Dwa zgony .

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Psyho

Dwa zgony .

#1

Post autor: Psyho »

1. Litraż zbiornika –112l
2. Kiedy został założony założony w obecnym kształcie coś koło lutego zeszłego roku, dojrzewał miesiąc
3. Rodzaj i model filtra,Dwa filtry biolog Atmac Cf800 z ceramiką , wspomagający mechanik Kaskada Aquaszut N500 z gąbkami
4. Gatunki i ilość ryb –Pielęgniczki Kakadu 6 szt ( teraz 4} oraz 17 Neonów Innesa
5. Ilość i rodzaj roślin –Kilka nurzańców
6. Podłoże –Piasek Kreisel 099
7. Inne sprzęty –Grzałka 150 w
8. Ozdoby, korzenie –Korzeni dużo , gałęzi trochę, liści garści kilka
9. Pokrywa –A jakże jest
10. Oświetlenie –2x18 w T8
[i][color=#FF0000]11. Stosowane nawozy, preparaty itp. (dawki częstość) –nic
[i][color=#FF0000]12. Czym, jak często i w jakiej ilości karmisz - mrożonki, od wielkiego dzwonu żywy
[i][color=#FF0000]13. Parametry wody NO3 -5, pH 6,9 , KH-2, GH-3, PO41,2-1,8 ,
[i][color=#FF0000]14. Temperatura w zbiorniku –ok 24 stopni
[i][color=#FF0000]15. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –Grzałka 150 w
[i][color=#FF0000]16. Jak wyglądają porządki w akwarium podmiany co dwa ,trzy tygodnie ostatnia tydzień temu.Filtr czyściłem chyba jakoś w styczniu
[i][color=#FF0000]17. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy Płukałem w sobotę gąbki z kaskady pod kranem ale zawsze tak robię
[i][color=#FF0000]18. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? –Jedna z ryb u mnie od lutego tego roku ,druga od sierpnia zeszłego ( od jajeczka u mnie odchowana.
[i][color=#FF0000]19.Nie
20. Dziś po powrocie z pracy, jak co wieczór pomyślałem by nakarmić podopiecznych. Wrzuciłem kostkę i czekałem na mojego samca Kakadu by wypłynął z plątaniny korzeni. Nie zauważyłem go ( a zawsze wypływa). Zacząłem go poszukiwać. najpierw jednak znalazłem truchło samicy Kakadu, potem dopiero samca. Wyjąłem je z wody. Na zwłokach ryb nie widać żadnych anomalii . Jakby to nie zabrzmiało normalne zdechłe ryby. Wczoraj pływały jeszcze normalnie, przynajmniej samiec bo samic nie obserwowałem. Pozostałe ryby zdrowe ( przynajmniej na chore nie wyglądają). Macie jakieś pomysły co mogło spowodować ten nagły w mojej opinii zgon. Acha... wczoraj dostały żywą szklarkę , nie wyglądała jakoś źle ,tyle , że brałem ją z nowego miejsca. Dostały ją również w piątek.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Dwa zgony .

#2

Post autor: rudy1986 »

Zawsze karmisz kostka nierozmrozona??

Autor
Psyho

Dwa zgony .

#3

Post autor: Psyho »

Od jakiś trzech ,czterech miesięcy myślę. Tej dzisiejszej nawet nie dożyły.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Dwa zgony .

#4

Post autor: rudy1986 »

Nie podajemy mrozonej kostki. Najlepiej jw jeszcze rozmrozic bo moga rybki padac np

telefonotapatalkniete

Autor
Psyho

Re: Dwa zgony .

#5

Post autor: Psyho »

Nie podajemy mrożonej kostki z jakiegoś powodu czy tak po prostu? Tak jak pisałem podaję tak już od dłuższego czasu w ten sposób, znam też kilka osób stosujących ten sposób.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

qpnix
Uzależniony
Posty: 654
Rejestracja: pn gru 21, 2015 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Dwa zgony .

#6

Post autor: qpnix »

Ja też nie podaję mrożonej...pakuję do siatki pod kran i rozmrażam. Pozbywasz się wtedy syfu i zanieczyszczeń zamrożonych razem z robalami

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Dwa zgony .

#7

Post autor: rudy1986 »

Bardzo latwo ryby przeziebic. Co do ilosci osob ktore tak robia...... mam mase klientow co nigdy nie podmieniaja wody, co miesiac robia reset. A ryby zyja i sa "szczesliwe"

telefonotapatalkniete

Autor
Psyho

Re: Dwa zgony .

#8

Post autor: Psyho »

Jestem sklonny twoim argumentom ulec jednak dziwi mnie tak szybka reakcja na ten zimny pokarm. Jednego dnia ryba żyje, smiga po akwarium ,a drugiego sztywna leży na dnie.

