Kirys panda chyba oślepł.

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Kirys panda chyba oślepł.

#1

Post autor: radmac »

1. Litraż zbiornika – 112
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – 04.14, wlana zawartość kubełka z innego akwarium + 3 tygodnie
3. Rodzaj i model filtra , wypełnienia / czy jest włączony cały czas – hamburg, kubełek, non-stop
4. Gatunki i ilość ryb – 5 otosków, 12 razboor miks (klinowe, espei etc) 10 samców endlerków, 5 kirysków pand, parka ramirez, nieokreślona liczba red cherry.
5. Ilość i rodzaj roślin – dużo. najróżniejsze od anubiasa do blyxy.
6. Podłoże – bazalt, plaża piasku
7. Inne sprzęty – ph meter
8. Ozdoby, korzenie – kamulec 3kg, korzeń red moor chyba
9. Pokrywa – jest
10. Oświetlenie – 4x18W
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – CO2 w dzień, potas i żelazo na oko (~raz na dwa tygodnie "psiuknięcie pompki)
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – nie badam za często, ale wg. testów paskowych wszystko w normie. twardość kranówki etc.
13. Temperatura w zbiorniku – 23/26 (noc/dzień)
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – nie
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – podmiany co tydzień ok 20l. nie odmulam, hamburga nie czyszczę.
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – podmiana i przycinka
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? – z 4 lata...
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? – nope
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY – Jeden z kirysków panda ma zmatowione oczy, porusza się inaczej niż inne kiryski, wychudł, często przesiaduje w dziwnej pozycji (na anubiasie przy tafli wody, przechylony dziwnie). mam podejrzenie, że oślepł... mam go z 3 lata, nie wiem jak długo przebywał wcześniej w sklepie - kupiłem dosyć dużego. czyżby już nadszedł jego czas na podróż na drugą stronę tęczy? inne rybole czy kiryski - w normie.
20. Zdjęcie – szpadel jednak dał rade obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21849
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kirys panda chyba oślepł.

#2

Post autor: Lech-u »

Kiryski Panda żyją ok. 10 lat. Wygląda, że jeszcze jest za wcześnie na niego.

Przyczyna prawdopodobnie jest gdzie indziej niż w "starości".

Nic nie napisałeś o pokarmach. Czym karmisz?
Kiedy ostatnio mierzyłeś parametry wody (nawet tymi paskami)?
Czy zaobserwowałeś jakie są odchody ryby? Czy normalnie przyjmuje pokarm?
Co to znaczy, że porusza się inaczej niż inne kiryski?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Re: Kirys panda chyba oślepł.

#3

Post autor: radmac »

Wiem że do 10 lat, ale kupiłem już podrośniętego, czy u mnie podrósł? nie wiem, nie mierzę rybek po zakupie :)
może już miał parę latek...
Karmienie - karma sucha dla rybek(tetraMin, granulat drobny superVit), piguły dla glonojadów (algae wafers), piguły chlorelli co jakiś czas, raz w tygodniu mrożony oczlik.
paski nie wykazują reakcji na NO2, minimalnie NO3 (10~25 mg/l), pH 7,1~7,3 (z pHmetru), badałem z miesiąc temu twardości - GH w okolicach 9, KH 4-5, czyli kranovit warszawski.
odchodów nie zaobserwowałem - może mam za dużo krewet RC, na wszystko się rzucają i czyszczą
Wydaje mi się, że pokarmu nie przyjmuje - podglądałem czy ma wszystkie wąsiki, bo doczytałem, że jak straci, to może paść z głodu - ale nie, wszystkie 4 sztuki są, tak samo długie jak u innych.
Co do poruszania się - często wpada na przeszkody, parę razy go dojrzałem jak siedział na liściu anubiasa tuż pod powierzchnią wody, co jest raczej nietypowe jak na kirysy. pociemniał też, nie jest tak kontrastowy jak inne. Co jakiś czas ciężko dycha. No i te zaszklone oczy.
ODPOWIEDZ