Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Majka81
Gość
Posty: 3
Rejestracja: czw lis 16, 2017 9:44 pm
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Majka
Płeć:

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#1

Post autor: Majka81 »

Witajcie,
Jestem całkowicie początkującą akwarystką. Mój glonojad dostał żółtych narośli koło pyska i na ogonie. Co to może być? I co z tym robić? Bardzo proszę o podpowiedz.
Mam małe akwarium-44l, a w nim kilka danio, bojownika, 2 sumiki i 2 neonki i tego glonojada. Akwarium ciagle zarasta zielonymi glonami na szybach i roślinach. Glony są twarde o trudno je wyczyścić.
Ostatnio zmieniony czw lis 16, 2017 9:55 pm przez Majka81, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#2

Post autor: Tygrys »

Baniak za mały na sumiki,jakie to sumiki :?: Dla glonojada tak samo za mały baniak.Masz zupe rybna.Sumiki i glonojad do oddania.Co do choroby,bez fotki ciężko postawić diagnozę,ale prawdopodobnie to plesniawka.I akwarium masz niedojrzałe.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#3

Post autor: Miro »

Na pewno wstaw foto rybki.
Napisz cos więcej ;
jak długo masz tą rybkę
jak długo masz akwarium
jak często podmieniasz wodę
no i foto całego zbiornika
To tak na razie

Autor
Majka81
Gość
Posty: 3
Rejestracja: czw lis 16, 2017 9:44 pm
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Majka
Płeć:

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#4

Post autor: Majka81 »

Fotka poniżej:
Obrazek
Ostatnio zmieniony czw lis 16, 2017 10:33 pm przez Majka81, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#5

Post autor: marcinzabki29 »

Tutaj Masz instrukcję jak wstawiać zdjęcia:
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=10&t=35752
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#6

Post autor: Miro »

a może to jest samiec i rosną mu wąsy :)
Dodano do tego postu po 5 minutach 52 sekundach
Obrazek
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#7

Post autor: an207 »

A może to Flexibakterioza? Tak tylko gdybam bo dziwnie to wygląda.
Obrazek
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 600
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#8

Post autor: jacekzabki »

Jakimś tam specjalnym znawcą nie jestem ale mi to wygląda na grzybicę. Piszę tak dlatego, że podobny przypadek widziałem w akwarium kilkanaście lat temu- wtedy najprawdopodobniej zbrojnik skaleczył się w pyszczek a z uwagi, że miał dość kiepskie warunki w akwarium to dostał tej grzybicy i padł (kiedyś trudniej było nabyć jakieś konkretne lekarstwa).
A swoją drogą- w 44 litrach trzymać gibicepsa, który może dorosnąć w akwarium do pół metra.......... :shock: :shock: :shock:
Awatar użytkownika

Lary
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: sob mar 25, 2017 10:49 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#9

Post autor: Lary »

Ameryckie i wszelakie saskie fora zbrojnikowe najczęściej diagnozują takowe narośle jako Limfocytozę :/. Przydałoby się zdjęcie od spodu rybola.

Autor
Majka81
Gość
Posty: 3
Rejestracja: czw lis 16, 2017 9:44 pm
Lokalizacja: Poznań
Na imię mam: Majka
Płeć:

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#10

Post autor: Majka81 »

Trudno mi go od spodu złapać.
Czyli jak to leczyć? Przeżyje?
I co mam zrobić żeby akwarium dojrzało?
Bo rozumiem ze Limfocytoza to choroba pojawiająca się w złych warunkach... czyli moje ryby nie są szczęśliwe.
Dlaczego ciagle zarasta tymi zielonymi twardymi glonami? I szyby i liście roślin. Stosuje preparat z bakteriami do akwarium, podmieniam wodą odstaną i odchlorowaną raz w tygodniu, staram się nie przekarmiac.
Pomocy!
Awatar użytkownika

Lary
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: sob mar 25, 2017 10:49 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#11

Post autor: Lary »

Trochę mało danych jak na jednoznaczne określenie czegokolwiek. Jeśli jest to limfocytoza (oby nie) to rybę się zazwyczaj uśmierca. Można znaleźć dane o chirurgicznym usuwaniu zmian, ale jest to choroba wirusowa która pozostaje w formie utajonej/przetrwalnikowej. Jeśli jest to flexibakterioza to narośle powinny mieć pomarańczowawy kolor to można robić kąpiele w roztworze trypaflaviny. Generalnie większość chorób powodowana jest niewłaściwymi warunkami.
Wypełnij proszę opis objawów i zbiornika który masz w tym dziale i będzie można coś więcej powiedzieć, daj też zdjęcie całości.
Co do glonów jak są twarde, "płaskie" to raczej masz dojrzały zbiornik.

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#12

Post autor: DanielP »

Ja równiež nie jestem specjalistą od chorób ale ryba wygląda fatalnie i moim zdaniem nic z niej nie będzie. Napiszę to co i moi przedmówcy,że masz zupę rybną i zbyt mały zbiornik na rybę dorastającą do 50 cm. Chociażby po oczach można stwierdzić,że już skarłowaciała.Aby stwierdzić czy zbiornik jest dojrzały należy wiedzieć kiedy był założony i wtedy zrobić chociażby testy na NO2. Co do glonów to może być kwestia oświetlenia itp. Największym problemem w twoim zbiorniku nie są glony lecz choroba. Popełniłeś częsty błąd początkujących akwarystów którym jest zakup ryb,które pewnie Ci się podobały i wpuściłeś je do niedojrzałego zbiornika. Obsadę należy dobierać skrupulatnie i wpuszczać gdy zbiornik jest już wpełni przygotowany (wystrój,parametry wody itp.) Przemyśl sobie na spokojnie co chciałbyś w nim trzymać...
Ostatnio zmieniony sob lis 18, 2017 5:00 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

tomi77
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 07, 2017 2:15 pm
Lokalizacja: olsztyn
Płeć:

Zmiany na pysku - pomóżcie proszę

#13

Post autor: tomi77 »

A na wirusy lampy uv działają? Zawsze można wspomagająco włączyć by ryby nie zaatakowały jakieś bakterie przy okazji, a nuż uda się rybom wyjść z tego. Kup coś taniego z https://www.plantica.pl/produkty/filtracja/lampy-uv i włącz - nie zaszkodzi w krótkim terminie.
Ostatnio zmieniony wt lis 28, 2017 10:02 pm przez tomi77, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