Wysłane z mojego LG-V490 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Dwa zgony .

#9

Post autor: rudy1986 »

Ale to nie koniecznie musi byc wina mrozonego jedzenia:P

telefonotapatalkniete

Autor
Psyho

Dwa zgony .

#10

Post autor: Psyho »

No to może ktos jeszcze jakiś pomysł ma?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Dwa zgony .

#11

Post autor: rudy1986 »

Postaraj sie unikac wrzucania kostek. Zwroc jeszcze uwage czy ryby nie oddychaka zbyt szybko w nienaturalny sposob

telefonotapatalkniete

Autor
Psyho

Re: Dwa zgony .

#12

Post autor: Psyho »

Tak jak pisałem brak objawów choroby ewentualnie objawów odbiegajacych od normy u pozostałych ryb. Wczoraj jednak zrobiłem głodówkę w akwarium. Stan posiadania ryb się raczej nie zmienił. Pisze " raczej "bo ciężko policzyć moje neony.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Dwa zgony .

#13

Post autor: marcinzabki29 »

Jakiś czas temu miałem podobny przypadek w akwarium 45 litrów.
Pokarmy od długiego czasu te same, mrożonkę zawsze rozmrażam przed podaniem.
Dostają też żywy - oczlik (jak się nie mylę).
Podszedłem żeby nakarmić rybki i widzę jedną martwą, po chwili znalazłem jeszcze dwie. :(
Parametry w porządku, nic nie zmieniałem, nic nie dokładałem.
Czemu tak się stało :?: nie mam pojęcia.
Od tamtego zdarzenia minęło trochę czasu i na razie wszystkie rybki żyją.
Pewnie nigdy się nie dowiem co było przyczyną :?
Pozdrawiam Marcin

Autor
Psyho

Dwa zgony .

#14

Post autor: Psyho »

marcinzabki29 pisze:Pewnie nigdy się nie dowiem co było przyczyną
I tu pies pogrzebany. Moja irytacja jest tym większa , że zawsze się starałem nic nie zaniedbać . Poza wszystkim to był mój ulubiony samiec, kupiony od mpawa. Dzwoniłem do niego dziś , niestety dzikusy będzie miał koło sierpnia. Trudno, poczekam.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Re: Dwa zgony .

#15

Post autor: 12dot12 »

psyho39 pisze:dzikusy
To słowo może wiele wyjaśniać...
Takie np. otoski - są głównie dzikusami, z odłowu. Rozmawiałam z masą osób, mających podobny problem: padanie otosków bez widocznej przyczyny (u mnie było tak samo, ostał mi się jeden jedyny z piątki). Dzikie ryby niestety mogą mieć różne drobnoustroje / przypadłości, o których nie wiemy. Albo po prostu źle znosić niewolę, też z niejasnych przyczyn. Ot jakiś parametr się wahnie i kaplica. Albo rozwinie się choroba nie odkryta jeszcze przez badaczy.
Oczywiście mogę się mylić.
(sorry za odkopywanie starego tematu)
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Dwa zgony .

#16

Post autor: Witek »

Ja do otosków podchodziłem z 5 razy, różne źródła i zawsze klapa... padały pojedynczo po pewnym czasie... szkoda bo bardzo mi się podobają...
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Dwa zgony .

#17

Post autor: ziabak »

Z otoskami to wg mnie robi się często powtarzalny błąd - ludzie je wpuszczają do świeżych, sterylnych niemal zbiorników, a to jest ryba która potrzebuje glonów podobnie jak stiphodony. Ja kupiłam parę lat temu jedną grupę otosków tak na próbę, bo po wszelkich opisach z jakimi się spotkałam nie nastawiałam się na sukces - ryby żyją do tej pory i mają się dobrze, a w zbiorniku w którym pływają były okresy lepsze i gorsze ze względu na przerybienie (jak wiadomo mam żyworódki i nie trudno u mnie o przerybienie i skoki no3) - gdyby więc były aż tak wrażliwe, jak podaje się w różnych źródłach to raczej długo by nie pociągnęły... Jedyna cecha charakterystyczna tego zbiornika to fakt, że są w nim glony w ilości dość obfitej co skłania mnie do powyższych przypuszczeń. W tym samym zbiorniku żyły u mnie stiphodony bardzo długo - jakieś 8 lat chyba a przygarniete zostały już jako kilkuletnie, dorosłe ryby.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

pezetinz
Uczestnik
Posty: 36
Rejestracja: śr mar 09, 2016 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Michal
Płeć:

Re: Dwa zgony .

