dziwne objawy u kirysków

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

dziwne objawy u kirysków

#1

Post autor: brenda »

1. Litraż zbiornika – 112l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – grudzień 2016, dojrzewał 3 tyg
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – eheim classic 2212 trochę gąbki i ceramika, prefiltr eheim - całą dobę
kaskada HBL 701 gąbka i torf - co drugi tydzień wyłączana na weekend
4. Gatunki i ilość ryb – 6x kirysek pstry, 1x kirysek albinos, 20 x Neon Innesa, 2 x Proporczykowiec z Kap Lopez, 2 x Pielęgniczka Borelli, 1 x Gurami Mozaikowy
5. Gatunki i ilości roślin – zwartka, wywłócznik, rotala, mech jawajski, annubias, nadwódka. Do niedawna gąszcz moczarki którą usuwam przy podmianach
6. Podłoże – glina, piach, kulki GT
7. Inne sprzęty – grzałka aktualnie wyłączona
8. Ozdoby, korzenie – kokosy, kilka kamieni (węgiel kamienny), korzeń znaleziony i spreparowany, chyba wierzba
9. Pokrywa – czarna, plastikowa, klasyczna brzydka aquael
10. Oświetlenie – lampa led która była w zestawie z pokrywą. Słaba (0,2 Lm/l? cos takiego). Świeci ok 12h
11. Stosow0ane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – nawozów brak. codziennie mrożonka ( solowiec, czasem ochotka, szklarka i rozwielitka) oraz 3-4 razy w tygodniu pokarm dla kirysków w granulkach. Raz na tydzień sucha karma z tropicala zamiast mrożonki
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – NO2 brak, NO3 ok 1 (nie wiem czemu), PH 6,8 KH 5, GH 4 Cl 0, PO4 nie wiem
13. Temperatura w zbiorniku – 23stopnie. w upały skacze do 26
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – nie wiem. Tania. Zwykle wyłączona
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – podmiana wody co 2 tygodnie 30%. Aktualnie na RO. Od kolejnej podmiany będzie RO z mineralizatorem. Delikatne odmulanie dna, przycinka roślin, przetarcie szyb, płukanie gąbki z prefiltra w wodzie z akwarium
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – jakieś 6 tyg temu doszedł gurami mozaikowy. Przy każdej podmianie usuwałam trochę moczarki. Zbijałam parametry wody, ale powoli. Zresztą z kiryskami zaczęło się dziać coś dziwnego już przed tymi zmianami
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? - pół roku. Pierwsze rybki amatora, więc zostały po prostu wpuszczone po 15 minutach wyrównywania temperatury wody z worka z wodą w akwarium
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? - Nie leczone



Na wstępie powiem, że moje kiryski są maluchami. Mimo że skończyły pół roku to kilka z nich osiągnęło może z 3 cm. Nie wiem, czy tak ma być.

Z 2 miesiące temu zaobserwowałam, że kiryski czasem poruszają się skokami. Nie ocieranie się, jak przy ospie, tylko takie dziwne susy jakby bokiem. Bardzo rzadko można było to zaobserwować i nie byłam pewna, czy to jakiś objaw chorobowy czy się bawią (one robią dużo dziwnych rzeczy :P)

Z miesiąc temu zaczęły popadać w letarg. Ja wiem, że kiryski czasem leżą na dnie nieruchome jakby spały. Ale to było coś innego. Któregoś dnia wstaję, patrzę na akwarium a tam dwa kiryski bokiem "wiszą" na wywłóczniku. Jak bombki na choince. Musiałam zająć się dziećmi więc chwilowo je tak zostawiłam. Godzinę później wróciłam i nadal tam byly, więc już byłam pewna, że nie żyją. Kiedy dotknęłam je siatką, żeby wyłowić trupy nagle odżyły i odpłynęły jakby nigdy nic. Później kilka razy znów widziałam coś takiego: kirysek leżący bokiem na mchu czy wiszący brzuchem w górę na roślinie, poza skrzelami nieruchomy. Kiedy jakaś inna ryba go dotknie otrząsa się i jakby wypada z letargu. Potem pływa normalnie.

Dwa mi już padły. Za każdym razem "wyglądają na martwe" już kilka dni wcześniej niż faktycznie zdychają. U jednego na dzień przed śmiercią zaobserwowałam jakby dziurę w głowie - między oczyma. Nie wiem, czy to oznacza jakieś pasożyty czy może inna ryba lub helenka go skubnęła, korzystając z osłabienia.

Aktualnie chory osobnik czasem leży na boku na dnie, czasem pływa normalnie ale głównie upodobał sobie wiszenie między scianą akwarium a wylotem kaskady. Tak jakby "leży bokiem" na wodzie i się nie rusza. Przedwczoraj reagował jak go dotknęłam. Od wczoraj jak tam wisi to nie reaguje na nic. Poruszam tą kaskadą a on nic. Dotknie go przypadkiem inna ryba - zero reakcji. Myślałam, że martwy, ale jak sypię jedzenie to wypływa i żeruje jakby nic się nie działo. A po jakimś czasie znów tam wraca i wisi. Nie wiem, czy on w osłabieniu w tym miejscu czuje się bezpieczniej czy może prąd wody go tam znosi jak dryfuje? Nie mam akwarium do izolacji i nie wiem co z biedakiem począć :/

Inne gatunki mają się dobrze, brak niepokojących objawów. Kiryski póki co te najmniej wyrośnięte mają takie dziwne objawy. Macie jakieś pomysły?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jest:
20l - Dolina Krewetek
112l towarzyskie
W planach: 112l BW i ok 300l towarzyskiego
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

dziwne objawy u kirysków

#2

Post autor: austen721 »

I jak z tym kiryskiem?

Takie coś wpadło mi w oko:

http://www.domowe-akwarium.pl/akwarium/hexamitoza

A te mrożonki to ze sprawdzonego źródła?
Welonkowy potwór
ODPOWIEDZ