Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#1

Post autor: selenewolf »

Objawy: dwie rzeczy, które być może nie są chorobą, jednak są zastanawiające. Dotyczą NIEKTÓRYCH sztuk ze stadka samiczek gupika.
Pierwsza sprawa. Po jedzeniu suchego pokarmu płatkowanego z powierzchni wody (karmię je pokarmami Tropical Guppy i Bio-vit, rzadziej Sera Vipan) niektóre mają problemy z zanurzeniem się - wynosi je na powierzchnię jak baloniki. Wygląda to zupełnie tak, jakby podczas jedzenia nałapały do żołądków powietrza (jedzą zawsze bardzo łapczywie, a potem jeszcze długo "chłepczą" wodę z powierzchni, jakby próbując wyłapać najdrobniejsze resztki, a potem i sam smak. :P). Wydaje mi się, że problem ten dotyczy zawsze tych samych sztuk (są trudne do rozróżnienia, od jednej matki), a nie - że raz tej, raz tej. Zauważyć warto, że problem ten nie występuje, gdy biorą jedzenie z toni wodnej - np. gotowany szpinak albo robaki.
Druga sprawa. Ta mnie bardziej niepokoi. Od pewnego czasu (ze trzy miesiące lub dłużej) obserwuję, że po takim jedzeniu suchego pokarmu z powierzchni niektóre z gupiczek mają przyspieszone ruchy skrzel i szybciutkie kłapanie pyszczkiem (czyli po prostu bardzo szybko oddychają, machają skrzelami tak, że przywodzi to na myśl wiatraczek. Przynajmniej mi. ;P). Myślę, że to jest związane właśnie z tym "chłeptaniem" wody z powierzchni, bo w jego trakcie też tak szybko kłapią pyszczkiem, a potem jakby im tak zostaje. Tyle, że "chłepczą" wszystkie, a "wiatraczek" mają potem tylko niektóre. Tak jak i problemy z zanurzeniem. Nie zaobserwowałam, czy te oba zjawiska występują u tych samych sztuk, czy może niektóre mają problemy z zanurzeniem, a inne "wiatraczek". Co mnie niepokoi - wydaje mi się, że "wiatraczek" jest powolnie zaraźliwy. O__o Czyli, że ze trzy miesiące temu miewało go mniej ryb, a teraz miewa więcej. Dlatego boję się, czy to nie jakieś pasożyty skrzelowe. Ale czemu ich obecność ujawniałaby się w taki sposób po jedzeniu?
Może powinnam na wszelki wypadek wrzucać do akwarium czosnek?

O samym zbiorniku, dla przybliżenia sprawy.
Akwarium 52l, założone wczesną zimą bodajże. Podłoże - ziemia, substrat, na to zwykły żwirek (warstwa samego żwirku ponad 5cm). Do podmian woda kranowa, odstawana około 1 dobę. Podmiany - przynajmniej raz na dwa tygodnie połowa, czasem i więcej. Parametry wody nieznane, nigdy nie mierzę. Filtr zwykły, wewnętrzny, Vita Tech. Niestety jest on wyłączany na noc, bo akwarium stoi w pokoju i byłoby trudno spać. Brak grzałki od zawsze. Dużo roślin, chyba za dużo. Ryby mają teraz mało miejsca do pływania, ale wkrótce zabiorę część tych roślin do innego akwarium. Jedna świetlówka Aquarelle 15W. Bez nawożenia.
Obsada - od samego początku młode gupiki z mojego chowu, już dawno temu samce przeniosłam do drugiego akwarium, a tu zostały tylko samiczki. Jest ich piętnaście, mają długość ciała ok. 4cm. Jest z nimi sporo ślimaków i pięć samic krewetek słabej barwy Red Cherry. Przez jakiś czas był bojownik, Humusek, ale on jest zdrowy, a one miewały te objawy już wcześniej, więc się nie zaraziły od niego.
Karmione są, prócz płatkowanych pokarmów, planktonem łowionym na Polu Mokotowskim, mrożoną szklarką, żywą szklarką, gotowanych szpinakiem, marchwią, (bardzo rzadko) surowym bananem, żółtkiem na twardo.
Ostatnio zmieniony śr cze 16, 2010 2:26 pm przez selenewolf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#2

Post autor: ziabak »

Niestety jest on wyłączany na noc, bo akwarium stoi w pokoju i byłoby trudno spać.
To jest tak poważny błąd w utrzymaniu akwarium, że niczego innego można już nie brać pod uwagę - już lepiej, żeby w tym akwa filtra w ogóle nie było, niż jak ma chodzić w dzień a na noc wyłączany, bo to jest system trucia ryb a nie filtracji - i nie ma przesady w tym co piszę.

Kilka innych tropów: (które można byłoby brać pod uwagę jakby filtracja działała)

- chłeptanie wody z powierzchni = przyducha / niedotlenienie
- przykład nie tego gatunku - ale u zbrojników występuje objaw wynoszenia na powierzchnię z powodu złej pracy układu trawiennego spowodowanego zła dietą - w jelitach gromadzi się gaz
- połykanie powietrza do żołądka to ja raczej wykluczam
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy sk

#3

Post autor: dune »

selenewolf pisze: Filtr zwykły, wewnętrzny, Vita Tech. Niestety jest on wyłączany na noc, bo akwarium stoi w pokoju i byłoby trudno spać.
Nie żartuj? :razz:
Filtr nie przeszkadza w spaniu nawet mojej mamie, której WSZYSTKO przeszkadza...
A na poważnie to czytałam ze bakterie nitryfikacyjne zyjące w gąbce filtra wytrzymuja tylko 2-3 godziny po jego wyłączeniu, twoje sie albo zahartowaly albo ich juz dawno nie ma....
...tak mi się wydaje...

