Kłopot z rybami

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
awrezyser
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn wrz 29, 2014 6:16 pm
Lokalizacja: Chojów

Kłopot z rybami

#1

Post autor: awrezyser »

Skalary dokupionew piatek 6 sztuk(oprocz tego 4 skalary ktore sa juz 3 lata ktore wycieraly sie juz pare razy , mlodymi tez jakos nie bylo problemu),baniak 300l,w niedziele padl 1 ,dzisiaj 1,zawsze biore ryby od sprawdzonego dostawcy od paru lat i nigdy nie bylo problemu.Pozostała obsada 6 x gupik, 4x mieczyk, 2x zbrojniki niebieski,2x kierysniki czarnoplamy.
dzisiaj test na KH i GH
KH- 5
GH-12
skalary lubia około 8°n,wiec macie jakies porady odnosnie obnizenia twardosci wody, filtr RO odpada (żona) :D
test na ph gosciu w sklepie bedzie mial dopiero w piatek,a boje sie ze rybom nie bedzie sie chcialo czekac do piatku zebym sprawdzil ph,wiec czy przy tych wynikach kh i gh mam cos zrobic z woda,moze jeszcze test na azotany?co radzicie?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kłopot z rybami

#2

Post autor: Lech-u »

Czy padły tylko te nowe skalary? Stare są OK?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
awrezyser
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn wrz 29, 2014 6:16 pm
Lokalizacja: Chojów

Kłopot z rybami

#3

Post autor: awrezyser »

Jeden nowy jeden stary,ten stary nie sadze zeby padl ze starosci:d Filtr RO dopiero bedzie za miesiac po przeprowadzce,potrzebuje cos na teraz wymyslec z takimi parametrami i bez testu ph
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Kłopot z rybami

#4

Post autor: rhino »

Opisz jak się ryby zachowują, czy maja jakieś podejrzane objawy, zmiany, jakie mają odchody itp.
GH12 i KH5 nie jest powodem ich zejścia...
Ratel
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kłopot z rybami

#5

Post autor: Lech-u »

Przenoszę do działu Choroby.

awrezyser, wypełnij formularz jak przy zakładaniu nowego wątku w dziale Choroby:

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Ilość i rodzaj roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? –
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? –
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY –
20. Zdjęcie –
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
awrezyser
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn wrz 29, 2014 6:16 pm
Lokalizacja: Chojów

Kłopot z rybami

#6

Post autor: awrezyser »

Wczesniej tych problemow nie mialem pomimo tego ze nie robilem testow czesto, raz na jakis czas, z rybami nigdy nie bylo problemu,

. Litraż zbiornika – 300l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – 2010 dojrzewal
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – JBL CP-120 (gabka i wata)
4. Gatunki i ilość ryb – teraz juz 4 skalary,2 x zbrojnik niebieski, 4 x gupik.2 x mieczyk, 2 kirysnik czarnoplamy. jeden neon zapodzial sie od kumpla
5. Ilość i rodzaj roślin – Kryptokoryna Wendta ,orzechowiec,paproć wodna,nurzaniec
6. Podłoże – piacg ze zwirowni (wymoczony i wygotowany )
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie – 2 korzenie mangrowca, 2 polowki kokosa
9. Pokrywa – wlasnej roboty z pcv
10. Oświetlenie – 180W
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – nawoz carbo-aktiv (femanga),pokarm tetrarubin granulat, tropical supervit,vitabin,od czasu do czasu mrozonki (serca wolowe, spirulina),dla zbrojnikow marchew,kalafior,szpinak
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH dopiero w piatek,testy wyszly ze sklepu, KH - 5, GH - 12, PO4, Cl, itp.) –poostalych testow nigdy nie robilem,nie widzialem potrzeby bo nigdy sie nic nie dzialo
13. Temperatura w zbiorniku – 26
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –300W
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – odmulanie raz w tygodniu przy podmianie wody ok 50-60l
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – ,tydzien temu w poniedzialek dodano 1 korzezn mangrowca (wygotowany),
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? – w piatek wpuszczono 6 skalarow, 30 minut w woreczku ktory byl wlozony do akwarium, pozniej co jakis czas dolewana woda z glownego akwarium,nastepnie po kilkunastu minutach wpuszczone do docelowego akwarium
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? – nie leczone (99%)
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY –w niedziele padl jeden po wczesniejszej obserwacji (z rana biale oko,plywal bokiem do tafli wody )po kilkunastu minutach zdechl, dzisiaj padl nastepny po tych samych objawach
20. Zdjęcie – chwilowo brak
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Kłopot z rybami

#7

Post autor: silver007 »

