Neon - duże białe plamy

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
pyrzy
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pt lis 14, 2014 12:20 am
Lokalizacja: Malbork
Na imię mam: Piotr

Neon - duże białe plamy

#1

Post autor: pyrzy »

1. Litraż zbiornika – 25l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –ryba ma koło 6 miesięcy
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – filtr kaskadowy aquael
4. Gatunki i ilość ryb –5 neonków, krewetka i 2 molinezje
5. Ilość i rodzaj roślin – żywe - około 3
6. Podłoże –piasek
7. Inne sprzęty – brak
8. Ozdoby, korzenie – 2 stuczne
9. Pokrywa –Aquael
10. Oświetlenie – Aquael leddytube 3W
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – dwutlenek węgla dla roślin EASY-LIFE (EASYCARBO) 0.5 ml dziennie
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – nie znane
13. Temperatura w zbiorniku – 24C
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –Nie
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – podmiana wody co tydzień, czyszczenie filtra co miesiąc
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –nic
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? –koło 6 miesięcy
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? –nie
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY – ryba od kilku tygodni ponad 5 ma duże białe płamy koło górnej płetwy, zachowuję się normalnie i jak na razie nie zaraża innych ryb. Apetyt ryby jest normalny.
20. Zdjęcie –

Obrazek

Obrazek

http://s30.postimg.org/modojv09d/IMG_1987_small.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://s30.postimg.org/74aw72fip/IMG_1988_small.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Dziękuje z góry i pozdrawiam
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Neon - duże białe plamy

#2

Post autor: rudy1986 »

Masz za male akwarium na Neony czerwone. Zreszta jak i dla molinezji:/
Nawet nie przywitales sie na forum i Twoje ryby prawdopodnie maja Limfocytoze.
Tylko nie rozumiem jednego masz 5 neonowe i
ryba od kilku tygodni ponad 5 ma duże białe płamy koło górnej płetwy
a po reszcie nie widac zmian??

Autor
pyrzy
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pt lis 14, 2014 12:20 am
Lokalizacja: Malbork
Na imię mam: Piotr

Neon - duże białe plamy

#3

Post autor: pyrzy »

Hmm, czy to może być Saprolegnioza? w sumie białe plamki się zgadzają i inne ryby nie chorują.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Neon - duże białe plamy

#4

Post autor: rudy1986 »

Plesniawka objawia sie "puszystoscia" miejsc zarazonych
pokaz swoje akwarium w dziale galeria i przedstaw sie

Autor
pyrzy
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pt lis 14, 2014 12:20 am
Lokalizacja: Malbork
Na imię mam: Piotr

Neon - duże białe plamy

#5

Post autor: pyrzy »

Witam, i przepraszam wszystkich forumowiczy, nie przywitałem się wcześniej, bo myślałem, że trzeba wpis zacząć od wypełnienia w/w ankiety.
a po reszcie nie widac zmian??
Tak wszystkie pozostałe ryby są zdrowe. Dodatkowo ta chora rybka jest dość sporo mniejsza od pozostałych neonków.
Masz za male akwarium na Neony czerwone. Zreszta jak i dla molinezji:/
Takie rybki sprzedawca mi zasugerował, to był prezent dla syna i osobiście wtedy nie miałem żadnej wiedzy o rybkach i akwarium.
Jak na razie nie mam możliwości zwiększenia akwarium z braku miejsca.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Neon - duże białe plamy

#6

Post autor: rudy1986 »

Takie rybki sprzedawca mi zasugerował, to był prezent dla syna i osobiście wtedy nie miałem żadnej wiedzy o rybkach i akwarium.
widocznie masz skoro podejrzewasz saprolegnioza:P

czym karmisz ryby?
niestety obawiam sie ze rybka zeby nie rozsiewac zarazkow bedzie niestety do utylizacji chyba ze chcesz ja leczyc ale to juz wymaga strzykawki i igly:/

Autor
pyrzy
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pt lis 14, 2014 12:20 am
Lokalizacja: Malbork
Na imię mam: Piotr

Neon - duże białe plamy

#7

Post autor: pyrzy »

Poniżej przedstawiam akwarium mojego synka.. W przyszłości chcę zastąpić te sztuczne rośliny - żywymi.

