Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#1

Post autor: picia136 »

żona zgodziła się na akwarium 72L. Postanowiłem założyc krewetkarium i parę innych rybek. Akwarium chciał bym zrobic na ziemi ogrodowej żeby roślinki ładnie rosły. Jakich błędów nie popełnic przy zakładaniu takiego akwarium? Nigdy nie robiłem na ziemi ogrodowej i dlatego pytam. I czy przy takim akwarium potrzebne jest napowietrzenie przez brzęczyk?? Jakie roślinki były by najlepsze do takiego akwarium, na trawnik i nie tylko. Planuję kupic taki zestaw http://www.allegro.pl/item867915804_akw ... szawa.html i dołożyc jeszcze jedną świetlówkę 15Wżeby roślinki łądnie rosły oczywiście o innej barwie światła.
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)
Awatar użytkownika

Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#2

Post autor: Silvana »

Mogę Ci polecić stronę http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... c&start=90 bo sama też szukałam informacji na ten temat w necie i tam jest dużo :)

Ale przyłączam się do prośby o praktyczne informacje na ten temat bo sama też planuje drugie akwa na ziemi...

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#3

Post autor: Maciej »

Z tego co piszą to:
- nie kupować ziemi z nawozami ( a są takie)
- najlepiej w ogóle nie kupować gotowej ziemi w ogrodniczym, ponieważ często trafiają się tam różne rzeczy np zmielone kości....
- najlepsza ziemia to naturalna ziemia pobrana z miejsca w pobliżu zbiornika wodnego ( wiem, że pora roku nie sprzyja pozyskiwaniu takiej)
- jeśli już ktoś zdecyduje się brać ziemię z zewnątrz to najlepiej jak to będzie miejsce gdzie na pewno nie stosowano nawozów albo pestycydów ( np. łąki obrabiane przez rolników są przeważnie nawożone), najlepsze są polanki w lesie ( brak nawozów + próchnica)
- zaopatrzyć się w testy na potas i fosfor, a także inne pierwiastki ważne dla roślin i sprawdzać parametry - każda ziemia jest inna i trzeba wiedzieć co jest,a czego nie ma w słupie wody,
- ziemię oddzielić od żwiru siatką ( najlepiej do tynków - do kupienia w marketach budowlanych), niektórzy stosują gazę,
- ziemia nie powinna dotykać ścianek zbiornika, między szkłem, a ziemią powinien być żwirek ( oczywiście nie dotyczy dna),
- ziemi oczywiście nie płuczemy, gdybym się na ziemię zdecydował toz robiłbym "próbę octu" bo, a nuż się zapieni - dopiero wtedy do akwa,
- większość miesza ziemię z gliną, albo stosuje gliniane kulki jak uzupełnienie podłoża

To tyle od kogoś kto tylko czytał na ten temat, ale osobistych doświadczeń nie ma :roll:
Ostatnio zmieniony pn sty 18, 2010 10:13 am przez Maciej, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#4

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Podobno najlepsza jest ziemia z kretowiska ;)
Maciej pisze:ziemia nie powinna dotykać ścianek zbiornika
Ściśle rzecz biorąc, nie chodzi tu o dotykanie do ścianek zbiornika, co o dostęp światła, więc można oczywiście zrobić tak jak pisze Maciej, czyli oddzielić ziemię od ścianek żwirkiem, ale mozna też dać ziemię na całej powierzchni, a dolną część akwarium czymś okleić, żeby odciąć dostęp światła do ziemi.

Co więcej... w sumie dalsze porady zależą od tego, czy Wasze akwaria mają być tzw. low-tech, czy tradycyjne.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#5

Post autor: sum »

Maciej pisze:zaopatrzyć się w testy na potas
hmm,a jakie sprawdzone,ogólnodostępne i niedrogie testy na potas polecasz :wink:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

delphin
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pn mar 02, 2009 10:51 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#6

Post autor: delphin »