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#4

Post autor: JPK »

dune pisze:A na poważnie to czytałam ze bakterie nitryfikacyjne zyjące w gąbce filtra wytrzymuja tylko 2-3 godziny po jego wyłączeniu, twoje sie albo zahartowaly albo ich juz dawno nie ma....
Można przypuszczać, że w dzień jakiś tam zaczątek populacji osiada na gąbce i zaczyna ją kolonizować, natomiast po wyłączeniu filtra wszystko to zdycha i wpływa na wodę.
ziabak pisze:bo to jest system trucia ryb a nie filtracji
Dokładnie tak.
selenewolf pisze:Niestety jest on wyłączany na noc, bo akwarium stoi w pokoju i byłoby trudno spać
Niby dlaczego ? Głośno napowietrza ? Czy silnik głośno chodzi ?
Jeśli pierwsze to odłącz "bąbelki" a spowoduj ruch tafli, jeśli drugie, no to cóż, trzeba wymienić filtr.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#5

Post autor: selenewolf »

Trochę warczy, trochę też pluska.
Przez jakieś trzy miesiące na początku funkcjonowania tego akwarium w ogóle nie było tam filtra. Włączana była pompka dwa razy dziennie. Myślę, że do tego wrócę, a filtrować będą jako tako rośliny no i może będę robić częściej podmiany wody...
Niestety, o jakichkolwiek dźwiękach w nocy nie ma mowy. O kupowaniu nowego filtra też nie. Mam dość skomplikowaną sytuację ("życiową"?).
Pompka przynajmniej nie będzie wyrzucać zgnilizny...
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#6

Post autor: ziabak »

tak - lepiej dać samą pompkę od czasu do czasu i możliwie największą masę roślinną i będzie lepiej, niż z wyłączanym filtrem. Możesz też pobawić się w hydroponikę o ile akwa masz otwarte i pozawieszać koszyczki (takie dziurkowane jak rośliny w sklepach sprzedają) z roślinami lądowymi mogącymi żyć bez ziemi - ja właśnie jestem na etapie takiej zabawy :)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#7

Post autor: JPK »

Albo, o ile brzęczyk może chodzić non stop - zrób prosty filtr gąbkowy napędzany brzęczykiem, taki najstarszy model :)
Rurka ptastikowa z otworkami na jednym końcu, w środku kamień z brzęczyka , na rurkę naciągnięta gąbka i filtr gotowy :) Słaby, bo słaby, ale zawsze :)
ziabak pisze:Możesz też pobawić się w hydroponikę o ile akwa masz otwarte i pozawieszać koszyczki (takie dziurkowane jak rośliny w sklepach sprzedają) z roślinami lądowymi mogącymi żyć bez ziemi - ja właśnie jestem na etapie takiej zabawy :)
Ciekawe, ciekawe ... :mrgreen:
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#8

Post autor: fajerka »

czy brzęczyk bedzie cichszy niz filtr? raczej nie :razz:

filtry wewn są chyba najcichsze chyba że to jakiś wybitnie głosny model

neonka
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: wt sty 20, 2009 1:49 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#9

Post autor: neonka »

A gdzie obecnie stoi akwarium? Może przenieść je np do kuchni, ew. do pomieszczenie gdzie nikomu w nocy hałas nie będzie przeszkadzać. (lodówka też czasem trochę hałasuje, ale jej się nie wyłącza.;)
200+112+63+54+25+20+20+27 OW w drodze;)=521l
Awatar użytkownika

Autor
selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#10

Post autor: selenewolf »

W kuchni są już trzy. ;P Biurko w pokoju to było ostatnie wolne miejsce w mieszkaniu, zostało zajęte tym akwa właśnie.
Zabrałam filtr, jest pompka. Jakoś to będzie.

neonka
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: wt sty 20, 2009 1:49 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#11

Post autor: neonka »

Ja mam 5 w pokoju, i tylko jeden filtr jak się przypcha to zaczyna hałasować, wogole to nikomu w spaniu nie przeszkadzają, za to brzęczyk doprowadzał do szału resztę rodziny i na noc był wyłączany.
200+112+63+54+25+20+20+27 OW w drodze;)=521l
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#12

Post autor: lwica79 »

ja tylko dodam..co wynika z moich obserwacji Gupików...że szybkie poruszanie skrzelami jest czasami wywołane przejedzeniem. dawaj im o 2/3 jedzenia mniej prze jakiś tydzień i zobacz czy to coś da.

przyspieszony oddech to oczywiście też objaw zbliżającego się porodu.. jeśli samiczki są kotne.
Awatar użytkownika

Autor
selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#13

Post autor: selenewolf »

To może być od przejedzenia, bo żarłoczne są jak diabli, a ja im czasem też nie skąpię...
A kotne nie są, specjalnie trzymam je z dala od samców. :)
Dziękuję za wszystkie porady.

wiktoria
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 9:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Gupiki wynosi do góry po jedzeniu, oraz szybkie ruchy skrzel

#14

Post autor: wiktoria »

Ostatnio widziałam w sklepie (to nie były gupiki) rybki, które miały to samo. Kilka sztuk wynosiło do góry, a one biedne tak się siłowały, żeby dopłynąć w środkową część akwarium, ale nic z tego. Reszta w tym akwa była normalna. Tylko niektóre biedaki tak wynosiło.
ODPOWIEDZ