Obrazek

-- Pt lis 14, 2014 1:25 am --
widocznie masz skoro podejrzewasz saprolegnioza:P
hehe w google szukałem chorób u ryb charakteryzujące się z białymi plamami i takie pojęcie mi wyskoczyło z Wikipedii :)
czym karmisz ryby?
Karmię je tylko suchym pokarmem Aquarian Advanced Nutrition Tropical Flake Food
niestety obawiam sie ze rybka zeby nie rozsiewac zarazkow bedzie niestety do utylizacji chyba ze chcesz ja leczyc ale to juz wymaga strzykawki i igly:/
Nie masz szans, żeby ryba sama wyzdrowiała albo po dodaniu jakiś środków medycznych do wody? Nie chciałbym jej zabijać :/

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Neon - duże białe plamy

#8

Post autor: lila »

Nie podajesz parametrów a to jest istotna sprawa w akwarystyce zakup testy sprawdź czy warunki jakie mają w akwarium odpowiadają gatunkowi ryb to po pierwsze! Po drugie - nie masz grzałki ??? Temperatura powinna być przynajmniej 25stopni a najlepiej 26st. Teraz odnośnie neonów: Czy zaatakowane są tylko neony czerwone ? Czy ryby się ocierają ? Czy zauważasz skrzywienia neonów? Postrzępienie płetw? Brak wybarwienia ? Jeżeli jest to limfocytoza a najwyraźniej jest rybki nie da się uratować (oczywiście możesz się bawić w nakłuwanie guza ale daję nie wielkie szanse na przeżycie gdyby zaatakowana była płetwa można by było to obciąć w tym wypadku jest na tułowiu trudna sprawa )ale możesz spróbować ratować inne. Ja bym zrobiła restart akwarium wszystko wyrzuciła sprzęt odkaziła , ryby poddała kwarantannie oddzielając je od tych chorych , na których widoczne są narośla.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Neon - duże białe plamy

#9

Post autor: rudy1986 »

(oczywiście możesz się bawić w nakłuwanie guza ale daję nie wielkie szanse na przeżycie
widzisz Lila tu jest tu kolejny przyklad nieświadomosci lub niedoczytania. Guza nie nakkluwamy. Wbijamy rozgrzana igle w guza bo samo naklucie spowoduje wydobycie sie cysty z wirusem i ponowne zarazenia.

Co nie zmienia faktu ze jestem za utylizacja ryby w sposob humanitarny.

Rrrrogaty

Neon - duże białe plamy

#10

Post autor: Rrrrogaty »

Ja trochę z innej beczki... Patrząc po zdjęciu powiem tylko tyle: to akwarium nie ma szans się udać. Radzę wziąć się za podstawy, poczytać, założyć wątek w dziale akwariowym i wyprowadzić wszystko na prostą powoli.

Autor
pyrzy
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pt lis 14, 2014 12:20 am
Lokalizacja: Malbork
Na imię mam: Piotr

Neon - duże białe plamy

#11

Post autor: pyrzy »

Witam,

Dziękuję za wszystkie wpisy. Chora rybka niestety nie przeżyła kuracji nadmanganian potasu - wrzuciłem ją do osobnego zbiornika z rozpuszczonymi granulkami nadmanganianu potasu i po 20 minutach chciałem wyciągnąć z tej wody i wsadzić do czystej. Niestety jak przyszedłem sprawdzić rybkę po 20 minutach to była już martwa - prawdopodobnie przesadziłem z ilością tych kryształków.

Czy to na pewno musi być limfocytoza ? Ryba czuła się dobrze cały czas i nie ocierała się, w tylnej płetwie miała mały ubytek - co widać na pierwszy zdjęciu. Jednak inne ryby nie mają żadnych ubytków na płetwach ani plam, guzków i wyglądają na zdrowe.
Mam jeszcze jedno pytanie do Was, po jakim okresie ta choroba może się znowu pojawić na innej rybie (dni / tygodnie / miesiące)???

Zamówiłem przez internet testy do wody w akwarium i grzałkę. W przyszłym tygodniu jak tylko przetestuję wodę to podam tutaj wyniki testów.

Pozdrawiam serdecznie,
Piotr

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Neon - duże białe plamy

#12

Post autor: lila »

Rudy a jak wbijesz igłę to co to będzie ??? Nie nakłucie :D
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Neon - duże białe plamy

#13

Post autor: rudy1986 »

Naklucie samo powoduje przebicie cysty i wirus sie wydostaje, chodzi mi zeby to byla rozgrzana igla zeby wypalic rane i pozbyc sie wirusa
ODPOWIEDZ