Ja wystartowałem ze zbiornikiem na ziemi ogrodowej 28.12.2009.
Zbiornik ok. 180l netto wody, do tego 40kg żwiru syntetycznego 1-2mm
Pod spód 5l ziemi ogrodowej firmy Substral z nawozem osmocote - NPK. ziemia leko kwasna tj pH 5,5. do tego wegiel aktywowany w granulkach, kulki gliniane oraz
buteleczka Nitrivec'a Sery (bakterie), na to siatka kupina w Leroy taka jak do moskitier (1,2m2 za 6zł) - syntetyczna nie powinna oddwac nic do wody.
Na to 40kg żwirku.
Badam paramewtry 2x w tygodniu, zadnych niepokojących zmian.
a rośliny po 2 tygodniach wychodzą ze zbiornika :)
Ostatnio zmieniony pn sty 18, 2010 1:31 pm przez delphin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#7

Post autor: Silvana »

A czy ta siatka nie przeszkadza w ukorzenianiu roślin?
Czy takie akwarium, ale z regularną podmiana wody i światłem ok. 0,5 w/l miałoby rację bytu?

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#8

Post autor: JPK »

Nie, siatka nie przeszkadza w ukorzenianiu się roślin.
Owszem, miałoby rację bytu, tyle tylko, że ziemia się wcześniej wyeksploatuje.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#9

Post autor: Silvana »

Kuuuba napisz o swoich akwariach...
Jak masz tam - ile czego i jak to się sprawdza prrrosze :)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#10

Post autor: JPK »

Pozwól, że nie napiszę o wszystkich, bo część jest zupełnie prywatna i wyłącznie dla moich oczu ;)
Jeśli chodzi o wykorzystywanie ziemi w baniakach to zacząłem już dość dawno temu, gdy nastał ten słynny *szał* na ziemię i każdy chciał ją mieć ;)
Generalnie wcześniej aby utrzymać dobrą (powiedzmy) kondycję roślin koniecznie musiałem nawozić w podłoże, nawozić CO2 i oczywiście serią nawozów płynnych :roll:
Bo oczywiście w baniaczku nie mogłem mieć mało wymagających roślin, tylko światło 0,7W i bawimy się w czerwone :-P
Obecnie po kilku (nastu) próbach różnych modyfikacji zbiorników "napędzanych" ziemią doszedłem do pewnych rozwiązań, bardzo subiektywnych, więc proszę nie traktować tego, jak nie wiadomo czego, bo to są moje tezy i mogą być równie dobrze do d... ;) Ale u mnie się sprawdzają.
Po 1. ziemia -> ja używam ziemi do kaktusów (nie łudzę się, że da się kupić ziemię bez nawozów, a więc wybrałem tę z jak najmniejszą ich zawartością), którą mieszam z keramzytem i garstką torfu.
po 2. oświetlenie -> IMHO bardzo ważna sprawa w baniaku, zaobserwowałem że intensywność wzrostu roślin jest bardzo ściśle powiązana z natężeniem światła.
Owszem, gdy jest go mniej także rosną, nawet te wymagające, ale nie są tak piękne i zdrowe jak wystawione na pełne światło :wink:
W moich baniaczkach nie mam mniej niż *magiczne* pół wata na litr, często ok. 0,6W/l, to pozwala mi lekką ręką (z deczka zalatuje samochwalstwem, wybacz :roll: ) hodować także te wymagające rośliny, jak np. ammania gracilis, rotala macranda czy czerwona kabomba.
Warto też zaznaczyć, że w moich osobistych obserwacjach śmiało mogę stwierdzić, że światło słoneczne absolutnie nie działa "glonopędnie", a wręcz przeciwnie. Rośliny chętnie wyciągają się w jego stronę.
po 3. filtracja -> ściśle zależy od obsady zwierzęcej, ale generalnie wolę więcej aniżeli mniej.
po 4. nawożenie, a w zasadzie jego brak.
Uważam, że dodatkowe nawożenie nawozami płynnymi, czy też CO2 w baniczki z ziemią jest absolutnie zbędne, a wręcz "zabija" naturalność tego zbiornika.
Dlaczego naturalność ? A no dlatego, że tam wszystko toczy się we własnym rytmie, bez "ulepszaczy" z zewnątrz i wcale ale to wcale nie odczuwam potrzeby ingerować w ten malutki ekosystem :smile:
Po 5. podmiany -> sprawa dyskusyjna.
Obecnie prowadzę zbiorniki o różnych częstotliwościach podmian i testuję jakie będą wyniki :wink:
Tyle ze spraw "technicznych".
A teraz lekkie podsumowanie kilku moich baniaków :
126l
oświetlenie : 2x18W 3x14W
filtracja : kubełek Fluval 204
rośliny : bez zastrzeżeń
podmiany: średnio co 2 miesiące ~ 40-50%
60l
oświetlenie: 3x14W
filtracja : kubełek Aquael Mini Kani 120
rośliny : bez zastrzeżeń
poadmiany: co tydzień~ 30% ;)
25l
oświetlenie 2x8W
filtracja : Aquael FZN-1
rośliny: póki co jedynie nie wymagające, bo baniak świeży
podmiany: baniak działa trochę ponad miesiąc, przedwczoraj podmieniłem ok 5l i przez najbliższy miesiąc nie dotykam ;)
20l
oświetlenie: 14W
filtracja : Aquael FZN-1
rośliny: głównie mchy i wątrobowce - bez zastrzeżeń
podmiany: co miesiąc ~30-40%
14l
oświetlenie: Słońce :mrgreen:
filtracja: brak :mrgreen:
rośliny: rogatek, najas rosną jak szalone (ale one zawsze tak mają), mchy rosną ładnie, eustralis na zadowalającym poziomie. Glonów brak. Zaglonione mchy tracą glona i dalej rosną ładnie.
podmiany: ojć ;) bardzo nie regularne.
Reszta hmm, pozostanie nieopisana :wink:
Jak widać zbiorowisko jest dość liczne i dosyć "pokręcone" ;) a to dlatego, że tak jak wyżej napisałem testuję wpływ podmian na stan i stabilność zbiornika.
Mam nadzieję, że komuś te wypociny pomogą, oczywiście o ile zechce mu się dobrnąć do końca ;) ;) ;)
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#11

