Zwinnik czerwonousty

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Lomiejbart
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: czw paź 02, 2014 7:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek

Zwinnik czerwonousty

#1

Post autor: Lomiejbart »

1. Litraż zbiornika – 112
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – 1,5 roku temu
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – Unimax 250
4. Gatunki i ilość ryb – 1 Małża SCABIES CRISPATA; Helenki, świderki, 3 krewetki amano, 2 duże zbrojniki (niebieski i albinos) + 3 młode albinosy, 1 molinezja black moly, 2 kiryski sterby

5. Ilość i rodzaj roślin – Anabus, rogatak i inne których nie znam nazw
6. Podłoże – Zwirek + 5l ziemi akwarystycznej pod spodem
7. Inne sprzęty – napowietrzcz (pompka)+ grzałka
8. Ozdoby, korzenie – 2 korzenie + kokos
9. Pokrywa – PCV
10. Oświetlenie – dwie świetlówki diversa 18w
11. Stosowane nawozy, preparaty itp. (dawki częstość) – Biotopol i bakterie fluwala
12. Czym, jak często i w jakiej ilości karmisz - mrożonki, suche,żywy itd. – tetra phyl + supervit +Minialgae wafers
13. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – Paramerty wody (sprawdzone dziś rano, easy test jbl):
temp 25,5 stopnia, wszystkie około
ph=7,4; Cl2 mg/l=0,8; KH=15; GH=14 ; NO2 mg/l = 0,5 ; NO3 mg/l=10

14. Temperatura w zbiorniku – 25,5-27
15. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – 100wat
16. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – Raz na półtora miesiąca skrobię 3 szyby, podmianka wody około 12 litórw raz na około 2 tyg
17. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – ZMieniłem kokosa - nowy ze sklepu akwa z akwarium wyjęty
18. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? – 2 lata
19. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? – w ciągu ostatnich 3 miesięcy nie
20. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY – Po zakupie w niedzielę rybek (wpuszczałem około 15-20 min) jedna z rybek pływała ukośnie (głowa wyżej - ogon niżej) - zdechła przez noc. W poniedziałek po południu podmieniłem około 40-50% wody, bo kolejna rybka pływała ukośnie (padła w nocy). W środę rano jednej rybki nie mogłem się doliczyć a jedna rybka pływała żywa ale z odgryzionym kawałkiem płetwy ogonowej - później zaczęła blędnąć od ogona i zdechła wieczorem. Dzisiaj rano znalzałem kolejną padniętą rybkę choć wczoraj wieczorem wszystkie 5 pływały w stadku.
Wcześniej posiadanym rybkom nic nie dolega.

21. Zdjęcie – " onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;
" onclick="window.open(this.href);return false;

Cześć,
Proszę o pomoc, zdychają mi zwinniki czerwonouste:-( z 9 zakupionych uchowało się tylko 4 w ciągu czterech dni:-(. Co może być przyczyną??

Proszę o pomoc i pozdrawiam,
Bartek

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Zwinnik czerwonousty

#2

Post autor: 12dot12 »

NO2 powinno być niewykrywalne. Masz też za wysokie twardości i pH dla tych rybek.
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Zwinnik czerwonousty

#3

Post autor: ziabak »

Dodam jeszcze, że 15-20 minut aklimatyzacji to jakieś super / hiper ekspres tempo ;)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Zwinnik czerwonousty

#4

Post autor: denkmal »

Ziabaku - 15-20 wpuszczał :P ...

.. czyli pewnie ostatnia trafiła do nowego akwarium po 15-20 minutach ... a pierwsza? ;)

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Zwinnik czerwonousty

#5

Post autor: 12dot12 »

Te zwinniki to są w ogóle bardzo delikatne rybki, z tego co wiem. Wielu ludziom padają. Może Ci się trafiła feralna partia - to się niestety ostatnio często zdarza, z różnymi gatunkami, w różnych sklepach, nigdy nie wiesz na co trafisz.

