Biała qpa galaxy

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Biała qpa galaxy

#1

Post autor: Kern08 »

1. Litraż zbiornika – 72l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – zalane 02/11/2016
3. Rodzaj i model filtra, pierwszy jakiś stary który po 2 miesiacach się spalil od tego czasu aqua fan 1 plus
4. Gatunki i ilość ryb – 12/7x razbora galaxy, kirysek pigmej 5/2 było z 8 ślimaków pinków
5. Ilość i rodzaj roślin – kryptokoryny, anubiasy, hygrophila siamensis, limnophila sessililiflora, bacopa australis, polusperma, duzy heniek + coś jeszcze
6. Podłoże – ziemia ogrodowa1,5cm, siatka budowlana, 5-7cm żwirku ceramicznego
7. Inne sprzęty – grzałka
8. Ozdoby, korzenie – korzeń
9. Pokrywa – jest
10. Oświetlenie – t8 2x15w
11. Stosowane nawozy, preparaty itp. (dawki częstość) – nie stosuję
12. Czym, jak często i w jakiej ilości karmisz - światło świeci się od 10 do 20 z racji moich godzin pracy więc ryby były karmione tylko wieczorem oczlikiem. Od tygodnia ryby ryby dostają rano:aquatic nature wieczorem na zmianę oczlik czerwony ze zwykłym +dla kirysków sinking wafers hikari tropical
13. Parametry wody; http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=17&t=34035
14. Temperatura w zbiorniku – 25
15. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – 100W
16. Jak wyglądają porządki w akwarium : – czyszczenie raz na tydzień, szyby, przy zlewaniu wody z akwa staram się trzymać węzyk tuż nad żwirkiem i wyciągać resztki syfu. podmiany około 15% co tydzień, filtra czyszczę raz na miesiąc w wodzie z akwa.
17. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – W miniony piątek wpuściłam 5 kirysków( wiadomo ryby stadne więc pomyślałem że jeżeli wpuszczę kilkanowych osobników to dwie pozostałe rybki się zozruszają ), oraz jak napisałem wyżej zmieniłem sposób karmienia. Zauważyłem lekki wzrost okrzemków. Ahhh pozbyłem się tez dużej części ślimaków bo od kiedy się rozmnożyły to wcinały jak opętane każdy pokarm z podłoża
18. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? – od grudnia. wszystkie ryby zostały wpuszczone w ten sam sposób tzn.: włożone w worku do akwa aby temperatury wody się zrównały a potem co 15 min dolewałem wody z akwa i po godzinie wpuściłem ryby do baniaka ale bez wody ze sklepu.
19. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? – nie
20. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY – Rybki zostały wpuszczone miesiąc po zalaniu akwarium. Na start wrzuciłem trochę mrożonego oczlika. przez 1 miesiąc wszystko było ok. Potem o odstępach kilku dni zachorowały mi 4 razbory (jedna zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach). Ryby były apatyczne, miały nabrzmiałe ciała i nastroszone łuski. Od miesiąca żadna razbora nie zachorowała ale można zauważyć białe odchody. Po 3 dniowej głodówce odchody przestały być bardzo ciągnące, ich barwa zmieniła się na lekko żółtą i łatwo odrywają się od ryby. Mniej więcej w tym samym czasie zachorowały kiryski. Nie miały one co prawda takich samych objawów ale były mało ruchliwe, głównie przesiadywały na liściach. Potrafiły leżeć do góry brzuchem i szybko oddychać. Dwa zmarły jedna została uśmiercona bo z łatwością złapałem ją w ręce. Jeżeli chodzi o odchody kirysów to wydają mi się być one ok bo na liściach jest wiele krótkich czarnych rureczek. Oprócz tej białej kupki razbory normalnie pobierają pokarm, pływają chociaż często na widok człowieka uciekają w zarośla. Kiryski hmmm... wydaje mi się że częściej przesiadują na liściach niż pływają, co do pobierania pokarmu to muszę się im baczniej przyjrzeć.


