Gurami Mozaikowe - dziwna narośl u nasady płetwy

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Ironman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: śr paź 15, 2014 9:41 pm
Lokalizacja: Siedlce
Na imię mam: Radek
Płeć:

Gurami Mozaikowe - dziwna narośl u nasady płetwy

#1

Post autor: Ironman »

Witam. Czy możecie mi pomóc to zidentyfikować?
Obrazek
Przepraszam za dziwny format zdjęcia, ale najlepiej jest to widoczne na printscreenie z nakręconego filmu.
Jest to dziwna kulkowata narośl u nasady płetwy. Miał ją już dużo wcześniej, tyle że bardzo małą. Od kilku dni siedzi cały czas w jednym miesjcu, ewidentnie mu to doskwiera. 2-3 dni nie miał apetytu, teraz przyjmuje pokarm, ale jest osowiały. Wokół tej narośli pojawiło się kilka kłębków, jakby to była pleśniawka.

Z góry dzięki za wszelką pomoc. Trochę szukałem, przeglądałem, ale nie mam żadnego punktu zaczepienia pod jaką chorobę to podpiąć.

Dein

Gurami Mozaikowe - dziwna narośl u nasady płetwy

#2

Post autor: Dein »

Miał ją dużo wcześniej, czyli od kiedy?
Z małej zrobiła się duża w jakim tempie?
To bardziej mięsista narośl czy pęcherzyk?

Wygląda nowotworowato na pierwszy rzut oka. Mogło nie przeszkadzać, ale zaczęło się paprać albo zwierz mechanicznie podrażnił, naderwał, obtarł, wlazły jakieś infekcje dokuczliwe.
Awatar użytkownika

Autor
Ironman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: śr paź 15, 2014 9:41 pm
Lokalizacja: Siedlce
Na imię mam: Radek
Płeć:

Re: Gurami Mozaikowe - dziwna narośl u nasady płetwy

#3

Post autor: Ironman »

Mam go 1,5 roku. Wydaje mi się, że pół roku wcześniej już to mógł mieć. Ale była to niewielka narośl, nikt prócz mnie by jej nie dostrzegł. Zauważyłem że jest znacznie większa tak 1-1,5 tygodnia temu. Wtedy zaczęły się też te opisane objawy. Wygląda to właśnie jak takie nowotworowate mięso, nie pęcherz. Od 2-3 dni pojawiło się jeszcze na tym kilka wacianych włosków, jakby wlazła na to pleśniawka.

Dein

Gurami Mozaikowe - dziwna narośl u nasady płetwy

#4

Post autor: Dein »

No i tempo powstawania tej zmiany sugeruje nowotwór.
W zasadzie jedyne co możesz, to odkażać, żeby pozbyć się pleśniawki. Może się podgoi i zmniejszy odrobinę (mogło podpuchnąć w wyniku jakiegoś uszkodzenia, a uszkodzenia z kolei wielbi pleśniawka), a może to takie stadium, że będzie się paprać, będą się robić owrzoedzenia i nic nie poradzisz.
Na pewno infekcji pozbyć się trzeba, bo to dokucza, zwierzak się będzie ocierał i będzie rozwalał guzka i powodował kolejne pleśniawki, zakażenia bakteryjne - popularne skórne atrakcje, które powodują podupadnięcie kondycji.
Awatar użytkownika

Autor
Ironman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: śr paź 15, 2014 9:41 pm
Lokalizacja: Siedlce
Na imię mam: Radek
Płeć:

Gurami Mozaikowe - dziwna narośl u nasady płetwy

#5

Post autor: Ironman »

Dzięki za rady. W takim razie zajmę się pleśniawką i będę obserwował. Szkoda, taki ładny samiec i pewnie pójdzie na straty :/
ODPOWIEDZ