Bojownik - pleśn?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
havran
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: śr lut 22, 2012 9:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Bojownik - pleśn?

#1

Post autor: havran »

1. Ile litrów ma akwarium? Od kiedy działa? 45l / koniec lutego
2. Parametry wody/ temperatura ? / ph: 7.5 /kh: ~10dH / gh: ~10dH / no2: ~0 / no3: ~20 / temp: ~27C
3. Czy posiadasz grzałkę ? Tak
4. Jaki masz filtr? Fan1
5. Jaką masz obsadę zbiornika? Bojownik x1 / Razbora galaxy x8 / 4x otosek / 2x Rak Cambarellus
6. Jakie jest podłoże, rośliny inne dekoracje? Podłoże: żwir kwarcowy / kokos / rosliny: nurzaniec/rogatek/anubias/moczarka
7. Czy zbiornik ma pokrywę? Tak
8. Jak wyglądają podmiany? 1xtyg 25%
9. Czym, jak często i w jakich ilościach karmisz rybki? 1-2x dzien / suchy tetramin / suszone lub żywe dafnie/ mrozona ochotka
10. Jakich zmian dokonałeś ostatnio w akwarium? Kiedy? Opisz je dokładnie (nowe rybki, nowe roślinki, nowy sprzęt) Oprócz podmiany wody - nic od miesiaca.
11. Objawy, przebieg choroby. Biała plamka na głowie (zdjecia poniżej) od 2 dni - powiększa się powoli. Brak zmiany w zachowaniu/apetycie . Płetwa grzbietowa zmienia barwe na biało-szarą.
12. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? 2 Miesiące.
12. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? Nie była.
14. Czy masz zdjęcie chorej rybki? Jeśli tak, to wklej je.

Obrazek
Obrazek

Proszę o diagnozę i pomoc w leczeniu.
pozdrawiam,
...czekając na dzień w którym spełnią się marzenia...
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bojownik - pleśn?

#2

Post autor: kfabisiak1 »

Możesz opisać dokładniej tą plamkę? Wygląda jak kłaczki brudnej waty, jest płaska, wypukła? To na płetwach też opisz dokładniej. Obserwuj zachowanie rybki, czy czasem nie ociera się o podłoże, rośliny inne ozdoby, czy pływa normalnie, czy może jakoś inaczej, lub jest nieco ospała, czy pływając ma normalnie naprężone płetwy, czy może bardziej, lub częściej niż zwykle pływa ze zwiniętymi płetwami?
Napisz jeszcze jak karmisz rybkę przez tydzień? Czy masz tylko te 3 pokarmy i podajesz na zmianę codziennie inny?
To może być od jakichś pasożytów np. chilodonella, lub od bakterii columnaris tzw. choroba bawełniana, lub od grzyba, pleśniawka. Na razie ciężko stwierdzić.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
havran
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: śr lut 22, 2012 9:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Bojownik - pleśn?

#3

Post autor: havran »

Plamka wygląda na płaską. Jakby odbarwione łuski na biało, kształt raczej nie regularny.
Płetwy wyglądają kształtem normalnie, ryba normalnie sie zachowuje. Czasami sie stroszy na otoski, a czasami 'siedzi' sobie na dnie lub w kokosie(od początku tak ma). Jakby miała nie dobór barwnika (melaniny? :P).
Co do pokarmu: Najczęściej podaje suszoną dafnie+pokarm w płatkach. 2x w tygodniu mrożonego oczlika (nie śmierdzi, więc raczej zepsute nie jest). i 1-2x zywy pokarm (najczęściej dafnia, czasami larw komara). Wszystko żywe z discusa więc raczej sprawdzone źródło.
Jak coś będzie się zmieniało to będe pisać.
...czekając na dzień w którym spełnią się marzenia...
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bojownik - pleśn?

#4

Post autor: kfabisiak1 »

A w jakim wieku jest ta rybka?

Jak dla mnie to za dużo podajesz pokarmu mięsnego. Odwróć proporcje. Więcej pokarmów roślinnych a mięsko 1-2 razy w tygodniu. Karm oszczędniej rybki, raz dziennie w zupełności wystarczy a jeden dzień w tygodniu przydałaby się całkowita głodówka.
Obserwuj i daj znać jak coś się zmieni.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
havran
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: śr lut 22, 2012 9:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Bojownik - pleśn?

#5

Post autor: havran »

Jest gorzej...
Biała plamka na głowie powiększyła się,a płetwa grzbietowa coraz bardziej odbarwiona na biało....
Wieku rybki niestety nie znam dokładnie. Nie jest u mnie od małego. Jest u mnie od 3 miesięcy, a kupiłem ją dość dużą (prócz płetw, ciało nie urosło).
Obrazek
Obrazek

EDIT:
Nie mam pojęcia o co chodzi. Bojownik w pełni zdrowy, bez żadnej(!) kuracji :|
...czekając na dzień w którym spełnią się marzenia...
ODPOWIEDZ