Pleśń nitkowce syf i brud CO ROBIĆ?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Patis1992
Gość
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 05, 2016 1:50 pm
Telefon: +487733778534
Lokalizacja: Lochgelly
Na imię mam: Patryk

Pleśń nitkowce syf i brud CO ROBIĆ?

#1

Post autor: Patis1992 »

Cześć, zacznę od wstępnego opisu; akwarium jest utrzymywane "awaryjnie" z powodu braku pieniędzy na niezbędne materiały jak choćby nawet podłoże które wypełnia tylko połowę powierzchni, jednak lepsze to niż wywalenie roślin na śmietnik zwłaszcza patrząc na ceny zielska w Szkocji gdzie aktualnie mieszkam. Akwarium zostało wystartowane zaraz po przeprowadzce niestety poprzednie podłoże było z substratem więc trafiło na śmietnik a co zostało to wsypałem.
Teraz dane:
Akwarium chodzi od początku stycznia 2016 roku
Grzałka nie chodzi ze względu na wysoką moc (problem budżetowy wyżej wspomniany)
ale woda jest "letnia" powiedzmy około 21/22*C
pojemność zbiornika to 325L
filter to fluval fx5
Media: 1400g kamieni "biomax"
Wata i gąbka course sponge ta od fluvala
na dnie clearmax ale już zużyty
brak napowietrzania, silne ruchy taflą
światło świeci od 4 tygodni wcześniej było w ogóle wyłączone ale rośliny zaczęły się go domagać.
w zbiorniku:
kryptokoryna karbowana x6, Echinodorus bleheri x5, Sagittaria subulata mini około 20x, Mikrozorium x4, Anubias niski około 30x, Onowodek sałatnicowany olbrzymi x3 (akurat jedna bulwa wypuściła kwiaty mimo warunków :D), kryptokoryne cordata x2, kryptokoryna wendta x10.
Woda:
PO4 (test JBL kropelkowy) dużo ponad 2,0mg/l (przy takim fosforze okrzemki i inne świństwa maja jak w raju, pisałem wyżej że clearmax się zużył planowałem zamiast niego wsadzić 100g Purigena, czy to dobry pomysł?)
Reszta testów wykonana za pomocą NT Labs Aquarium Lab testy kropelkowe
pH, NH3, NO2, NO3 w normie
KH poniżej 1*DH (według testu powinno być 6*DH=107ppm(CaCO3) Oznacza to że jest cholernie za niskie
GH to 3*DH (powinno być 8*DH=142ppm(CaCO3) podobnie jak przy KH dużo na niskie ale już nie tak drastycznie.
GK i KH mogę podnieść za pomocą sody racja?


TERAZ DO RZECZY: w akwarium od dwóch miesięcy utrzymywał się legendarny biały glut o którego pytają wszędzie na forach i wszędzie odpowiedź jest taka sama: zostaw, przejdzie. U mnie istniało tak długo że za niedługo koło odkryje... wyewoluowało tak bardzo że całe korzenie pokryło i wygląda jakby zawołało swoich "ziomków" którzy też nie próżnują, mowa o nitkowcach i takim szarym jakby mchu które zaczynają obrastać rośliny a to już przesada.

Bardzo proszę o pomoc!
https://goo.gl/photos/vxpK8itUFYwmdkW68" onclick="window.open(this.href);return false;

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Pleśń nitkowce syf i brud CO ROBIĆ?

#2

Post autor: wiedzmin »

Pytanie, ile masz tych azotanów bo nie chodzi o to że są w normie tylko o to jaki jest stosunek NO3 do PO4. Rośliny które masz są albo wolno rosnące albo średnio szybko rosnące. Ja w akwarium na start sadzę dużo roślin, sporo z nich to rośliny szybko rosnące, żeby glony miały dużą konkurencję. Jeżeli nie jesteś w stanie utrzymać tak dużego zbiornika to kup mniejszy, nawet używany, bo jaki jest sens mieć zbiornik awaryjny, z powodu braku funduszy. Twardości wody to nie jeden tu na forum by Ci pozazdrościł. Stosunek Gh do Kh powinien być 2 : 1, Gh możesz podwyższyć np siarczanem magnezu MgSO4, a Kh możesz sodą - NaHCO3, ale możesz też węglanem wapnia CaCO3.