W sklepie zoo polecono mi protosol ale prosiłbym jeszcze kogoś z doświadczeniem o opinię bo nie chcę narobić bałaganu w akwa.
Ostatnio zmieniony ndz lut 19, 2017 9:33 am przez Kern08, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

Biała qpa galaxy

#2

Post autor: brenda »

Myslałam, ze niedojrzałe akwarium, ale widze ze testy robiles. A jak dawno jest ten nowy filtr? Caly z nowymi wkladami czy cos ze starego przełozyles?
Widze ze badales kropelkowymi to pewnie jeszcze je masz. Sprawdz jeszcze raz. Jesli w porzadku wyniki to musza Ci pomóc mądrzejsi ode mnie :p
Dodano po przerwie do tego postu:
Btw. Kiryski są bardziej aktywne nocą, może to tylko o to chodzi
Jest:
20l - Dolina Krewetek
112l towarzyskie
W planach: 112l BW i ok 300l towarzyskiego

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Biała qpa galaxy

#3

Post autor: Kern08 »

Filtr cały nowy nic nie przekładałem bo w sklepie sprzedawca powiedział że jeżeli filtr nie pracował przez 24h to wszystkie bakterie które się w nim znajdowały już padły. Teraz sobie przypominam że kiedy jeszcze miałem ślimaki świderki to kiedy wyjmowałem je i czasami jakiegoś rozgniotłem w szczypcach to ryby go pałaszowały jak lwy antylopę na safari ale nie wiem czy to mogło im zaszkodzić.... dopiero zaczynam swoją przygodę z akwarystyką i z braku wiedzy już wszędzie doszukuję się jakiegoś swojego błędu

Dein

Biała qpa galaxy

#4

Post autor: Dein »

Zanim przyjdą specjaliści od leków, dopytam o karmienie.
Aquatic nature, ale co? To nazwa firmy, nie pokarmu. To są płatki czy granule? Przypadkiem nie jakieś mega mięsne?
Dajesz na zmianę jeden rodzaj pokarmu i oczlika a kirysom jeden rodzaj wafli?
I jak to się dzieje, że przy takiej obsadzie (kirysy) zostawał jeszcze na dnie pokarm dla ślimaków?

Po mojemu, tu jest jedna z prawdopodobnych przyczyn. Słabe jeśli chodzi o różnorodność, za to zbyt obfite karmienie.
Awatar użytkownika

brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

Biała qpa galaxy

#5

Post autor: brenda »

Dein pisze: Po mojemu, tu jest jedna z prawdopodobnych przyczyn. Słabe jeśli chodzi o różnorodność, za to zbyt obfite karmienie.
U mnie neonki miały też takie dziwne ciagnące odchody jak je karmiłam płatkami tropicala i ochotką (jedno i drugie ponoć jest rybim fast foodem). Poprawiło się jak im mega urozmaiciłam dietę.

Wcale nie jest tak łatwo nie przekarmiac rybek. Ja jak im daje to często jest "za mało, jeszcze troszkę, odrobinkę, o k...!" :/
Jest:
20l - Dolina Krewetek
112l towarzyskie
W planach: 112l BW i ok 300l towarzyskiego

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Biała qpa galaxy

#6

Post autor: Kern08 »

