pada: Dzięki za inspiracje.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#2

Post autor: Lech-u »

Póki co trzymam kciuki!
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#3

Post autor: Tygrys »

Pierwszej kolejności zrób główny baniak 240 l,którym masz akary.Mojego do doświadczenia zajmie ci to 3-4 dni na spokojnie.Więc Ilona wiedzmo zdązszysz go zrobić na święta spokojnie.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#4

Post autor: marcinzabki29 »

PW
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#5

Post autor: Winter »

Powodzenia. Będę śledzić postępy :)
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#6

Post autor: saintpaulia »

Jako, że przy 240 powstało nam rodzinne zamieszanie, na plan pierwszy wysunął się ten oto mały poligon:
Obrazek ObrazekObrazek

Gdzieś na komputerze lub telefonie mam jego zdjęcia ze startu, miało wyglądać zupełnie inaczej. Trawnik się nie udał, a było podejście z kilkoma gatunkami o różnych wymaganiach. Niestety wczoraj odszedł król tego zbiornika - nasz bojownik Diablo, czarny crowntail. Był z nami ledwie rok, przedwczoraj skaleczył się i zaczęła się potwornie szybko postępująca infekcja, której nie udało się powstrzymać. Od razu sprawdziłam parametry wody, no3 jest trochę przekroczone, a wydawało mi się, że wszystko jest OK. Zrobiłam dużą podmianę i w zbiorniku zostanie na razie endlerkowa emerytka. Przede mną dużo pracy nad tym szkiełkiem.
Dodano do tego postu po 3 dniach 14 minutach 1 sekundzie
Kochani nosi mnie przy tej kostce. Za mała będzie na raczka prawda? Może jakieś red cherry dać?
Oczywiście No3 już jest w normie i jeszcze z tydzień się wstrzymam i sprawdzę ponownie.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Zależy na jakiego raczka, trzymałem cambarellus puer, małe raczki, spokojne i mnożyły się jak wściekłe.
Takie polecam. Niestety prawie wszystkie oddałem a kilka zamieszkało z Tęczankami.
A kosteczka bardzo fajna :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#8

Post autor: saintpaulia »

Kosteczka zagloniona, ale może kiedyś wyjdzie na ludzi.
Myślałam o raczku orange - Cambarellus Patzcuarense - ale te 15 litrów to jednak za mało raczej.
Może kupię te red cherry, bo w bardziej skomplikowane iść nie chcę.
Dodano do tego postu po 1 miesiącu 2 dniach 11 godzinach 28 minutach
Jest tu ktoś? Kochani, czy to możliwe, że trafiłam na mordercze akarki?
W czasie świątecznej nieobecności zniknęły pozostałe dwie tetry, a dziś znalazłam kawałek kiryska.
Jutro zrobimy testy, czy nie dzieje się coś złego. Ale może to jednak obiadowe preferencje akar?
O dziwo w zbiorniku pałęta się kilka 1 cm zbrojników, nie wydają się jakoś specjalnie znikać. Kirys był wielki.
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#9

Post autor: fajerka »

Te zalęknione akary? Nie wierzę, że to one.
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#10

Post autor: Lech-u »

Poszukaj za akwarium. Może tam leżą.
Kawałek kiryska? Temu to pewnie się zdechło i tyle z niego zostało po wspólnym ucztowaniu.

Małe zdbrojniki to spryciarze i wcale nie tak łatwo je upolować na obiad.
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#11

Post autor: saintpaulia »

Rozumiem, że akary Was zatrudniły w obronie. ;) :P

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#12

Post autor: cinek1916 »

saintpaulia pisze: sob sty 06, 2018 11:49 pmMoże kupię te red cherry, bo w bardziej skomplikowane iść nie chcę.
Wszystkie Neocaridiny są tak samo skomplikowane ;)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#13

Post autor: saintpaulia »

Marcinie nie zgodzę się z Tobą. Yellowki u mnie okazały się trudniejsze. A redki żyją własnym życiem jakoś.

Wojtekxxx9

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#14

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wystarczy że były przystosowane do innej wody. Ja swoje BV wrzuciłem do RO z mineralizatorem i padały przy wylince. Jak przeszedłem na paskudny kran było bez problemu
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Akwarystyczne plany na 2018 i rachunek sumienia

#15

Post autor: ahr »

Cudowna kranówa. BeKoNiK. I młoda Kasia Figura. Ehhh
Nie rozumiem po co tu krewetki?
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
ODPOWIEDZ