Pleśniawka - gupiczki endlera

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
pauladrift
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: wt lis 10, 2015 4:19 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Pleśniawka - gupiczki endlera

#1

Post autor: pauladrift »

1. Litraż zbiornika – 240l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – założony został 19 października, 3 godziny później z chłopakiem byliśmy zmuszeni wpuścić żółwia i rybki, ze względu na to że przerzucaliśmy się ze 120 litrów na 240, więc nie zdążył dojrzeć, a nie mieliśmy gdzie trzymać.
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – 2 aqaele i jeden nieznany ale pracują dzień i noc (nie mam pojęcia jakie i ile pompują, jak da się post edytować to jak chłopak wróci z pracy to zmienię)
4. Gatunki i ilość ryb – 3 danio zielone, 2 danio czerwone, 3 neony czerwone, 4 gupiki pawie oczko, 4 GUPIKI ENDLERA -samice i 3 samce gupika endlera, i bardzo dużo młodych rybek (nie do zliczenia przy kryjówkach i tak dużym zbiorniku)
5. Ilość i rodzaj roślin – mech jawajski, i kulka mchu
6. Podłoże – kamyki bazaltowe
8. Ozdoby, korzenie – bambus, łupki kamienne, kokosy
9. Pokrywa – brak
10. Oświetlenie – około 35W
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – rybki dostają aquaelacti koloryzujący - podajemy różnie jak dostaną więcej z rana to na wieczór nic, czasami z rana i na wieczór troszkę i są też takie dni kiedy mają głodówkę.
żółw dostaje suszone ryby, krewetki i gammarusy, mrożone ryby, mamy też biorept (3 patyczki dostaje tylko wtedy kiedy zostaje wyjmowany z akwarium "w nagrodę") a tak to karmimy go też różnie czyli - jak dostanie wielką rybę z rana to wieczorem nie dostaje nic itd.
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – nieznane
13. Temperatura w zbiorniku – obecnie 28 stopni ze względu na chorobę (tak wyczytaliśmy na innym forum, ze możne to pomoc)
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – jak będzie dało się edytować to później napisze (jestem nowa i jeszcze tego nie wiem :) )
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – akwarium mamy 4 tydzień, niestety przez dużo obowiązków przeoczyliśmy pierwsza podmianę akwa (zamiast za 2 tygodnie, podmieniliśmy w niedziele i poniedziałek po 3 wiadra) ale ogólnie wygląda to tak, ze co 2 tygodnie 30%-40% zostają podmieniane.
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – zbiornik został niedawno założony, także w sumie wszystko jest nowe
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? – chore rybki mamy juz od bardzo dawna (chore są gupiczki endlera) zostaly przeniesione ze starego akwarium także ciężko mi powiedzieć ile już je mamy. nigdy nie mieliśmy problemow z akwarium, chorobami itp. rybki szybko się zaklimatyzowały
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? – nigdy
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY – jakieś 5-4 dni temu zauważyliśmy u jednej gupiczki biała narośl na oku (myśleliśmy ze się skaleczyła, i na drugiej cieniutki biały pasek na całej długości pleców. narośl na oku robi się z dnia na dzień bardziej biała (mój chłopak twierdzi, że również się powiększa) i rybka czasami pływa w kryjówce, a u drugiej rybki dopiero dzisiaj zauważyliśmy, że to może być pleśniawka bo zaczęła być wypukła (od boku widać że to narośl a nie coś innego), chłopak poczytał na różnych forach, że na pleśniawkę dobre jest FMC, niestety w akwarystycznym dostałam zamiast FMC - CMF (jeśli chodzi o skład to zdania są podzielone, jedni piszą, że to to samo inni, że nie), czytałam również, że wlanie preparatu do wody, może nam wykończyć ślimaki i krewetki, nie wiem też jak zniesie to żółw. proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu, nie mamy osobnego zbiornika, żeby wyłowić rybki i leczyć je osobno (mamy 25l ale zostało założone 3 dni temu także jeszcze raczej jest za świeże na chore rybki). kolejna rzecz jest taka, że malutkie rybki pływają przy kryjówkach i nic im się nie dzieje, są w pełni zdrowe, inne ryby również, krewetki też mają się dobrze. zależy nam na wyleczeniu rybek ponieważ jedna pływa z dużym brzuszkiem także mogą pojawić się kolejne małe.
20. Zdjęcie – https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=56443965" onclick="window.open(this.href);return false;

