Welon z białymi plamami

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
kinga
Gość
Posty: 5
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 10:09 am
Lokalizacja: włocławek
Płeć:

Welon z białymi plamami

#1

Post autor: kinga »

Witam. To będzie długi post, bo rybę próbuję wyleczyć już od dawna i pewnie będę ukamieniowana, ale jestem już zdesperowana. Do rzeczy:
1. Litraż zbiornika – 63l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – założony został w połowie kwietnia i dojrzewał koło pół miesiąca, ryba pojawiła się na początku maja.
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – Filtr kaskadowy jeden z najtańszych na allegro plus mały wewnętrzny, chodzą oba 24h na dobę, przemywam w wodzie podmienianej.
4. Gatunki i ilość ryb – ryba tylko jedna, welon.
5. Gatunki i ilości roślin – Rośliny to nurzańce, dużo nurzańca, który padł podczas prób leczenia.
6. Podłoże – piasek plus kulki gt
7. Inne sprzęty – niedawno dołożyłam grzałkę i podniosłam temp do 25-26st.C
8. Ozdoby, korzenie – brak
9. Pokrywa – jest, ale uchylona
10. Oświetlenie – zwykła świetlówka
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – nawozy to jak pisałam wcześniej kilka kulek gt, preparatów żadnych nie używałam.
Pokarm mrożony - solowiec, larwy komara; granulki dla welonów; płatki ichtiovit, ovovit, biovit. Naprzemiennie.
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – NO2 0, NH3 0, NO3 w różnych miesiącach wahało się między 10 a 40.
13. Temperatura w zbiorniku – W lato było 24-25, ostatnio spadła do 22, ktoś polecił mi podniesienie temp na czas leczenia, więc dołożyłam grzałkę i jest 25-26.
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – jw. moc 25W.
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – Podmieniam co tydzień 10-15l z jednoczesnym odmulaniem dna, filtr przepłukuję w wodzie podmienionej, czyszczę szyby.
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – Ostatnio dołożyłam grzałkę i wyrzuciłam całą zawartość akwarium. Ryba pływa obecnie w pustym akwarium.
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? Ryba pływa od maja, najpierw ok. godzinę w woreczku, potem 3 razy co pół godziny dolewałam do woreczka trochę wody z akwa, a następnie wyłowiłam rybę i wpuściłam do akwarium.
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? Pominę, proszę przeczytać w kolejnym pkcie.

19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
Pewnego dnia na ogonie zrobiła mu się mała plama, zignorowałam, bo myślałam, że ryba zmienia kolor. Po jakimś czasie zauważyłam, że ta plama jest wypukła, to jakby narośl, coś jak pleśniawka. Innych objawów brak. Gdzieś na forum polecono mi kąpiele w soli. Przez dobre 2 tygodnie ryba pływała w soli to były bodajże 6 łyżek stołowych soli na 60l wody. Wodę podmieniałam regularnie co 3 dni 50% i dodawałam połowę wcześniejszej dawki soli tj.3łyżki. Za którymś razem ryba zaczęła się wywracać do góry brzuchem, więc ją odłowiłam i wymieniłam większość wody, następnego dnia znowu. Aha, w czasie kuracji solą plama się zmniejszyła, ale nie zniknęła. Po nieudanej kuracji plama znów zaczęła się zwiększać, pojawiły się też drobne plamy na drugiej stronie ogona. Zastosowałam cmf, ale bez skutku. Ktoś polecił healthosan, ale też bez efektu. W końcu kupiłam bactoforte (ten w płynie). Było lepiej, ale jak tylko kuracja się kończyła, plamy wracały i dodatkowo zaczęły się pojawiać na płetwie grzbietowej. Wtedy ktoś polecił podniesienie temp. Zwiększyłam do 26-27 st. i od nowa zastosowałam bactoforte, niestety lekko osłabiło plamy, ale zaraz znowu wróciły. Teraz kupiłam trypaflawin z zooleka. Wlałam 10ml w 11.09, ale nie ma praktycznie żadnego efektu. Dzisiaj wlałam kolejne 10ml.
Dodam, że między lekami robiłam duże podmiany i filtrowałam 24h wodę węglem we filtrze. W międzyczasie opróżniłam też całe akwarium z piasku, roślin itd.
Nie mam już pomysłów, a plamy się zwiększają, są po jednej i drugiej stronie ogona (znaczy na lewej płetwie ogonowej i prawej), na płetwie grzbietowej i ostatnio też na tej brzusznej.
Dodaję kilka zdjęć (są z wcześniejszego okresu, ale plamy wyglądają mniej więcej tak samo, jest ich teraz więcej), niestety rybka jest dosyć żywiołowa i trudno ją uchwycić. Żadnych innych objawów nie było i nie ma do tej pory.
Jestem zdesperowana i już nie wiem jak to można wyleczyć...
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Welon z białymi plamami

#2

Post autor: Lech-u »

kinga pisze: czw wrz 14, 2017 10:27 amPewnego dnia na ogonie zrobiła mu się mała plama,
kinga pisze: czw wrz 14, 2017 10:27 amInnych objawów brak.
Może taka jest jej uroda?
Jeśli nie ma innych objawów.

