welony leżą na dnie

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
nobody
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw gru 15, 2016 7:33 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Płeć:

welony leżą na dnie

#1

Post autor: nobody »

1. Litraż zbiornika – 60L
2. założony miesiąc temu, dojrzewał 2 tyg z bakteriami na start
3. filtr AQUAEL Filtr fan 1 plus włączony cały czas
4. 2 welony, 1 kirysek, 1 glonojad
5. nurzańce ok 10szt, mech jawajski, z pływających Limnobium gąbczaste ok25% powierzchni
6. Podłoże – JBL AQUABASIS PLUS ok 2cm, kulki gliniane, biały piach kwarcowy + bazalt (przewaga bazaltu) ok 5 cm
7. Inne sprzęty – grzałka wew 50W z termostatem włączona czały czas na 22st
8. duży korzeń dąb - woda robi się brązowa od niego
9. Pokrywa – jest aquael
10. Oświetlenie – LED 10W aquael, włączone ok 16h na dobe
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – pokarm dedykowany dla welonow tetra goldfish w kulkach (ok15 kulek dziennie w 3 porcjach), zamiennie z tropical goldfish colour w płatkach + tabletka dla dennych raz w tygodniu
12. Parametry wody (NO2-brak, NO3-brak, pH-7.2, KH-10, GH-14, PO4-nie wiem, Cl-brak)
13. Temperatura w zbiorniku – 22st
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – 50W
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – podmiana wody raz w tygodniu ok 25%, woda z kranu, odstoi z pół dnia zanim wleję do akwa + uzdatniacz tetra goldfish aquasafe, odmulania jeszcze nie robiłem, zbieram tylko co większy syf z dna przy spuszczaniu wody; czyszczenie filtra przy podmianie w wodzie z akwarium
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – 5 dni temu dokupiny kirys, drugi welon i glonojad, 5 dni temu zacząłem karmić welony nowym pokarmem tropical goldfish colour w płatkach
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? Pierszy welon (ten najbardziej chorujący) - w domu od listopada, przez 2 miesiące w kuli, bez filtra i grzałki, codzienna podmiana wody z tetra goldfish aquasafe, od początku karmiona tylko tetra goldfish w kulkach - ogólnie zdrowa przez ten czas
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? Welon nr 1 miał białą narośl na czole, która po ok 2 tyg zczerniała, wyleczona preparatem mycomforte, nie ma sladu
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - oba welony leżą na dnie, obok siebie, od czasu do czasu welon nr 1 (ten co jest u mnie od 2 miesięcy) pływa jak z adhd obijając się o wszystko i tak jakby otrząsa się z czegoś + ten sam welon ma czerwoną plamę w okolicach odbytu, wcześniej raczej tego nie miał + welon nr 1 ma jakoś dziwnie odstające skrzela, drugi tego nie ma
welon nr 2 leży solidarnie z pierwszym, bez innych objawów choroby
w czasie karmienia oba welony ożywają i pływają normalnie, płetwy mają ładne, bez żadnych kropek, łuski też w normie. Jak zjedzą to znowu kładą się razem na dnie
Czy to normalne?
poniżej zdjęcia

20. Zdjęcie –
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

welony leżą na dnie

#2

Post autor: austen721 »

Od siebie dodam, jako, że posiadam welony i niestety nie wszystkie przetrwały, że to, iż normalnie jedzą to o niczym nie świadczy. Wszystkie welony, które mi chorowały nigdy nie traciły apetytu; takie żarłoki :P

Serio masz 0 NO3? I to przy welonach? To chyba mało prawdopodobne, bo i też czym by się rośliny żywiły? Masz testy?

Masz grzałkę i temperaturę 22? Tak zimno u Ciebie w domu jest, że na 22 st musisz grzać? :P Grzałka przy welonach nie potrzebna jest, one zimnolubne są

Na razie na pewno bym ich nie karmiła, ale co do leczenia lepiej, żeby ktoś bardziej doświadczony się wypowiedział
Dodano po przerwie do tego postu:
A filtr czyścisz w jakiej wodzie?
Ostatnio zmieniony sob sty 28, 2017 6:00 pm przez austen721, łącznie zmieniany 4 razy.
Welonkowy potwór

Autor
nobody
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw gru 15, 2016 7:33 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Płeć:

welony leżą na dnie

#3

Post autor: nobody »

mam grzałke ustawioną na 22st i taka jest temp w akwarium, więc chyba w mieszkaniu jest chłodniej bo wody nie chłodzę :)
wyniki testów są z pasków JBL
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

welony leżą na dnie

#4

Post autor: austen721 »

Paski do wyrzucenia, bo niedokładne są, jak się naczytałam opinii kolegów i koleżanek z forum :wink:
Filtra bym nie czyściła przy każdej podmianie, chyba, że tak bardzo się brudzi, to może być mało wydajny.
Ja bym stawiała na zatrucie no2 albo no3. Kup testy kropelkowe, bo wątpliwe jest, że no3 masz 0, myślę, że wręcz przeciwnie.
Welonkowy potwór
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

welony leżą na dnie

#5

Post autor: marcinzabki29 »

Biedny kirysek, taki samotny ;(
Pozdrawiam Marcin

Autor
nobody
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw gru 15, 2016 7:33 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Płeć:

welony leżą na dnie

#6

Post autor: nobody »

a kojarzycie co to może być ta plama na brzuchu? bo to najbardziej mnie nurtuje
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

welony leżą na dnie

#7

Post autor: austen721 »

A to jest krwiste, jak ranka, czy po prostu plama?
Welonkowy potwór

Autor
nobody
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw gru 15, 2016 7:33 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Płeć:

welony leżą na dnie

#8

Post autor: nobody »

krwiste
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

welony leżą na dnie

#9

Post autor: austen721 »

To może być ranka, całkiem niezwiązana z chorobą. Może glonojad ją przycisnął? Ja osobiście glonusiów nie posiadam, ale znajomi czasami mi opowiadali, że glonojady się potrafiły przyssać do ryby.