-- Wt lis 10, 2015 6:13 pm --

Da się edytować także informację o filtracji, oświetleniu i grzałce podam po godzinie 18
Ostatnio zmieniony wt lis 10, 2015 7:03 pm przez pauladrift, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pleśniawka - gupiczki endlera

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Nie bardzo wiem od czego zacząć.
Co to za "patyki" :shock:
O florze nie bardzo jest co pisać.
pauladrift pisze:3 godziny później z chłopakiem byliśmy zmuszeni wpuścić żółwia i rybki, ze względu na to że przerzucaliśmy się ze 120 litrów na 240, więc nie zdążył dojrzeć, a nie mieliśmy gdzie trzymać.
Nic nie piszesz o tym w jaki sposób zmienialiście akwarium na większe.
Czy te "patyki" to nie są przypadkiem jakieś trzonki od narzędzi :?:
Myślę, że dobrze by było zrobić zdjęcie chorej rybce :/
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
pauladrift
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: wt lis 10, 2015 4:19 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Pleśniawka - gupiczki endlera

#3

Post autor: pauladrift »

Nie wiem o jakie patyki Ci chodzi mamy w akwarium tylko bambusa, a jeśli chodzi o patyczki podawane żółwiowi to biorept.
Jeśli chodzi o zakładanie akwarium to tą wodę co się dało przelaliśmy z mniejszego akwarium do obecnego, a reszta to kranówa (na 240l nie mamy tyle naczyń żeby wlać odstaną wodę), wszystkie kamienie, filtry i bambusy dobrze sparzyliśmy wrzątkiem, akwarium też było bardzo dobrze wymyte.
Co do zdjęć chorych rybek, próbowałam zrobić ale niestety nie potrafię bo ciągle się przemieszczają jakby bały się aparatu. po 18.30 może wrzucę jak uda się zrobić chłopakowi

-- Wt lis 10, 2015 6:46 pm --

Ryby w czasie zmiany pływały w naczyniu z wodą z poprzedniego akwarium

-- Wt lis 10, 2015 6:51 pm --

Czy FMC to to samo co CMF? zalezy nam na jak najszybszym reagowaniu - większa szansa na wyleczenie. ale nie wiemy jak się do tego zabrać..
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Pleśniawka - gupiczki endlera

#4

Post autor: bory »

Przydałoby się zmierzyć parametry wody. Najważniejszy jest NO2, NO3. Sparzenie i wymycie wszystkiego dokładnie to niestety był duży błąd - zabiliście w ten sposób znakomitą większość filtracji biologicznej. Podejrzewam, że przez to macie niebezpiecznie dużo NO2, a to nie sprzyja zdrowiu i kuracjom ryb.

Nie ma sensu stosować aż takiej ciężkiej chemii w akwarium ogólnym. Na pewno wybije resztki bakterii nitryfikacyjnych, krewetki tego nie przetrwają, a żółw... nie wiem. Szkoda zwierząt. Lepiej odłowić chorą rybkę i przeprowadzić kurację oddzielnie. I spróbuj najpierw bez chemii - wystarczy kąpiel w roztworze nadmanganianu potasu. Na pleśniawkę, jeśli nie jest zaawansowana, powinno pomóc.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

Autor
pauladrift
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: wt lis 10, 2015 4:19 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Pleśniawka - gupiczki endlera

#5

Post autor: pauladrift »

Nie mamy osobnego zbiornika, bo stoi dopiero 3 dni, więc raczej to za wcześnie, żeby włożyć tam na dodatek chorą rybkę :-( filtra z poprzedniego akwarium nie myliśmy, żeby właśnie były bakterie nitryfikacyjne. (mogę się mylić co do nazwy)
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Pleśniawka - gupiczki endlera

#6

Post autor: bory »

P.S. Kąpiel w nadmanganianie potasu nie wymaga dodatkowego zbiornika - wystarczy pojemnik w którym robisz roztwór, wpuszczasz tam chorą rybkę na 15 minut i potem przenosisz ją z powrotem do akwarium. Jeśli nie chcesz jej łapać kilka razy dziennie to niech pływa w dodatkowym pojemniku wewnątrz akwarium tylko nie zapominaj podmieniać w nim wody kilka razy dziennie.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pleśniawka - gupiczki endlera

#7

Post autor: rudy1986 »

Od siebie dodam ze niedługo rybki skoncza jako pokarm dla zolwia:P
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Pleśniawka - gupiczki endlera

#8

Post autor: Władek Pompka »

Wygląda to strasznie i wydaje mi się, że mieszkańcom strasznie się tam żyje. Ten żółw to tak ciągle pływa? Ma gdzie wyjść?