Post autor: Silvana »

Dziękuje! :) Mam nadzieję, że nie tylko mi pomoże :P

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#12

Post autor: picia136 »

Pewnie low-tech. Ale oświetlenie było by ok 0,5W bo dokładac będę świetlówkę. A jaką świetlówkę dac ? i czy napowietrzacz będzie potrzebny ? I jakie PH najlepiej zęby miała ziemia?
Ostatnio zmieniony pn sty 18, 2010 7:34 pm przez picia136, łącznie zmieniany 2 razy.
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)
Awatar użytkownika

Silvana
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn gru 14, 2009 8:03 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wesoła
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#13

Post autor: Silvana »

Wstawiłam eksperyment :)
5l- ziemia, żwir, minifan i roślinki :) Zobaczymy co z tego wyniknie...

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#14

Post autor: Maciej »

sum pisze:
Maciej pisze:zaopatrzyć się w testy na potas
hmm,a jakie sprawdzone,ogólnodostępne i niedrogie testy na potas polecasz :wink:
Oczywiście pomyliłem pierwiastki: chodziło o fosfor i ewentualnie żelazo. W każdym bądź razie przesłanie jest takie, że każda ziemia jest inna i mimo, że to LT warto wiedzieć czy jakiegoś pierwiastka nie brakuje.

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#15

Post autor: picia136 »

A jakie najlepiej roślinki posadzic na ładny trawnik i nie tylko???
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#16

Post autor: Maciej »

Na początek szybkorosnące w celu ustabilizowania szkła: rogatek, nurzaniec, pistia itp. Jak ustabilizujesz baniak to zmienisz na obsadę docelową.

Linf

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#17

Post autor: Linf »

Limnofilia wodna,moczarka,kryptokoryny.

Autor
picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#18

Post autor: picia136 »

Szybko rosnące to mam. Do obudowy dołoże jedną świetlówkę żebym mógł mieć ładny trawnik. A jakie najlepiej rośliny na bujny trawnik?? Będę zakładać akwarium na ziemi ogrodowej.
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Akwarium 72L na ziemi ogrodowej

#19

Post autor: JPK »

Polecam marsileę, echinodorusa tenellusa lub/i sagittarię subulatę.
450l + 112l :)
ODPOWIEDZ