Bocja siatkowana - chora czy ugryziona?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Ironman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: śr paź 15, 2014 9:41 pm
Lokalizacja: Siedlce
Na imię mam: Radek
Płeć:

Bocja siatkowana - chora czy ugryziona?

#1

Post autor: Ironman »

1. Litraż zbiornika – 300 l
2. Kiedy został założony - koniec września / czy dojrzewał – tak
3. Rodzaj i model filtra - biologiczny Eheim 2075, mechaniczny Hydor / czy jest włączony cały czas – tak, obydwa
4. Gatunki i ilość ryb – 4 gurami mozaikowe, 1 prętnik, 4 skalary, 2 zbrojniki niebieskie, 1 zbrojnik L340, 2 Sturisoma Aureum, 5 bocji wspaniałych, 5 bocji siatkowanych, 3 krewetki filtrujące, 5 ampularii
5. Ilość i rodzaj roślin – dużo żabienic, kryptokoryn, nurzaniec, mikrozorium, mchy,, anubias
6. Podłoże – piach kwarcowy i droby żwirek rzeczny
7. Inne sprzęty – brak
8. Ozdoby, korzenie – kilka zwykłych drewnianych korzeni
9. Pokrywa – szkło
10. Oświetlenie – 3 X 54W T5
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – nawozy codziennie Carbo, Makro, Azot Blue Line i Ferro+ Aqua Art, żarcie: 5 rodzajów płatków/chrupków Tetry, granulat Tetry, Spirulina, mrożonki szklarka i wodzień, wszystko na zmianę
12. Parametry wody NO2 między 0,025 a 0,05, NO3 - 20, pH - 7,4, KH - 9, GH - 9, PO4 - 1,8 – testy JBL
13. Temperatura w zbiorniku – od wczoraj 31 stopni (leczę ospę rybią)
14. Czy posiadasz grzałkę - zazwyczaj nie ma, od wczoraj 300w grzeje w celu zwalczenia ospy
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – podmiana do tydzień 20%-30% (według zaleceń producenta nawozu, woda kranówa ok 26 stopni, bezpośrednio z kranu do baniaka, czyszczenie mechanicznego filtra co ok. 2 tygodnie, jedyne odmulanie 1,5 miesiąca temu
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – Wczoraj podniosłem temp do 31 stopni, wlałem Zoolek Green Ichtio - 3 nowo zakupione bocje wspaniałe na trzeci dzień dostały ospy
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? – ok miesiąca, aklimatyzacja normalnie, tzn. poprzez stopniowe dolewanie wody i wypuszczenie
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? nie
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY – Wczoraj podniosłem temp do 31 stopni i zalałem zieleń, gdyż pojawiła się ospa rybia u 3 dni temu zakupionych bocji wspaniałych. Dzisiaj rano jedna bocja siatkowana ma dziurkę z boku w okolicy odbytu. Wygląda jakby ją coś nadgryzło. To możliwe? Wiem, mam dosyć wysokie no2 i no3. Próbuję to ustabilizować od czasu, jak niecały miesiąc temu po wymianie wody, filtr biologiczny pracował na minimum (silnik pracuje, woda nie jest zasysana i nie leci) ponad 24 godziny.

Zdjęcie słabe, ale ryba pomimo że uszkodzona, to i tak chybotliwie, ale szybko porusza się po akwarium:
Obrazek

Czy to w ogóle jest choroba? Czy może oberwała od czegoś solidnie?

-- Cz sty 22, 2015 5:25 pm --

Zrobiłem jeszcze jedno zdjęcie, tutaj dobrze widać:
Obrazek
Nie wygląda to za dobrze, chyba będziemy musieli się pożegnać...

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Bocja siatkowana - chora czy ugryziona?

#2

Post autor: pkucaba »

Coś tam widać... ale niewiele.
Złe warunki o których piszesz nie obiecujące zbyt są... Dlaczego do nie stabilnego akwarium wpuszczasz ryby? Niezbyt rozsądne to jest.
Czy przed wpuszczeniem nie było ubytków na bocji?


Zdjęcie wykadrowałem by widać coś było ;)

obrazek
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Bocja siatkowana - chora czy ugryziona?

#3

Post autor: rudy1986 »

Wyglada mi to na rane, uszkodzenie mechaniczne ktore zostalo zaatakowane przez plesniawke. Mozliwe ze "nadziala" sie na kolec ktores z bocji albo porysowala sie. Jest to do wyleczenia ale jak juz leczysz ospe to nie zmieniaj leczenia. Mozna bylo zastosowac inne lekarstwo ktore by zazdialalo na jedno i drugie ale juz jak leczysz to lecz
Awatar użytkownika

Autor
Ironman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: śr paź 15, 2014 9:41 pm
Lokalizacja: Siedlce
Na imię mam: Radek
Płeć:

Bocja siatkowana - chora czy ugryziona?

#4

Post autor: Ironman »

Tak, jak przypuszczałem - game over :/

Obrazek

Zdziwiłem się, bo często obserwuję akwarium i nic nie zobaczyłem. A dzisiaj rano taka sytuacja. To była mała 2 cm sztuka. Może jakaś większa bocja lub skalar się nią zainteresował?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Bocja siatkowana - chora czy ugryziona?

#5

Post autor: rudy1986 »

Nic nie poradzis, lecz dalej ospe, bocje powinny wyjsc z tego ale kuracja u nich trwa troche dluzej
ODPOWIEDZ