Restart, czy próbować naprawiać?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Alderrin
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: wt maja 25, 2010 2:54 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Restart, czy próbować naprawiać?

#1

Post autor: Alderrin »

Witam serdecznie,
Musiałam wyjechać i przez prawie pół roku akwarium opiekowali się moi rodzice. Podczas rozmów wydawało się, że wszystko w porządku, ryby wiecznie głodne, wszystkie żyją, woda podmieniana co 2 tygodnie. Jednak po powrocie zastałam baniaczek w opłakanym stanie. Rośliny padły, wszędzie glony, parametry wody tragiczne. Okazało się, że 'podmianą' moi rodzice określili dolewanie wody w miejsce tej, która wyparowała. Na szczęście kubełek utrzymał NO2 na znośnym poziomie.
I teraz nie wiem, czy powolutku próbować doprowadzić wszystko do normy, czy zrobić restart zbiornika?

Wiem, że restart wiąże się z ogromnym stresem dla ryb, ale z drugiej strony długie przebywanie w obecnych warunkach też im nie wyjdzie na zdrowie. Dlatego potrzebuję rady bardziej doświadczonych ode mnie.

Parametry wody:
KH 1
GH 25
pH 5,5
NH4 0,05
NO2 0,01
NO3 240+ (w testach zabrakło skali)
PO4 1,8+ (znowu zabrakło skali)
Fe 0

Zbiornik: 160l
Filtr: Eheim 2228

Obsada:
6x Bocja Wspaniała
1x Kiryśnik Czarnoplamy

ppaula2

Re: Restart, czy próbować naprawiać?

#2

Post autor: ppaula2 »

W/g mnie KH nijak ma się do GH :/ Na pewno dobrze zmierzyłaś?
A co do restertu.
Ja bym walczyła.
Podmieniłabym dużą część wody tak ok 50-60%.
A potem podmianka 20% co drugi dzień.
I obserwacja parametrów.
Po jakimś czasie powinno się ustabilizować.
Rybki i tak już są słabe pewnie przy takich parametrach.
Restart mógłby je tylko dobić.
Awatar użytkownika

Autor
Alderrin
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: wt maja 25, 2010 2:54 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Restart, czy próbować naprawiać?

#3

Post autor: Alderrin »

Dziękuję za radę.

A jeśli chodzi o GH i KH to też się zdziwiłam. Mierzyłam dwa razy, różnymi testami. Tetra i JBL, wszystko kropelkowe. Wydaje mi się, że kiedyś czytałam, że duże stężenie NH4 może wpływać na KH, ale teraz nie mogę tego znaleźć. Oczywiście mogę się mylić.

ppaula2

Re: Restart, czy próbować naprawiać?

#4

Post autor: ppaula2 »

Nie bardzo się na tym znam :)
Popróbuj tak jak Ci mówiłam i daj znać jak toczą się losy Twojego szkiełka.

Linf

Re: Restart, czy próbować naprawiać?

#5

Post autor: Linf »

Moim zdaniem powinnaś zdobyć dużo roślin szybko rosnących co pomoże zbić azot (rośliny rosnąc go będą pochłaniać),dbać o PO4 żeby go nie zabrakło i robić podmiany codziennie po ok. 20-30% objętości baniaka przy Ph 5.5 zbyt szybki wzrost twardości wody przy osłabionych rybach też nie jest wskazany i to się napewno odbije na ich kondycji.Najpierw doprowadzić parametry wody do porządku a potem zajmiemy się glonami.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Restart, czy próbować naprawiać?

#6

Post autor: ziabak »

Kategorycznie nie podmieniaj teraz 50% wody, bo tak sobie zaburzysz parametry, że dopiero po takiej podmiance zacznie się katastrofa...

Sytuacja jest taka, że w okresie tych miesięcy kiedy nie było podmian akwarium wytworzyło szczególne warunki i ryby w tym zbiorniku bardzo stopniowo się do nich dostosowywały krok po kroku, gdy teraz podmienisz tak dużą ilość wody to jakbyś bombę do akwa wrzuciła - wszystko się zdestabilizuje a ryby się tak zestresują, że mogą to przypłacić życiem.

Co robić - nie restartować, tylko stopniowo, powolutku doprowadzić do stanu ogólnego porządku, czyli:

- zacząć od ręcznego wybrania glonów i dodania roślin do akwarium
- można zaczać delikatnie odmulać dno i robić małe podmianki co kilka dni - np. 5 - 10 %
- dopiero potem stopniowo zwiększać podmianki - ale nie przekrocz 30% wody - i mocniej odmulać dno, aż uznasz, że jest już na tyle czysto, by Ci to nie przeszkadzało

Ryby nie doznają szoku przy tak stopniowej ingerencji. Ja nawet byłabym za tym, by dość płytko odmulac, nie ingeruj za mocno w głębokie dno.

Acha - i nie czyść na razie filtra - tylko gąbkę prefiltra, jesli masz założoną na rurce zasysającej. Filtr wyczyścisz tez stopniowo - nie wszystkie wkłady na raz, tylko częściowo.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
Alderrin
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: wt maja 25, 2010 2:54 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Restart, czy próbować naprawiać?

#7

Post autor: Alderrin »

Niby wiem, że pośpiech złym doradcą, ale zobaczywszy co się u mnie dzieje, spanikowałam. Dziękuję, ziabak, że że mnie powstrzymałaś przed zrobieniem jakiegoś głupstwa.

Jak na razie zebrałam większość glonów, resztki roślin i inny brud. Podmieniłam też 10l wody. Jutro postaram się zdobyć jakieś szybko rosnące rośliny, może rybcie nie potraktują ich jak sałaty.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Restart, czy próbować naprawiać?

#8

Post autor: ziabak »

trzymam kciuki :)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Restart, czy próbować naprawiać?

#9

Post autor: mlody_oska »

Alderrin pisze:A jeśli chodzi o GH i KH to też się zdziwiłam
kH=1 nie potrafię Ci wytłumaczyć, oprócz tego, że przy takiej wartości jesteś narażona na wahnięcia pH (bufor dla pH). Przy pH=5,5 w zbiorniku trzeba uważać dolewając odstaną kranówkę, której pH jest pewnie w okolicach 7,6. Tym bardziej dobrze, że posłuchałaś Ziabak, bo gdybyś strzeliła na początek podmianę 50-60% to pH skoczyłoby bardzo mocno.
Jeśli chodzi o GH to jest to wynikiem działania rodziców (dolewania wody zamiast podmian). Widziałem taką sytuację u dziecka w przedszkolu, gdzie akwarium miało tylko dolewaną wodę, a filtr kaskadowy sprzątaczka (jak się mocno przybrudził), dokładnie, porządnie szorowała pod kranem ;) Ponieważ ryby zaczęły padać wziąłem wodę do testów i stwierdziłem, że GH było 42!
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Restart, czy próbować naprawiać?

#10

Post autor: Hornet »

Jakby co będę miała trochę szybko rosnącej zieleniny do oddania... Więc jakbyś się chciała pofatygować na Bielany to służę... :mrgreen:
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
ODPOWIEDZ