Autor
Patis1992
Gość
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 05, 2016 1:50 pm
Telefon: +487733778534
Lokalizacja: Lochgelly
Na imię mam: Patryk

Pleśń nitkowce syf i brud CO ROBIĆ?

#3

Post autor: Patis1992 »

Faktycznie głupote zrobilem piszac "w normie"
pH 7
NH3 0
NO2 0
NO3 0

Tak to się prezentuje w tej chwili.
Czy mółbyś mi teraz doradzić dokładnie co powinieniem dodać? wkrótce wracam do pracy więc fundusze nie bedą żadnym problemem.
również mógłbys mi doradzić rośliny i byłbym chętny jeśli masz nawet jakieś na sprzedaż tutaj w Szkocji ceny są makabryczne.
Dodatkowo chciałem wymienić clearmaxa na 100g purigenu co o tym sądzisz?

Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź!

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Pleśń nitkowce syf i brud CO ROBIĆ?

#4

Post autor: wiedzmin »

Pomogę ci ale nie dzisiaj, bo trzeba trochę liczyć a nie mam już dzisiaj głowy do tego (piwo :D). Jutro zrobię ci obliczenia. Podaj mi tylko jaką masz objętość netto zbiornika (odliczając objętość żwiru) i jakie masz partametry wody z kranu. Clearmax do niczego ci się nie przyda. wyjałowi ci tylko niepotrzebnie wodę. Fosforany PO4 pochłaniają rośliny, gdy go nie ma, to nie rosną. Azotany powinieneś mieć co najmniej 20 mg/l (stosunek PO4 : NO3 1:10) wtedy po zasadzeniu szybko rosnących roślin da się zejść z fosforem poniżej 1 mg/l. Nie ma azotanów to rosną glony. Jak na razie czekam na parametry wody z kranu. Dopiero potem bedziem działać.

Autor
Patis1992
Gość
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 05, 2016 1:50 pm
Telefon: +487733778534
Lokalizacja: Lochgelly
Na imię mam: Patryk

Pleśń nitkowce syf i brud CO ROBIĆ?

#5

Post autor: Patis1992 »

No więc tak aktualny stan: ryby zaczynają padać, część roślin także, reszta rośnie jak porąbana. Woda zielono-mleczno-brązowa. Bimbrownia działa od jakiegoś czasu. Czarny osad na dnie i okrzemki się pokazują gdzie nie gdzie.

Chemia wody:
KH 4
PH 7/8
GH 4
PO4 2+ (poza skalą)
NO2 0,2
NO3 15/20
NH3 0,2

W filtrze keramzyt, ceramika i tona waty.

Nawożę KNO3 tak jak wszyscy mi pisali. na początku nawoziłem 14mg na tydzień nic się nie podnosiło, potem zacząłem nawozić docelowe 20gm na tydzień nic nie dawało teraz nawożę 60mg na tydzień i w końcu udało mi się uzyskać i utrzymać stosunek 10:1 NO3:PO4 jednak PO4 nie spadło nigdy niżej zawsze jest poza skalą. Już sam nie wiem co z tym robić tyle pieniędzy i nerwów i wszystko jak krew w piach, jeszcze jak zobaczyłem zdechłe ryby to już w ogóle chciałem to na śmietnik wszystko wywalić.... ponoć łatwiej utrzymać duże akwaria ludzie mówią.... Nie rozumiem dlaczego ja mam takie problemy a inni naleją kranówy i po miesiącu cieszą się zdrowym akwa. a ja muszę się bawić w małego chemika w dodatku bez efektów.


" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Pleśń nitkowce syf i brud CO ROBIĆ?

#6

Post autor: Miro »

Patis1992 pisze: biały glut
Wygotuj korzeń z b.dużą ilością soli.
Zresetuj akwa , na dno ziemia, piasek i na to żwir.Posadzi łatwe roślinki i się ciesz swoim zbiornikiem.
Wszystkie nawozy [ chemia ] to dla akwarystów z dużym stażem i smykałką do chemii.

nie każdy musi mieć Ferrari :keep:
ODPOWIEDZ