Chora kakadu

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Chora kakadu

#1

Post autor: Drottnar »

Kupiłem w piątek albo w sobotę w Atollu p. kakadu. Nie przyglądałem jej się, bo mam do nich zaufanie. Niestety, okazało się, że coś jest nie tak, bo ma jakby sklejone płetwy (szczególnie widać to na ogonowej i grzebietowej). Gdziesik przeczytałem, że to infekcja bakteryjna i umieściwszy rybkę w szpitalu (25l, grzałka, filtr, lampka, subwassertang na kamieniu) zapodałem baktopur zgodnie z instrukcją. Trzeciego dnia rybeńka rozłożyła płetwę ogonową i ucieszyłem się, że idzie ku lepszemu. Niestety, jest 5 dzień kuracji, a płetwa grzbietowa nadal w większości leży, a tylko jej końcówka jest uniesiona. Ryba natomiast jakby się ożywiła, płynie do pokarmu, zjada go troszkę... ale jest strasznie osłabiona. Trzyma się cały czas blisko filtra i grzałki (temp. wody 30*C przez upał i grzałka się nie włącza), a jak odpłynie, to po chwili opada na dno, uderzając wręcz o nie i jest jakby ściągana do filtra. Dzisiaj zrobiłem dużą podmianę wody i podałem Fishtamin, ale nie wiem, czy dobrze zrobiłem. Może ktoś będzie mi w stanie podpowiedzieć, co robić i wyjaśni co się może dziać?
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Chora kakadu

#2

Post autor: ratafia »

Acha, a gdzie kwarantanna?
Ryba mogła być zdrowa, ale trafiła do nowego środowiska z odmienną mikroflorą, z częścią z niej zapewne spotkała się po raz pierwszy. Stres związany z przeprowadzką, nienaturalnie wysoka temperatura i brak adaptacji do nowych warunków to przyczyny. Takie przeżycia muszą pozostawiać ślad.
Należałoby teraz mieć nadzieję, że system immunologiczny rybki szybko nauczy się radzić sobie z obcymi.
Acha jeszcze jedno, jeśli podajesz witaminki to nasączaj nimi pokarmy. Lanie tego do wody nie ma sensu, wszyscy mieszkańcy mają z tego pożytek poza rybami.
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Chora kakadu

#3

Post autor: Drottnar »

ratafia pisze:Acha, a gdzie kwarantanna?
O tutaj:
umieściwszy rybkę w szpitalu (25l, grzałka, filtr, lampka, subwassertang na kamieniu)
Dzięki za radę z witaminami.
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Chora kakadu

#4

Post autor: ratafia »

Drottnar pisze: Gdziesik przeczytałem, że to infekcja bakteryjna i umieściwszy rybkę w szpitalu (25l, grzałka, filtr, lampka, subwassertang na kamieniu
Ja nie nazwałabym to kwarantanną. :mrgreen:

Miejmy nadzieję że to coś było juz w Twoim akwarium a nie niechcianym gratisem który dostałeś bezpłatnie wraz z rybą. :wink:
ODPOWIEDZ