Twardościami wody nie zawracałbym sobie głowy szukając przyczyny. Normalnie powiedziałbym też, że masz za słabą filtrację (bo filterek symboliczny raczej) i może występować problem z NO2 i NO3, ale obsada jest niewielka i azot też nie położyłby ryb w takim tempie. Prawdopodobnie coś przyniosłeś z nowymi rybami skoro stare też zaczęły padać.
Jak wygląda teraz reszta obsady? Jakieś zmiany w zachowaniu?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kłopot z rybami

#8

Post autor: Lech-u »

awrezyser pisze:w niedziele padl jeden po wczesniejszej obserwacji (z rana biale oko,plywal bokiem do tafli wody )po kilkunastu minutach zdechl, dzisiaj padl nastepny po tych samych objawach

To może wyglądać jak jakieś zatrucie związkami chemicznymi.
Czy zmieniałeś wodę tuż przed tymi przygodami?
Może była jakaś awaria w wodociągach i do akwarium dostało się coś trującego.
Może coś Ci wpadło do akwarium?

Filtracja faktycznie "licha". Ale też nie myślę, że to przez słaby filtr ryby padły.
awrezyser pisze:dokupionew piatek 6 sztuk(oprocz tego 4 skalary ktore sa juz 3 lata
Wygląda, że przez chwilę miałeś 10 skalarów (6 nowych i 4 stare). Piszesz, że padł jeden a potem jeszcze jeden. I piszesz, że masz
awrezyser pisze: teraz juz 4 skalary
Jakoś nie mogę się doliczyć.
Ile tych skalarów w końcu padło? 2 ?

Jak się zachowują pozostałe ryby? Czy inne skalary też mają dziwne zachowanie, mętniejące oko (jedno???).
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
awrezyser
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn wrz 29, 2014 6:16 pm
Lokalizacja: Chojów

Re: Kłopot z rybami

#9

Post autor: awrezyser »

Sory bo juz w nocy mi sie glowie poprzewracalo,(4 skalary juz byly,przynioslem 6,1 nowy padl,poziej jeden stary=8:D,sory moj blad:D)mysle o dolozeniu drugiego kubla bo mam, albo sprzedam dwa i kupie 1 porzadny,narazie dzisiaj sie nic nie dzieje,reszta obsady jest normalna,wode zawsze podmieniam w sobote jak odmulam akwarium,mozliwe ze moze pry podmianie cos sie stalo,woda zawsze stoi 2 dni we wiadrach zeby sie odstala,raczej do niej nic nie wpadlo
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kłopot z rybami

#10

Post autor: Lech-u »

Jeśli na razie nie ma innych ofiar ani objawów, to może już koniec czarnej serii.

Prawie na 100% nie było to spowodowane chorobą zakaźną. Stawiam na czynnik chemiczny (jakaś trucizna) lub fizyczny (np. temperatura)
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
awrezyser
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn wrz 29, 2014 6:16 pm
Lokalizacja: Chojów

Re: Kłopot z rybami

#11

Post autor: awrezyser »

Temperatura raczej nie (26 stopni)wachania nie raz sa stopien w ta czy w ta,wiec moze wlasnie jakis chemiczny czynnik, odkopalem jeszcze jeden filtr zewnetrzny (penn plax cascade 700 canister filter) ,mysle ze te dwa powinny wystarczyc, tylko pamietam ze ciekl na złaczkach przy filtrze, a nie pamietam zeby tam kiedys byla jakas uszczelka,tylko wklada sie waz i zakreca sie nakretka,jak go juz podlacze to zrobie zdjecie i opisze wiecej o co chodzi, moze wy macie jakies patenty na to
Awatar użytkownika

rafalwienio
Gaduła
Posty: 191
Rejestracja: pn kwie 07, 2014 3:33 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Rafal

Re: Kłopot z rybami

#12

Post autor: rafalwienio »

Mam taki filtr, ciekł w tym samym miejscu. Patent mam taki, że poszedłem do leroy merlin i kupiłem nowe takie złączki, zapłaciłem 17 zł.

Autor
awrezyser
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn wrz 29, 2014 6:16 pm
Lokalizacja: Chojów

Re: Kłopot z rybami

#13

Post autor: awrezyser »

To dobry patent :D

-- Śr paź 01, 2014 3:23 pm --

Bylem dzisiaj w leroy merlin i nie ma takich zlaczek,gosc probowal cos poskladac ale dupa,roumiem ze to nie byly takie same, a mozesz zrobic zdjecie tych zlacek moze cos uda mi sie wykombinowac, bo szkoda mi tego filtra zeby go wywalic

-- Cz paź 02, 2014 11:09 am --

Sprawa załatwiona,nie kupilem nic nowego za to wlozylem oring do przejsciowki i problem glowy,nie cieknie, a co do tematu posta,ryby narazie trymaja sie ok!!!,dzieki wszystkim za odzew
pozdrawiam
ODPOWIEDZ