Ocieranie się ryb

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ocieranie się ryb

#31

Post autor: Miro »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Tak jak pisał
rudy1986 pisze:Jezeli odchowales maluchy to nie bedzie to gyro ani dacty
To coś szkodliwe dla ryb masz w akwa. Ja cały czas upieram się przy zbawiennych właściwościach aloesu.
Nawet profilaktycznie powinno wsypywać się do akwa.[sól z aloesem]
Natomiast nadmanganian to wyższa szkoła, trzeba z tym ostrożnie przy kąpielach ponieważ można więcej szkód zrobić niż dobrego.

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Ocieranie się ryb

#32

Post autor: wiedzmin »

Dlatego napisałem na początku wątku że dawka soli 15g/l to max, 50g/l to za dużo, ryby z tą chorobą potrafią długi czas żyć bo czas życia tego pasożyta jako formy dorosłej to tylko kilkanaście dni. Dawkę podałem Ci z książki Antychowicza.

-- Śr sty 27, 2016 1:44 pm --

BTW bon07 nabywałeś jakieś ryby na Radzymińskiej 2? Ostatnio tam byłem 4 razy i niemal w każdym akwarium widziałem jakąś chorobę ryby tam trzymane są w strasznych warunkach, jak wejdziesz do sklepu pójdziesz w lewo i jeszcze raz w lewo to na samym końcu są prętniki karłowate razem ze szczupieńczykami, w akwarium przed prętnikami były samice głupika i w przeciągu 3 dni padły wszystkie. dlatego odradzam ten sklep, tak samo sklep Discus Zoo odradzam. Najlepszy sklep w jakim byłem to Barakuda i Rogatek, tam polecam brać ryby.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Ocieranie się ryb

#33

Post autor: rudy1986 »

Widocznie chyba nigdy nie widziales ryby zaatakowanej przez skrzelowke

telefonotapatalkniete

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Ocieranie się ryb

#34

Post autor: wiedzmin »

A może Ty widziałeś przyduchę albo efekt nagłej zmiany ph? Zastanów się jeszcze raz co piszesz i nie kwestionuj poważnych książek na te tematy.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Ocieranie się ryb

#35

Post autor: rudy1986 »

Wiesz co tak sie sklada ze mam ksiazke Antychowicza, Bednarczuka tez np. A ja zadalem proste pytanie. Czy widziales kiedys rybe zaatakowana przez skrzelowke. Jak narazie to ja kwestionuje Twoje zdanie bo mamy taka kolezanke ktora pisze posty na zasadzie kopiuj/wklej. Skoro jestes taka alfa i omega to widocznie masz racje a reszta zyje w bledzie.

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Ocieranie się ryb

#36

Post autor: rudy1986 »

I nie widzialem jakos wzmianki o soli, rywanolu czy nadmanganianie

telefonotapatalkniete

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Ocieranie się ryb

#37

Post autor: wiedzmin »

Robiłem nie raz rozmaz skrzeli padniętych ryb i obserwowałem pod mikroskopem (posiadam Biolara z przystawką do kontrastu fazowego) i widziałem więcej niż przypuszczasz.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Ocieranie się ryb

#38

Post autor: rudy1986 »

Sekcje to i ja widzialem. Pytam sie o zywa rybe, zachowanie etc

telefonotapatalkniete

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Ocieranie się ryb

#39

Post autor: wiedzmin »

Przecież logiczne że skoro oglądałem pod mikroskopem przywry to i widziałem objawy. I są one na prawdę różne w zależności od kondycji ryby sposobu karmienia wielkości itd.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Ocieranie się ryb

#40

Post autor: rudy1986 »

Nie akurat nie zawsze

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

Autor
bon007
Bywalec
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 8:47 am
Telefon: 508695570
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Darek
Płeć:

Ocieranie się ryb

#41

Post autor: bon007 »

