Tęczanki plaga

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Tęczanki plaga

#1

Post autor: piotrek78 »

Witam,
No i się dorobiłem. Może ktoś pomoże. Mam jakiegoś syfa w zbiorniku z dorosłymi tęczankami. Nie powiem skąd nie powiem od kogo , połaszczyłem się na okazję żeby uzupełnić stado. Ale zaczęło się od dorosłej t. bosemana która miała ubytek w łuskach, coś jakby od urazu. Wydawało się że już zaleczyłem ale jednak. Przeniosło się na inne. w 4 dniu mam porażone wszystkie dorosłe :-x

Skóra ryb jest matowa , na jej powierzchni skupiska - nie wiem czy to wydzielina śluzowa czy tak potężna infekcja bakteryjna. Ryby szaleją i wykonują ruchy jakby chciały to strząsnąć.

Szuwaksy sery nie pomogły, Cupisol na Oodinium ( to typowałem) też nie, sól też nie. Planuję podnieść jeszcze temp. do 28-30 i biegiem do weterynarza po jakiś bardziej totalny środek. Tyle że nie wiem dokładnie co to jest.

Przy okazji moja refleksja - mam dużo ryb - są zdrowe i nie chorują. Zawsze mam jakieś akcje gdy skuszę się jakimiś okazjami z giełdy. Niestety bywa tak że niektóre osoby chcący lub niechcący pozbywają się ryb z którymi są poźniej problemy.
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Tęczanki plaga

#2

Post autor: rudy1986 »

Wstaw fotke jak wygladaja. opisz mi jeszcze obsade i wieczorem jak wroce z roboty dam Ci znac co i jak:) podnies napewno temperaturę na te 29 stopni
Awatar użytkownika

Autor
piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Tęczanki plaga

#3

Post autor: piotrek78 »

Cześć,
Z fotką raczej mi się nie uda. To coś jakby zsypane były mąką ale to nie kulorzęsek to tak jakby skóra na całym ciele zaczęła wydzielać za dużo śluzu. Podejrzewam jakąś infekcję bakteryjną. Próbują to strząsnąć gwałtownymi ruchami.
Obsada to 160l Tęczanki czerwone niebieskie bosemana stabilne akwarium z moimi tarlakami wszystko bez zmian od ok.2,5 roku. Od miesiąca nie dostawały żywego, głównie mrożonki miksy i krewetka. Wszystko od tej akcji o której wspominałem.
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Tęczanki plaga

#4

Post autor: Miro »

Ja bym im ograniczyl swiatlo tak profilaktycznie napewno nie zaszkodzi a moze pomoc,Wspolczuje
Awatar użytkownika

Autor
piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Tęczanki plaga

#5

Post autor: piotrek78 »

Ograniczyłem światło. Nie ma pogorszenia, tzn.jest hu..wo ale stabilnie. Tak się zastanawiam- mam ze starych zapasów Ektol cristal JBL b.dobry jest na drobne historie zwłaszcza u gupików..A z drugiej strony może zbyt niecierpliwie działam i zbyt duża rotacja leków?
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Tęczanki plaga

#6

Post autor: rudy1986 »

Przyjzyj sie jeszcze czy nie ma kropek doslownie malutkich i bym jeszcze podal oodinopur albo nawet fmc na oodinoze. w/g mnie jest to dalej pasozyt
Awatar użytkownika

Autor
piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Tęczanki plaga

#7

Post autor: piotrek78 »

Na razie stabilnie tzn. zwalczyłem po 3 cyklach preparatów na bazie miedzi. 3 dorosłe tęczanki padły, to były 2 letnie ryby które sam odchowałem od maleńkiej rybki. Zagadką pozostanie dlaczego porażone zostały tylkotęczanki-w zbiorniku były też inne gat.
Padły wszystkie krewetki które chowały się pod korzeniami, część ślimaków.
Padła masa roślin: nurzańce, lisi ogon, mech cameroon i stringy oraz wąkrotki i ulubiona grupa heteranthery.
Padła cała biologia w zbiorniku i hydroponice powyżej.
Padło wszystko i to w momencie kiedy zbiornik był w szczytowym momencie rozwoju i z którego byłem zupełnie zadowolony. Niech to będzie przestrogą dla innych.

Pytanie co zrobić z mało klarowną wodą, podmian było kilkanaście a wraz w wodzie jest dziwne 'halo'. Wyngiel pomoże?
Follow the rabbit
Posolone ;)

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Tęczanki plaga

#8

Post autor: tiggi »

Powinien pomóc, dodatkowo wyczyści wodę z pozostałości leków... A później będziie robił za fajny filtr biologiczny, chyba że go wcześniej wyjmiesz...

Szkoda że się wszystko tak posypało :(
No i szkoda tęczanek...
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Tęczanki plaga

#9

Post autor: rudy1986 »

Ostatnio mhk wypuscilo fajny wklad dokladnie nie pamietam jutro napisze. dziala na zasadzie wegla ale pozniej nie puszcza pochlonietego spowrotem. szkoda szkielka ale krewerki wytlukles na wlasne zyczenie:/
Awatar użytkownika

Autor
piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Tęczanki plaga

#10

Post autor: piotrek78 »

rudy1986 pisze:Ostatnio mhk wypuscilo fajny wklad dokladnie nie pamietam jutro napisze. dziala na zasadzie wegla ale pozniej nie puszcza pochlonietego spowrotem. szkoda szkielka ale krewerki wytlukles na wlasne zyczenie:/
Oki sprawdze bo firmy nie kojarze. Część krewetek złapałem ale większość to były cwane bestie. Z resztą śledzie były tak porażone że lanie szuwaksu było musem. Nie sądziłem natomiast że rośliny tak zareagują.
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Tęczanki plaga

#11

Post autor: rudy1986 »

Kotbarnaba.pl/mobile/pl/p/Biominet-wulkaniczny-wklad-adsorbujacy-do-filtra-Filtus-MHK-500-ml/149
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Tęczanki plaga

#12

Post autor: saintpaulia »

Stosowałam węgiel, jak przesadziłam z szyszkami olchy, ładnie wyklarował, więc chyba i tu pomoże.
ODPOWIEDZ