Kirysek - wytrzeszcz

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#1

Post autor: michal78 »

Witam, problem dotyczy młodego kiryska albinosa. Jest u mnie od 4 miesięcy, 3 dni temu zauważyłem u niego coś co wyglądało trochę jak zranienie - czerwona kreska na boku ciała. Dzień później nie było już po tym śladu jednak dziś zauważyłem że kirysek ów ma bardzo wyraźny "wytrzeszcz" oczu i jest osowiały. Inne kiryski zachowują się normalnie. Będę wdzięczny za wskazówkę co to może być i co z tym mogę zrobić. Parametry wody od zawsze te same ; gh-8, kh-5, ph-7,4, no2-0, no3-10
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Myślę, że zdjęcie by pomogło.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#3

Post autor: austen721 »

A czy to nie jest kolejnym objawem, że coś złego dzieje się w Twoim akwarium, a nie odosobnionym przypadkiem? Bo Twoja historia postów jest bardzo długa w dziale chorób. Może potrzeba zacząć od nowa, bo ciągle coś złego się dzieje w Twojej wodzie. :(
Choć może niech się bardziej doświadczeni akwaryści wypowiedzą.
Welonkowy potwór
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#4

Post autor: michal78 »

Wszystkie tamte problemy o których pisałem zniknęły już dłuższy czas temu i nic nie padło. W międzyczasie zmieniłem całe podłoże na piasek (ze względu na dużą ilość ryb dennych). Co do fotki, nie wiem czy coś tutaj wniesie, ryba wygląda normalnie poza owym bardzo wyraźnym wytrzeszczem. Nie wiem czy ją separować...
Ostatnio zmieniony pt cze 02, 2017 11:00 pm przez michal78, łącznie zmieniany 2 razy.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#5

Post autor: austen721 »

Coś jednak wciąż musi być nie tak, jeżeli rybkom ciągle coś się dzieje.
Welonkowy potwór
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#6

Post autor: Kenross »

Dawno nie walczyłem z żadnymi chorobami w akwarium na szczęście... Ale kiedyś podobne objawy wywoływała "posocznica ryb akwariowych" Wytrzeszcz oczu to już poważne stadium choroby gdzie dochodzi do zaburzenia funkcjonowania nerek lub infekcji dróg moczowych i płyny zbierają się miedzy innymi za oczami co powoduje jak to nazwałeś "wytrzeszcz". W późniejszej fazie ryba zaczyna stroszyć łuski (nadmiar płynów), potem ryba przestaje pobierać pokarm, no i śmierć :( Co ciekawe w całym zbiorniku może zachorować właśnie tylko jedna ryba... chodzi o stres.
Oczywiście można to wyleczyć i proponuję odłowić kiryska. Czym leczyć nie wiem... Bo jak ja walczyłem z tą chorobą (ładne parę lat temu) to był w sprzedaży baktopur firmy sera. Teraz już nie ma leków sery.
Więc niech wypowiedzą się mądrzejsi w sprawie leków no i oczywiście nie wiadomo czy o ta choroba... ale objaw podobny.
Odbierz ten post jako sugestie... poradę... nie jako diagnozę choroby... niech jeszcze ktoś się wypowie.
Ale jeżeli to ta choroba (objawy: wytrzeszcz oczu, stroszenie łusek, osowiałość) to trzeba działać szybko.
Ostatnio zmieniony sob cze 03, 2017 12:00 am przez Kenross, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#7

Post autor: austen721 »

Na stronie z jakiej ja korzystam do wytrzeszczu oczu są właśnie dwie choroby przypasowane, i jedna to właśnie posocznica, a druga to Mykobakterioza.

http://www.domowe-akwarium.pl/akwarium/choroby-ryb

Problemem jest, że w większości przypadków posocznicy, jeżeli to ona, da się odratować rybę na chwilę, a potem objawy wracają. Miałam u mojej welonki przypadek posocznicy, i prawdopodobnie była to kwestia żywienia, które akurat dla tej rybki nie było odpowiednie. Więc je zmieniłam. Tak więc posocznica często stanowi wynik błędów akwarysty. Zastanów się może, co może być nie tak u Ciebie, bo prawda jest taka, że Ty najlepiej wiesz jak się zajmujesz swoim akwarium i sam z największym prawdopodobieństwem możesz trafić w sedno problemu.
Ostatnio zmieniony sob cze 03, 2017 12:23 am przez austen721, łącznie zmieniany 1 raz.
Welonkowy potwór
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#8

Post autor: michal78 »

Ciekawa sprawa, szykowałem się już niemal do pochówku a dziś rano patrzę że oczy wróciły do normy. Pływa normalnie , żeruje.... Nie wiem czy izolować czy czekać.
Ostatnio zmieniony sob cze 03, 2017 10:59 am przez michal78, łącznie zmieniany 1 raz.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#9

Post autor: Kenross »

Zobacz jakie odchody zostawia ów kirysek. Poczatki tej choroby (ale to przed wytrzeszczem, stroszeniem łusk itp.) Objawiaja się śluzowatym kałem. Jest to objaw infekcji bakteryjnej jelita. Potem dochodzi do odłączenia części śluzówki jelita i wiszą one jako białe śluzowate kawałki przy odbycie ryby.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#10

Post autor: sum »

Co do kiryska niestety nie pomogę. Chcę tylko sprostować małą nieścisłość jaka wkradła się do tematu :arrow:
Kenross pisze: Teraz już nie ma leków sery
Proszę :arrow: https://www.clarias.pl/leki-c-3_9_14.html/producent=27
I coś "treściwszego" :arrow: http://allegro.pl/listing/user/listing. ... m&id=28050
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#11

Post autor: Kenross »

:viva: :viva: :viva: a ja zostałem na etapie jak je wycofali z produkcji. Albo to była jakaś ściema w sklepach "kakadu" bo akurat oni nie zamawiali. Ale w większości sklepów nie mogłem znaleźć leków sery. Fajnie że są bo o nich coś pamiętam :) na posocznice był bactopur direct w tabletkach.
https://www.clarias.pl/sera-baktoforte- ... -1137.html

sum, Wielkie dzięki za uświadomienie że nadal/już są te leki w sprzedaży.
Ostatnio zmieniony sob cze 03, 2017 10:09 pm przez Kenross, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#12

Post autor: michal78 »

Wszystko wskazuje na to że jeśli chodzi o mojego kiryska albinosa mamy do czynienia z cudem...
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#13

Post autor: austen721 »

To może, gdzieś utknął i stąd te objawy :roll:
Welonkowy potwór
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#14

Post autor: michal78 »

Podejrzewam że musiał po prostu puścić bąka. Dobre maniery skłoniły go do wstrzymywania jakiś czas, dlatego tak go wzdęło...
Dodano po przerwie do tego postu:
Kirysek zdrowy
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek - wytrzeszcz

#15

Post autor: Kenross »

no i to najważniejsze. Więc chyba przyczyną wytrzeszczu rzeczywiście były "dobre maniery" :P
ODPOWIEDZ