Zepsute Neonki

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Leonidek
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt sie 23, 2016 10:03 am
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Płeć:

Zepsute Neonki

#1

Post autor: Leonidek »

1. Litraż zbiornika – ok. 180l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – 3 miesiące temu, dojrzewał
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – Aquael Unifilter 1000 + kubeł JBL CP 250
4. Gatunki i ilość ryb – Pielęgniczki Borelli - 7 szt., Otoski czarne - 8 szt., Kiryski Sterby - 3 szt., Neonki czerwone - 17 szt.
5. Ilość i rodzaj roślin – Sporo tego, ale nie znam nazw
6. Podłoże – Piasek kwarcowy
7. Inne sprzęty – Termometr na przedniej szybie
8. Ozdoby, korzenie – 5 korzeni mangrowca i 1 chyba dębowy
9. Pokrywa – Pokrywa producenta
10. Oświetlenie – 2 x 30W
11. Stosowane nawozy, preparaty itp. (dawki częstość) – Azoo Carbon i Azoo Plant Nutrients w dawkach minimalnie mniejszych od zalecanych przez producenta
12. Czym, jak często i w jakiej ilości karmisz - mrożonki, suche,żywy itd. – Granulki i tabletki Sera oraz Grindal z własnej hodowli
13. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – Testy kropelkowe Zooleka i Sera (NO3)
pH - 6,8
KH - 2
GH - 3
NH3 - 0
NO2 - 0
NO3 - 0
Cu - 0

14. Temperatura w zbiorniku – 24-26 w chwili obecnej podniesiona do 29
15. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – Przewód grzejny 80W umieszczony pod podłożem
16. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – Co tydzień podmiana 40 litrów wody RO + 4 litry kranówki + czyszczenie dna i filtra wewnętrznego (w wodzie spuszczonej z akwarium)
17. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – Nie było żadnych zmian od 6 tygodni
18. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? – Neonki i kiryski mam od około 2 miesięcy, pozostałe są jakiś tydzień lub dwa starsze - aklimatyzacja odbywała się tak jak powinna (wyrównanie temperatury, później niewielkie dolewki wody akwariowej, a na końcu odłowienie i wpuszczenie do akwarium)
19. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? – Nie
20. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY – Białe strzępy u nasady płetwy grzbietowej (1 sztuka sporo tego ma, a kolejna niewielką zmianę, 1 ma zmianę na płetwie ogonowej i dzisiaj zauważyłem kolejną, której wystaje to z brzucha. Załączam filmiki, które to obrazują, na pierwszym widać 3 najpierw opisane osobniki, na drugim jest ta najbardziej zaatakowana, pływa z tyłu akwarium. Nie jest zbyt dobrze widoczna, ale to jedyne ujęcie jakie byłem w stanie zrobić. Dołączone są filmy, a nie zdjęcia, ponieważ przy takiej ruchliwości ryb wychodzą mi one bardzo nieostre. Objawy zauważyłem przedwczoraj, wczoraj podałem Tropical CMF z myślą, że to pleśniawka, ale objawy się nasilają (wczoraj ta z wywalonym brzuchem była "tylko" nienaturalnie wydęta), w związku z czym bardzo proszę Was o pomoc w diagnozie i leczeniu. Dodam jeszcze, że chore rybki mogę tylko umieścić w kotniku, który będzie się znajdował w tym samym baniaku, nie mam możliwości odizolowania ryb.

Filmik nr 1
[youtube][/youtube]

Filmik nr 2
[youtube][/youtube]
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Zepsute Neonki

#2

Post autor: rudy1986 »

Widziałem juz taka gule niedawno . Nie wiem co to jest ale ciężkie do wyleczenia:/ Rybka zdechla i nie niebylo reakcji na lekarstwa.

Dlaczego masz NO3 0??
Grindale czym karmisz??

Autor
Leonidek
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt sie 23, 2016 10:03 am
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Płeć:

Zepsute Neonki

#3

Post autor: Leonidek »

Tak wskazuje test Sery, że NO3 wynosi 0. Dlatego też daję mniejsze niż zalecane dawki nawozów, bo nie ma to większego sensu, skoro są braki w azocie.
Grindale karmię płatkami jęczmiennymi lub owsianymi (na zmianę) z dodatkiem Vibovitu.
Tą rybkę z gulem odłowiłem i trzymam w kotniku, bo już ledwo pływa i wolałem to zrobić teraz, niż jutro szukać jej po akwarium, bo podejrzewam, że długo nie pociągnie. Bardziej mi zależy na ratowaniu tych 3 pozostałych zaatakowanych przez "obcego".
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Zepsute Neonki

#4

Post autor: rudy1986 »

Wylow je do kotnika bo może nosza ten syf dalej

co do potrzepionych pletw.......albo to martwica baktryjna albo grzybicza. Jeżeli bakteryjna to lec do weterynarza po 35ml enrofloksacyny, będzie wiedział ocb a Ty mu powiesz ze dla ryb do akwarium na infekcje bakteryjna. i konicznie zrob podmianę wody

Autor
Leonidek
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt sie 23, 2016 10:03 am
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Płeć:

Zepsute Neonki

#5

Post autor: Leonidek »

Ok, postaram się wyłowić te, które mają zmiany. Nie ma jakiegoś "ludzkiego" antybiotyku na to? Mam do normalnych leków znacznie łatwiejszy dostęp. Rozumiem, że kąpiel ma być długotrwała?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Zepsute Neonki

#6

Post autor: rudy1986 »

A jaki masz dostep do ludzkich?? napisz pw
ODPOWIEDZ