Rozdzieliłbym żółwia od ryb. Jakieś rośliny do ryb. Tak na początek.
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Pleśniawka - gupiczki endlera

#9

Post autor: rhino »

pauladrift pisze:obecnie 28 stopni ze względu na chorobę
Wcześniej jaka była?
Awatar użytkownika

Autor
pauladrift
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: wt lis 10, 2015 4:19 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Pleśniawka - gupiczki endlera

#10

Post autor: pauladrift »

Tak, żółw ma wyspę, na która czesto wychodzi. wczesniej temp była 24 stopnie. wlaliśmy preparat CMF. jesteśmy po 1 podmianie wody - juz z preparatem i dodany był od razu po zmianie - jak w zaleceniach. w zaleceniach jest także napisane zeby czynność powtórzyć jeszcze dwa razy. tak tez zrobimy. chce dodać tylko ze inne gupiki zaczęły na to chorować(młode wychodowane przez nas tez) po wlaniu preparatu i wszystkie maja biały tylko grzbiet nie ogonki, wszystkim rybka zaczyna sie od białego kręgosłupa. a i jeszcze jedno inne rybki są w pełni zdrowe (danio,neonki, i samce gupików)

-- N lis 15, 2015 7:49 pm --

I zapewniam ze nie maja złych warunków ze względu na to ze żółw pół dnia spędza na wyspie (żółw jest młody - mały), akwarium ma 240 L, ryb nie jest dużo i maja dużo kryjówek. dlaczego krewetkom red cherry nic sie nie dzieje, bo słyszałam ze są wrażliwe, tylko samym samicom gupika endelra i wszystkim objawia sie na kręgosłupie. wszędzie w internecie na rożnych forach ludzie piszą ze zaczyna sie od ogona, a nam inaczej od kręgosłupa.. czy to napewno pleśniawka?

-- N lis 15, 2015 7:53 pm --

I w najbliższych planach chcemy kupić jeszcze jednego bambusa i przekroić go na kilka części i ok 40 L akwarium odzielic bambusami tak aby żółw nie miał dostępu do odrebnionego miejsca. i zasadzić tam dużo roślin :)
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Pleśniawka - gupiczki endlera

#11

Post autor: bory »

Nie miałem styczności z tą chorobą, ale wygląda to na fleksibakteriozę: http://www.superakwarium.pl/fleksibakterioza-id601.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Podobna do pleśniawki z tym, że pleśniawka na ogól pojawia się w miejscach uszkodzonych, a u Ciebie jest to choroba zaraźliwa. FMC/CMF to chyba tutaj nie pomoże. Nie jestem na 100% pewien więc może poczekaj aż ktoś z kolegów/koleżanek z większym doświadczeniem oceni trafność mojej diagnozy.
pauladrift pisze:maja dużo kryjówek
Gdzie? :shock:
pauladrift pisze:I w najbliższych planach chcemy kupić jeszcze jednego bambusa i przekroić go na kilka części i ok 40 L akwarium odzielic bambusami tak aby żółw nie miał dostępu do odrebnionego miejsca
Żólwia może od rybek oddzielicie, ale rybek od żółwia już nie.
pauladrift pisze: i zasadzić tam dużo roślin
Przede wszystkim zasadźcie te rośliny jak najszybciej
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

Autor
pauladrift
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: wt lis 10, 2015 4:19 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Pleśniawka - gupiczki endlera

#12

Post autor: pauladrift »

CMF pomaga :) widać zmiany na skórze ryb, biała narośl się zmniejszyła (nie jest już tak bardzo wypukła) :) tylko, że rybka z czymś na oku pozostawiła po sobie bardzo dużo potomstwa i odeszła (za późno zareagowaliśmy).
co do kryjówek: pod kamieniami (co najmniej ze 3, mamy też 3 kokosy. na tyle rybek ile mamy to jest wystarczająca ilość :)
rybek od żółwia nie mamy zamiaru oddzielać, ze względu na to, że ryby i krewetki to najzdrowszy pokarm żółwia ;) ale rybkom osobny kącik roślinny zrobimy.
ODPOWIEDZ