Panowie nie sprzeczajcie się, bo z tego co czytam to na pewno obaj sporo wiecie na te tematy ale nie ma się co spierać kto lepiej wie.
Jak na razie wróciłem do domu i patrze cały czas w akwa i kosiarka po tej kąpieli w ociera się ale jakby mniej, to znaczy że może jej trochę pomogło

Zrobię tak [i tu poradźcie mi czy się nie mylę] w piątek 80% podmiana wody [ostatnio podmieniałem co 3 dni po 30/40% z racji tych wzmożonych otarć ryb], gdy będę miał w akwa z 10 cm wody nad powierzchnią żwiru dosypie tyle soli żeby wyszło 15-20g na litr a nie 50 jak podczas kąpieli, której ryby mi dosłownie zesztywniały i po dwudziestu minutach doleje wody do pełna - wtedy będzie kąpiel długotrwała w mniej natężonym roztworze, oczywiście w sobotę znowu podmienię wodę gdzieś z 60 %
Jeśli to nic nie da to dam sobie spokój z kąpielami.

Poza tym dokupię jeszcze tej soli z aloesem, na pewno nie zaszkodzi a spróbować zawsze można bo na leki typu TREMAZOL czy PIRES COLY to trochę szkoda mi monety, tym bardziej jak w 100% nie zdiagnozowałem problemu.

@Wiedźmin
Na Radzymińskiej 2 często kupuje ryby, pracuje tam nawet w wekkendy mój znajomy, a sprzedawca szef taki łysy nie raz juz brał ode mnie małe barwniaki w zamian za pokarmy mrożone czy wymiany na inne ryby. Sklep może nie jest jakiś super estetyczny ale mają naprawdę niskie ceny i w sumie ludzie tam pracujący wydają się w porządku.
Odbiegając od tematu [offtop] W Diskusie mało co kupuje, choć labeo kiedyś mieli tanie [teraz już nie], można też tam dostać ładne samce Barwniaków, a to u mnie podstawa jako że często rozmnażam tę rybę i nie chce dopuścić żeby się dobierały pary tej samej krwi.
Choć np duża gąbka na głowice aquel w Diskusie kosztuje aż 34 zł, a np w Clariasie koło urzędu pracy już 18, że nie wspomne o hurtowni przy zajezdni Kleszczowej gdzie koszt takiej dużej gąbki wynosi 9.99zł no ale to hurtownia.
Reasumując discus to strasznie złodziejski sklep jeśli chodzi o niektóre artykuły akwartystyczne, jadą na swojej renomie i dość dobrym widocznym miejscu przez co zawsze mają klientów gotowych przepłacać, bo wspomniana gąbka 20x12x12 m,a tam cenę horrendalną aż 34 zł
Ostatnio zmieniony śr sty 27, 2016 4:37 pm przez bon007, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie tworzę naturalnych biotopów ponieważ akwarium samo w sobie nie jest czymś naturalnym
100x40x40=160l Ogólniak

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Ocieranie się ryb

#42

Post autor: wiedzmin »

Pamiętaj, że gdy zlejesz tyle wody to na ściankach akwarium będzie wilgoć na roślinach też i tam mogą być jaja pasożyta i ryby możesz faktycznie wyleczyć ale nawrót choroby będzie po jakimś czasie. Myślę że dużo lepszy jest mój sposób. Pamiętaj o siatce gdy wyłowisz ryby do wiadra żeby ją w czasie kąpieli leczniczej zanurzyć całą w wiadrze z rybami - ma się też odkazić.
Awatar użytkownika

Autor
bon007
Bywalec
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 8:47 am
Telefon: 508695570
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Darek
Płeć:

Ocieranie się ryb

#43

Post autor: bon007 »

Sam już nie wiem czy się w to bawić skoro kosiarka jednak się ociera, może trochę rzadziej ale po tak stężonej kąpieli, która z pewnością była dla niej torturą [pół kilo soli w ok 18 l wody 20 min kąpiel] nadal się ociera tylko może trochę rzadziej