Dein pisze: Zanim przyjdą specjaliści od leków, dopytam o karmienie.
Też domyśliłem się że pokarm może być jedną z przyczyn dlatego dokupiłem drugi rodzaj oczlika + ten aquatic nature tropical energy food S 0.4-0.8mmi płatki
Dein pisze:Aquatic nature, ale co? To nazwa firmy, nie pokarmu. To są płatki czy granule? Przypadkiem nie jakieś mega mięsne?
identyczne jak te http://www.akvariumplus.hu/webshop/prod ... haltap-962
Dein pisze: Dajesz na zmianę jeden rodzaj pokarmu i oczlika a kirysom jeden rodzaj wafli?
Razborom jednego wieczora daję oczlik czerwony a następnego zwykły. Kirysom też leję trochę oczlika na tył akwarium + tabletka.
Rano wszystkie dostają tego aquatica.
Dein pisze:I jak to się dzieje, że przy takiej obsadzie (kirysy) zostawał jeszcze na dnie pokarm dla ślimaków?
Ogólnie kirysy bardzo średnio zabierają się za jedzenie... najczęściej szukają pokarmu na roślinach korzeniach...
Ostatnio zmieniony ndz lut 19, 2017 10:30 am przez Kern08, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Biała qpa galaxy

#7

Post autor: austen721 »

Kern08 pisze: Mniej więcej w tym samym czasie zachorowały kiryski. Nie miały one co prawda takich samych objawów ale były mało ruchliwe, głównie przesiadywały na liściach. Potrafiły leżeć do góry brzuchem i szybko oddychać. Dwa zmarły jedna została uśmiercona bo z łatwością złapałem ją w ręce. Jeżeli chodzi o odchody kirysów to wydają mi się być one ok bo na liściach jest wiele krótkich czarnych rureczek. Oprócz tej białej kupki razbory normalnie pobierają pokarm, pływają chociaż często na widok człowieka uciekają w zarośla. Kiryski hmmm... wydaje mi się że częściej przesiadują na liściach niż pływają, co do pobierania pokarmu to muszę się im baczniej przyjrzeć.
Mój jeden kirysek również przesiadywał na liściach żabienicy, a potem padł. Ale był to jeden osobnik, więc choroby nie podejrzewam. Bardziej kierowałam się w stronę, że po prostu nie był silnym osobnikiem i natura go wyeliminowała...
Ale ciekawe jest to, że jak kiryskom coś dolega to przesiadują na liściach
Welonkowy potwór

Dein

Biała qpa galaxy

#8

Post autor: Dein »

Jeszcze jedna rzecz - rozmrażasz oczlika przed podaniem? Jesteś pewien, że prawidłowo był przechowywany i nie jest stary?

Moim zdaniem masz przyczynę, zwłaszcza, że wcześniej po głodówce troszkę się poprawiło.
Wprowadzenie jednego rodzaju pokarmu, również wysokobiałkowego i skoncentrowanego, w granulkach, na które różnie ryby reagują, niewiele pozytywnego wniosło. Nadal dostają same "ciężkie", wysokoenergetyczne pokarmy.
Nie wiem, czy te granulki są twarde czy miękkie, ale ogólnie granulki przedawkowuje się łatwo i trzeba brać pod uwagę ich skłonność do pęcznienia w przewodzie pokarmowym.

Przegłodziłbym teraz ryby bezwzględnie przez kilka dni, następnie powstrzymał się od codziennego oczlika. Lub odstawiłbym go, jeśli są wątpliwości co do jakości czy daty przydatności. Wprowadziłbym do diety płatkowany, lekkostrawny pokarm roślinny, który polepsza trawienie. Moim zdaniem wystarczy jedno karmienie dziennie, a jeśli dwa - profilaktycznie zmniejszyłbym racje, przynajmniej na jakiś czas. Zasada jest taka, że im większa różnorodność tym lepiej. Ciężko ekonomicznie podejść do karmienia małego stada niewielkich ryb, ale lepiej kupić kilka małych opakowań rzeczy zróżnicowanych pod względem kaloryczności i składu, niż duże, kosztowne pudło wysokoenergetycznej karmy, która świetnie sprawdza się w przypadku tarlaków, ryb osłabionych, rekonwalescentów, rosnącego narybku, ale nie jest IMO pokarmem na co dzień, zwłaszcza w połączeniu z robakami.
U mnie kirysy słabo interesują się twardymi waflami. Wolą rozsypujące się tabletki i pokarm płatkowany. Trudno je powstrzymać przed żarciem, więc bardzo trzeba uważać na wielkość porcji.

