Gupik leży na dnie

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Kiti
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: pn mar 03, 2014 10:05 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Ela
Płeć:

Gupik leży na dnie

#1

Post autor: Kiti »

1. Litraż zbiornika – 96l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – Na początku roku. Dojrzewał i dojrzał.
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – Kubeł, Ikola 250
4. Gatunki i ilość ryb – 3 otoski, dwa małe zbrojniki, 2 mieczyki + malutkich, kilka krewetek RC, 1 gupik
5. Ilość i rodzaj roślin – Dużo i różnych. żabienice, anubias reszta drobne pierzaste
6. Podłoże – Ada Amazonia
7. Inne sprzęty – Bąbelkownica
8. Ozdoby, korzenie – korzeń
9. Pokrywa – jest
10. Oświetlenie – jest
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – żelazo, potas w płynie. 1/3 do 1/2 dawek zalecanych przez producenta. Co2 w płynie pełna dawka zalecana. Z pokarmów płatki jbl, ovowit tropicala, wafelki hikari, suszona dafnia, sera pro color, sera pro algae i w weekend była żywa rozwielitka
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – NO2 - 0, NO3 - 1, PH 6,7/7 (test JBL 3-16 pokazuje 6,5 z test zooleka 7) kH - 5, GH - 8, PO4 - 0, Fe - 0,1
13. Temperatura w zbiorniku – 25 stopni
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – Mam ale nie używam, mam ciepło w mieszkaniu
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – Podmiana co tydzień ok 25%
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – W piątek i w sobotę dawałam rybkom żywą rozwielitkę. W niedziele wyjęłam bąbelkownicę i wsadziłam małego heńka.
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? – Od roku. Aklimatyzacja standardowa.
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? – Nigdy, okaz zdrowia.
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY – W niedzielę rybka dziwnie pływała - ogon w dół pyszczek w górę, pod kątem ok 45 stopni. W poniedziałek jak się położyła na listku anubiasa tak leży do dziś. Przeniosłam do małego akwarium z wyższym PH i GH, wsadziłam z powrotem bąbelki, posoliłam wodę wczoraj wieczorem. Bez zmian. Ryba ma apetyt, ale nie ma siły łapać pokarmu pływającego w wodzie, karmie go strzykawką tak żeby miał jedzenie pod sam pyszczek. Przeszukałam pół netu, żadna z chorób tam podanych mi nie pasuje. Ryba nawet przez chwilę nie próbowała łapać wody z powierzchni a pływać jeszcze może, bo gdy się przestraszy albo jej jedzenie odpłynie, to słabo i niezdarnie, ale podpływa. Nie ma ciele żadnych plam, kropek, guzków, zaczerwienienia, nic po prostu. Tylko ogonek ma trochę wyskubany, ale to mieczyk go obrobił tydzień temu bo go gupik zaczepiał i w końcu dostał w ogon. Siedzi cały czas w kąciku albo na listku i dyszy.
20. Zdjęcie – View My Video

-- Cz mar 27, 2014 12:31 pm --

Heh, tinypic rozciągnął wideo, ale mało istotne, widać zachowanie a to jedyny objaw widoczny gołym okiem.

Dein

Gupik leży na dnie

#2

Post autor: Dein »

Pewnie coś z pęcherzem pławnym.

Miałem jedną gupiczkę, która od urodzenia taka była. Miała problem z pływaniem, jak nie musiała pływać, siedziała na liściu albo na dnie. dawała radę, ale żyła krócej, nie kociła się, etc.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Gupik leży na dnie

#3

Post autor: radmac »

Miałem podobny objaw u endlerki, tylko ogonem do góry i widać było, że ma ogólnie problem z poruszaniem.
popływała tak z miesiąc i jej przeszło.

Dein

Gupik leży na dnie

#4

Post autor: Dein »

Może przejdzie, a może pasożyty się dobrały lub infekcja grubsza się rozwija i rybka padnie z wycieńczenia, skoro słabiej je.
Awatar użytkownika

Krolink
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pt cze 06, 2014 4:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ząbkowska
Na imię mam: Barbara
Płeć:

Gupik leży na dnie

#5

Post autor: Krolink »

Mam teraz podobną sytuację, zwierzak od dzisiaj ma ogon w dół, widać że pływa z wysiłkiem, skrzela wystają na Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Gupik leży na dnie

#6

Post autor: rudy1986 »

I jak rybka? Mialem wczesniej napisac ale zapomnialem o tym poscie:(
Wiec tak, sa trzy mozliwe opcje
- niedobor wit A
- mozliwosc proby pozarcia rybki przez inna (mieczyk) lub wpadl do filtra (masz prefiltr)
- mykobakterioza (grużlica)

Pierwsza proba diagnozy napewno odpada przy takim urozmaiceniu jedzenia
Zostaja 2 pozostale lecz gdy nie ma mozliwosci ze rybka wpadla do filtra to pozostaje usuniecie ryby gdyz choroba nie jest uleczalna. Podobno stosuje sie leki np terramycyne albo kanamycyne z tego co pamietam. Jest to Gubik sklepowy??
ODPOWIEDZ