Tak czy siak możesz jej to przemyć wodą utlenioną albo roztworem nadmanganianu potasu. Ale delikatnie i tylko raz przemyć, żeby bardziej jej nie zaszkodzić niż pomóc.

Bardziej bym się skupiła na parametrach wody, bo ta ranka to najmniejszy problem, jeżeli ryby się zatruły azotanami i padną.
Welonkowy potwór

Autor
nobody
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw gru 15, 2016 7:33 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Płeć:

welony leżą na dnie

#10

Post autor: nobody »

a zakładając że mam za duże stężenie azotanów - co sie w takim przypadku robi? jak to zbić do normalnego poziomu
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

welony leżą na dnie

#11

Post autor: austen721 »

Podmiana wody, jakbyś miał testy to byś mógł to kontrolować, gdyby się podnosił znowu za bardzo to znowu podmiana. Jak masz wode to podmień dzisiaj, a jutro kup testy kropelkowe.
Welonkowy potwór
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

welony leżą na dnie

#12

Post autor: sum »

Ech te welony. Wbrew pozorom to nie są prościutkie ryby.
Co do choroby nie pomogę. Zastanawia mnie natomiast czy aby na pewno te akwarium ma za sobą okres dojrzewania. Dobrze by było gdybyś sprawdził czymś dokładniejszym chociaż poziom NO2.
Czy w filtrze masz oryginalną gąbkę?
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
nobody
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw gru 15, 2016 7:33 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Płeć:

welony leżą na dnie

#13

Post autor: nobody »

oryginalna
zakładałem z bakteriami typu easystart, dałem je przy zakładaniu, potem po tygodniu podmiana i jeszcze raz bakterie, a po kolejnym tyodniu podmiana i ryby
paski JBL miałem od początku. i przez pierwszy tydzien wskazywały no2 i no3 i wskazywały na mega twarda woda w warszawskim kranie :)
przy wpuszczaniu ryb niby nie bylo juz azotanow

nigdy nie miałem welonków. może one po prostu tak mają że lubią poleżeć? :/
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

welony leżą na dnie

#14

Post autor: austen721 »

Poleżeć na pewno nie, jak leżą to już bardzo źle z nimi :roll:
Welonkowy potwór
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

welony leżą na dnie

#15

Post autor: sum »

nobody pisze: nigdy nie miałem welonków. może one po prostu tak mają że lubią poleżeć?
Sam mam te stwory niedługo ale nie zauważyłem żeby lubiły polegiwać na dnie. Czasami zdarza się(zwłaszcza jak przesadzę z żarciem), że dziwnie pływają, ale raczej nie leżakują.
Mój najmniejszy welon czasami pływa jak topielec, do momentu jak poczuje żarcie. Wtedy zachowuje się normalnie. Sam nie wiem czy przypadkiem coś mu nie dolega.
Proponuje wymienić gąbkę na coś w tym stylu :arrow: https://www.clarias.pl/akces-gabka-okra ... 17627.html i założyć bez obudowy. Może będziesz musiał częściej płukać ale na 100% będziesz zadowolony z efektu.
Jeżeli w akwa nie ma nic co dodatkowo zatwardza wodę to wydaje mi się, że nasza kranówka nie stanowi problemu dla tych ryb.
Może masz możliwość zrobić gdzieś test kropelkowy na azotyny? Coś mi się wydaje, że tu może być problem.
Jak bywasz na Gocławiu to zapraszam z wodą, przebadamy :)
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

welony leżą na dnie

#16

Post autor: austen721 »

sum pisze: Mój najmniejszy welon czasami pływa jak topielec, do momentu jak poczuje żarcie. Wtedy zachowuje się normalnie. Sam nie wiem czy przypadkiem coś mu nie dolega.
Ja parę dni temu, zrobiłam małą plażę w akwarium i teraz mam schizy, że rybaski ospę mają. A one kopią jak szalone po prostu :P Także czasami człowiek wciska zdrowej rybce chorobę :P
Welonkowy potwór
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

welony leżą na dnie

#17

Post autor: sum »

Tak, przy tych rybkach można nabawić się nerwicy :wink: zwłaszcza jak z początku bywają problemy.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
nobody
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: czw gru 15, 2016 7:33 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Płeć:

welony leżą na dnie

#18

Post autor: nobody »

to była ospa
w zoologu polecili mi preparat green ichtio - podpisuję się pod nim obiema rękami - 6zł i już następnego dnia zaczęły pływać
do tego kupiłem testy kropelkowe JBL na no2 i no3. I testy wskazuą to samo co testy paskowe, czyli najniższe wartości bliskie 0 (przy podmianie wody raz na tydzień i zwykłym filtrem aquaela)
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

welony leżą na dnie

#19

Post autor: austen721 »

Moje nie leżały przy ospie :-P
Welonkowy potwór
ODPOWIEDZ