#18

Post autor: pezetinz »

Mam dwa otoski od ponad dwóch lat. Nie dość, że wpuściłem je od razu ( bez aklimatyzacji) do tygodniowego akwarium, to jeszcze przez pierwszy rok prowadziłem akwarium "po staremu", czyli co 1,5 -2 miesiące restart. Otoski jak do tej pory żyją całe i zdrowe -w tym czasie padło mi sporo gupików, platki, danio...I jak to wytłumaczyć ?
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Dwa zgony .

#19

Post autor: ziabak »

Być może jest też po prostu tak, że raz trafia się na ryby silniejsze raz na słabsze... Czyli szczęście albo pech ;)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

pezetinz
Uczestnik
Posty: 36
Rejestracja: śr mar 09, 2016 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Michal
Płeć:

Re: Dwa zgony .

#20

Post autor: pezetinz »

ziabak pisze:Być może jest też po prostu tak, że raz trafia się na ryby silniejsze raz na słabsze... Czyli szczęście albo pech ;)
To jest bardzo prawdopodobne.

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Dwa zgony .

#21

Post autor: Witek »

Ziabak a Ty jakie masz parametry tam gdzie one żyły, kran czy RO...
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Dwa zgony .

#22

Post autor: ziabak »

Czysty kran, w ogole nie mierzę parametrów, no3 na pewno wysokie i skoki są z całą pewnością bo ja podmieniam bezwzględnie co tydzień ok. 30 litrów a to jest baniak 85 l brutto.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Re: Dwa zgony .

#23

Post autor: adi14 »

Witek pisze:Ja do otosków podchodziłem z 5 razy, różne źródła i zawsze klapa... padały pojedynczo po pewnym czasie... szkoda bo bardzo mi się podobają...
Kiedyś tłumaczyła mi właścicielka pewnego (nieistniejącego już) sklepu akwarystycznego, że najważniejszy jest solidny importer, który wykona u siebie porządną kwarantannę, nim puści dalej w handel. Ona miała jednego zaufanego importera - i rzeczywiście, żaden z moich chyba 8-9 otosów tam kupionych (z różnych dostaw) nie padł. Wcześniej doświadczenia miałem bardzo różne, raczej złe.
Awatar użytkownika

heniek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: czw wrz 29, 2016 7:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Na imię mam: Artur
Płeć:

Re: Dwa zgony .

#24

Post autor: heniek »

ziabak pisze:Czysty kran, w ogole nie mierzę parametrów, no3 na pewno wysokie i skoki są z całą pewnością bo ja podmieniam bezwzględnie co tydzień ok. 30 litrów a to jest baniak 85 l brutto.
No to ładnie, ja nie miałem tyle szczęścia z otoskami. Na osiem sztuk od lutego 2016 została mi jedna sztuka.

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Dwa zgony .

#25

Post autor: 12dot12 »

Ziabak - moje akwarium było całkiem ładnie zaglonione... Otosy zaczęły zdychać na wiosnę / latem, kiedy tym bardziej glonków nie brakowało. Może zawiniła sól, którą stosowałam podczas kuracji na ospę koło Wielkanocy.

Heniek - witaj w klubie...

Adi - i chyba to jest najlepsze wyjaśnienie. W hurtowniach i sklepach w większości po prostu mają gdzieś, co się dalej stanie z rybami. Nawet w tych markowych, chwalonych... jakiś czas temu pojechałam, jak chciałam dokupić ryby, do bardzo chwalonego sklepu - nazwy nie podam, ale podpowiem, że wywodzi się od paletek ;) - i to, co zobaczyłam u ryb na sprzedaż (początki ospy, ciągnące odchody, wychudzenie) zniechęciło mnie do zakupu.

To chyba rzeczywiście zależy od farta / pecha, warunków transportu, "jakości" samych rybek, a może od sezonu, bo sklepy trzymają w większości na kranówce, a woda jest różna - jesienią podobno nie najlepsza...
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Dwa zgony .

#26

Post autor: ziabak »

12dot12 pisze:Może zawiniła sól, którą stosowałam podczas kuracji na ospę koło Wielkanocy.
Stanowczo TAK - zrobiłam dokładnie ten sam błąd przez niedopatrzenie bo miałam okres, kiedy to testowałam sobie zasolenie w zbiorniku z żyworódkami i sprawdzałam jak ono na nie wpływa - czy widać jakieś różnice na korzyść czy też nie - w ten sposób wykończyłam sobie ze 3 sztuki otosków, na co zwróciłam uwagę dopiero grubo po fakcie - ale jestem przekonana, że był to jedyny powód tychże zgonów.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
ODPOWIEDZ