Domowy sposób na pleśniawkę

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Kiperka

Domowy sposób na pleśniawkę

#1

Post autor: Kiperka »

Ok całej sytuacji nie chce mi się wyjaśniać. Jak ktoś chce poczytać to jest tutaj http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=32&t ... 18#p139018" onclick="window.open(this.href);return false;

Rybka i tak na kilka dni u mnie zostanie, więc chciałam zapytać czy jest jakiś "domowy" sposób na pleśniawkę?
Nie chcę kupować leków...
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Domowy sposób na pleśniawkę

#2

Post autor: Kamila »

Kiedyś mój bojownik nabawił się pleśniawki od zbyt niskiej temperatury. Podniosłam ją do 27 stopni na kilka dni i wyzdrowiał.
crookass

Autor
Kiperka

Domowy sposób na pleśniawkę

#3

Post autor: Kiperka »

Tylko temp? Lol :) To jeśli przedział temp. dla tęczanki jest 23-27 to na jaką temperaturę podnieść?
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Domowy sposób na pleśniawkę

#4

Post autor: Kamila »

Podnieś na maks, na pewno jej to nie zaszkodzi. Spokojnie ustaw na 27 i obserwuj
crookass
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Domowy sposób na pleśniawkę

#5

Post autor: falco »

Siema,
jeśli to na pewno pleśniawka, to:
- nie jest choroba zakaźną, więc nie martw się o "zarazę", ;)
- dopada osłabione ryby, najczęściej przebywające w złych warunkach albo np. pobite, pogryzione czy takie, które nabawiły się ran np. o ostre rzeczy w akwarium, itp.

Jeśli to stadium początkowe, to zazwyczaj pomaga podniesienie temperatury i dobra, urozmaicona dieta oraz brak stresu.
Jeśli to stadium zaawansowane, to niestety jest praktycznie nieuleczalne ze względu na zniszczenia spowodowane przez grzyby.

Jako dezynfekcję (nie typowe leczenie raczej oczyszczenie) idealnie sprawdza się Nadmanganian Potasu, ale zacznij od temperatury.

Nie chce mi się pisać, więc kopiuję z sieci jak dawkować:

"Chore miejsca na ciele ryby pędzlujemy patyczkiem kosmetycznym z nadmanganianem potasu.Aby przeprowadzić kurację wyławiamy rybę z wody i kładziemy ją na mokrym ręczniku.Nie dotykamy ryby gołymi rękami,gdyż sopra różnica temperatur może doprowadzić do jej poparzenia.Zabieg pędzlowania zmian na ciele nie powinien trwać dłużej niż minutę.
Następnie rybę poddajemy kąpieli krótkotrwałej(do 30 minut) w roztworze nadmanganianu potasu 1g./100 l.wody.
Jeśli zmiany na ciele nie znikną ponawiamy zabieg za kilka dni."
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Domowy sposób na pleśniawkę

#6

Post autor: kfabisiak1 »

Kiperka1988 pisze: czy jest jakiś "domowy" sposób na pleśniawkę?
Nie chcę kupować leków...
Kąpiel w roztworze soli. Czas trwania 20-30 min. Roztwór 10-15g (2 płaskie łyżeczki od herbaty), na 1 litr wody.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Domowy sposób na pleśniawkę

#7

Post autor: zorbek »

kfabisiak1 pisze:Kąpiel w roztworze soli.
Potwierdzam. Pomaga
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz

Autor
Kiperka

Domowy sposób na pleśniawkę

#8

Post autor: Kiperka »

No i po ptokach... Własnie wróciłam do mieszkania i jestem zdruzgotana...
Tęczanka pomimo zapewnienia osobnego akwarium (10l) z napowietrzaniem i stałą temperaturą 25st - umarła. :( Nie chciałam od razu zwiększać do 27, żeby powoli się przystosowała...Teraz już nie jestem pewna czy to była pleśniawka. Chyba, że rybka była w gorszym stanie niż myślałam i nie wytrzymała zmiany parametrów wody. Uprzedzając dodam, że woda została pobrana z akwarium ogólnego. Reszta rybek spokojnie sobie pływa po akwarium.

Szkoda... Odkąd mam akwarium (niecały rok) nie miałam żadnego trupka, ani żadnej choroby. :( A tu taki pech... Miałam cichą nadzieję, że ją wyleczę...

Ale mimo wszystko cieszę się, że ją odizolowałam. Niby pleśniawka zaraźliwa nie jest, ale tak jak wspomniałam już nie jestem pewna czy to była pleśniawka. Jednak ten glut ciągnący się z "rany" słusznie wzbudził we mnie ostrożność...

Niech spoczywa w pokoju.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Domowy sposób na pleśniawkę

#9

Post autor: pkucaba »

Kiperka1988 czasem się zdarza, że nowo nabyte rybki odchodzą. Niekoniecznie przez choroby, czasem w wyniku stresu spowodowanego zmianą warunków, czasem może być to niewidoczne uszkodzenie mechaniczne.

Autor
Kiperka

Domowy sposób na pleśniawkę

#10

Post autor: Kiperka »

Pkucaba, tutaj było widoczne... Dzięki wszystkim za pomocną dłoń :)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Re: Domowy sposób na pleśniawkę

#11

Post autor: Miro »

Wiem akcja zakonczona ale jeszcze jedna informacja apropo plesniawki tak na przyszlosc.Jezeli ryba ma plesniawke chowa sie przed swiatlem bo ponoc swiatlo powoduje rozwoj plesni i rybe to boli. Po plukaniu rybki w n. nalezy zaciemnic akwa na 3 dni.
ODPOWIEDZ