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Biała qpa galaxy

#9

Post autor: Kern08 »

Zawsze go rozmrażam. Wrzucam do pojemniczka w którym jest 50ml wody z akwarium i po 10 minutach karmię rybki. Co do daty to nie jestem pewny tylko do tego starego bo wyrzuciłem kartkę z datą ale w takim razie już go wyrzucam i kupię nowego. Nowy oczlik ten czerowny jest ważny do 2019r i bynajmniej przeze mnie był i jest przechowywany prawidłowo. Co do pokarmu aquatic to on nie pęcznieje w wodzie to w przewodzie pokarmowym chyba też nie powinien pęcznieć ale tak czy siak uważasz go za ciężko strawnego?

Zastosuję się do Twoich zaleceń ale powiedz mi ile dni dokładnie mam przegłodzić ryby no i proszę zaproponuj mi jakieś pokarmy dla ryb bo jeżeli znów zdam się na sprzedawcę ze sklepu to zapewne po raz kolejny wyrzucę kasę w błoto.
Ekonomia nie ma dla mnie znaczenia wolę aby moje ryby były zdrowe bo przekłada się to na moje zdrowie psychiczne a to jest bezcenne dla początkującego akwarysty. Grunt to wiedzieć że wykłada się kasę na coś co jest pożyteczne a nie na coś co się wyrzuci.
tabletki które ja mam akurat są ok. Po opadnięciu pęcznieją i rozpadają się.
Dodam tylko że razbory nie pobierają pokarmu z tafli. Szukją go na dnie lub łapią gdy opada.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 600
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Biała qpa galaxy

#10

Post autor: jacekzabki »

Nie wiem jak jest u galaxy ale wiem, że białe, ciągnące się odchody są sygnałem ataku pasożytów (wiciowców i/lub nicieni) na układ pokarmowy u paletek. Może tu tkwi problem a nie w zbyt dużej ilości podawanego pokarmu?

Dein

Biała qpa galaxy

#11

Post autor: Dein »

Nie mam przed nosem składu Twojego pokarmu. Jednak żarcia z "energią" w nazwie są zazwyczaj tak skomponowane, że na pierwszym planie są mocno odżywcze, skoncentrowane, białkowe ew. węglowodanowe składniki. Czasami doprawione witaminami i pierwiastkami. Nop. - jakbyś wcinał codziennie do syta i z górką odżywki dla sportowców na zmianę z mięsem. Przewód pokarmowy przeciętnej osoby czy zwierzęcia tego nie wytrzyma. Nawet zwierzęta mięsożerne urozmaicają sobie dietę, nie najadają się codziennie po kokardkę, a jeśli coś pożerają, to wraz z zawartością kiszek - czyli przyjmują coś więcej, niż najwyższej jakości mięso z mięsem.
Pokarmy energetyczne to wartościowe żarcia, ale może w nich brakować substancji balastowych, które oczyszczają przewód pokarmowy. Rybom jak ludziom - dokuczają zaparcia, gazy, niestrawności, otłuszczenie narządów, które przeciążone, przestają pracować jak powinny.
Substancje balastowe masz głównie w roślinach. W pancerzykach drobnych skorupiaków też. Ale ileż można tego oczlika... pokaż mi źwierzę, które mając wybór żyjątek wodnych, zadowala się oczlikiem.
Pamiętam, że moje galaksiaki, pomimo mikrych gabarytów, nieźle radziły sobie nawet ze szklarką. Fajnie byłoby dać im od czasu do czasu żywą dafnię czy artemię, żeby mogły sobie pościgać. Ruch też dobrze robi na pracę narządów wewnętrznych, poprawia metabolizm.
Nie mam pełnego rozeznania w asortymencie sklepów. Nie ma zresztą znaczenia, jakiej firmy pokarm podasz. IMO można się spinać, jeśli chodzi właśnie o te pokarmy do zadań specjalnych, wysokoenergetyczne - dobrze, żeby były naj, sprawdzone, polecone, wyszukane składniki mile widziane. W roślinnych traktowanych jako uzupełnienie menu chodzi o to, żeby były lekkie, nie najwyższej jakości. Szukaj rzeczy przeznaczonych dla zwierząt roślinożernych - z glonami, spiruliną (też glon, ale to często zaakcentowane, że akurat spirulina), warzywami. Nie pytaj sprzedawcy, idź do samoobsługowego i poczytaj na spokojnie składy. Niech to będą dla odmiany płatki.
Poszperaj na półkach - są też pokarmy "codziennie". Nieprzesadnie skoncentrowane. Jako podstawa diety, a Twój energetyk 2-3 razy w tygodniu.
Jeśli kirony nie rzucają się na wafle, nie podawaj ich. Tylko wodę psują.