Czy ryba się kiwa, ociera, "dyszy", jest ospała, nie przyjmuje pokarmów, chowa się gdzieś, łapie łapczywie powietrze z powierzchni, ma zaburzenia równowagi, pływa do góry brzuchem lub coś innego?

Dein

Welon z białymi plamami

#3

Post autor: Dein »

Sam jestem ciekaw co to.
Dwa z moich gupików miało takie cuś na ogonkach. Zgrubienia lekko przebarwione. Nie było to od zawsze, wiec wykluczone, że taka uroda. Poza tym nic niepokojącego, więc nie leczyłem na ślepo, żeby nie pogarszać sytuacji. Niby żadnych innych objawów, ale umrzyły zgodnie dosyć szybko i niespodziewanie.
Coś mie się kołacze w czaszce, że to wirus siakiś, ale nie zgłębiałem tematu.

Autor
kinga
Gość
Posty: 5
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 10:09 am
Lokalizacja: włocławek
Płeć:

Welon z białymi plamami

#4

Post autor: kinga »

Uroda to nie, bo przy leczeniu bactoforte plamy się zmniejszały.
Jedyne jeszcze co może, a nie musi być objawem to to, że przy żerowaniu przy dnie ryba ma jakby problem z równowagą, stoi pionowo głową w dół i dziobie dno. Potem macha płetwami i udaje jej się przywrócić prawidłowa pozycję. Nie wiem czy to też objaw, czy po prostu tak ma, bo nie pamiętam czy robiła to zaraz jak ja kupiłam.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Welon z białymi plamami

#5

Post autor: Miro »

Są akwaryści którzy twierdzą że pewne rzeczy chorobowe takie jak pleśniawka czyli COŚ na skórze ryby można zetrzeć
Ściera się nasączona w nadmanganianie watką.
Rybę kładzie się na mokrej szmatce i ściera się od łba w kierunku ogona. Nie pod łuskę !
Duża ryba więc będzie Ci łatwo
No i oczywiście robimy to szybko tak żeby nie męczyć ryby.

Autor
kinga
Gość
Posty: 5
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 10:09 am
Lokalizacja: włocławek
Płeć:

Welon z białymi plamami

#6

Post autor: kinga »

Powiem szczerze że czytałam o tym jakiś czas temu, ale cholernie się boje, że go uszkodzę. W sumie w tej sytuacji chyba nie mam wiele do stracenia...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Welon z białymi plamami

#7

Post autor: Lech-u »

kinga pisze: czw wrz 14, 2017 12:31 pmnie mam wiele do stracenia...
Co najwyżej jedną rybę. :D

Spróbuj tak jak radził miro.

Autor
kinga
Gość
Posty: 5
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 10:09 am
Lokalizacja: włocławek
Płeć:

Welon z białymi plamami

#8

Post autor: kinga »

No nie powiem, że nie byłoby mi szkoda bo rybka pocieszna, je mi z ręki ;) Nie mam nic do stracenia jeśli chodzi o leczenie, bo wypróbowałam już chyba wszystko.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Dodano do tego postu po 3 dniach 23 godzinach 25 minutach 37 sekundach
Wykonałam wczoraj pędzlowanie nadmanganianem potasu razem z kąpielą w tymże specyfiku ok.20min. Wydawało mi się, że z płetwy grzbietowej plamy zeszły, z ogona ta największa nie. Dzisiaj zapalam światło i na płetwie grzbietowej plamki. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Welon z białymi plamami

#9

Post autor: austen721 »

Ja bym postawiła na systematyczność i ciągle przemywała nadmanganianiem.
Welonkowy potwór

Autor
kinga
Gość
Posty: 5
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 10:09 am
Lokalizacja: włocławek
Płeć:

Welon z białymi plamami

#10

Post autor: kinga »

Co ile dni?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

KamaJutsu
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: ndz sie 27, 2017 9:42 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Kamilla

Welon z białymi plamami

#11

Post autor: KamaJutsu »

Odświeżam wątek.

Mój welonek ma chyba to samo, próbowałam różnych preparatów, jednak nic a nic nie pomaga. Na dodatek wyskoczyło mu już większe zgrubienie przy ogonie i to już mnie zamartwia na całego.