W piątek chyba zrobię większą podmianę, przy wypompowanej wodzie dosypując te sól, a potem dolewając wodę. W niedziele jeszcze dodam tej soli z aloesem ale już po kolejnej podmianie, jeśli to nic nie da to kończę "zabawy z solą".
Nie tworzę naturalnych biotopów ponieważ akwarium samo w sobie nie jest czymś naturalnym
100x40x40=160l Ogólniak
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ocieranie się ryb

#44

Post autor: Miro »

bon007 pisze:pół kilo soli
Jaka to była sól ?
Awatar użytkownika

Autor
bon007
Bywalec
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 8:47 am
Telefon: 508695570
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Darek
Płeć:

Ocieranie się ryb

#45

Post autor: bon007 »

Nacl - czyli kuchenna, bo o takiej pisało w linku http://www.pawiookie.pl/artykusy-topmen ... wemenu-355" onclick="window.open(this.href);return false;, który podał wiedźmin

Ryby mi się znacznie mniej zaczęły ocierać po kilku większych wymianach wody ok60-70% co dwa dni, tak więc możliwe że to coś było z wodą nie tak ?
Nie tworzę naturalnych biotopów ponieważ akwarium samo w sobie nie jest czymś naturalnym
100x40x40=160l Ogólniak
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ocieranie się ryb

#46

Post autor: Miro »

bon007 pisze:Nacl - czyli kuchenna
czyli jodowana ?
Awatar użytkownika

Autor
bon007
Bywalec
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 8:47 am
Telefon: 508695570
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Darek
Płeć:

Ocieranie się ryb

#47

Post autor: bon007 »

Tak
Nie tworzę naturalnych biotopów ponieważ akwarium samo w sobie nie jest czymś naturalnym
100x40x40=160l Ogólniak
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ocieranie się ryb

#48

Post autor: Miro »

W tym artykule rzeczywiście nic nie jest napisane że nie podaje się soli jodowanej !
A więc, szkoda że Wiedźmin nie wyczulił Ciebie na ten "szczegół "Wiem że pisał na początku ale powinien to powtórzyć , zalecając kąpiele solne.Autor tego artykułu pisał go dawno posiłkując się info z jeszcze dawniejszych lat,kiedy prawdopodobnie nie było soli jodowanej.Do takich kąpieli używa się soli kamiennej [nie jodowanej] której nie widziałem w sklepach bardzo dawno.
Dlatego pisałem o akwarystycznej soli z aloesem. Sól z aloesem to jest podstawa w leczeniu ryb, jak to nie poskutkuje wtedy sięgasz po konkretniejsze leki.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Ocieranie się ryb

#49

Post autor: rudy1986 »

Miro, nie ma co komentowac, wiedzmin wie najlepiej co widac po wpisach

telefonotapatalkniete

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Ocieranie się ryb

#50

Post autor: wiedzmin »

Że się nie używa soli jodowanej to ja o tym wiem, nie jestem w stanie być tu codziennie, każdy akwarysta powinien mieć choć minimum wiedzy na jakiś temat a w sprawie soli przynajmniej zapytać jak nie wie. Tak samo mogliście Wy go uświadomić. Ja jestem też na anglojęzycznym forum, tam też ludzie mają problemy i też tam trzeba pomagać, również z racji tego że w ten sposób zbieram dużo większe doświadczenie niż na jakiejkolwiek polskiej stronie. Tu na Fawie zaoferowałem pomoc w rozpoznaniu choroby, mimo tego autor wątku zastosował inną metodę leczenia która może przynieść kiepskie rezultaty. Nie zamierzam też bezsensownie nabijać postów w wątkach przeznaczonych do czegoś innego jeżeli ktoś się upiera przy swoim mimo że jest w błędzie. W leczeniu trzeba być bardzo radykalnym.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ocieranie się ryb

