Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
foragut
Gość
Posty: 9
Rejestracja: czw wrz 04, 2014 12:00 am
Lokalizacja: Leszno
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#1

Post autor: foragut »

Witam
Od dwóch tygodni posiadam akwarium l.60 filter jest dobrany prawdopodobnie dobrze tak mi doradzil pan w zoologicznym sklepie. niestety pudelka już nie mam a nie pamiętam jak i co z tym filtrem. na dnie sa kamienie i dwie małe jeszcze roślinki, początkowo były trzy muszle dość duże ale gdy zaczely się problemy z padającymi rybkami poczytałem i dowiedziałem się ze musze daja za dużo wapnia wiec je wyciagnalem. po 48 godzinach od nalania wody zostały wpuszczone dwie molinezje czarna i pomaranczowa jeden maly sumik jeden mieczyk i glonojad po paru dniach dokupiony został jedne mieczyk dwa gupiki. rybki zostały prawidłowo dodane do akwarium. temperatura wynosi ok 26 stopni(mam dość cieple mieszkanie dlatego grzałki nie wlaczam).najpierw padl jeden gupik chowal się początkowo kolo filtra później pod nim na końcu poplywal chwilke i normalnie sam leciał w dol do rana padl. od paru dni molinezja pomaranczowa siedzi na dnie skrzela miała czerwone teraz traci kolor gorna pletwe i ogonek ma zwinięty (wygląda jak taki cienki pasek) ma ciagle pysk mocno otwarty ze jakby się przyjzec to wszystko w srodku było by widać od paru godzin ma w skrzelach takie cos biale nie jest to chyba sluz ale tak jakby te skrzela się rozdwajały. drugi gupik ciagle siedzi pod powierzchnia ale z drugiej strony akwarium na przeciw filtra (nic nie chce jesc) przyszedłem dopiero z pracy a rybki ogolnie sa jakies takie mało ruchliwe jedza na pewno mniej niż wcześniej dziś rano zauwazyem jednego małego ślimaka który uciekl w kamienie:/. nie mam doświadczenia w akwarystyce na pewno mało wiem:( proszę o pomoc nie wiem co robic a do końca nie ufam tym ludziom w sklepie wiem ze mogą mi wcisnąć cos żeby tylko za to zaplacic :/
Awatar użytkownika

kielon
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: wt sty 28, 2014 10:17 am
Lokalizacja: Warszawa Ochota
Na imię mam: Marcin

Re: Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#2

Post autor: kielon »

Jak na moje mega amatorskie oko to wpuściłeś rybki do akwarium, które nie jest dojrzałe. Chodzi o to, że w wodzie muszą wytworzyć się bakterie, które pomagają oczyszczać ją ze związków azotowych. Teraz Twoje rybki pływają w swoich odchodach. Ale może niech się wypowiedzą osoby bardziej obeznane w akwarystyce.
Wysłane z Lumii 1320
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#3

Post autor: manek888 »

Postaraj sie jak najszybciej zdobyc wode z dojrzalego akwarium i zrobic spora podmiane ,rybki najlepiej jak bys zlapal i przezucil do.dojrzalego.zbiornika do czasu zamkniecie cylku azotowego.
Pospiech nie jest wskazany ,ale jestes nie doswiaczony wiec mogles i zrobisz pewnie.jeszcze nie jeden blad .
Odsylam cie do.lektury ktorej na forum nie brakuje na poczatek.poczytaj "kacik poczatkujacego akwarysty tam znajdziesz wszystkie informacje .

-- 4 wrz 2014, o 06:41 --

Postaraj sie jak najszybciej zdobyc wode z dojrzalego akwarium i zrobic spora podmiane ,rybki najlepiej jak bys zlapal i przezucil do.dojrzalego.zbiornika do czasu zamkniecie cylku azotowego.
Pospiech nie jest wskazany ,ale jestes nie doswiaczony wiec mogles i zrobisz pewnie.jeszcze nie jeden blad .
Odsylam cie do.lektury ktorej na forum nie brakuje na poczatek.poczytaj "kacik poczatkujacego akwarysty tam znajdziesz wszystkie informacje .
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Odp: Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#4

Post autor: mimag »

zadbaj o napowietrzanie wody. nie dokupuj ryb.

Wysyłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk 2
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#5

Post autor: Lech-u »

Popełniłeś wiele błędów początkującego akwarysty. Mówiąc wprost: podtruwasz te ryby, bo są w nieodpowiedniej wodzie i niedojrzałym akwarium.

Przeczytaj dział "Kącik Początkującego Akwarysty" (najlepiej ze zrozumieniem).

W międzyczasie uzupełnij dane o swoim akwarium i problemie, który masz.
Już samo wypełnienie tego formularza pozwoli Ci pomyśleć jakie są parametry do sprawdzenia, zanim wpuścisz ryby do nowego zbiornika.

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Ilość i rodzaj roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? –
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? –
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY –
20. Zdjęcie –
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
foragut
Gość
Posty: 9
Rejestracja: czw wrz 04, 2014 12:00 am
Lokalizacja: Leszno
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#6

Post autor: foragut »

Nie mam możliwości wzucenia rybek do dojrzałego akwarium :( co mam teraz zrobić?:(
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#7

Post autor: Lech-u »

Na razie wymień ok 30% wody. Pamiętaj, żeby wlewać wodę o podobnej temperaturze jak w akwarium.
Daj napowietrzanie i filtrację na maxa. To tak doraźnie i na szybko!!!

Zacznij czytać, jak prawidłowo zakładać akwarium ("Kącik").
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#8

Post autor: Jerry »

Ostatnio w jednym z warszawskich sklepow akwarystycznych slyszalem wlasnie rozmowe pomiędzy sprzedawca, a chłopakiem, który chciał sobie zalozyc akwarium i wpuscic rybke. Wszystko naturalnie tego samego dnia - wszak wiadomo, ze bez rybki akwarium oka nie cieszy... :roll:
Tak jak już koledzy wyżej napisali - podtruwasz ryby.
Masz wszystko swieze (podloze, filtr, wode), do tego zapewne slaba filtracje i mało roślin.
Jeśli nie masz co z rybami zrobić (u kogo przechowc) - to masz 2 opcje:
1. Oddaj ryby do akwarystycznego, dogadaj się ze odbierzesz te, lub takie same jak się akwarium ustabilizuje (w sumie możesz pogadać ze sprzedawca który Ci wcisnal ten zestaw z rybami i zapomnial o "cyklu azotowym" - odsyłam do googla).
2. Ratowanie tego co masz (uda się albo i nie) :
a.)Kombinujesz od kogos dojrzala wode (jak masz akwa 60l to postaraj się przynajmniej ze 30l)
b) Idealnie było by jak ktoś z Twoich znajomych ma akwarium - wymienić się na jakiś czas na filtry i bardzo szybko przetransportować dojrzaly filtr.
c) Jeśli nie masz od kogo filtra, to może chociaż wyciśnie Ci ktoś syf z filtra (mul do kubeczka, zebys sobie tym podloze zalal)
d. Dobrze by było kupic bakterie nitryfikacyjne
e. Swój filtr ustaw tak, aby poruszal tafla wody.
f. jak napisał Lechu napowietrzacz.
g. Koniecznie dokup roślin. Latwych, szybkorosnących... 2 male roślinki nie dadza rady...

Wrzuc do tematu zdjecie akwarium i filtra
Uzupelnij profil chociażby w to skad jesteś, może masz kogos z forumowiczow w pobliżu i ktoś będzie miał możliwość podejść i Ci pomoc...
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda

Kiperka

Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#9

Post autor: Kiperka »

Ogłoś się w dziale giełda, że przyjmiesz powiedzmy 20 l dojrzałej wody (i tak co tydzień ją wylewamy).
Zrób podmiankę.
Poszperaj w dziale giełda - na pewno ktoś oddaje rośliny - bardzo ich potrzebujesz.
Nie dokupuj, ani nie oddawaj ryb póki masz coś nie tak z akwarium.