1. Litraż zbiornika – 80 l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – restart na początku grudnia 2017 r., w czasie powolnego dojrzewania zbiornika (z udziałem też biostartera) ryba była odseparowana i leczona Zoolek Capiforte - też nie dało skutku.
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – filtr kaskadowy zewnętrzny AQUA CLEAR 50 (dawniej Aqua Clear 200), wypełnienie to gabka - węgiel, kamyki ceramiczne - włączony cały czas
4. Gatunki i ilość ryb – welon ok 8 cm i 2 danio.
5. Gatunki i ilości roślin – Subwassertang Lomariopsis lineata PELIA, Alternanthera reineckii MINI.
6. Podłoże – substrat i żwirek reamiczny na nim
7. Inne sprzęty – po restarcie dołożyłam napowietrzacz 2 kamyki 2 i 3 cm
8. Ozdoby, korzenie – brak
9. Pokrywa – jest, ale zawsze uchylone wieczko dla karmienia
10. Oświetlenie – świetlówka uniwersalna dla roślin i ryb
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – nawóz dla roślin po restarcie zaczęłam stosować Multifit (z MaxiZoo).
Pokarm: Tetra Goldfish Pro Crisps i Tropical Bio-Vit
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – nie umiemi mierzyć.
13. Temperatura w zbiorniku – czy w lato czy w zimę temperatura jest bez grzałki taka sama - 23 C.
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – nie stosuję
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – Podmieniam co 3 - 4 tygodnie z jednoczesnym odmulaniem dna, filtr przepłukuję w wodzie kranowej.
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – po restarcie zmieniłam żwirek z otoczaków na substrat i warstwę żwiru ceramicznego, wsadzone zostały rośliny (wcześniej nie było).
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? - od 3 lat, a zaczęła chorować z pół rokiu temu (myślałam, że może restart i wprowadzenie roślin pomoże).
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? - stosowałam kilka środków zalecanych w sklepach, nazw nie pamiętam, ale po nieudanej kuracji jednym środkiem i przerwie, szłąm do innego sklepu i po konsultacji stosowałam kolejny, potem przerwa i kolejny i ... nic. Ostatnio stosowany był Zoolek Capiforte.

Wesprzyjcie wiedzą, pomóżcie welonkowi :sad:
Dodano do tego postu po 29 minutach 47 sekundach
ObrazekObrazekObrazek
Dodano do tego postu po 1 minucie 57 sekundach
Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Welon z białymi plamami

#12

Post autor: Lech-u »

KamaJutsu pisze: czw sty 11, 2018 12:38 pmmyślałam, że może restart
Restart na chorobę może nie pomóc. A nawet może zaszkodzić (zależy jak restart był zrobiony).

Pozwól, że zapytam tak: czy poza tymi grudkami ryba ma jakieś inne objawy chorobowe? Na przykład zaczerwienienie pokryw skrzelowych, łapanie nadmiernych ilości powietrza, kiwanie się, siedzenie na dnie, ocierania się lub jakiekolwiek inne objawy chorobowe?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Welon z białymi plamami

#13

Post autor: rudy1986 »

Weź rybkę w siatkę i spróbuj zeskrobac palcem z płetwy. Jeżeli przejdzie to przywry
Awatar użytkownika

KamaJutsu
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: ndz sie 27, 2017 9:42 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Kamilla

Welon z białymi plamami

#14

Post autor: KamaJutsu »

Rybka zazwyczaj zachowuje się normalnie, ale bywa że prawie leży na dnie nieruchomo pyszczkiem ku dołowi.

Udalo mi się skonsultować sprawę z chodowcą welonów i na podstawie filmu oraz zdjęć stwierdził, że widzi zmiany nowotworowe, bo są w środku ości płetw, a nie na powierzchni, nie licząc dziwnego guza na ciele przy ogonie.

W zeszłym tygodniu zauważyłam dodatkowo jakieś plamki wyglądające raczej na pleśń. Nic dziwnego, że coś nowego się pojawiło, bo jak rybka ma zmiany nowotworowe, to jej immunitet jest obniżony i byle co może ją zaatakować.

Zastosowałam czyszczenie mechaniczne i potem kwarantannę w innym zbiorniku z zastosowaniem Kapiforte. Po skończonej kuracji i wymianie wody (starą że środkiem wylałam i wlałam wodę ze zbiornika podstawowego) rozpoczęłam kurację długofalową z CMF i pleśniawka ustala, a nawet wyraźnie widać, że poprawił się ogólnie stan tych zmian nowotworowych - zmniejszyły się, ale nie ustały.
Przy każdej kuracji stosuję sporo napowietrzania i dodatkowo zredukowałam karmienie do 3 razy dziennie po kilka płatków Sera golfish pro.

Kupiłam testy Tropical tests 6 on 1. Pokazuje że wszystkie parametry są w normie.
Test mierzy mg/L MP3, NO2, Cl2, a także GH, KH, pH. Wystarczy zanurzyć w akwarium pasek testu i za kilka chwil zabarwiają się kwadraciku ukazując wyniki. To najprostszy test jaki znam, pokazujący tak szerokie spektrum pomiaru.
Testów nie lubię, bo zawsze był to dla mnie problem, a ten wreszcie taki prosty, jednak uważam, że jest za drogi, bo za 50 pasków testu zapłaciłam 55 zł i to tylko dla tego, że myślałam że znęcam się nad rybką utrzymując niewłaściwe parametry wody.
Ostatnio zmieniony ndz sty 28, 2018 10:49 am przez KamaJutsu, łącznie zmieniany 1 raz.

Iwoska
Gość
Posty: 1
Rejestracja: sob gru 03, 2022 2:53 pm
Telefon: +4915777658336
Lokalizacja: Darmstadt
Na imię mam: Iwona
Płeć:

Welon z białymi plamami

#15

Post autor: Iwoska »

Witam. Mam ten sam problem próbowałam już wszystkiego, trwa to ponad 3 lata. Czy udało się wyleczyć rybę?
ODPOWIEDZ