#51

Post autor: Miro »

wiedzmin pisze:Tak samo mogliście Wy go uświadomić
Wyraźnie pisałem " sól z aloesem" a taka z jodem nie występuje.
wiedzmin pisze:jestem też na anglojęzycznym forum, tam też ludzie mają problemy i też tam trzeba pomagać, również z racji tego że w ten sposób zbieram dużo większe doświadczenie niż na jakiejkolwiek polskiej stronie.
Brawo ! Ponieważ człowiek " na błędach się uczy " to tylko świadczy o naszej wrodzonej inteligencji, znajomości na akwarystce, skoro na polskich str. nie zdobywasz wystarczającego doświadczenia :viva:

ps. a dlaczego właściwie nie powinno podawać się soli z jodem ?

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Ocieranie się ryb

#52

Post autor: wiedzmin »

Bo jod jest bardziej szkodliwy dla ryb niż chlor potrafi dodatkowo akumulować się w tkankach i wpływać na procesy hormonalne.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Ocieranie się ryb

#53

Post autor: rudy1986 »

miro pisze:ps. a dlaczego właściwie nie powinno podawać się soli z jodem ?
zawartosc jodu (a bardziej stezenie) moze negatywnie wplywac na poziom hormonow tarczycy
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ocieranie się ryb

#54

Post autor: Miro »

Pierdu,pierdu! To ja wiem, ale to tyczy się przedawkowania [zatrucia] a taka ilość jak jest w soli podana jednorazowo nie spowoduje zatrucia ! Algi zawierają w sobie,ponieważ wchłaniają, dużo jodu a z tego powodu nikt nie protestuje żeby nie podawać rybą ! :shock:
Nadmiar jodu dla człowieka też jest szkodliwy a zalecany ?!

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Ocieranie się ryb

#55

Post autor: wiedzmin »

Nie spowoduje zatrucia, choć dawki do kąpieli krótkotrwałych są spore, ale przy długotrwałym stosowaniu soli jodowanej np u ryb żyworodnych w ramach posolenia im wody - jod będzie się akumulował w ciele ryby i w końcu doprowadzi do zatrucia.

Dein

Ocieranie się ryb

#56

Post autor: Dein »

Albo pozytywnie.
Tak jak wiele innych pierwiastków w nadmiarze/niedoborze może wpływać negatywnie lub pozytywnie.
Jod jest w składzie niektórych pokarmów i uzdatniaczy i oczywiście w tym wypadku przedstawiany jest jako dobry i potrzebny. Pożądany wręcz. Bo stymuluje pracę tarczycy, co ma przełożenie na metabolizm, wygląd, rozmiar, kondycję i w ogóle wszystko.

Kolejna rzecz, do której zniechęca się na wszelki wypadek, bez przeprowadzenia kompleksowej analizy - kiedy warto, kiedy nie wolno, kiedy więcej szkód, a kiedy pożytku.

Osobiście zacząłem podawać sól jodowaną, kiedy zaliczyłem kilka bojowników z problemami tarczycowymi. Trudno na podstawie kilku egzemplarzy stwierdzać prawidłowość, ale rozeznawałem się w temacie i wyszło, że wśród bojowników jest nadreprezentacja osobników z problemem tarczycowym, a metodą na uniknięcie kłopotów jest właśnie dodatek jodu/ podawanie karmy z zawartością jodu.
Skutków ubocznych nie zauważyłem, nowych przypadków tarczycowych - tez nie. Chociaż tarczyca tajemnicza jest i mega "wpływowa" i wielu objawów po prostu nie wiąże się z upośledzeniem pracy tarczycy i niedoborem czy nadmiarem jodu.

