Jak pozbyć się leku z akwarium, ktoś wie?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Glonislawa
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pt kwie 28, 2017 5:13 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jak pozbyć się leku z akwarium, ktoś wie?

#1

Post autor: Glonislawa »

Musiałam zastosować w akwarium lek ESHA 2000, który ma w składzie siarczan miedzi. Jak skutecznie teraz się go pozbyć by odseparowany obecnie w innym zbiorniku zbrojnik mógł bezpiecznie wrócić do tego akwarium ? W planach mam podmianę wody o około 50%, zastosowanie węgla w filtrze, czy coś jeszcze można zrobić? Jak długo lek będzie wyciągany ? Jak sprawdzić czy woda już się będzie nadawać dla zbrojnika - nie chcę go ponad miarę trzymać w tym awaryjnym bo go to stresuje, siedzi schowany w rurce i nic nie chce jeść. Akwarium 102 l, filtr Fluval 206 plus dodatkowy wewnętrzny Aquael służący jako deszczownia-bąbelkownia- fikołkownia dla zainteresowanych rybek. Bardzo proszę o poradę bo jestem początkującą akwarystką, może ktoś wie co robić ...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jak pozbyć się leku z akwarium, ktoś wie?

#2

Post autor: Lech-u »

Glonislawa pisze: ndz paź 15, 2017 8:33 amW planach mam podmianę wody o około 50%, zastosowanie węgla w filtrze,
Dwukrotne podmienienie wody w takiej ilości oraz zastosowaniu węgla aktywowanego w filtrze powinno załatwić sprawę usunięcia preparatu z wody.

Autor
Glonislawa
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pt kwie 28, 2017 5:13 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jak pozbyć się leku z akwarium, ktoś wie?

#3

Post autor: Glonislawa »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jak długo czekać od jednej podmiany 50% do drugiej? A węgiel w filtrze jak długo ma być? Na razie w filtrze jest zeolit i rurki ceramiczne - coś muszę wyjąć żeby ten węgiel włożyć. Niestety posiedzą jeszcze z lekiem, dzisś rano pomimo interwencyjnej dawki leku od dwóch dni w akwarium zmarł mi jeszcze jeden gupik i molinezja ostrousta. Prawie już nie ma rybek tyle zmarło.
Dodano do tego postu po 3 godzinach 18 minutach 31 sekundach
Nikt, nic ?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jak pozbyć się leku z akwarium, ktoś wie?

#4

Post autor: Lech-u »

Glonislawa pisze: ndz paź 15, 2017 2:21 pmJak długo czekać od jednej podmiany 50% do drugiej?
tydzień.
Glonislawa pisze: ndz paź 15, 2017 2:21 pm A węgiel w filtrze jak długo ma być?
od 3 tygodni do 6 miesięcy.
Glonislawa pisze: ndz paź 15, 2017 2:21 pm Niestety posiedzą jeszcze z lekiem,
A co się dzieje, że podałaś ten lek "na wszystkie choroby" ?

Autor
Glonislawa
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pt kwie 28, 2017 5:13 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jak pozbyć się leku z akwarium, ktoś wie?

#5

Post autor: Glonislawa »

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Podałam ten lek dlatego, że nie wiem na co zachorowały. Jednego dnia pływały, jadły, żadnych objawów, a po nocy rano patrzę 5 nieszczęśników leży na dnie. Jedyne rybki , z których na razie żadna nie padła to czarne fantomy. Ogółem, w ciągu 2-3 dni zmarło 8 gupików, dwie czarne molinezje i moja ukochana różowa bojowniczka - bardzo fajna z niej była babka - wszystkie pochowałam w ogródku jak należy. Tylko ona miała jakieś objawy przez dwa dni , straciła apetyt, chowała się i zbladły jej kolory na ciele. Żadnych krost, plam, puchlizny, wytrzeszczonych oczu, poszarpanych płetw, wystających robaków, pleśniawek -nic po prostu. Został bojownik, 6 fantomów i naprędce odseparowany od akwarium z lekiem glonek, który jest w stresie i nic nie je od 3 dni. Glonek siedzi teraz w Kordon Ich Attack i witaminach Tetry. Nie wiem czy jest chory czy to stres związany ze zmianą miejsca i inną wodą bo woda też była robiona naprędce z kranówy ( ale z Easy Life) - ta w akwarium była już skażona miedzią.
Dodano do tego postu po 2 minutach 46 sekundach
Parametry wody robione testem Sery tuż przed zakropleniem leku były wszystkie w normie, nawet bardzo dobre.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jak pozbyć się leku z akwarium, ktoś wie?

#6

Post autor: Lech-u »

Ile czasu minęło od założenia tego akwarium?

Autor
Glonislawa
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pt kwie 28, 2017 5:13 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jak pozbyć się leku z akwarium, ktoś wie?

#7

Post autor: Glonislawa »

Półtora roku.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jak pozbyć się leku z akwarium, ktoś wie?

#8

Post autor: Lech-u »

I tak nagle zaczęły zdychać? Coś się zmieniło?

Autor
Glonislawa
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pt kwie 28, 2017 5:13 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jak pozbyć się leku z akwarium, ktoś wie?

#9

Post autor: Glonislawa »

Po zapuszczeniu leku, parametry nie są już takie dobre, niektóre sa ostrzegawcze, ale rybki zaczeły padać przed zapuszczeniem dlatego zdecydowałam się na lek. Nie znalazłam przyczyny, mam za małe doświadczenie.
ODPOWIEDZ