Dlaczego rybki zdychaja

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Paula98r
Gość
Posty: 8
Rejestracja: sob sty 28, 2017 9:12 am
Lokalizacja: Kaszczor
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#1

Post autor: Paula98r »

Witam.
Mam akwarium od 12 lat wcześniej nie przykuwałam dużej uwagi do jago prowadzenia. Teraz zaczęło bardziej mi na nim zależeć.
Mój problem polega na tym, iż kupiłam rybki, niestety po czasie zaczęły mi padać. Posiadam nastepujace rybki:
Neony innesa (2 szt) mialam neony czerwone (2 szt) obie zdechły ale druga po 2 tyg.
Danio pręgowany (4 szt) bardzo bystre
Tetra żałobniczka (2 szt) bystre
Brzanka dwuplama (3 szt) bardzo bystre
Gurami mozaikowy (2 szt) bystre
Skalar (2szt) bystre
Zbrojnk pospolity- glonojad (1szt) trzyma sie, młody
Zbrojnki złoty- glonojad (1 szt) trzyma sie, starszy
Molinezja ostrousta (2szt) czarna i zółta (parka)- bystre
Mieczyk hellera (2 szt) parka bystre
Gupiki (4szt) 3 samice 1 samiec jak narazie sie trzymaja, wcześniej mialam o 1 gupika wiecej ale z niewyjaśnionych przyczyn zniknąl albo musial wyleciec albo zdechła i ja zdzarły
Zmienniak plamisty (platka,platynka)- były 4szt.- 2 samice I 2 samce-niestety jedna zdechła zmizerniała kładła sie na kamienie i zdechła, ale jadła normalnie
Druga podobnie sie zachowuje ale jak tamta ale narazie zyje
Molinezja żaglopłetwa- (2 szt) parka jedna zdechła samiec nie dawała wcześniej zadnych objaw choroby,była bystra żarła i w ciągu godziny zdechła
Molinezja (nie wiem jaki rodzaj- kolor miala podobny do zaglopletwej zoltej ale nie miala czerwonych oczów, czarna za to miala takie dziwne biale oczy to chybanie byla ostrousta) obie niestety zdechy zolta zrobila sie garbata i po czasie padla tylko ze jak ja kupilam od poczatku mi sie obie nie widzialy ale ta czarna sie z czasem wyrobila podobnie jak zaglopletwe przez padnięciem byla bystra, jadla.
Dane:
Akwarium 96 l
Pompmka filtruje 320l/h
Dawałam im pokarm wysokobiałkowy TROPICAL w płatkach (witamina C) było w pożądku potem mi sie skończyło i kupiłam pokarm roślinny Bio-vit(Tropical)(witamina C) po tym zdechły mi neony czerwone i molinezja czarna oraz molinezja zaglopletwa wróciłam do poprzedniej karmy, ale pase je juz od 24.01 ta karma i 2 dni po tym zdechła jeszcze platynka narazie jest wszystko ok. Daje jeszcze mrozone robaki.
Temperatura 26°C
Oświetlane od 4 rano do 7 godziny i od 16 do 24 godziny
Ostatni raz woda wymieniana przed wigilia
Pisze poniewac kolega bral ta sama pasze co ja roslinna tez mu zdychaly i tez odlozyl w tym samym dniu roslinna i wrocil do wysokobialkowej ale mu nadal zdychaja wczoraj mu zdechly dwie zaglopletwe ma on ma akwarium (60l) i sklad gatunkowy podobny do mojego gupiki, molkinezje zaglopletwe i ostruste, mieczyki, gupiki- woda 26 °C taja sama pompke jak ja nwm czy to jest problem w pozywieniu czy moze jakis inny.
Awatar użytkownika

qpnix
Uzależniony
Posty: 654
Rejestracja: pn gru 21, 2015 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#2

Post autor: qpnix »

O to Ci powiem, że mega dużo, za dużo ryb na ten litraż.
Słaba filtracja ryby się pewnie trują i te słabsze nie dają rady.
Pomijam obsadę.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sob sty 28, 2017 12:41 pm przez qpnix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

qpnix
Uzależniony
Posty: 654
Rejestracja: pn gru 21, 2015 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#3

Post autor: qpnix »

Robisz jakieś podminy co tydzień?
Sprawdzasz parametry wody?
Masz jakieś rośliny, najlepiej szybko rosnące?
Na pewno nie jest to wina pożywienia tyko brak podstawowych czynności i trochę wiedzy.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sob sty 28, 2017 12:41 pm przez qpnix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#4

Post autor: an207 »

Nie mam wielkiego doświadczenia, ale po pierwsze wydaje mi się że woda za rzadko jest wymieniana i z tego powodu może być za dużo fosforanów.
Trzeba sprawdzić testami.
Ja ostatnio też miałam przeprawę ze zdychającymi rybkami i pomogło sera bakto tabs, więc może w tym wypadku też warto zastosować, ale na ten temat niech się może wypowiedzą bardziej doświadczeni :)

Autor
Paula98r
Gość
Posty: 8
Rejestracja: sob sty 28, 2017 9:12 am
Lokalizacja: Kaszczor
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#5