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Ocieranie się ryb

#57

Post autor: wiedzmin »

Widziałem kiedyś paletkę z niedoborem jodu, urosło jej duże wole i wystawało z pokryw skrzelowych, z tym że niedobory jodu trapią bardziej ryby które są trzymane w miękkiej wodzie, w wodzie kranowej niezmiękczanej jest go na tyle dużo że nie potrzeba go implementować.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ocieranie się ryb

#58

Post autor: Miro »

Spirulina to algi a algi to jod. Spirulina to podstawa wszystkich roślinożerców więc i żyworodnych .
Mam wrażenie że całe te larum na temat soli jodowanej jest zasługą producentów sali akwarystycznej. Po prostu żeby stosować tylko ich produkt.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ocieranie się ryb

#59

Post autor: Lech-u »

miro pisze:nikt nie protestuje żeby nie podawać rybą !
Można zamiast rybą podawać łopatą. :D

Jod ma działanie drażniące na ścianę jelita a po wchłonięciu do krwiobiegu może uszkodzić nerki.
Tylko, że do tego potrzeba dość sporych dawek jodu.

W mniejszych dawkach może drażnić skórę ryby a także oko (lewe).

W soli kuchennej znajduje się mało jodu w ilości kilkudziesięciu ppm (wg wiki)
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ocieranie się ryb

#60

Post autor: Miro »

Lech-u pisze:Można zamiast rybą podawać łopatą
i tak nie pęknę :razz:
Nadmanganian jest jeszcze bardziej żrący a jakoś nikt nie protestuje przeciw kąpieli w nim ryb.

Dein

Re: Ocieranie się ryb

#61

Post autor: Dein »

wiedzmin pisze:Widziałem kiedyś paletkę z niedoborem jodu, urosło jej duże wole i wystawało z pokryw skrzelowych, z tym że niedobory jodu trapią bardziej ryby które są trzymane w miękkiej wodzie, w wodzie kranowej niezmiękczanej jest go na tyle dużo że nie potrzeba go implementować.
Ja akurat od zawsze używam kranówki.
Sądzę, że jest dużo czynników do uwzględnienia - rodzaj wody*, zarybienie, karmienie**, masa roślinna, rodzaj podłoża czy wkładów w filtrze**, a w końcu - specyficzne cechy gatunku czy nawet stwora indywidualnie****.

* nawet kranówka kranówce nierówna.
** jeden człowiek podaje zwierzęciu maksymalnie urozmaiconą karmę, także naturalnie bogatą w jod, inny wali codziennie szczyptę jałowej marności
*** przecież aktywne podłoże ma zdolność kumulowania rozmaitych składników albo ich wiązania
**** np. wśród psów są rasy mniej i bardziej podatne na schorzenia tarczycy, co wynika z mechanizmów jakie wykształciły sobie kiedyś z racji środowiska w jakim przyszło im funkcjonować. Przystosowały się, a następnie zostały przeniesione w otoczenie, w którym te mechanizmy przestały funkcjonować tak jak powinny. To samo dotyczy ryb akwariowych, dlatego różne ryby różnie reagują na podawanie określonych substancji.

IMO to nawet nie histeria produkowana przez producentów soli przeznaczonych do akwariów. Dla mnie rozpowszechnianie info, że nie wolno podawać soli jodowanej rybom, to skutek pół na pół - tendencji do lekkostrawnych uproszczeń i negatywnych doświadczeń, których faktyczne źródło w przypadku ryb ciężko jednoznacznie określić. Niektórym rybom szkodzi nawet niejodowana przecież, więc jodowana również. Ludzie eksperymentują, dają pińcet rzeczy na raz, w rozmaitych dawkach, ciężko ustalić później ciąg przyczynowo-skutkowy, powstają święte mity, z którymi polemizować nie można, bo przecież stwierdzono różne przypadki. Co z tego, że te przypadki różną mogły mieć przyczynę, bo zbyt wiele zmiennych jest do ogarnięcia.

W porządku, jeśli puszczana jest w obieg informacja, że nadmiar jodu szkodzi. Nie w porządku, jeśli robi się z tego reguła "jod szkodzi rybom". A taka jest tendencja. Ktoś coś usłyszał, ktoś sobie proste jeszcze uprościł, przyswoił i czuje się zwolniony z odpowiedzialności, jaką jest myślenie.
ODPOWIEDZ