brzanki sumatrzańskie padają

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Qazzy
Bywalec
Posty: 68
Rejestracja: czw sty 29, 2009 2:43 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

brzanki sumatrzańskie padają

#1

Post autor: Qazzy »

kilka dni nie było mnie w domu. od osoby która była w mieszkaniu miałem info że padła jedna z brzanek, dzisiaj rano przyjechałem i widzę kolejną padniętą brzankę a teraz dogorywa kolejna, siedzi w zielsku przy powierzchni. rybcie były zakupione ok. 3,5 roku temu, wyglądają normalnie, nie widać żeby coś niedobrego się działo (żadnych zmian skórnych, ciężkiego oddechu itp)
ponieważ mnie nie było to kilka dni nie były karmione, pogniotłem im dziś trochę zatoczków i mniejsze brzanki atakują jak dzikusy (czyli jak zwykle), większe jak zwykle miały zatoczki gdzieś ;)
parametry wody stabilne
temperatura - 25-26 stopni
ph - 7,5 (zawsze miałem trochę podwyższone)
NO2 - 0
NO3 - ok.15
KH - 5-6
GH - 19-20

no i kurde nie wiem co się dzieje. można by powiedzieć że starość ale to raczej niemożliwe żeby 3 rybki padły w ciągu 4 dni ze starości, parametry wody wyglądają OK, nie ma oznak choróbska czy przyduchy...
pomożecie?


edit: no i właśnie padła. jestem w szoku jakie jest tempo, jeszcze jakieś 2-3 godziny temu nie było śladu że coś z nią nie tak :/
Ostatnio zmieniony pn cze 29, 2009 8:08 pm przez Qazzy, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: brzanki sumatrzańskie padają

#2

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Nie wiem, na ile to wiarygodne, ale właśnie znalazłam informacje, że brzanki sumatrzańskie żyją do 3 lat.

http://swiatbiologii.com/Brzanka-sumatr ... matra.html
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
Qazzy
Bywalec
Posty: 68
Rejestracja: czw sty 29, 2009 2:43 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: brzanki sumatrzańskie padają

#3

Post autor: Qazzy »

no OK, ale 3 brzanki w 4 dni? nie bardzo wierzę w taką synchronizację ;)
Ostatnio zmieniony pn cze 29, 2009 10:16 pm przez Qazzy, łącznie zmieniany 1 raz.

Linf

Re: brzanki sumatrzańskie padają

#4

Post autor: Linf »

może były z jednego miotu :?:
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: brzanki sumatrzańskie padają

#5

Post autor: sum »

Niestety nie bardzo znam się na chorobach ale pierwsze co przyszło mi do głowy to podwyższona temperatura w ostatnim czasie.U mnie wieczorem jest 29 stopni.Ty piszesz,że masz 25,26 tylko czy rano czy wieczorem?
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
Qazzy
Bywalec
Posty: 68
Rejestracja: czw sty 29, 2009 2:43 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: brzanki sumatrzańskie padają

#6

Post autor: Qazzy »

25-26 przez cały dzień, wieczorami po całym dniu potrafi wzrosnąć do 27, no ale takie zmiany są stale, nie ma tutaj żadnych anomalii
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: brzanki sumatrzańskie padają

#7

Post autor: kfabisiak1 »

A czy GH masz zawsze takie wysokie? 19-20 stopni to bardzo dużo, zwłaszcza na te rybki. Poza tym piszesz, że masz je już ok. 3,5 roku a kupione były pewnie jak miały 4-5 miesięcy, to może być naprawdę już czas na nie.

PS. Czemu taki temat jest TU a nie w dziale o chorobach?

Już przeniesione
mszt
Ostatnio zmieniony wt cze 30, 2009 6:47 pm przez kfabisiak1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Qazzy
Bywalec
Posty: 68
Rejestracja: czw sty 29, 2009 2:43 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: brzanki sumatrzańskie padają

#8

Post autor: Qazzy »

nie w chorobach bo w sumie na chorobę wskazuje tylko masowość padania :P może i czas na nie, ale nie podoba mi się ta synchronizacja wieku z dokładnością do kilku dni
dzisiaj padła ostatnia stara sumatrzańska, mam jeszcze jedną mszystą kupioną w tym samym czasie, była podobnej wielkości, ale ta żyje i ma się dobrze, nie widać żeby jej coś dolegało
małe sumatry i reszta zwierzyny (kosiarki, kiryski, synodontisy) harcują jak zwykle
GH zawsze miałem takie wysokie, taki już urok mojego kranowitu...
Ostatnio zmieniony wt cze 30, 2009 11:26 pm przez Qazzy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: brzanki sumatrzańskie padają

#9

Post autor: kfabisiak1 »

Wiesz, tak naprawdę nie wiem czy to padanie w tak krótkim czasie, to choroba, czy starość. Trochę zaniepokoiło mnie to GH tak wysokie, ale uspokoiło, że takie masz zawsze i nie jest to gwałtowna zmiana parametru wody. Skłaniałbym się jednak do starości. Dlatego, że rybki kupiłeś razem i przebywały cały czas w takich samych warunkach, to samo jadły i w takich samych ilościach. Można przypuszczać, że było to rodzeństwo, ten sam wiek. Po za tym piszesz, że pozostałe ryby są w dobrej kondycji i nic nie wskazuje na chorobę. Szczerze powiem, że nigdzie nie czytałem o takich przypadkach u rybek akwariowych, ale w przyrodzie jest sporo przykładów, że osobniki z tego samego miotu, padają w mniej więcej tym samym czasie. Co prawda większość tych przypadków dotyczy owadów, czasami jest to jedna noc, ale i u ryb można by się tego doszukać, przykładem może nie najlepszym, ale może być łosoś, który po kilku latach przebywania w oceanach, wraca do miejsca swoich narodzin, tylko po to, żeby złożyć ikrę a potem masowo pada.
ODPOWIEDZ