Post autor: Paula98r »

qpnix pisze: Robisz jakieś podminy co tydzień?
Sprawdzasz parametry wody?
Masz jakieś rośliny, najlepiej szybko rosnące?
Na pewno nie jest to wina pożywienia tyko brak podstawowych czynności i trochę wiedzy.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
Nie sprawdzam parametrow wody
Tak mam rosliny, ale nie wiem Jak sie nazywaja choc przez ostatni czas te roslinki kiepsko mi sie trzymaja zrobily sie brązowe i troche slabo rosna
Ostatnio zmieniony sob sty 28, 2017 1:09 pm przez Paula98r, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#6

Post autor: ahr »

Przy okazji wymiany(?) wody przed wigilią pewnie też umyty żwirek. Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę o prowadzeniu akwarium, ale polecałbym zmienić jej źródło.
Przy takim przerybieniu (zapewne i karmy nie żałowane) to w tym akwarium wszystkie parametry są pewnie kosmiczne. W prostych żołnierskich słowach: Twoje ryby pływają w szambie.
Możesz napisać co powoduje tak dziwny sposób oświetlania akwarium? Widziałaś kiedyś za oknem, żeby słońce zaświecało się dwa razy dziennie?
Poczytaj trochę o zakładaniu i prowadzeniu akwarium. Naprawdę niewiele potrzeba by cieszyło oko i nasi podopieczni mieli się dobrze.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Podsumowując.
Podmiany co tydzień - 1/3 akwarium.
Przy podmianach odmulamy dno - za niewielkie pieniążki można kupić odmulacz z wężem. Odmulacz wbijamy lekko w podłoże, miejsce przy miejscu i w ten sposób czyścimy dno z wszelakich niepotrzebnych rzeczy.
Pewnie masz jakiś cel w tym, że świecisz w ten sposób, ale lepiej świecić bez przerw - 10,godzin.
Akwarium rzeczywiście wydaje się troszkę przerobione.
Proponuje zakupić podstawowe testy - No3, No2. Przynajmniej to na początek. Przydałoby się zdjęcie akwarium.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Paula98r
Gość
Posty: 8
Rejestracja: sob sty 28, 2017 9:12 am
Lokalizacja: Kaszczor
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#8

Post autor: Paula98r »

marcinzabki29 pisze: Podsumowując.
Podmiany co tydzień - 1/3 akwarium.
Przy podmianach odmulamy dno - za niewielkie pieniążki można kupić odmulacz z wężem. Odmulacz wbijamy lekko w podłoże, miejsce przy miejscu i w ten sposób czyścimy dno z wszelakich niepotrzebnych rzeczy.
Pewnie masz jakiś cel w tym, że świecisz w ten sposób, ale lepiej świecić bez przerw - 10,godzin.
Akwarium rzeczywiście wydaje się troszkę przerobione.
Proponuje zakupić podstawowe testy - No3, No2. Przynajmniej to na początek. Przydałoby się zdjęcie akwarium.
Mam w planie zrobić "remont" akwarium w poniedziałek. Mogę dodać zdjęcie ale od razu mówię, że nie jest za ładne akwarium-można powiedzieć że wygląda katastroficznie. I ewentualnie chciałabym jakieś porady dotyczącej ziemi jaką by tu dobrać pod roślinki aby rosły no i oczywiście żeby nie zaszkodziło to rybką. Od razu zaznaczę, że mam nowy filtr kupiony, bo ten jest za mały. Też kupiłam nowe roślinki zresztą widać na zdjęciu bo są nie wsadzone w koszyczkach- pani w zoologicznym mówiła, że są to rośliny o małych wymaganiach.
Obrazek
Ostatnio zmieniony sob sty 28, 2017 2:34 pm przez Paula98r, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#9

Post autor: ahr »

Ta roślina w koszyczku z lewej strony to co to jest?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#10

Post autor: marcinzabki29 »

Jeżeli chodzi o ziemię - ja brałem najtańszą jaką znalazłem.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#11

Post autor: an207 »

Chodziło mi o azotyny oczywiście.... :wink: .
Ja też dałam najzwyklejszą ziemię, bez "ulepszaczy" :)

Autor
Paula98r
Gość
Posty: 8
Rejestracja: sob sty 28, 2017 9:12 am
Lokalizacja: Kaszczor
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#12

Post autor: Paula98r »

marcinzabki29 pisze: Jeżeli chodzi o ziemię - ja brałem najtańszą jaką znalazłem.
Ja dawalam zwykla kwiatowa, ale nwm czy taka tez moze byc czy lepsza kwasna ?

revers
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: czw gru 08, 2016 2:53 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Michał
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#13

Post autor: revers »

Sprawdź czy nie jest to ziemia z dodatkiem nawozów, bo takich jest najwięcej w sklepach i łatwo posadzić całą obsadę.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Dodano po przerwie do tego postu:
Jeżeli Planujesz restart baniaczka i nie Masz w czym trzymać wody, mogę ze swojej strony pomóc użyczając bańki na wodę. Jedna 30L, druga chyba 25L. W tej 30L można trochę rybek trzymać Obrazek

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

revers
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: czw gru 08, 2016 2:53 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Michał
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#14

Post autor: revers »

Proszę Szanownych Administratorów o ogarnięcie moich postów :shock: :)
Pokaż Uwagi moderatora
Ostatnio zmieniony sob sty 28, 2017 7:17 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 2 razy.

revers
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: czw gru 08, 2016 2:53 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Michał
Płeć:

Dlaczego rybki zdychaja

#15

Post autor: revers »

revers pisze:Proszę Szanownych Administratorów o ogarnięcie moich postów :shock: :)
Pokaż Uwagi moderatora
Dzięki Obrazek

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