Co jej dolega? przejedzenie, zatrucie?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Ravsos
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: ndz sie 30, 2015 11:36 am
Lokalizacja: Sosnowiec
Na imię mam: Rav
Płeć:

Co jej dolega? przejedzenie, zatrucie?

#1

Post autor: Ravsos »

1. Litraż zbiornika – 54
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – październik 2015 / tak
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – wewnętrzny z deszczownią / gąbka + węgiel aktywny / tak włączone dwie sztuki pracujące równolegle 24h na dobę.
4. Gatunki i ilość ryb – 6 brzanki mszyste / 4 brzanki sumatrzańskie / kirys pstry.
5. Ilość i rodzaj roślin – nie pamiętam nazw a na oko 40% zbiornika w roślinności
6. Podłoże – zwir okrągły
7. Inne sprzęty – napowietrzacz
8. Ozdoby, korzenie – kamienie
9. Pokrywa – jest
10. Oświetlenie – 4 sztuki LEDowych modułów oświetleniowych
11. Stosowane nawozy, preparaty itp. (dawki częstość) – węgiel w płynie (codziennie), makro w płynie (raz na tydzień), mikro w płynie (raz na dwa tygodnie) wszystko z Bio line
12. Czym, jak często i w jakiej ilości karmisz - mrożonki, suche,żywy itd. – ochotka raz dziennie i uzupełnienie karma w płatkach
13. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – nie mierzę
14. Temperatura w zbiorniku – od 24 do 26
15. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – tak, 75 wat.
16. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – odmulanie co tydzień z 30% wymianą wody, filtry co dwa tygodnie.
17. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – zaaplikowałem w nieco większej ilości resztę żywych ochotek ale mających już kilka dni
18. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? – od co najmniej 7-8 miesięcy, aklimatyzacja ryb bez żadnych problemów
19. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? – nie były.
20. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY – brzanka pływa wyraźnie pyszczkiem do góry od kilku godzin, widocznie ściemniała w stosunku do innych towarzyszek, zauważyłem też podpływanie do powierzchni (w celu nabrania powietrza?). Wszystkie inne ryby zachowują się normalnie.
21. Zdjęcie – obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Ostatnio zmieniony pn lip 11, 2016 7:01 pm przez Ravsos, łącznie zmieniany 1 raz.

Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

Co jej dolega? przejedzenie, zatrucie?

#2

Post autor: Dejw »

Czy mi się wydaje, czy ma nastroszone łuski? Jeśli tak, to raczej nie jest to przejedzenie. :(

Dein

Co jej dolega? przejedzenie, zatrucie?

#3

Post autor: Dein »

Ochotka raz dziennie, ale codziennie?
Prędzej lub później odbije się na zdrowiu ryb. Albo się patologicznie zapasą (nie zawsze widać tłusty brzuch, czasami chodzi o otłuszczenie narządów wewnętrznych i pogorszenie ich pracy, a wtedy objawy są trudne do zinterpretowania) albo dostaną niestrawności, albo się zatrują. No i bardzo to monotonna dieta.
Takie żarcie bardzo kaloryczne, ciężkostrawne, nie zawsze wolne od drobnoustrojów, nie zawsze wystarczająco świeże. Niektórzy w ogóle unikają karmienia ochotką po pierwszej przykrej przygodzie, niektórzy ograniczają jej podawanie.
Awatar użytkownika

Autor
Ravsos
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: ndz sie 30, 2015 11:36 am
Lokalizacja: Sosnowiec
Na imię mam: Rav
Płeć:

Re: Co jej dolega? przejedzenie, zatrucie?

#4

Post autor: Ravsos »

Może te krótkie nagranie pozwoli lepiej ocenić? widać nawet na nim wybicie ku powierzchni wody.

[youtube][/youtube]
jeśli rybka przetrwa ten stan, co proponujecie w kwestii racjonalnej diety?

Rrrrogaty

Co jej dolega? przejedzenie, zatrucie?

#5

Post autor: Rrrrogaty »

jeśli rybka przetrwa ten stan, co proponujecie w kwestii racjonalnej diety?
Wprowadzić jak najwieksze zróżnicowanie. Głównym zapychaczem niech będzie szklarka i solowiec, ochotka i tubifeks jako urozmaicenie. Do tego czasem dafnia i oczlik. + ze 2 razy w tygodniu tylko suche, też może być urozmaicenie. Jak raz w tygodniu zrobisz post to też się nic nie stanie.