Szczerze to nie wierze, że masz tam za dużo azotu. To raczej z którąś rybą przyniosłeś zarazę. Twierdzę tak na podstawie swoich doświadczeń, gdyż za moich zamierzchłych czasów gdy startowałam z akwarytyką również nie wiedziałam, że akwarium powinno dojrzeć. Więcej! Nie wiedziałam, że co tydzień trzeba robić podmianki wody! Ryby się kisiły a i tak żadna nie żegnała się z życiem.

Wypełnij formularz, który podsunął Ci Lech-u. I przeczytaj na filtrze jaki to model. A przy okazji wstaw foto swojego baniaka.

-- 4 wrz 2014, o 08:39 --

Przenoszę wątek do działu "Choroby".
Awatar użytkownika

Autor
foragut
Gość
Posty: 9
Rejestracja: czw wrz 04, 2014 12:00 am
Lokalizacja: Leszno
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#10

Post autor: foragut »

Wode z dojrzałego akwarium zaraz będę mieć :D w sklepie mi nic nie przyjmą bo twierdza ze u mnie jest jakas zaraza ;/ jeżeli teraz wymienie ta wode to myślicie ze rybki przezyja?
przeczytałem caly kacik :-D nie wiedziałem ze trzeba tak długo czekac :( powiezieli mi ze 48 h starczy :-| filtr jest caly czas na maksa wlaczony. Z Leszna jestem

-- Cz wrz 04, 2014 8:47 am --

Mój kolega twierdzi ze mam dziś zmienić wode i jutro znow. dokupić rosliny i nie dawac jedzenia rybka. czy to dobry sposób?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#11

Post autor: Lech-u »

foragut pisze:czy to dobry sposób?
Podaliśmy Ci dobre sposoby powyżej.

Działaj!

Może uratujesz te ryby.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
foragut
Gość
Posty: 9
Rejestracja: czw wrz 04, 2014 12:00 am
Lokalizacja: Leszno
Na imię mam: Aga
Płeć:

Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#12

Post autor: foragut »

Mam jeszcze tylko pytanie. jeżeli te rybki przezyja bądź nie to czy po powiedzmy 4 tygodniach będzie już ok? czy jeżeli by nie przezyly zlikwidować wszystko i zalozyc od nowa? bo co jeśli faktycznie chorobę przyniosłem z rybami kamieniami czy roślinami?

-- Cz wrz 04, 2014 8:59 am --

Mogę wymienić w razie co te 30% wody z kranu ale wianomo jutro dopiero bo swiezej im wlewac nie będę. tak szczerze to trochę się tez boje brac od kolegi tej wody ;/
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#13

Post autor: manek888 »

Napewno bedzie lepsza od twojej

-- 4 wrz 2014, o 09:13 --

Napewno bedzie lepsza od twojej
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#14

Post autor: Lech-u »

foragut pisze:Mam jeszcze tylko pytanie. jeżeli te rybki przezyja bądź nie to czy po powiedzmy 4 tygodniach będzie już ok?

Pozwól, że wrócimy do tego pytania za 4 tygodnie. Na razie zrób te najszybsze kroki ratunkowe.

Według mnie nie musisz robić akwarium od nowa. Tylko musisz poczekać, aż akwarium zacznie żyć, czyli dojrzeje.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Pomocy zdychaja mi rybki (nowe akwarium)

#15

Post autor: Jerry »

foragut pisze: Z Leszna jestem
Z miejscowości Leszno, czy z ulicy Leszno na woli ? :P
Ile tak wogole masz to akwarium i napisz może w którym to sklepie Ci tak doradzili ?

Rob tak jak Ci napisaliśmy i bierz wode od tego kolegi. Roslinti tk jak Ci powiedział, ogolnie masz kumatego znajomka, to korzystaj. Niech Ci filtr (jeśli ma wewnętrzny dodatkowo do tej wody wyciśnie.
Jak Ci wszystko padnie to nie masz się co spieszyć. Ale to już pogadamy jak się nic nie uda uratować. Jak się uda, to dobrze będzie. Obserwuj ryby, czy nie maja jakichś plam, sladow, nienaturalnych "obrazen".
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
ODPOWIEDZ