Powinieneś się dokładnie wypytać sprzedawcy o parametry wody, w której je trzyma w sklepie (pH, KH, GH), żeby nie robić im np. szoku osmotycznego, jeśli Ty masz kraniczankę, a sprzedawca osmozę. Ważne jest też to, czy rybki są z hodowli czy z odłowu (dzikusy mają większe wymagania niż ryby hodowlane). Następnie przeprowadzić w wiadrze albo małym baniaczku aklimatyzację - kilkugodzinną - albo metodą małych stopniowych dolewek co 5 minut (i równocześnie tak samo stopniowym odlewaniem wody sklepowej), albo metodą kropelkową (kapanie przez wężyk), pamiętając o wyrównaniu temperatur i o grzałce + małym filterku albo kostce napowietrzającej. Rybki wpuszczamy potem ostrożnie siatką do akwarium przy zgaszonym świetle, nie wlewając sklepowej wody do baniaka. Karmimy na drugi dzień. A w ogóle najlepiej, gdyby przeszły w osobnym małym akwarium kilkutygodniową kwarantannę, ze stopniowym mieszaniem biologii - czyli zaszczepianiem kwarantanniaka wodą z ogólnego, żeby się przyzwyczaiły do tych drobnoustrojów, które w nim są. I dopiero potem chlup do docelowego akwa.

To raz. A dwa: molinezje mają zupełnie inne wymagania co do parametrów wody - i w dodatku, jak to żyworódki, mocno brudzą wodę (szybka przemiana materii). Dobrze, że masz tylko jedną, ale to nie zmienia postaci rzeczy. Nie pogodzisz rybek lubiących wodę twardą i nawet lekko zasoloną z rybkami z wód miękkich i kwaśnych. Jak Ci się nie chce bawić z parametrami, to lepiej odpuść rodostomusy i zostań przy molinezjach. A jak chcesz mieć "czerwonogłówki", to najlepiej by było zrobić dla nich inne akwarium z wodą przygotowaną pod ich wymagania (kwaśna, miękka, niezasolona, bardzo czysta -> nadfiltracja).

Poczytaj sobie tutaj: http://www.seriouslyfish.com/species/he ... odostomus/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ta strona wygląda sensownie i masz wszystkie wymagania rybki podane jak na tacy :) inne gatunki też spoko tu znajdziesz.
Powodzenia :)
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.

Autor
Lomiejbart
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: czw paź 02, 2014 7:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek

Zwinnik czerwonousty

#6

Post autor: Lomiejbart »

12dot12 bardzo dziękuję za pomoc:)

Podmieniłem dzisiaj 25 litrów wody więc z NO2 powinno być trochę lepiej.... ale niestety o poranku znalazłem kolejne 2 martwe sztuki (zostały tylko dwie) :-(((. Odczekam ze 2 dni i znów zrobię podmiankę w granicach 20 -30 litrów. Podejrzewam, że problem może być właśnie z NO2, bo w dzień ryby pływają w środkowych partiach a w nocy spią przy dnie.
Dodtakowo wczoraj dwie rybki jadły a dwie nie miały apetytu (w tym jedna duża która rano padła), wiec liczę że może dwie pozostałe dadzą radę, bo wciąż mają apetyt.
Na przyszłość będę też stosował się do metod aklimatyzacj (mam małe akwa 16l) to tam będę nowe rybki oswajał:)
Molinezja została przez sentyment, bo to własna rodzona w tym akwarium ryba;-)
Dzięki za plecenie tej stronki:)

-- N paź 30, 2016 9:50 am --

Cześć,
Dwa pozostałe zwinniki wciąż żyją, wiec to chyba faktycznie kwestia aklimatyzacji i NO2. Jak przetrwają z tydzień to dokupię im towarzystwo i odpowiednio zaaklimatyzuję:)
Pozdrawiam

12dot12
Zapaleniec
Posty: 271
Rejestracja: sob cze 04, 2016 12:51 am
Lokalizacja: W-wa
Płeć:

Zwinnik czerwonousty

#7

Post autor: 12dot12 »

Powodzenia :) trzymam kciuki!
Prośba do webmastera-admina o usunięcie mojego konta z fawa.pl. Z góry dziękuję.
ODPOWIEDZ