Dein

Co jej dolega? przejedzenie, zatrucie?

#6

Post autor: Dein »

Mnie się film nie wyświetla.
Ale po opisie - coś nie tak z pęcherzem pławnym. Np. zapalenie, które może być spowodowane złą dietą/ złą jakością wody.

Odseparuj, napowietrzaj, nie podawaj jeść przez kilka dni, upewnij się, czy woda jest ok.
Jeśli łuski są faktycznie odstające, jeśli ciało jest wydęte, co może świadczyć o poważnej wewnętrznej infekcji narządów wewnętrznych - próbuj np. Sera Baktoforte S. Czasami daje radę w zaawansowanych stanach.
Są też antybiotyki, ale na tym się nie znam. Delikatne leki odkażające raczej nie pomogą.

Racjonalna dieta to maksymalnie zróżnicowana dieta. Ochotkę podawaj rzadko, jeśli musisz. Bezpieczeniejszy, jeśli chodzi o żywe i mrożone pokarmy, jest wodzień, artemia, dafnia. Ochotka, rurecznik, doniczkowiec - raczej powinno się traktować jako przysmaki, bo to tłuste i ciężkie.
Dodatkowo kilka rodzajów pokarmów gotowych, w tym jakieś roślinne. Jak dla człowieka. Nie samym najbogatszym w kalorie żarłem czlowiek żyje. Coś musi kiszki czyścić. Układ pokarmowy musi mieć szansę odpocząć.
Awatar użytkownika

Autor
Ravsos
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: ndz sie 30, 2015 11:36 am
Lokalizacja: Sosnowiec
Na imię mam: Rav
Płeć:

Co jej dolega? przejedzenie, zatrucie?

#7

Post autor: Ravsos »

Dziękuję za wszystkie rady - obiecuję w tym miejscu "gotować" moim rybsonom podpowiedziane pokarmy w odpowiednich proporcjach. ale to od pojutrza - jutro głodówka...Piszę to już nieco spokojniejszy bo widzę że brzanka powoli zaczyna wracać do normalnej pozycji pływania. Nie ma jakiejś graficznej piramidy żywnościowej dla ryb by ułatwić i zobrazować sobie co i jak dawać? :)

Dein

Co jej dolega? przejedzenie, zatrucie?

#8

Post autor: Dein »

Kto stworzy jedną piramidę dla wszystkich ryb niezależnie od gatunku, kondycji, warunków, bedzie szarlatanem.
Nie karm po kokardkę, nie karm ciągle tym samym, nie karm ochotką częściej niż kilka razy w miesiącu, nie zapominaj o substancjach balastowych (czyli roślinnych, ale też drobne skorupiaki w twardych wdziankach pokroju dafni czynią dobro dla kiszek). Rybom typowo mięsożernym nie żałuj pokarmów mięsnych z przewagą tych lekkostrawnych. Jeżli zafundujesz im kilka rodzajów pokarmów gotowych, będziesz miał większą pewność, że nie zabraknie w diecie niezbędnych mikroelementów.
Rybom roslinożernym mięsne ograniczaj.
Pilnuj, żeby gotowe pokarmy nie wietrzały i nie były mocno przeterminowane, żywe i mrożone nie psuły się. Żywe i mrożone przepłucz na sitku przed podaniem pod bieżącą wodą, wyciągnij ewentualne syfy sflaczałe.
Piramida-sryramida.

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Co jej dolega? przejedzenie, zatrucie?

#9

Post autor: denkmal »

Tak - a szczególnie uważnie przepłucz na sitku mrożonego oczlika :P ;)

Dein

Co jej dolega? przejedzenie, zatrucie?

#10

Post autor: Dein »

Oczlika nie używam i nie polecam, bo moim rybom nie chce się nawet schylać po takie mikre paprochy. Zaś rozwielitka, nawet drobna, przez małe sitko nie przelatuje. Płucze się dobrze. Chyba, że durszlak jakiś druciany weźniesz.
ODPOWIEDZ