P.S. Pasożyty też nie atakują po miesiącu od zakupienia bez powodu. Chętnie wybierają zwierzęta osłabione, np. nieprawidłowym karmieniem.
Ostatnio zmieniony ndz lut 19, 2017 12:52 pm przez Dein, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Kern08
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz paź 30, 2016 7:24 am
Lokalizacja: Zielonka

Biała qpa galaxy

#12

Post autor: Kern08 »

Dein ja przyznaję Ci rację we wszystkim co piszesz. Sam myślałem o wzbogaceniu diety moim rybkom ale wolałbym żebyś coś mi zaproponował bo na rynku jest masa pokarmów dla ryb ale wiele z nich to zwykłe śmieci i najzwyczajniej w świecie nie wiem co wybrać żeby nie wyrzucić kasy w błoto.

Dein

Biała qpa galaxy

#13

Post autor: Dein »

Kern08 pisze:wiele z nich to zwykłe śmieci i najzwyczajniej w świecie nie wiem co wybrać żeby nie wyrzucić kasy w błoto.
Dlatego niechętnie wyrokuję publicznie, które żarcie jest dobre, które nie.
Ja jeszcze nie kupiłem takiego, które po wypróbowaniu uznałbym za śmieci. Polecę komuś coś, co sam daję, a ktoś uzna, że to śmieci i paździerze.
Niech każdy ogląda, czyta i wybiera na własną odpowiedzialność, zachowując proporcje, zdrowy rozsądek i przyjmując do wiadomości, że nie samą wysokoeneregtyczną ambrozją stworzenia żyją. Zwłaszcza te w niewoli, z ograniczonym ruchem i nudnawym żywotem bez wysiłków.
Dodatkowo zwierzęta nie muszą chcieć jeść tego, co ja uznam za wypasione. Mam na półkach kilka bezużytecznych żarć z imponującymi etykietkami. No - nie śmiecie. Po prostu ryby to ignoranci.

Kupuję raczej małe saszetki i przesypuję do pojemniczków, więc nie zawsze pamiętam, czym akurat karmię. Po prostu daję zielone systematycznie. Z typowo roślinnych na pewno mam i smakują płatki Flora firmy Sera. I Phyll Tetry.
Z tym, że mam więcej gatunków ryb i ponieważ dogadzam im naprzemiennie, na półkach stoi kilkanaście rodzajów pokarmów, w tym te przeznaczone dla zbrojników, niektóre roślinno-drzewne i również są chętnie podskubywane przez inne ryby. Kirysy dodatkowo wciągają przeznaczone dla zbrojników gotowane warzywa i galaretki warzywne. To inna sytuacja. Nie muszę się skupiać na wyborze dwóch-trzech najznakomitszych pokarmów.

Może jakiś właściciel akwarium z podobną do Twojej obsadą będzie bardziej precyzyjny i oddzieli ziarna od plew.
Ostatnio zmieniony ndz lut 19, 2017 6:35 pm przez Dein, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